Konserwacja gumowej maty

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Sony
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15199
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Konserwacja gumowej maty

#16

Post autor: darkman »

Raczej tak, to kwestia ingrediencji o dobrym współczynniku wysychania. Nałożyć cieniutką warstwę flanelą i poczekać. Zawsze można zmyć ponownie. moim zdanie nie potrzeba tu 'preparatu' tylko natłuszczenia właśnie, bo powierzchnia została wyjałowiona.
Dobra aplikacja nie ma wpływu potem na płyty.
Awatar użytkownika
kinky
Posty: 3867
Rejestracja: 24 cze 2021, 19:48
Gramofon: Philips 5877
Lokalizacja: Konin

Re: Konserwacja gumowej maty

#17

Post autor: kinky »

Nehtan pisze:
03 sty 2024, 20:19
wypróbuję różne preparaty
A może, jeśli nie będzie oczekiwanego i zadowalającego efektu to przed decyzją o zakupie nowej spróbować jakiejś gumy w sprayu?
W warunkach domowych taka powłoka nie narażona na warunki atmosferyczne, UV itp może być dość trwała :think:
Philips 5877/GP 401 II - [MiBoxS-Fiio D03] - Tensai TA-2045 - Infinity Reference 31i
Panasonic XR45/CD S65 - Jamo Studio 160
Technics EX510/CD PG580A - Altus 120A
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41657
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Konserwacja gumowej maty

#18

Post autor: Wojtek »

Wybaczcie za dość srogi osąd, ale po prostu nie wierzę w przywrócenie tej niefortunnie umytej gumy do stanu poprzedniej świetności.
Konserwacja jak najbardziej ma sens.

Ostatnia deska ratunku - udałbym się do ludków od detailingu samochodowego i pokazał im tą gumę.
Jak oni pokiwają głową to raczej nikt nie pomoże.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1213
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Re: Konserwacja gumowej maty

#19

Post autor: tollo »

Ja spróbowałbym to wyczyścić przy użyciu APC, później konserwacja silikonem w spray’u. Nie takie przypadki się ratowało. :)
Awatar użytkownika
Zaurid
Posty: 164
Rejestracja: 09 maja 2023, 17:56
Gramofon: Sony PS x75
Lokalizacja: Poznań

Re: Konserwacja gumowej maty

#20

Post autor: Zaurid »

Zdecydowanie polecam kompiel we wrzątku, a nawet pogotować przez chwilę. Tylko musisz ustalić czy jest to czysta guma bez żadnych dodatkowych składników. I jeszcze jedno, najlepiej na patelni to robić i nie dotykać gumy za często bo zostają ślady i trzeba będzie powtarzać po wystygnięciu :whistle:
Sony PS-X75->Pioneer PL-50L->IFI AUDIO ZEN Air Phono->AT-33E->JVC Victor MC100IIEB, JVC Z1S, Sony XL25A....
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2604
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Konserwacja gumowej maty

#21

Post autor: Bacek »

Z gotowaniem gum to była chyba kwestia że nie bardzo mogą dotykać naczynia bo ono może mieć większą temperaturę niż woda.
Guma leżąca na dnie patelni będzie blokować przepływ ciepła.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15199
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Konserwacja gumowej maty

#22

Post autor: darkman »

Używałem dziś patelnię, ale jajecznicę robiłem chłopaki. Żeby wodę gotować na niej? Macie fantazję tam Poznaniu, obaj :D
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1193
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konserwacja gumowej maty

#23

Post autor: Piterski »

Uważajcie z tym gotowaniem bo niektóre gatunki gumy maja podawaną górną granicę 80C - 90C.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2604
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Konserwacja gumowej maty

#24

Post autor: Bacek »

Swojego czasu gotowałem paski gumowe ale nie na patelni tylko wiszące na czymś w gotującej się wodzie. Cudów niestety nie było.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15199
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Konserwacja gumowej maty

#25

Post autor: darkman »

Bacek pisze:
16 sty 2024, 14:31
Swojego czasu gotowałem paski gumowe ale nie na patelni tylko wiszące na czymś w gotującej się wodzie. Cudów niestety nie było.
Ano, ale np gotowanie strun przez basistów to znany sposób na ich odśw. i przynosi w istocie dobry efekt.
Co do gumy to powątpiewam w sensowny efekt, no może poza potencjalnym odkształceniem.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2604
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Konserwacja gumowej maty

