Jaki odtwarzacz CD?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10481
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki odtwarzacz CD?

#226

Post autor: Myszor »

Nie będę się ograniczał w poszukiwaniach strachem przed voodoo ;)
Latro
Posty: 1923
Rejestracja: 12 sty 2015, 19:09
Gramofon: Technics SL1300
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Jaki odtwarzacz CD?

#227

Post autor: Latro »

.
Ostatnio zmieniony 05 mar 2017, 09:55 przez Latro, łącznie zmieniany 1 raz.
Muzyka, TV Republika i styka :dance:

https://vm.tiktok.com/ZGe5n3X84/
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Jaki odtwarzacz CD?

#228

Post autor: Tarkus »

klin pisze: Czyli według Ciebie sam transport (bez DAC) nie ma wpływu na dźwięk, tak?
jdas pisze: Jeżeli transport działa poprawnie i wysyła strumień danych, w którym liczba błędów nie osiąga wartości krytycznej działania układu korekcji, czyli takiej, z którą układ korekcji nie będzie w stanie sobie poradzić i odtworzyć pierwotny ciąg bitów to nie. Tak jak nie mają wpływu na jakość dźwięku drobne rysy na płycie, które generują błędy odczytu poniżej progu krytycznego
W tym kontekście chciałbym spytać o kwestię taktowania i związanego z nim jitteru.
Słyszałem, że większość obecnie produkowanych DAC-ów ma odbiornik danych SPIDF mało wrażliwy na jitter, tj. przetwarza strumień danych tak, jakby taktowanie było idealne. Jednakże starsze przetworniki DAC wymagają podobno bardzo dokładnego taktowania, inaczej "gubią się" i sygnał wyjściowy traci selektywność, i dlatego precyzja masterclocka w transporcie ma istotne znaczenie.
Jak to z tym jest i ile w tym prawdy?
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
jdas
Posty: 65
Rejestracja: 04 lut 2016, 19:20

Re: Jaki odtwarzacz CD?

#229

Post autor: jdas »

Ponieważ odczyt z płyty CD odbywa się ze zmienną prędkością (od 500 do około 200 obr/min) rzecz jasna obarczony jest on sporym jitterem. I bynajmniej nie jest to zjawisko szkodliwe ani nikt nie zamierza z nim walczyć przez stabilizację obrotów czy coś w tym stylu. Jeżeli jakiś producent twierdzi, że poprawił równomierność obrotów i dzięki temu zmniejszył jitter to po prostu wciska kit nieświadomym nabywcom. Oczywiście złotousi audiofile wszystko usłyszą i w peanach zachęcą nieświadomych klientów do zakupu odtwarzacza za 20 kilozłotych.
W rzeczywistości dane odczytane z płyty magazynowane są w buforze pamięci i dopiero z niego są przekazywane do przetwornika z dokładnością taktowania zegarem kwarcowym. Tak że jitter sygnału podawanego na przetwornik A/C zależy od stabilności zegara kwarcowego, która jest bardzo wysoka. Ewentualne niestabilności częstotliwości zegara są mierzone na poziomie 10^-5 do 10^-9%, tak że żaden audiofil, choćby miał uszy z platyny nie będzie w stanie tego usłyszeć, bo ucho jest w stanie wychwycić drżenie i kołysanie dźwięku przy zmianach chwilowych na poziomie 0,2%.
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1828
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki odtwarzacz CD?

#230

Post autor: cooledit »

Generalnie to każdy sygnał cyfrowy wymaga bardzo dokładnego taktowania aby jitter był jak najmniejszy bądź nie było go wcale. W tym celu opracowuje się zegary taktujące o jak najwyższej dokładności. I to w tym miejscu walczy się z jitterem. Poniżej podaje link gdzie dość dobrze jest opisany problem jittera.
http://www.videoquality.pl/jitter-zrodl ... cyfrowych/

Warto poczytać co tam koleś napisał.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
jdas
Posty: 65
Rejestracja: 04 lut 2016, 19:20

Re: Jaki odtwarzacz CD?

#231

Post autor: jdas »

Po przeczytaniu artykułu można stwierdzić, że przy poprawnie skonstruowanym odtwarzaczu, problem jittera można sobie darować.
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1828
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki odtwarzacz CD?

#232

Post autor: cooledit »

W rzeczy samej. Wszystko rozbija się o ten nieszczęsny zegar taktujący i jego dokładność. I tu można powrócić do wcześniejszego zagadnienia jakości dźwięku i ceny odtwarzacza. Im dokładniejszy zegar tym jego produkcja jest droższa. A to wpływa mniej lub bardziej wymiernie na koszty produkcji i finalną cenę całego ustrojstwa.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
jdas
Posty: 65
Rejestracja: 04 lut 2016, 19:20

Re: Jaki odtwarzacz CD?

