FAQ

Co sądzisz o forum?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41571
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

FAQ

#16

Post autor: Wojtek »

To jak Panowie? Jedziemy z tym koksem? Bo ja jestem gotów.

Jedyne co mi jeszcze łazi po głowie to zakres pytań, czyli tak jak wcześniej napisałem:
Wojtek pisze:Pytanie tylko czy FAQ miałby być w miarę ogólny czy tematyczny (kilka/wiele FAQ? :D).
Proszę o opinie :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

FAQ

#17

Post autor: Sindsoron »

wg mnie najlepszy by był jeden faq podzielony na działy ;p
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41571
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

FAQ

#18

Post autor: Wojtek »

Ja obecnie zastanawiam się czy nie lepiej by było jakby FAQ/słownik miał postać wiki. Chyba Krzyś to kiedyś zaproponował na Shoutboxie.
Zakładam, że każdy miał kiedyś jakąś styczność z wikipedią albo Hifi-Wiki, więc raczej wiadomo mniej więcej na czym polega wiki.

Jak ja to widzę?

Wiki istniałoby obok forum (w tej samej domenie).

Wgląd do treści miałby każdy, ale edytować bądź tworzyć nowe artykuły mogliby jedynie chętni z forum (wystarczyłoby się zgłosić po zwiększenie uprawnień na wiki).
Dlaczego tak? A byłaby to w pewnym stopniu forma kontrola treści na wiki, co by nie zrobiła nam się z tego prawdziwa wikipedia, a zarazem poletko do batalii między opiniami audiofili (czego się obawiam :) ).

Artykuły na wiki mogłyby być po prostu cytatami z forum (+ odnośniki) albo samoistnymi tworami (coś w stylu "podsumowania zagadnienia").
Tak więc wiki byłoby w miarę niezależne, ale z drugiej strony mocno powiązane z działalnością forum (podobnie jak VinylEngine).

Czekam na opinie :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Pomysły na kategorie i podfora

#19

Post autor: Krzyś »

eenneell pisze:Warto by pomyśleć nad (może osobnym) tematem/działem pt "Słownik", "kompedium wiedzy o gramofonach"... i kopiować co bardziej istotne wypowidzi Mr Wojtka (i nie tylko)
I tak np "A"- antyskating,... "I"-igła, "R"- ramię-regulacja, "W'- wlładla etc :?:
Wiem! Wiem! to już temat "ruszony", ale "co chwile" pojawia sie problem np kalibracji, itp.itd typu; "Ratunku bo mi igla skacze"
problemem będzie:
  1. co kopiować, w jakiej kolejności, jakie ciało zajmie się ustalaniem materiałów "ważnych";
  2. KTO skopiuje - bo to wymaga pracy (przenoszenie postów IMHO nie wchodzi w grę - bo spowoduje okaleczenie dyskusji i uniemożliwi jej zrozumienie)
dlatego ja uważam że takie coś byłoby sensowne, ale w postaci wiki (łatwość edycji przez wielu użytkowników, historia zmian, revertowanie do poprzedniej wersji), z odnośnikami do źródeł (postów) np. coś w stylu:
Jak zrobić eglebegle z foobara

Eglebegle z foobara można zrobić na wiele sposobów. Do najczęściej polecanych należą:
  • wykorzystanie kapsztyfikatora sinusoidalnego z przyczłapem bocznym[1],
  • użycie młotka[2],
  • poprzez pomnożenie przez impuls Diraca[3].
Niektórzy polecają także inne metody:
  • wykorzystanie perswazji[4],
  • użycie szantażu[5].
Przypisy
[1] http://winyl.net/temat1post2
[2] http://winyl.net/temat1post5
[3] http://cośinnego.net
[4] http://winyl.net/temat3post1
[5] http://winyl.net/temat2post5
Oczywista wada: KTOŚ to będzie musiał ZROBIĆ. Musiałyby być jakieś zasady dodawania treści (NPOV itp). Wyobrażam sobie do tego potencjalne problemy: wojny edycyjne (foobar jest lepszy od eglebegle) albo choćby totalny brak zainteresowania ze strony potencjalnych edytujących. Bariera techniczna - wielu użytkowników forum nawet nie potrafi cytować, o edytowaniu stron mediawiki nie wspominając. Nawet zachowanie NPOV będzie ciężkie (IMHO należałoby przedstawić wszystkie opcje: jedni uważają, że foobar jest lepszy od eglebegle, drudzy sądzą, że jest odwrotnie). Moim skromnym zdaniem taki pomysł NIE WYPALI (jesteśmy malutkim forum, nikomu się nie będzie chciało pisać itp - przecież polska wikipedia - mimo tego że wikipedystów jest kilka rzędów wielkości więcej, niż winylomaniaków na winyl.net - wygląda naprawdę słabo, no może lepiej od jakiejkolwiek encyklopedii komercyjnej ale porównania z angielską nie wytrzymuje), choć oczywiście bardzo chciałbym się mylić (;

