Melodika Purple Rain

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kangie
Posty: 218
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:55

Re: Melodika Purple Rain

#121

Post autor: kangie »

Kilka lat temu mialem kablowa faze, wypozyczalem kabelki ze wroclawskiego salonu audio. Jeden z forumowiczow forum AS namowil mnie na pewien eksperyment. Polecil mi wpiac jako przewody glosnikowe - przewody elektryczne YdYp 3x1,5 albo 3x2,5mm2. Akurat mialem troche takich kabli i bawilem sie. Pomieszczenie to samo co obecnie, sprzet inny niz dzisiaj, ale nie od czapy - kolumny Sonus Faber, wzmacniacz tranzystorowy Densen naprzemian z tranzystorowa Yamaha, dobry odtwarzacz CD. Gramofonow mialem wtedy 4 czy 5. Generalnie przez 2 tygodnie bawilem sie tym. Wydawalo mi sie ze roznice slyszalem wyraznie, ze kabel elektryczny YdYp wyostrza fest gore. Poczatkowo zrobilem blad, bo uzylem przewodow wyjetych z izolacji i zwiazanych tasma izolacyjna. Spierniczylem sprawe bo zaingerowalem w indukcyjnosc (zyly nie byly jednakowo oddalone od siebie oraz dodatkowo skrecone wzgledem siebie). Potem uzylem przewodu w oryginalnej grubej izolacji. Potem zaczalem robic nerwowo slepe testy i szczerze powiedziawszy zaczalem miec metlik w glowie. Polecam kazdemu taki eksperyment. Warto samemu pobawic sie, choc trzeba miec na to duzo czasu.

Jakos po dwoch latach od tamtego czasu sporo klockow zmienilem, inne zrodla dokupilem. Mialem dostep do wielu przewodow glosnikowych i interkonektow. Do tego listwy sieciowe, niektore za bagatela 8500zl. Mam wyrobiony swoj poglad na temat kabli. Nie twierdze, ze wszystkie graja tak samo. Kazdemu niedowiarkowi moglem kiedys zrobic prezentacje jak roznej pojemnosci interkonekty wplywaja na dzwiek, jak potrafia bezlitosnie podbic gorne pasmo, albo wrecz te gore obciac. Z glosnikowymi jest troche inny problem. Po wpinaniu niektorych nawet za kilka stow za metr biezacy dalo sie odczuc gorsze granie. Czasami mialem wrazenie ze bas zamula, gora sie wyostrza lub traci blask. Uwazam, ze temat banalny nie jest. O ile wkladki gramofonowe (źródła dźwięku) dosc latwo porownywac, chociazby jadac w czasie rzeczywistym na 2-3 baty lub zgrywajac sygnal rejestratorem cyfrowym, o tyle porownywanie brzmienia kabli glosnikowych w czasie rzeczywistym sprawia pewne problemy. Ciesze sie, ze te problemy juz mnie nie dotycza.

P.S. Melodiki chyba nigdy u siebie nie mialem, ale mialem fioletowe interkonekty vintage firmy Eagle Cable MC90. Chcac poprawic luty na wtyczkach zauwazylem ze miedz zzieleniala. Zielony nalot oplotu. Chyba miedz weszla w reakcje z jakims chlorem czy siarka zawarta w izolacji. Dziadostwo jakich malo.
Ostatnio zmieniony 19 sie 2016, 22:15 przez kangie, łącznie zmieniany 1 raz.
"Life is too short for boring HiFi..."
adler
Posty: 127
Rejestracja: 22 lip 2014, 20:04
Gramofon: Dual 604

Re: Melodika Purple Rain

#122

Post autor: adler »

Generalnie,dopóki widzisz i wiesz które kable są podłączone ,dopóty każde inne będą grały inaczej.I taka jest prawda o micie grających kabli.
Dual CS604
Dj pre2
Rotel Rcd-951
Krell KAV300i
Heco celan xt501
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Melodika Purple Rain

#123

Post autor: zbyszek1982 »

adler pisze: Generalnie,dopóki widzisz i wiesz które kable są podłączone ,dopóty każde inne będą grały inaczej.I taka jest prawda o micie grających kabli.
Wytłumacz mi zatem, dlaczego z kablem który kupiłem z założeniem, że zastąpi te posiadane przeze mnie wcześniej (ergo musi być lepszy), mój zestaw zagrał tak jakby był zepsuty? Nie pasuje to niestety do twojej teorii o autosugestii.

Sam byłem daleki od wiary w "granie" kabli, ale ta melodika wyraźnie zepsuła brzmienie.
kuba
Posty: 128
Rejestracja: 02 kwie 2012, 18:01
Gramofon: Audio-Technica AT-LP

Re: Melodika Purple Rain

#124

Post autor: kuba »

Ja mam kable Melodika Purple Rain podłączone do gramofonu i do CD i jestem zadowolony. Brzmienie OK.
-------
- Audio Technica AT-LP120 (mod.) + Schiit Mani + Shure M447(N55e Jico) + AT440MLb
- Marantz CD 6006
- Rotel RA 930AX (tuning)
- Tonsil Space '94 (Wilk-Audio-Projekt mod.)
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Melodika Purple Rain

#125

Post autor: zbyszek1982 »

kuba pisze:Ja mam kable Melodika Purple Rain podłączone do gramofonu i do CD i jestem zadowolony. Brzmienie OK.
Ja piszę o głośnikowych.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Melodika Purple Rain

#126

Post autor: darkman »

kuba pisze:Ja mam kable Melodika Purple Rain podłączone do gramofonu i do CD i jestem zadowolony. Brzmienie OK.
@Kuba, podłączone to i ja mam, ale to nie ten temat.
BTW, też mi nie przeszkadzają jako interkonekty.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Melodika Purple Rain

#127

Post autor: Myszor »

adler pisze:Generalnie,dopóki widzisz i wiesz które kable są podłączone ,dopóty każde inne będą grały inaczej.I taka jest prawda o micie grających kabli.

