Unitra Fonomaster G601A

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Acia
Posty: 438
Rejestracja: 16 mar 2014, 15:02

Unitra Fonomaster G601A

#76

Post autor: Acia »

No dobra założę nowy wątek ale nie wiem jaki chcę,drewniany,sprawny,ładny i taki co pogra następne 5lat bez naprawy,mam nadzieję,że pomożecie coś znaleźć.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Unitra Fonomaster G601A

#77

Post autor: Wojtek »

Nie musi być nowy, wystarczy jak się podczepisz pod budżet ;) Chyba że nie wiesz jeszcze ile chcesz wydać :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Acia
Posty: 438
Rejestracja: 16 mar 2014, 15:02

Unitra Fonomaster G601A

#78

Post autor: Acia »

Wojtku ja wcale nie chcę nowego:) Myślę o Dualu, Luxmanie (w marzeniach) albo Thorensie, te sprzęty mi się wizualnie najbardziej podobają, oczywiście najlepiej te z drewnopodobnym panelem.To tyle w mojej kwestii bo zupełnie nie znam się na częściach tych gramofonów, musi być jak najmniej awaryjny i mieć dostępne części zapasowe. Minimalny w swojej formie, zgrabny i mieć wkładkę do której igła nie kosztuje 500 zł a najważniejsze muszę usłyszeć bardzo dużą różnicę w dźwięku:) Nie chcę z poloneza przesiadać się do skody tylko do Toyoty albo starego poczciwego mercedesa, który zniesie kolejne 100 km.Co do funduszy myślę, że optymalnie za gramofon to 800zł ale jak znajdzie się coś w czym się zakocham to jestem w stanie dać na to 1000 zł. Resztę tj, wzmacniacz i kolumny rozliczam w oddzielnych kosztach. W miesiącu po jednej rzeczy:) Unitra przysporzyła mi za dużo kłopotów, lubię ją więc pewnie sprzedam komuś kto będzie chciał ją z sentymentu albo zostawię jako mebel.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3764
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Unitra Fonomaster G601A

#79

Post autor: Obywatel »

Acia pisze:Unitra przysporzyła mi za dużo kłopotów
Bo taki jej urok :D Niemniej odpowiednio potraktowana potrafi zagrać pierwszorzędnie. Trzeba trochę serca i samozaparcia, a Daniel czy Fonomaster zabrzmią pięknie. To były najbardziej zaawansowane polskie gramofony posiadające wszystkie możliwe regulacje. Adam moim zdaniem pomimo DD stał poniżej tych dwóch.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Acia
Posty: 438
Rejestracja: 16 mar 2014, 15:02

Re: Unitra Fonomaster G601A

#80

Post autor: Acia »

Obywatel pisze:
Acia pisze:Unitra przysporzyła mi za dużo kłopotów
Bo taki jej urok :D Niemniej odpowiednio potraktowana potrafi zagrać pierwszorzędnie. Trzeba trochę serca i samozaparcia, a Daniel czy Fonomaster zabrzmią pięknie. To były najbardziej zaawansowane polskie gramofony posiadające wszystkie możliwe regulacje. Adam moim zdaniem pomimo DD stał poniżej tych dwóch.
Jeszcze postanowię ją zostawić jak tak będziesz przekonywał:)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Unitra Fonomaster G601A

#81

Post autor: darkman »

G601A to jedyny gramofon jaki bym sobie zostawił ze starych konstrukcji perelowskich. Mam do niego ogromny sentyment. Kiedyś miałem i służył wiernie.
Oddaj w dobre ręce, które leczą do regulacji i renowacji jeśli potrzebna i graj po prostu z jakaś fajną wkładką. Jak się pozbędziesz będziesz kiedyś żałowała, jak ja. Nawet kupując inny, to i tak ten bym zostawił pewnie. Może to i dziwne, ale mnie ten gramofon nigdy nie przysporzył problemów
Rzecz ciekawa, bowiem to nominalnie tzw Fonomaster deck, ale za czasów jego świetności nie nazywano go Fonomasterem (dobrze to pamiętam). Potocznie Fonomaster to był ten z sekcją wzmacniacza.
Awatar użytkownika
Acia
Posty: 438
Rejestracja: 16 mar 2014, 15:02

