Technics SL-Q33 zdalne sterowanie dowolnym pilotem

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
Gregorr
Posty: 37
Rejestracja: 06 paź 2016, 19:37
Gramofon: MOD Technics SL-Q33
Lokalizacja:

Technics SL-Q33 zdalne sterowanie dowolnym pilotem

#1

Post autor: Gregorr »

Siemka analogowe świry (w pozytywnym znaczeniu ;) )
Po tygodniu buszowania po forum stałem się posiadaczem wspomnianego w temacie Technicsa SL-Q33. Jedną z interesujących dodatkowych jego funkcji jest możliwość zdalnego sterowania pilotem, po wcześniejszym połączeniu kablem z wtykami DIN do SH-R808, który daje nam do dyspozycji 3 funkcje: start, stop i pauza (cueing). Jak dla mnie ten dodatkowy "klocek" jest niepraktyczny gdyż wymaga dodatkowego zasilania, zajmuje sporo miejsca a jego pilot ma ergonomię kostki szarego mydła (w końcu to design sprzed 30 lat). No i zawsze to dodatkowy pilot tylko dla 3 funkcji (w praktyce 2, bo start i stop są w jednym przycisku). Potrzeba matką wynalazków, i tak oto powstał mój skromny wynalazek, pozwalający sterować gramofonem za pomocą dowolnego pilota. Całość składa się z mikrokontrolera, odbiornika pordczerwieni diody sygnalizacyjnej i przycisku do programowania.
NtZnS-mpeFKg.jpg
Jak to działa? Za pomocą przycisku w odbiorniku włączamy tryb programowania następnie naciskamy po koleji 3 przyciski na dowolnym pilocie (moduł zapamiętuje kody pilota a dioda informuje o poprawnym zaprogramowaniu każdego z przycisków) i cieszymy się zdalnym sterowaniem.
Jedyna modyfikacja w samym gramofonie to doprowadzenie zasilania 5V do jednego z wolnych pinów w gnieździe DIN (to ten żółty kabelek na dole poprowadzony od płytki stabilizatorów do gniazda).
20161008_103255.jpg
Modyfikacja taka jest prosta gdyż jak widać stabilizator 5V znajduje się bardzo blisko gniazda (wystarczy 10cm przewodu o dowolnej średnicy) a co najważniejsze, nie zmienia się kompatybilność z SH-R808, który spośród 7 pinów w gnieździe DIN korzysta tylko z 3 a pozostałe są niepodłączone (dzięki Japończykom za takie marnotrastwo :) )

Ostatnie zdjęcie pokazuje jak dyskretnie prezentuje się ten moduł po podłączeniu i zamocowaniu na gramofonie.
NtZnS-MdRErT.jpg
No to się pochwaliłem :)
Ostatnio zmieniony 11 paź 2016, 23:51 przez Gregorr, łącznie zmieniany 2 razy.
- Mistrzu, uczysz mnie sztuk walki ale ciągle mówisz o pokoju. Dlaczego?
- Widzisz, lepiej jest być wojownikiem w ogrodzie niż ogrodnikiem na wojnie...
Awatar użytkownika
lopek3
Posty: 1334
Rejestracja: 15 sty 2016, 21:46
Gramofon: SL-5300, PS-X60
Lokalizacja: Warszawa

Re: Technics SL-Q33 zdalne sterowanie dowolnym pilotem

#2

Post autor: lopek3 »

Czy tylko ja nie widzę obrazków?
Technics SL-5300 > Shure V15 III + VN-35HE > Nuda Mini > Onkyo A-8670 > Canton Quinto 520
Sony PS-X60 > Shure V15 III + VN-35HE > Nuda Mini > Onkyo A-8670 > AudioPro Avanto FS20
My Discogs
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Technics SL-Q33 zdalne sterowanie dowolnym pilotem

#3

Post autor: chudy_b »

Były ale zniknęły. Za samodzielne skonstruowanie odbiornika szacun. Jednak potrzeby zdalnego sterowania do gramofonu jakoś nie ogarniam.
Gregorr
Posty: 37
Rejestracja: 06 paź 2016, 19:37
Gramofon: MOD Technics SL-Q33
Lokalizacja:

Re: Technics SL-Q33 zdalne sterowanie dowolnym pilotem

#4

Post autor: Gregorr »