#26

Post autor: Bacek »

Ew, jeszcze jedna kwestia, może to jest jakiś osad który wszedł w gumę (np. kamień po czyszczeniu wodą). Można jeszcze spróbować poczyścić to octem. Gumie raczej nie zaszkodzi.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
marianoaitaliano
Posty: 126
Rejestracja: 13 sty 2023, 14:15
Gramofon: Toshiba SR-255
Lokalizacja: UK

Re: Konserwacja gumowej maty

#27

Post autor: marianoaitaliano »

A ja się pochwalę swoim sposobem na konserwację gumy bo miałem podobny problem po umyciu maty w ciepłej wodzie z płynem do naczyń, mianowicie takie mleczko do mebli marki ''Meblit'' o takie jak to, zwędziłem od babci która od lat poleruje tym swoją meblościankę :) Guma się świeci się po tym jak przysłowiowemu psu na wiosnę, a i przy okazji jest to też antystatyczne więc kurz nie przywiera tak mocno. Po wchłonięciu się nie zostawia też żadnych śladów na płytach ani po dotknięciu palcem.
Obrazek
Awatar użytkownika
Zaurid
Posty: 164
Rejestracja: 09 maja 2023, 17:56
Gramofon: Sony PS x75
Lokalizacja: Poznań

Re: Konserwacja gumowej maty

#28

Post autor: Zaurid »

Bacek pisze:
16 sty 2024, 13:35
Z gotowaniem gum to była chyba kwestia że nie bardzo mogą dotykać naczynia bo ono może mieć większą temperaturę niż woda.
Guma leżąca na dnie patelni będzie blokować przepływ ciepła.
Jak masz dużą patelnię to i tak pływa na powierzchni. Wszystko z umiarem i rozsądnie :D
Sony PS-X75->Pioneer PL-50L->IFI AUDIO ZEN Air Phono->AT-33E->JVC Victor MC100IIEB, JVC Z1S, Sony XL25A....
Awatar użytkownika
Zaurid
Posty: 164
Rejestracja: 09 maja 2023, 17:56
Gramofon: Sony PS x75
Lokalizacja: Poznań

Re: Konserwacja gumowej maty

#29

Post autor: Zaurid »

darkman pisze:
16 sty 2024, 14:26
Używałem dziś patelnię, ale jajecznicę robiłem chłopaki. Żeby wodę gotować na niej? Macie fantazję tam Poznaniu, obaj :D
Ja też głównie do smażenia używam patelni, ale w tym przypadku jestem zadowolony z efektu. A używałem różnych środków bez widocznych zmian. Pozdrawiam z Poznania :violin:
Sony PS-X75->Pioneer PL-50L->IFI AUDIO ZEN Air Phono->AT-33E->JVC Victor MC100IIEB, JVC Z1S, Sony XL25A....
Nehtan
Posty: 8
Rejestracja: 20 maja 2015, 08:15
Gramofon: Yamaha GT-2000L
Lokalizacja: Toruń

Re: Konserwacja gumowej maty

#30

Post autor: Nehtan »

Szanowni

Dziękuję za zainteresowanie tematem. Mam nadzieję, że inni też skorzystają z Waszych rad.
Następnego dnia po zadaniu pytania na Forum, poszedłem do sklepu motoryzacyjnego 50m od mojego mieszkania i za radą Pana właściciela, za 15 zł, kupiłem puszkę silikonu w spay'u.
K2.jpg
Napyliłem cienką warstwę, odczekałem ok. 2h i wytarłem, ale nie wszystko dokładnie. Pozostała taka lekko klejąca się powłoka. Pomyślałem, że nic z tego nie będzie i zostawiłem tak na 3 dni (nie było mnie w domu). Po powrocie wziąłem bawełnianą ścierkę, taką bardzo miękką i wszystko dokładnie wytarłem. Chciałem poszukać nowego specyfiku. Okazało się, że jest ok. Guma zrobiła się sucha, matowa, nic się nie klei. Przez te kilka dni nic się nie zmieniło. Wg mnie wygląda dobrze.
Guma.jpg
Jeśli się coś zmieni dam znać.

W sumie to muszę czymś przetrzeć plintę, może skorzystam ze specyfiku babci marianoitaliano...? ;)

Jeszcze raz dziękuję.
Pozdrawiam
Zbyszek
Yamaha GT-2000L, Luxman PD-284
ODPOWIEDZ