(ale mimo wszystko uważam, że wykorzystanie silnika mediawiki do FAQ jest lepszym pomysłem niż robienie FAQ w formie tradycyjnych postów/tematów - ale ci, co się pytają o wszystko, co już jest napisane na forum, NADAL będą się pytać, choć przynajmniej byłoby można ich odesłać do FAQ)
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

FAQ

#20

Post autor: Krzyś »

Ja - tak jak już napisałem w innym temacie - popieram ideę FAQ jako wiki i głosuję na to obiema rękami (i nogami). I od razu zgłaszam chęć zajęcia się artykułami z dziedziny 78RPM.
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

FAQ

#21

Post autor: eenneell »

1. Tylko nie typu "Wiki" (gdzie każdy może edytować)
2.Raczej na zasadzie "Forum" gdzie TY jako "Moderator"; Mr Wojtek-- decydujesz co i jak!
3.Czyli "wklejasz" Swoje (a jak uznasz inne; np Krzysia- bo konkretne) istotne "teksty" (w system "alfabetyczny"!)
powodzenia
PS
Chodzi mi o to, abyś nie MUSIAŁ pisać wszystkiego od początku, tylko wykorzystał /wykorzystywał swoje/nieswoje już "wyprodukowane" rady, opinie etc!...
A jeżeli taką lub podobną formę zaakceptujesz i wprowadzisz to i tak z tydzień to zajmie.. (albo lepiej)
pzdr
OOOOO! Krzyś już odpowiedział!
Krzyś moderatorem od 78 i szelaków (postulat!)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41571
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

FAQ

#22

Post autor: Wojtek »

Krzyś pisze:Ja - tak jak już napisałem w innym temacie
Przeniosłem twój post stamtąd :) Jest powyżej.
Krzyś pisze:problemem będzie:
co kopiować, w jakiej kolejności, jakie ciało zajmie się ustalaniem materiałów "ważnych";
KTO skopiuje - bo to wymaga pracy (przenoszenie postów IMHO nie wchodzi w grę - bo spowoduje okaleczenie dyskusji i uniemożliwi jej zrozumienie)
"Co kopiować" nie jest dużym problemem. Co jest "ważne" poza oczywistościami widać po często powtarzających się pytaniach na forum.
A co do kopiowania/pisania to oczywista sprawa, że wymaga to pracy. Podobnie jak pisanie szerszych wykładów/wyjaśnień na forum.
Jednakże możliwość wspólnej kolaboracji na wiki w pewnym stopniu ułatwiłaby to.
Krzyś pisze:Musiałyby być jakieś zasady dodawania treści (NPOV itp).
Oczywiste. Sam będę musiał bardziej zgłębić temat prowadzenia wiki "od kuchni" :)
Krzyś pisze:Moim skromnym zdaniem taki pomysł NIE WYPALI (jesteśmy malutkim forum, nikomu się nie będzie chciało pisać itp - przecież polska wikipedia - mimo tego że wikipedystów jest kilka rzędów wielkości więcej, niż winylomaniaków na winyl.net - wygląda naprawdę słabo, no może lepiej od jakiejkolwiek encyklopedii komercyjnej ale porównania z angielską nie wytrzymuje), choć oczywiście bardzo chciałbym się mylić (;
Ja na to powiem tak: najwyżej nie wypali, spróbować nie szkodzi.
eenneell pisze:1. Tylko nie typu "Wiki" (gdzie każdy może edytować)
Czytaj ze zrozumieniem. Już pisałem, że nie każdy będzie mógł tworzyć/edytować :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
wojciech06
Posty: 339
Rejestracja: 21 wrz 2011, 19:32
Gramofon: Dual model CS 721
Lokalizacja: Warszawa

FAQ

#23

Post autor: wojciech06 »

