SL-Q3 - Problem z uziemieniem

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
monkiusz
Posty: 51
Rejestracja: 04 lip 2014, 21:52
Gramofon: Technics SL-Q3

SL-Q3 - Problem z uziemieniem

#1

Post autor: monkiusz »

Technics taki jak w podpisie. Ogólnie - testowałem go już w różnych konfiguracjach. Raz był podłączony do wzmacniacza, raz przez przedwzmacniacz do komputera, obecnie jest podłączony do Mpc Renaissance (który to sprzęt również posiada miejsce na podpięcie kabla uziemiającego). Zmieniałem mieszkania, komputery, które też były gdzieśtam w tym wszystkim podpięte, a problem pozostał. Sprzęt do którego podłączony jest grafomon - kopie prądem. Obecnie dotyczy to zarówno MPC jak i laptopa. Nie ma żadnego buczenia etc. Natomiast wyraźnie "kopie". Jest to dość uciążliwe i boję się, że również - niebezpieczne.

Stąd pytanie - może to kwestia samego gramofonu i coś w tym jego kablu uziemiającym jest zwalone / poluzowane? Nie chcę kombinować z żadnymi kaloryferami etc bo to też może nie być bezpiecznym rozwiązaniem.

Wiem, że zdalnie nikt pewnie nie zdiagnozuje co jest zwalone, ale może ktoś spotkał się z podobnym problemem?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SL-Q3 - Problem z uziemieniem

#2

Post autor: Wojtek »

A na czym stoi gramofon?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
monkiusz
Posty: 51
Rejestracja: 04 lip 2014, 21:52
Gramofon: Technics SL-Q3

Re: SL-Q3 - Problem z uziemieniem

#3

Post autor: monkiusz »

Wojtek pisze:A na czym stoi gramofon?
Jak zapewne u wielu - na szafce Kallax, nad winylami. Gdy stał w innych miejscach było to samo.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: SL-Q3 - Problem z uziemieniem

#4

Post autor: chudy_b »

Spróbuj odwrócić wtyczkę w gniazdku. Jesli masz probówkę elektryczną, taką z neonówką, to sprawdź czy nie masz fazy na metalowych częściach gramofonu. To jest prawie nie możliwe, ale sprawdzić nie zaszkodzi. Jak wygląda to "kopanie"? Nie chodzi Ci o ładunki elektrostatyczne?
Awatar użytkownika
monkiusz
Posty: 51
Rejestracja: 04 lip 2014, 21:52
Gramofon: Technics SL-Q3

Re: SL-Q3 - Problem z uziemieniem

#5

Post autor: monkiusz »

chudy_b pisze:Spróbuj odwrócić wtyczkę w gniazdku. Jesli masz probówkę elektryczną, taką z neonówką, to sprawdź czy nie masz fazy na metalowych częściach gramofonu. To jest prawie nie możliwe, ale sprawdzić nie zaszkodzi. Jak wygląda to "kopanie"? Nie chodzi Ci o ładunki elektrostatyczne?
Cały sprzęt jest jakby naelektryzowany. Dotykam przykładowo laptopa i dostaję lekki "kop". Nigdy nie kopnął Cię chociaż lekko prąd?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: SL-Q3 - Problem z uziemieniem

#6

Post autor: chudy_b »

monkiusz pisze: Nigdy nie kopnął Cię chociaż lekko prąd?
Bardzo wiele razy, również bezpośrednio z sieci. Ale to o czym piszesz wygląda na elektrostatykę. Czyli krótkie silne wyładowanie. Czasem nawet iskrę można zobaczyć. A potem już swobodnie można dotknąć gramofonu. Czy tak? Jeśli tak, to powodem może być coś w Twoim ubiorze, np. wełniany swetr, albo elektryzujący dywan.
Awatar użytkownika
monkiusz
Posty: 51
Rejestracja: 04 lip 2014, 21:52
Gramofon: Technics SL-Q3

