Sony PUA-237 / 286 - przeciwwaga

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Sony
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1213
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Sony PUA-237 / 286 - przeciwwaga

#1

Post autor: tollo »

Temat zakładam zbiorczo dla tej rodziny ramion jednak chce się w tym konkretnym temacie skupić na wersji 237.

Mój projekt DIY na nowy gramofon się powoli rozwija, skończyłem serwisować ramię PUA-237 i zaczęła zastanawiać mnie jedna kwestia. Otóż chodzi o przeciwwagę. W każdym prospekcie, instrukcji serwisowej oraz np. na aukcjach w których sprzedawane są nowe egzemplarze tego ramienia zawsze pojawia się przeciwwaga składająca się z 3 elementów, jednak w sieci można znaleźć zdjęcia przeciwwag 2-elementowych bez części nazwanej przez Sony „vernier weight”.

Dla zobrazowania całości sytuacji zdjęcia obydwóch rodzajów przeciwwag.

Uprzedzam również pytania:
- nie da się zdjąć żadnego elementu z przeciwwagi 3 elementowej
- tak, po wykręceniu śrubek z poszczególnych odważników nadal nie da się zdjąć
- tuleja przeciwwagi z obydwóch stron ma „zadziory” uniemożliwiające taką operacje.

Idąc dalej tym zagadnieniem. Można by zaryzykować stwierdzenie - ktoś sobie „zadzior usunął” i tym sposobem odchudził trochę ramie. W tym wypadku jednak musze spojrzeć z drugiej strony, dosłownie - Headshell SH100 będący dedykowanym do tego ramienia ma 11 gram wagi. Mało jak na ćwierć kilogramową przeciwwagę (te 3 częściową). Tak mało, że z typową wkładką dla tej masy headshella nie idzie zbalansować ramienia. Mój Headshell ma jednak dedykowany (tak zakładam patrząc po wycięciach tj. kształcie) ciężarek w postaci blaszki. Jego waga to 7 gram co w komplecie z headshellem daje nam 18 gram. To już jest kompatybilne połączenie. Jednak bez tego ciężarka ten headshell wydaje się idealny do przeciwwagi dwuczęściowej.

Wyszedł długi tekst więc czas kończyć. Sprowadzając jednak całość sytuacji do jednego zagadnienia - chciałbym uzyskać trochę więcej informacji na temat tej dwuczęściowej przeciwwagi.
Załączniki
IMG_7153.jpeg
IMG_7152.jpeg
ODPOWIEDZ