Bernard 434-remont

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
Kuba83
Posty: 4
Rejestracja: 21 gru 2016, 21:17

Bernard 434-remont

#1

Post autor: Kuba83 »

Witam!
Potrzebowałem drugiego gramofonu w jak najniższej cenie.Padło na tą Unitrę,którą kupiłem za 170zł.Wizualnie ładny,mechanicznie też sprawny(obroty trzyma).Niestety nie miałem możliwości sprawdzenia brzmienia.I kupiłem grata.Po podłączeniu trzaski i szuranie w głośnikach,które nasilały się przy lekkim nawet dotknięciu ramienia.Postanowiłem wymienić zgniłe,utlenione okablowanie ramienia.Ale mnie to przerosło i gramofon stoi rozpaprany od końca marca,a chciałbym by grał(mam masę winyli)
Co zrobiłem:
Zdjąłem headshell,ramię,przeciwagę(przy okazji wyłamując blokadę-taki plastik na końcu ramienia w dziurce).
Wreszcie wyjąłem kable i.....takich nie miałem(a mam stosy złomu).Kable zgniłe,zielone i przeżarte śniedzią.Rozsypały się po wyjęciu z rurki.
Chce kupić nowe kable(nie jakieś audiofilskie) i znalazłem w sklepie RMS kable Pro-ject za 50zł z przesyłką.Jest to cały komplet OFC z końcówkami do wkładki.
http://sklep.rms.pl/zestaw-kabli-do-ram ... nearmcable
Długość OK.
Tylko mam pytanie(zamówię po Nowym Roku,po remanentach) jak wciągnąć kabelki i złożyć ramię?
Wymieniłbym stare elektrolity z 1985 roku i marny,oryginalny kabel sygnałowy.Wkładkę kupilbym AT-91(starczy w zupełności-to nie hi-end).
Proszę o wyrozumiałość i nie śmianie się ze mnie.Elektroniką bawię się od przedszkola(to jest prawda-był jeszcze PRL) i lutowanie mi niestraszne.Narzędzia i sprzęt pomiarowy mam.Śrubek nie pogubiłem,rurki nie pogiąłem(nie jestem debilem,co "klika" na Pudelku),wszystko mam.
Chce doprowadzić ten gramofon do porządku,bo przed moim dłubaniem był dziewiczy.
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Bernard 434-remont

#2

Post autor: pan_winyl »

hmm. szkoda że zacząłeś grzebać z tym ramieniem. Rzadko zdarza się żeby kable ramienia wymagały wymiany w aż takim stopniu jak to opisałeś. Ale ok. Elektrolity możesz zostawić- o ile gramofon trzyma obroty nie ma po co ich ruszać. Ba możesz właśnie rozregulować obroty.

Co do trzasków pewnie wynikało to z braku uziemienia gramofonu- wystarczy że zmienisz kable sygnałowe.

Kabelki najlepiej związać w pakiet ew. zlutować i włożyć wiązkę w koszulkę termokurczliwą i przeciągnąć przez ramie- nadal szkoda że ruszałeś oryginał.
Potem odwracasz proces- zdejmujesz koszulkę, rozlutowywujesz kable. Ze złożeniem ramienia- no cóż- po kolei w odwrotną stronę tak jak je rozkręcałeś.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Kuba83
Posty: 4
Rejestracja: 21 gru 2016, 21:17

Re: Bernard 434-remont

#3

Post autor: Kuba83 »

Witam po przerwie.
W piątek kupiłem te kabelki,we wtorek przyszły.
Kabelki wciągnąłem przy pomocy linki wędkarskiej(wciągnąłem po rozebraniu ramienia).Do przewodów dolutowałem"oczko",do którego przywiązałem linkę.10 sekund i po problemie.Już polutowane.Mam jednak problem,bo wciągnąłem(był w komplecie) czarny kabelek do uziemienia headshella,a ten jak wiadomo jest metalowy,połączony z ramieniem.Czy mam go podłączyć do tego headshella i reszty ramienia nie uziemiać?Bo i tak wszystko jest tam połączone z masą.
Druga sprawa to ustawienie pozycji ramienia i umocowanie przeciwwagi.Można użyć poziomnicy budowlanej?Co do przeciwwagi,to jak ją umocować?Z czego zrobić blokadę?Z jakiegoś plastiku,drutu?
Wkładkę na razie założę jakąś używaną(mam 2-1/2 cala mocowanie,MM),a jak będę miał kasę to kupię AT-91(Na AT-95 szkoda kasy-za stary grat).
Pasek profilaktycznie wymienię(bez problemu na Allegro)
Proszę o odpowiedź :D
ODPOWIEDZ