Fonica G601

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
hitthehighway
Posty: 1
Rejestracja: 17 lis 2016, 20:32

Fonica G601

#1

Post autor: hitthehighway »

Potrzebuję pomocy. Pewien pan chciał wyrzucić poniższy gramofon na śmietnik wraz z kolumnami. Udało mi się go uratować, ale nie wiem co w nim brakuje, ogólnie jest na chodzie gdyż rolka po lewej się kręci po włączeniu. Chciałbym Was prosić o pomoc, gdyż się w ogóle nie znam na tym. Brakuje zapewne jakiejś taśmy/paska, ale jak powinienem go założyć i jaki kupić? I co jeszcze powinienem zrobić?
IMG_20161117_202808.jpg
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolekcje sprzętowe forumowiczów

#2

Post autor: klin »

A masz jakiś talerz do niego czy tylko to co widać?
Awatar użytkownika
lopek3
Posty: 1332
Rejestracja: 15 sty 2016, 21:46
Gramofon: SL-5300, PS-X60
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kolekcje sprzętowe forumowiczów

#3

Post autor: lopek3 »

Mi to wygląda na napęd idlerowy. To gumowe kółeczko napędza talerz.
Technics SL-5300 > Shure V15 III + VN-35HE > Nuda Mini > Onkyo A-8670 > Canton Quinto 520
Sony PS-X60 > Shure V15 III + VN-35HE > Nuda Mini > Onkyo A-8670 > AudioPro Avanto FS20
My Discogs
Awatar użytkownika
kaf
Posty: 373
Rejestracja: 15 paź 2012, 17:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Instrukcje obsługi i serwisówki

#4

Post autor: kaf »

To jest Fonica G601fs. Serwisówki do niego na zagranicznych stronach nie znajdziesz :D Ale na polskich coś będzie.
Revox B 150, Revox B 260, Revox B 226, Marantz CD 74, Philips CD303, Miida M 6000 P + AT 20SLa, Radmor LS10
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1824
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Instrukcje obsługi i serwisówki

#5

Post autor: cooledit »

Tu masz adres strony z serwisówką ale trzeba się zalogować

http://unitraklub.pl/node/9977
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Kolekcje sprzętowe forumowiczów

#6

Post autor: darkman »

hitthehighway pisze:Potrzebuję pomocy. Pewien pan chciał wyrzucić poniższy gramofon na śmietnik wraz z kolumnami. Udało mi się go uratować, ale nie wiem co w nim brakuje, ogólnie jest na chodzie gdyż rolka po lewej się kręci po włączeniu. Chciałbym Was prosić o pomoc, gdyż się w ogóle nie znam na tym. Brakuje zapewne jakiejś taśmy/paska, ale jak powinienem go założyć i jaki kupić? I co jeszcze powinienem zrobić?

IMG_20161117_202808.jpg
Jest to gramofon G600 Unitry. Jednak modyfikowany o ramię Mikro Seiki (typ prawdopodobnie krajowy - oryginalny Unitry) z modelu G601A iB. Ramię bdb w tamtych czasach, a i dzisiaj jeśli kompletne bije wiele współczesnych wydumek oraz trochę konstrukcji z równej sobie epoki.
Napęd był realizowany przez kółko pośrednie i konusową przekładnię (obecnie stosowana np w maszynach rolniczych), i napęd odebrany paskiem. Silnik 220 V na 1400 obr/rpm. Zmieniacz obrotów jak wersja ligh w modelach póxniejszych. To w ogóle protoplasta modelu G601.
Poszukaj sobie kolego schematu i serwisówki od tych modeli. znajdziesz tam szcegóły.
Ewentualnie może coś nawet mam, kiedyś miałem G601, ale b.dawno... i nowy :D
Masz do niego talerz?
Jeśli nie to dość łatwo kupić taki na aukcjach, jeszcze są.

Tu wykopiowałem ci kawałek opisu:
"Gramofon wyposażony w pokrywę z otwartymi bokami, giętą na gorąco (identyczna jak w G-601). Pasek złożony na pół ma 12 cm długości i 5-6 mm szerokości. Sprzęt w mahoniowej skrzynce, przy odtwarzaniu opierał się na 4 fi 8 cm poduszkach z mikrogumy, które pełniły rolę amortyzatorów. W środki tych poduszek wchodziły standardowe małe 2 cm nóżki. Konstrukcja średnio popularna, w niedługim czasie zastąpiona przez doskonalsze modele G-601."
Na moeje oko brakuje Ci:
- talerza :mrgreen:
- paska przeniesienia napędu