#233

Post autor: jdas »

Odnoszę takie wrażenie, że audiofile na siłę chcą przenieść problemy, które były ważne i odczuwalne w technice analogowej na technikę cyfrową, gdzie z samej natury zapisu i transmisji cyfrowej są one nieistotne. Jaskrawy przykład to transmisja sygnału cyfrowego. Inżynierowie projektujący systemy cyfrowe bynajmniej nie zakładali że transmisja ta będzie idealna. Wręcz przeciwnie, założyli że wystąpią tam błędy, stąd zaimplementowane zaawansowane systemy korekcji sygnału.
Wystarczy popatrzeć na połączenie napędu z przetwornikiem o dowolnym odtwarzaczu CD. Zawsze jest ono zrealizowane za pomocą wielożyłowej płaskiej taśmy i to nieekranowanej, bo w technice cyfrowej ekranowanie nie jest potrzebne. Chuchać i dmuchać trzeba na sygnał analogowy, ale cyfrowy z samej swej natury jest praktycznie niewrażliwy na zakłócenia. Oczywiście złotousi usłyszą wszystko, nawet tam gdzie absurd jest widoczny na kilometr. Ostatnio widziałem "audiofilskie" kable sata do podłączenia dysku twardego do komputera.
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1828
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki odtwarzacz CD?

#234

Post autor: cooledit »

Dla mnie takie rzeczy jak
jdas pisze: "audiofilskie" kable sata do podłączenia dysku twardego do komputera
to już zakrawają na lekkie VooDooAudio. Ale czego się dla kasy nie zrobi. Są pewne granice przyzwoitości, które niektórzy już dawno przekroczyli.
jdas pisze: Odnoszę takie wrażenie, że audiofile na siłę chcą przenieść problemy, które były ważne i odczuwalne w technice analogowej na technikę cyfrową, gdzie z samej natury zapisu i transmisji cyfrowej są one nieistotne
Tu bym się zastanowił czy to audiofile czy ci którzy w dość znaczny sposób kierują ich tokiem myślenia czyli producenci choć, nie wiem czy nie bardziej ci, którzy zajmują się opisami i recenzjami sprzętu czyli tzw. prasa fachowa.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
jdas
Posty: 65
Rejestracja: 04 lut 2016, 19:20

Re: Jaki odtwarzacz CD?

#235

Post autor: jdas »

cooledit pisze: Tu bym się zastanowił czy to audiofile czy ci którzy w dość znaczny sposób kierują ich tokiem myślenia czyli producenci choć, nie wiem czy nie bardziej ci, którzy zajmują się opisami i recenzjami sprzętu czyli tzw. prasa fachowa.
Ja bym powiedział, że prasa "fachowa" na zamówienie producentów sprzętu.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaki odtwarzacz CD?

#236

Post autor: Wojtek »

Chyyyyba już od jakiegoś czasu coraz bardziej dyskusja odbiega od tematu ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1828
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki odtwarzacz CD?

#237

Post autor: cooledit »

Chyyyyyba masz rację. Jest w tym i moja wina a dokonawszy samokrytyki , obiecuję poprawę :D. Myślałem nawet aby poprosić Cię o wydzielenie tego wątku z całego tematu i przeniesienie gdzie indziej po innym tytułem ale jakoś nie mogę znaleźć dobrego miejsca od którego postu to zrobić. Może Ty coś wymyślisz od którego postu to zrobić i dać tytuł np. "Transport CD a jakość dźwięku" . Dyskusja zaczęła się w okolicy postu 201.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Latro
Posty: 1923
Rejestracja: 12 sty 2015, 19:09
Gramofon: Technics SL1300
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Jaki odtwarzacz CD?

#238

Post autor: Latro »

.
Ostatnio zmieniony 05 mar 2017, 09:55 przez Latro, łącznie zmieniany 1 raz.
Muzyka, TV Republika i styka :dance:

https://vm.tiktok.com/ZGe5n3X84/
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1828
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki odtwarzacz CD?

#239

Post autor: cooledit »

A może tak się zdarzyło, że przetworniki w tych odtwarzaczach są podobnej klasy jak ten MUSE i dlatego nie wyraźnej poprawy jakości? Ale żeby to stwierdzić trzeba by się zagłębić w schematy tych urządzeń albo dorwać gdzieś jeśli jest to dostępne, dokładne opisy budowy wewnętrznej tych odtwarzaczy. Choć i wtedy musiałby się wypowiedzieć ktoś dobrze siedzący w temacie przetworników.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
adler
Posty: 127
Rejestracja: 22 lip 2014, 20:04
Gramofon: Dual 604

Re: Jaki odtwarzacz CD?

#240

Post autor: adler »

Dużo też zależy od konfiguracji sprzętu .Mam rotela rcd-951 i daca nostromo.Nigdy nie mogłem wychwycić różnic w dzwięku między tymi urządzeniami (do nostromo jako napęd służył mi rotel) Dopiero po zmianie wzmacniacza różnice stały się oczywiste i wyrażne.Dlatego to chyba prawda że system gra tak jak jego najsłabsze ogniwo.
Dual CS604
Dj pre2
Rotel Rcd-951
Krell KAV300i
Heco celan xt501
ODPOWIEDZ