Ok, obrazki powinny być ponownie widoczne (pierwszy raz ogarniam tufotki.pl).
Co do zdalnego sterowania gramofonem to pomysł Technicsa, nie mój :) A tak na poważnie to osobiście korzystam z "pauzy" np. w momencie gdy w trakcie słuchania muszę odebrać telefon. Start przydaje się w momencie gdy skończy się płytka i mam ochotę przesłuchać ją ponownie bez wstawania z kanapy. Teoretycznie nie ma problemu z dodaniem też funkcji "repeat" ale tu nie widzę żadnych korzyści a raczej pewne niebezpieczeństwo bo w przypadku zaśnięcia na wspomnianej kanapie płyta powtarzana byłaby w nieskończoność ... szkoda płyty ;)
- Mistrzu, uczysz mnie sztuk walki ale ciągle mówisz o pokoju. Dlaczego?
- Widzisz, lepiej jest być wojownikiem w ogrodzie niż ogrodnikiem na wojnie...
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Technics SL-Q33 zdalne sterowanie dowolnym pilotem

#5

Post autor: chudy_b »

Gregorr pisze: w przypadku zaśnięcia na wspomnianej kanapie płyta powtarzana byłaby w nieskończoność
Też mam ten problem :D W niektórych Technicsach można "zaprogramować" ilość powtórzeń i to jest fajne. Ale to chyba było rozwiązanie mechaniczne i w nowszych bardziej elektronicznych modelach już nie występuje.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10453
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Technics SL-Q33 zdalne sterowanie dowolnym pilotem

#6

Post autor: Myszor »

Czego to człowiek z lenistwa nie wymyśli ;)
Gregorr
Posty: 37
Rejestracja: 06 paź 2016, 19:37
Gramofon: MOD Technics SL-Q33
Lokalizacja:

Re: Technics SL-Q33 zdalne sterowanie dowolnym pilotem

#7

Post autor: Gregorr »

chudy_b pisze:W niektórych Technicsach można "zaprogramować" ilość powtórzeń i to jest fajne.

Faktycznie taka funkcja ograniczenia liczby powtórzeń to super sprawa ... i w sumie prosta w realizacji. Wystarczy mikrokontroler który przy włączonym "repeat" zliczałby ilość przejść ramienia z "limit switch'a" i po określonej liczbie powtórzeń wyłączał funkcję "repeat" (i zerował swój licznik). Jakieś 15 minut roboty wliczając zaprogramowanie mikroprocka. Czeka mnie wymiana paska windy ramienia w tym sprzęcie więc przy tej okazji obadam sprawę i dam znać.
- Mistrzu, uczysz mnie sztuk walki ale ciągle mówisz o pokoju. Dlaczego?
- Widzisz, lepiej jest być wojownikiem w ogrodzie niż ogrodnikiem na wojnie...
Awatar użytkownika
lopek3
Posty: 1334
Rejestracja: 15 sty 2016, 21:46
Gramofon: SL-5300, PS-X60
Lokalizacja: Warszawa

Re: Technics SL-Q33 zdalne sterowanie dowolnym pilotem

#8

Post autor: lopek3 »

:clap:
Technics SL-5300 > Shure V15 III + VN-35HE > Nuda Mini > Onkyo A-8670 > Canton Quinto 520
Sony PS-X60 > Shure V15 III + VN-35HE > Nuda Mini > Onkyo A-8670 > AudioPro Avanto FS20
My Discogs
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Technics SL-Q33 zdalne sterowanie dowolnym pilotem

#9

Post autor: chudy_b »

Gregorr pisze: Jakieś 15 minut roboty wliczając zaprogramowanie mikroprocka.
Diabeł tkwi w szczegółach. Jakis pomysł na "interfejs użytkownika", wygodny i nie wyglądający jak przystawka PAL-SECAM?
Gregorr
Posty: 37
Rejestracja: 06 paź 2016, 19:37
Gramofon: MOD Technics SL-Q33
Lokalizacja:

Re: Technics SL-Q33 zdalne sterowanie dowolnym pilotem

#10

Post autor: Gregorr »