Re: SL-Q3 - Problem z uziemieniem

#7

Post autor: monkiusz »

chudy_b pisze:
monkiusz pisze: Nigdy nie kopnął Cię chociaż lekko prąd?
Bardzo wiele razy, również bezpośrednio z sieci. Ale to o czym piszesz wygląda na elektrostatykę. Czyli krótkie silne wyładowanie. Czasem nawet iskrę można zobaczyć. A potem już swobodnie można dotknąć gramofonu. Czy tak? Jeśli tak, to powodem może być coś w Twoim ubiorze, np. wełniany swetr, albo elektryzujący dywan.
Jest to możliwe, ale to dosyć dziwna sprawa bo, tak jak pisałem - to się działo w kilku różnych mieszkaniach z innymi meblami etc. Tu gdzie obecnie siedzę nie mam nawet dywanu. Podejrzenia mam do kanapy, która bardzo możliwe, że jest wykonana z jakichś sztucznych materiałów. No i mam wrażenie, że gdy odłączę gramofon to jednak zbiera się tego mniej.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: SL-Q3 - Problem z uziemieniem

#8

Post autor: chudy_b »

Elektrostatyki nie unikniesz. Jesli zdarza się to sporadycznie i niezbyt mocno, no to już taka uroda tego świata. Trzeba z tym żyć. Jeśli kopie często i mocno, to szukaj przyczyny. Sama płyta winylowa jest idealnym materiałem do elektryzowania i wszyscy z tym walczą głównie ze względu na przyciąganie kurzu.
Awatar użytkownika
monkiusz
Posty: 51
Rejestracja: 04 lip 2014, 21:52
Gramofon: Technics SL-Q3

Re: SL-Q3 - Problem z uziemieniem

#9

Post autor: monkiusz »

Czy sytuację może pogarszać fakt, że mam wiele urządzeń wpiętych do tego samego gniazdka? Czasem wywala mi korki jak włączam tę listwę - spróbuję część przełączyć chyba pod inne gniazdko, choć nie wiem czy to dużo da jeśli to drugie gniazdko znajduje się niedaleko pierwszego.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SL-Q3 - Problem z uziemieniem

#10

Post autor: Wojtek »

Odwróciłeś już wtyczkę sieciową?

Ja kiedyś miałem podobny efekt jak gramofon stał na amplitunerze który miał źle spięte przewody od wtyczki sieciowej (w sensie zamienione miejscami). Odwrócenie tego po stronie wtyczki załatwiło problem.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: SL-Q3 - Problem z uziemieniem

#11

Post autor: chudy_b »

monkiusz pisze: Czasem wywala mi korki jak włączam tę listwę
Włączaj urządzenia po kolei ich włącznikami. Załączanie wszystkiego włącznikiem listwy powoduje jednoczesny duży impuls prądowy i dlatego wywala Ci korki. Przełaczenie do innego gniazdka też pomoże, ale dlatego że nie włączysz wszystkiego na raz.
Awatar użytkownika
monkiusz
Posty: 51
Rejestracja: 04 lip 2014, 21:52
Gramofon: Technics SL-Q3

Re: SL-Q3 - Problem z uziemieniem

#12

Post autor: monkiusz »

To jeszcze dopytam - czy któreś z urządzeń musi mieć koniecznie bolec uziemienia czy wystarczy, że listwa go posiada, którą wpinam całość do kontaktu?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: SL-Q3 - Problem z uziemieniem

#13

Post autor: chudy_b »

Przy tego typu urządzeniach uziemienie nie ma większego znaczenia.
Awatar użytkownika
monkiusz
Posty: 51
Rejestracja: 04 lip 2014, 21:52
Gramofon: Technics SL-Q3

Re: SL-Q3 - Problem z uziemieniem

#14

Post autor: monkiusz »

chudy_b pisze:Przy tego typu urządzeniach uziemienie nie ma większego znaczenia.
Możesz to rozwinąć?

Podpiąłem sprzęt pod dwa różne gniazdka i jest lekka poprawa bo nie wywaliło chociaż korków.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: SL-Q3 - Problem z uziemieniem

#15

Post autor: chudy_b »

monkiusz pisze: Możesz to rozwinąć?
Większość sprzętu audio jest fabrycznie wyposażane w płaskie wtyczki bez bolca uziemienia. Wyjątkiem są wzmacniacze, ale też nie wszystkie. Uziemienie lub jego brak na pewno nie ma wpływu na elektryzowanie.
monkiusz pisze: Podpiąłem sprzęt pod dwa różne gniazdka i jest lekka poprawa bo nie wywaliło chociaż korków.
Tak jak pisałem - włączaj sprzęt ich włącznikami sieciowymi, nie włącznikiem listwy. W każdym urządzeniu jest zasilacz, w każdym zasilaczu są kondensatory. One się muszą naładować przy włączeniu, stąd bardzo duży prąd w tym momencie.
ODPOWIEDZ