Re: Unitra Fonomaster G601A

#82

Post autor: Acia »

darkman pisze:G601A to jedyny gramofon jaki bym sobie zostawił ze starych konstrukcji perelowskich. Mam do niego ogromny sentyment. Kiedyś miałem i służył wiernie.
Oddaj w dobre ręce, które leczą do regulacji i renowacji jeśli potrzebna i graj po prostu z jakaś fajną wkładką. Jak się pozbędziesz będziesz kiedyś żałowała, jak ja. Nawet kupując inny, to i tak ten bym zostawił pewnie. Może to i dziwne, ale mnie ten gramofon nigdy nie przysporzył problemów
Rzecz ciekawa, bowiem to nominalnie tzw Fonomaster deck, ale za czasów jego świetności nie nazywano go Fonomasterem (dobrze to pamiętam). Potocznie Fonomaster to był ten z sekcją wzmacniacza.
Fonomaster siedzi w szafie na razie:) Jest wielki, ja nie wiem jak wy tyle gramofonów mieścicie. Wkładka shure z niego przeszła do Luxmana i na razie na tym wszystko gra, może kiedyś jak kupię dom to będą stały dwa:)Też nie lubię pozbywać się takich rzeczy bo czuję mocny sentyment, dostałam go od znajomej, która to dostała go na 18 urodziny a dziś lat około 37 już ma:) Przywiozła go do mnie z kolumnami rema i paroma płytami. I tak oto wpadłam. Przypomniałam sobie, że w dzieciństwie też miałam unitrę i sentyment wzrósł a fascynacja tym gramofonami trzyma się na tym samym poziomie co składanie rowerów, jest pasja na całe życie:)
czarodziej
Posty: 9
Rejestracja: 14 mar 2016, 19:49

Re: Unitra Fonomaster G601A

#83

Post autor: czarodziej »

Witam serdecznie. To mój pierwszy post na tym forum, więc pragnę się przywitać.

Robiąc porządki w graciarni znalazłem gramofon G601A od Foniki. Wizualnie w całkiem przyzwoitym stanie, elektrycznie.... z szybkich oględzin.... do remontu. Jestem elektronikiem więc z tym sobie bez trudu poradzę. Problem jest natomiast z ramieniem.
Żeby dużo nie tłumaczyć fotka.

https://drive.google.com/file/d/0B31-BB ... sp=sharing

Głowicę da się bez trudu wsunąć, brak większych luzów, ale sztywno nie siedzi. Nie wiem czy fabrycznie było to klejone, czy może jest jakiś mechanizm blokady o jakim nie wiem. Byłbym wdzięczny za jakieś sugestie.
Myślę, że gramofon jest wart aby dać mu drugie życie, w każdym razie chciałbym spróbować.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Unitra Fonomaster G601A

#84

Post autor: chudy_b »

czarodziej pisze:Głowicę da się bez trudu wsunąć, brak większych luzów, ale sztywno nie siedzi.
Masz wyrwane całe gniazdo z ramienia. Tę karbowaną nakrętkę można odkręcić ;) Odłączysz headshell od gniazda. Samo gniazdo mocowane jest, o ile dobrze pamiętam, śrubką.
ISOPHON
Posty: 592
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:57

Unitra Fonomaster G601A

#85

Post autor: ISOPHON »

Gniazdo mocowane było na klej.Przynajmniej w tych kilkunastu sztukach które przeszły przez moje ręce.
ISOPHON
Posty: 592
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:57

Unitra Fonomaster G601A

#86

Post autor: ISOPHON »

Sam gramofon całkiem ok.ale cierpi na brak precyzyjnego montażu,można to poprawić ale dużo z tym bawienia.
czarodziej
Posty: 9
Rejestracja: 14 mar 2016, 19:49

Re: Unitra Fonomaster G601A

#87

Post autor: czarodziej »

chudy_b pisze:Samo gniazdo mocowane jest, o ile dobrze pamiętam, śrubką.
ISOPHON pisze:Gniazdo mocowane było na klej
No to mam dwie sprzeczne opinie. Oglądałem to z kilku stron i nie wiedzę nigdzie miejsca na śrubkę, czy jakiegoś zerwanego gwintu. Mocowanie na śrubę, byłoby logiczne, bo dawałoby możliwość regulacji azymutu wkładki.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Unitra Fonomaster G601A

#88

Post autor: chudy_b »

czarodziej pisze:No to mam dwie sprzeczne opinie.
Słuchaj ISOPHONa. On wie, mi się tylko tak wydawało.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3764
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Unitra Fonomaster G601A

#89

Post autor: Obywatel »

Gniazda były wklejane. Wykorzystaj okazję i wymień gniazdo na standardowe SME. Będziesz miał możliwość poprawienia geometrii headshella i stosowania standardowych koszyków.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
czarodziej
Posty: 9
Rejestracja: 14 mar 2016, 19:49

Re: Unitra Fonomaster G601A

#90

Post autor: czarodziej »

Obywatel pisze:Gniazda były wklejane. Wykorzystaj okazję i wymień gniazdo na standardowe SME. Będziesz miał możliwość poprawienia geometrii headshella i stosowania standardowych koszyków.
Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Dopiero raczkuję jeśli chodzi o gramofony, prosiłbym o wyjaśnienie co to jest "gniazdo standardowe SME" i gdzie to dostanę.
ODPOWIEDZ