Aha czarna płyta była trochę póxniejsza i już z końca produkcji tego modelu, niemal przy zmianie na pierwsze egzemplarze G601 ale jeszcze ze starym pokrętłem zmiany obrotów, a już na nowej płycie.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Kolekcje sprzętowe forumowiczów

#7

Post autor: darkman »

Jeszcze może trochę szczegółów dorzuci nasz kolega @Obywatel, jak wpadnie, bo też lubi te starsze modele.
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1213
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Re: Kolekcje sprzętowe forumowiczów

#8

Post autor: tollo »

darkman pisze: Jest to gramofon G600 Unitry. Jednak modyfikowany o ramię Mikro Seiki (typ prawdopodobnie krajowy - oryginalny Unitry) z modelu G601A iB. Ramię bdb w tamtych czasach, a i dzisiaj jeśli kompletne bije wiele współczesnych wydumek oraz trochę konstrukcji z równej sobie epoki.
To nie jest G600, tylko G601fs.To nie jest ramię Micro Seiki. Nie brakuje paska, to jest idler. G601 były idlerowe i paskowe, to jest wczesny model idlerowy.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Kolekcje sprzętowe forumowiczów

#9

Post autor: darkman »

tollo pisze:
darkman pisze: Jest to gramofon G600 Unitry. Jednak modyfikowany o ramię Mikro Seiki (typ prawdopodobnie krajowy - oryginalny Unitry) z modelu G601A iB. Ramię bdb w tamtych czasach, a i dzisiaj jeśli kompletne bije wiele współczesnych wydumek oraz trochę konstrukcji z równej sobie epoki.
To nie jest ramię Micro Seiki.
Bynajmniej. To jest ramię wzorowane na Mikro Seiki skonstruowane i wyprodukowane w Polsce. Były zamiary zakupu takich ramion od japońskiego producenta, ale podjęto się konstrukcji własnej.
Miałem to ramię swego czasu i gramofon j.w. w mojej informacji.

Ramię jest nie sygnowanyną konstrukcją jw o symbolach producenta (Unitra) - ramię typu R2, producent T4, ŁZR.
W tamtych czasach z licencjami bywało róznie. z konstrukcjami własnymi też. wystarczy zresztą poczytac wątek o wkładkach Mf w którym kolega będący byłym pracownikiem Zakładów opowiada i opisuje niesamowite historie z autopsji. również w aspekcie pozyskiwania materiałów, badań i prototypów wkładek. Bardzo ciekawe są też jego uwagi dotyczące dostepności technologii w omawianych czasach.

Dodam, że oryginalnie do tegoż ramienia montowano fabrycznie wkładkę Shure M44MB, którą również miałem, a nawet ma do dzisiaj jako relikt przeszłości o sporym dla mnie potencjale emocjonalnym.

A jakie to jest ramię Twoim zdaniem??
Ostatnio zmieniony 18 lis 2016, 00:32 przez darkman, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1213
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Re: Kolekcje sprzętowe forumowiczów

#10

Post autor: tollo »

To ramię ma oznaczenie Fonica R2. Przeczytaj ten wątek:
http://www.technique.pl/mediawiki/index ... i_część_IV

Ono nawet nie jest podobne do żadnego ramienia Micro Seiki...

Z użytkownikiem Kaf tak rozmawiam i się zastanawiamy czy to jest G601A czy G601fs. G601fs były tylko idlerowe. G601A w znakomitej większości były paskowe, widziałem jednak egzemplarz oznaczony jako A, nie ma jednak się co dziwić, Foncia dawała nawet na Adama/Daniela nalepki z niskich modeli. Dlatego skłaniam się ku temu co sądzi Kaf, czyli G601fs.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Kolekcje sprzętowe forumowiczów

#11

Post autor: darkman »

Raczej wygląda mi na hybrydowy jakiś mod. Pokrętło z lewej jak w G610f (fonomaster ze wzm) i sam G600, ramię jednak charakterystyczne dla G601A / WG601f z 73 roku.
Samo pokrętło przechodziło potem ewolucję na 'ładniejsze', więc pewnie zależy to od roku produkcji.
Materiałow poglądowych jest trochę.
Czy to unitra klub czy bardziej ogólne publikacje, zatem można pokusić się o śledztwo:
dla zainteresowanych na poczatek:
http://highfidelity.pl/@main-1767&lang=
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1213
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Re: Kolekcje sprzętowe forumowiczów

#12

Post autor: tollo »

Obrazek
G601F
ODPOWIEDZ