Sony PS-LX300 - czy warto wymienić samą wkładkę?

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Sony
ODPOWIEDZ
Piotrech
Posty: 5
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:35

Sony PS-LX300 - czy warto wymienić samą wkładkę?

#1

Post autor: Piotrech »

Witam!
Jestem posiadaczem gramofonu Sony PS-LX300USB, jednak nie jestem z niego zadowolony. Dźwięk pozostawia wiele do życzenia, mimo, iż posiadam odpowiedni sprzęt (tak mi się wydaję)

Amplituner: Technics SA-DX930
Procesor dźwięku: Technics SH-GE90
Głośniki: Tonsil Altus 200

Chciałbym mieć taki gramofon, który będzie grał zgodnie z moimi oczekiwaniami (chciałbym czuć, że to winyl, z czym na razie jest problem). Mam znajomego, który posiada Pro-Ject Debut III i jakość dźwięku jest zauważalnie lepsza (amplituner jak i pozostałe elementy ma niższej klasy). Byłbym usatysfakcjonowany takim brzmieniem. Nie mam możliwości odsłuchu innych, więc nie mam innego porównania.

Teraz moje pytanie: czy dźwięk z obecnego gramofonu zyska po wymianie samej wkładki, która np. jest w Debucie III (wkładka OMB 5E)? Czy nie warto bawić się w takie modyfikacje i zainwestować w inny gramofon?

Jeśli jednak ktoś poleca wymianę gramofonu, to czy wspomniany Debut jest dobrym wyborem czy w tej cenie można nabyć coś lepszego?

Z góry dzięki za wszystkie rady!
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41824
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sony PS-LX300 - czy warto wymienić samą wkładkę?

#2

Post autor: Wojtek »

Piotrech pisze:Mam znajomego, który posiada Pro-Ject Debut III i jakość dźwięku jest zauważalnie lepsza (amplituner jak i pozostałe elementy ma niższej klasy).
"Niższej klasy" w odniesieniu do czego, do gramofonu Pro-Ject czy do Twojego zestawu?
Piotrech pisze:Teraz moje pytanie: czy dźwięk z obecnego gramofonu zyska po wymianie samej wkładki, która np. jest w Debucie III (wkładka OMB 5E)? Czy nie warto bawić się w takie modyfikacje i zainwestować w inny gramofon?
Musisz wiedzieć o jednej rzeczy: nie da się wymienić wkładki w Sony PS-LX-300USB.
Ramię jest w nim zintegrowane na stałe z wkładką Audio Technica AT-3600/91.
Nawet jeśli by się dało wymienić wkładkę to i tak ramię nie umożliwia regulacji, bo jest skalibrowane fabrycznie.
Tak więc jeśli chcesz mieć lepiej to zmień gramofon.
Piotrech pisze:Jeśli jednak ktoś poleca wymianę gramofonu, to czy wspomniany Debut jest dobrym wyborem czy w tej cenie można nabyć coś lepszego?
Jest dobrym wyborem jeśli rozmawiamy o nówkach w tej cenie, ale lepiej dozbieraj do Rega RP1.
Jeśli bierzemy pod uwagę także sprzęty używane to da się nabyć za te same pieniądze coś lepszego.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Piotrech
Posty: 5
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:35

Sony PS-LX300 - czy warto wymienić samą wkładkę?

#3

Post autor: Piotrech »

Piotrech pisze:Mam znajomego, który posiada Pro-Ject Debut III i jakość dźwięku jest zauważalnie lepsza (amplituner jak i pozostałe elementy ma niższej klasy).


"Niższej klasy" w odniesieniu do czego, do gramofonu Pro-Ject czy do Twojego zestawu?
Niższej klasy w odniesieniu do mojego zestawu.

Teraz moje pytanie: czy dźwięk z obecnego gramofonu zyska po wymianie samej wkładki, która np. jest w Debucie III (wkładka OMB 5E)? Czy nie warto bawić się w takie modyfikacje i zainwestować w inny gramofon?

Musisz wiedzieć o jednej rzeczy: nie da się wymienić wkładki w Sony PS-LX-300USB.
Ramię jest w nim zintegrowane na stałe z wkładką Audio Technica AT-3600/91.
Nawet jeśli by się dało wymienić wkładkę to i tak ramię nie umożliwia regulacji, bo jest skalibrowane fabrycznie.
Tak więc jeśli chcesz mieć lepiej to zmień gramofon.

Piotrech pisze:Jeśli jednak ktoś poleca wymianę gramofonu, to czy wspomniany Debut jest dobrym wyborem czy w tej cenie można nabyć coś lepszego?


Jest dobrym wyborem jeśli rozmawiamy o nówkach w tej cenie, ale lepiej dozbieraj do Rega RP1.
Jeśli bierzemy pod uwagę także sprzęty używane to da się nabyć za te same pieniądze coś lepszego.
W takim razie oczywistym jest, że czeka mnie wymiana gramofonu, a samo pytanie o wymianę wkładki było co najmniej nie na miejscu z mojej strony.

Dzięki za wskazanie innego gramofonu, cenowo wychodzi niewiele więcej, więc na pewno go rozważę.
Pytałeś czy biorę pod uwagę nowe lub używane. Jako, że nie mam wystarczającego doświadczenia, obawiam się kupna używanego.
W przypadku kupna nowego, np Rega bądź Pro-Ject, powinienem się martwić o kalibrację czy są one już fabrycznie skalibrowane?
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Sony PS-LX300 - czy warto wymienić samą wkładkę?

#4

Post autor: JacK »

Kupując Rege RP1 lub PJ Debut III dostajesz gramofon gotowy do pracy. Więc kalibracją nie ma się co przejmować.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41824
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sony PS-LX300 - czy warto wymienić samą wkładkę?

#5

Post autor: Wojtek »

Piotrech pisze:Niższej klasy w odniesieniu do mojego zestawu.
Czyli znajomy zainwestował w PJ Debut, a kolumny ma gorsze od Altusów? Wesoło :)
JacK pisze:Kupując Rege RP1 lub PJ Debut III dostajesz gramofon gotowy do pracy. Więc kalibracją nie ma się co przejmować.
Nie do końca. Warto skontrolować przynajmniej balans ramienia, nawet przy nowym gramofonie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