Błogosławieni, którzy nie widzieli a uwierzyli :lol:
Kiedyś miałem zacny wzmacniacz Marantza, który nagle zaczął beznadziejnie brzmieć.
Nie wiedziałem co się stało ale nie mogłem tego słuchać. Okazało się że ktoś mi wyłączył "source direct"...
Ps.
"I taka jest prawda" to zwrot-klucz by brzmieć wiarygodnie :)
bartek3033
Posty: 278
Rejestracja: 10 kwie 2016, 14:23
Gramofon: Rp 2000, 2x Rp5000
Lokalizacja: Kraków

Re: Melodika Purple Rain

#128

Post autor: bartek3033 »

Myszor, a sam od razu doszedłeś do tego czy nie? :D
Umysł płata czasami figle i potrafi być zaćmiony. Czasami to faktycznie szukanie dziury w całym, a czasami serio coś jest na rzeczy. Kiedyś miałem taką zamułę, że nie zauważyłem że przełącznik był kliknięty zamiast na MM to na MC. I jako że coś mnie cały czas drażniło, to poirytowany zgasiłem w cholerę wszystko :mrgreen: Włączyłem jakieś 3-4 dni później, i już po kilku sekundach było wiadomo o co kaman, a wtedy nie domyślił bym się tego za cholere :P
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Melodika Purple Rain

#129

Post autor: Tarkus »

kangie pisze: Kazdemu niedowiarkowi moglem kiedys zrobic prezentacje jak roznej pojemnosci interkonekty wplywaja na dzwiek, jak potrafia bezlitosnie podbic gorne pasmo, albo wrecz te gore obciac.
Zgłaszam się do Ciebie na konsultację. :) Jedne źródła potrzebuję rozjaśnić, inne przyciemnić. Co byś polecał do jednej i drugiej opcji? (Nie ukrywam, że najbardziej pasowałyby mi kable dające się kupować "na metry" i konfekcjonować na potrzebną długość).
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
kangie
Posty: 218
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:55

Re: Melodika Purple Rain

#130

Post autor: kangie »

Tarkus, napisałem w czasie przeszłym, bo od jakiegoś czasu nie wpuszczam "obcych" audiofili do domu, a był czas że chętnie wpuszczałem ;) Słucham i celebruję analog li tylko w gronie przyjaciół/kolegów.
Przewody sygnałowe gramofonu (oraz chyba każde inne w audio) to takie "filtry RC". Pojemność przewodu ma znaczenie w przypadku wkładek MM oraz uwaga... MC. Tak, w przypadku MC kable też "grają", ale tylko wtedy gdy używa się traf dopasowujących oraz sekcji MM w pre phono.
"Life is too short for boring HiFi..."
adler
Posty: 127
Rejestracja: 22 lip 2014, 20:04
Gramofon: Dual 604

Re: Melodika Purple Rain

#131

Post autor: adler »

zbyszek1982 pisze: Wytłumacz mi zatem, dlaczego z kablem który kupiłem z założeniem, że zastąpi te posiadane przeze mnie wcześniej (ergo musi być lepszy), mój zestaw zagrał tak jakby był zepsuty? Nie pasuje to niestety do twojej teorii o autosugestii.
Właśnie pasuje jak ta...lala.. :D, nie pasowało by gdyby ktoś Ci po cichu zamienił kable a Ty wpadł byś do pokoju z krzykiem "nie no kurde coś mi nie gra hmm? kable mi zamienil ktoś"..Wiesz Ty i Ja że to bzdet.Co innego jak wiesz że wlaśnie zmienileś kabelki i wtedy to MUSI zagrać lepiej.
Dual CS604
Dj pre2
Rotel Rcd-951
Krell KAV300i
Heco celan xt501
Awatar użytkownika
kangie
Posty: 218
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:55

Re: Melodika Purple Rain

#132

Post autor: kangie »

Ale zagrało gorzej.
"Life is too short for boring HiFi..."
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Melodika Purple Rain

#133

Post autor: Myszor »

Dokładnie. Wcale nie musi zagrać lepiej. Człowiek po prostu czuje że coś się zmieniło. Kwestia na lepsze czy gorsze. Ale wymianę kableków się czuje. Zwłaszcza na gorsze.
adler
Posty: 127
Rejestracja: 22 lip 2014, 20:04
Gramofon: Dual 604

Re: Melodika Purple Rain

#134

Post autor: adler »

adler pisze: MUSI zagrać lepiej
lub gorzej. :D
Dual CS604
Dj pre2
Rotel Rcd-951
Krell KAV300i
Heco celan xt501
adler
Posty: 127
Rejestracja: 22 lip 2014, 20:04
Gramofon: Dual 604

Re: Melodika Purple Rain

#135

Post autor: adler »

Myszor pisze: Człowiek po prostu czuje że coś się zmieniło
Tu się zgodzę,zmienilo sie bardzo dużo.Fatyga związana z wymiana kabli,inne kable,ciekawość,oczekiwania...itd..to musi zmusić podświadomość do dzialania.
Dual CS604
Dj pre2
Rotel Rcd-951
Krell KAV300i
Heco celan xt501
ODPOWIEDZ