chudy_b pisze:
Gregorr pisze: Jakieś 15 minut roboty wliczając zaprogramowanie mikroprocka.
Diabeł tkwi w szczegółach. Jakis pomysł na "interfejs użytkownika", wygodny i nie wyglądający jak przystawka PAL-SECAM?
Też się chwilę nad tym zastanawiałem i wpadłem na banalnie prosty pomysł a właściwie dwa analogowy i cyfrowy :)
Pierwszy (analogowy) to długość przytrzymania wciśniętego przycisku "repeat" w momencie włączania funkcji. Dla elektroniki Technicsa to nie robi różnicy ale nasz mikroprocek może długość wciśnięcia przełożyć na ilość powtórzeń np. każda sekunda przyciśniętego przycisku to jedno powtórzenie.
Drugi (cyfrowy) to ilość wciśnięć przycisku "repeat" oznacza ilość powtórzeń. Oczywiście musi to być nieparzysta ilość żeby funkcja ostatecznie została włączona.
Tak więc żadnych przystawek, pełna kultura :)
- Mistrzu, uczysz mnie sztuk walki ale ciągle mówisz o pokoju. Dlaczego?
- Widzisz, lepiej jest być wojownikiem w ogrodzie niż ogrodnikiem na wojnie...
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Technics SL-Q33 zdalne sterowanie dowolnym pilotem

#11

Post autor: chudy_b »

Gregorr pisze: Drugi (cyfrowy) to ilość wciśnięć przycisku "repeat" oznacza ilość powtórzeń.
A może wykorzystać jakiś rzadko używany przycisk? U mnie np. cofanie ramienia. Plus dzwiękowe potwierdzenie piknięciami zaprogramowanej wartości?

To się robi ciekawe. Robimy? Ty dla Technicsa, ja dla Sony?
Gregorr
Posty: 37
Rejestracja: 06 paź 2016, 19:37
Gramofon: MOD Technics SL-Q33
Lokalizacja:

Re: Technics SL-Q33 zdalne sterowanie dowolnym pilotem

#12

Post autor: Gregorr »

chudy_b pisze:
Gregorr pisze: Drugi (cyfrowy) to ilość wciśnięć przycisku "repeat" oznacza ilość powtórzeń.
A może wykorzystać jakiś rzadko używany przycisk? U mnie np. cofanie ramienia.
Czemu by nie, trzeba tylko na schemacie sprawdzić jak ten przycisk jest odczytywny przes oryginalną elektronikę (np. pull-up'y).W przypadku SL-Q33 już to sprawdziłem i sprawa jest jasna. Nie wiem jak to wygląda w Twoim sprzęcie.

chudy_b pisze: Plus dzwiękowe potwierdzenie piknięciami zaprogramowanej wartości?
To żaden problem.
chudy_b pisze: To się robi ciekawe. Robimy? Ty dla Technicsa, ja dla Sony?
Challenge accepted ;) Do końca tygodnia jestem w delegacji. W końcu najlepsze pomysły rodzą się nocą w hotelowych pokojach, jak np. to: https://vimeo.com/47380710 UWAGA ten link nie jest dla audiofili ;) muzykę generuje tylko i wyłącznie mikrokontroler o powierzchni 4mm^2 z 6 nóżkami (użyte są tylko 3 i nic więcej, ani jednego rzystora, kondnesatora ... nic)
W weekend mam do uruchomienia inteligenty dom na openHAB'ie więc ... może w niedzielę wieczorem
- Mistrzu, uczysz mnie sztuk walki ale ciągle mówisz o pokoju. Dlaczego?
- Widzisz, lepiej jest być wojownikiem w ogrodzie niż ogrodnikiem na wojnie...
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Technics SL-Q33 zdalne sterowanie dowolnym pilotem

#13

Post autor: chudy_b »

Gregorr pisze: może w niedzielę wieczorem
Spokojnie. Ja myślę że to projekt na tygodnie. Powoli, bez pośpiechu. Na luzie.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Technics SL-Q33 zdalne sterowanie dowolnym pilotem

#14

Post autor: Wojtek »

Gregorr pisze: Ok, obrazki powinny być ponownie widoczne (pierwszy raz ogarniam tufotki.pl).
Jeśli możesz to wrzuć te foty jako załączniki do posta.
Z serwisów typu tufotki zdjęcia po jakimś czasie znikają :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Gregorr
Posty: 37
Rejestracja: 06 paź 2016, 19:37
Gramofon: MOD Technics SL-Q33
Lokalizacja:

Re: Technics SL-Q33 zdalne sterowanie dowolnym pilotem

#15

Post autor: Gregorr »

Wojtek pisze: Jeśli możesz to wrzuć te foty jako załączniki do posta.
Zrobione Szefie :)
Dodałem też zdjęcie pokazujące modyfikację wewnątrz gramofonu.
- Mistrzu, uczysz mnie sztuk walki ale ciągle mówisz o pokoju. Dlaczego?
- Widzisz, lepiej jest być wojownikiem w ogrodzie niż ogrodnikiem na wojnie...
ODPOWIEDZ