Wojtek pisze:Ja obecnie zastanawiam się czy nie lepiej by było jakby FAQ/słownik miał postać wiki.
Ja jestem w takim razie ZA :!: :!: :!: :)
W Polsce obowiązującym językiem jest język polski. Starajmy się pisać poprawnie ortograficznie. W miarę możliwości dbajmy o obecność polskich znaków diakrytycznych (tzw. ogonków, jak "ę", "ą" itd.).
Awatar użytkownika
marek_c4
Posty: 102
Rejestracja: 22 wrz 2011, 20:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pomysły na kategorie i podfora

#24

Post autor: marek_c4 »

A może zrobić takie Faq na początku - w każdym z działów ?
Mam na myśli takie coś:
- dział Wkładki i igły
-- Faq dotyczące tego tematu
---
- dział Okablowanie
-- faq dotyczące okablowania

Oczywiście tekst powinna redagować jedna osoba
---
Nie wiem czy pomysł jest OK - wydaje mi się że nie jest najgorszy ;)
==========
Gramofon - Sony PS-515
CD - Onkyo DX-6900
Tuner - ITT-8065
Wzmacniacz - ITT-8045
Deck - ITT-8025
Kolumny - ITT-8093
http://www.winyl.net/download/file.php? ... &mode=view
==========
Pozdrawiam z Poznania
Marek
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Pomysły na kategorie i podfora

#25

Post autor: Krzyś »

marek_c4 pisze:A może zrobić takie Faq na początku - w każdym z działów ?
Mam na myśli takie coś:
- dział Wkładki i igły
-- Faq dotyczące tego tematu
---
- dział Okablowanie
-- faq dotyczące okablowania

Oczywiście tekst powinna redagować jedna osoba
---
Nie wiem czy pomysł jest OK - wydaje mi się że nie jest najgorszy ;)
Wada rozwiązania - koszmarne do edycji

ale wymyśliłem, jak to zrobić - o ile istnieje w phpbb możliwość wstawiania kodu HTML do postów (w wersji 2.x chyba istniała, w przemie istnieje), to wystarczy zrobić post o tytule FAQ w każdym dziale i wstawić do środka ramkę z odpowiednim FAQ z wiki w środku

(żeby zademonstrować mój pomysł w praktyce - chodzi mi o post z faq zrobiony w tym stylu - http://politechnika.org/forum_pl/viewto ... 728#156728 )
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Pomysły na kategorie i podfora

#26

Post autor: eenneell »

" Temat Słownik" :?:
Może po prostu co jaśniejsze odpowiedzi i wywody Mr. Wojtka (re-posty) wkładać w takie alfabetyczne szufladki (bez możliwości odp, edycji przez zwykłego "Forośmiertelnika"?)
Już bokiem wychodzą zapytania typu "pomocy! wkładka do wymiany!... a potem okazuje się, że to o igłę chodzi...
itp, itd
Wiem! wiem! to wzmaga sporo pracy!
Ale może na początek to zacząć wsadzać bieżące odpowiedzi... w taki "słownik w budowie"?
I niech to trwa miesiąc, dwa, rok... :?: ;)
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

FAQ

#27

Post autor: eenneell »

Taki mam pomysł;
Zamiast się "bawić w słownik" FAQ nieFAQ -To może wystarczy zaznaczyć kolorem istotne tematy i ewentualnie wsadzać na początek odpowiedniego wątku?
np skład forumowej mikstury -"elixiru" do czyszczenia winyli- zaznaczyć kolorem i wsadzić na początek całego wątku :?: :idea: ;)
To taki czterowinylodwupiwny pomysł :!: :?:
Awatar użytkownika
Kusma
Posty: 354
Rejestracja: 12 gru 2011, 22:32
Lokalizacja: Chełm, lubelskie

Re: FAQ

#28

Post autor: Kusma »

eenneell pisze:To taki czterowinylodwupiwny
nigdy nie byłem dobry z chemii ty chyba masz ja opanowaną :D
Nie bulwersuj się tak forumowiczu... to tylko moja subiektywna opinia :D
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: FAQ

#29

Post autor: eenneell »

Kusma pisze:
eenneell pisze:To taki czterowinylodwupiwny
nigdy nie byłem dobry z chemii ty chyba masz ja opanowaną :D
czterowinylodwupiwną chemię tak! :D
pzdr
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41571
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

FAQ

#30

Post autor: Wojtek »

Jakby co to temat FAQ/słownik nie jest zapomniany i myślę że przez te wakacje coś sensownego już uda się zrobić.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