Technics SL-23A Zbyt niskie obroty.

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
contraband
Posty: 25
Rejestracja: 16 sty 2013, 21:40
Lokalizacja: Kampinos

Technics SL-23A Zbyt niskie obroty.

#1

Post autor: contraband »

Cześć. Mam problem z gramofonem jak w temacie. Ogólnie rzecz biorąc gramofon gra nieźle, ale zdarza się (coraz częściej), że nie utrzymuje obrotów dostatecznie wysokich - kreski na talerzu cofają się nieco, mimo ustawienia prędkości na max. Przy prędkości 45rpm już w ogóle nie wyrabia i bardzo zniekształca dźwięk. Pasek niby był jakiś czas temu wymieniany, ale czytałem gdzieś tu, że paski dostępne u nas, w Polsce do tych gramofonów są cit za długie. Czy to może być przyczyną? Powinienem wymienić pasek? A może coś nasmarować? A może wymienić potencjometr?
Ampli: Technics SA-AX730
CD: Technics SL-MC400
Gr: Technics SL-23A
HECO Victa 201
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-23A Zbyt niskie obroty.

#2

Post autor: Wojtek »

contraband pisze:Pasek niby był jakiś czas temu wymieniany
Na jaki?
contraband pisze:ale czytałem gdzieś tu, że paski dostępne u nas, w Polsce do tych gramofonów są cit za długie.
To nie jest prawda, tym bardziej że źródeł z popularnymi rozmiarami pasków jest teraz kilka, a nie jedno.
contraband pisze:Czy to może być przyczyną?
Może.
contraband pisze:Powinienem wymienić pasek? A może coś nasmarować? A może wymienić potencjometr?
Zacznij od kontroli paska. Zmierz go. Zobaczymy jak się porównuje do rozmiaru właściwego.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
contraband
Posty: 25
Rejestracja: 16 sty 2013, 21:40
Lokalizacja: Kampinos

Technics SL-23A Zbyt niskie obroty.

#3

Post autor: contraband »

Ja go nie wymieniałem.
Jest cały czarny i gładki, o długości ~580mm i szerokości 5mm. Na talerz wchodzi i sam się trzyma, po naciągnięciu na rolkę silnika - wydaje się ok, choć w porównaniu do np naciągów pasków klinowych - to wg mnie jest naciągnięty za słabo. Szkoda, że nie ma żadnego napinacza, albo ja go nie widzę.
Jaki pasek powinienem mieć do swojego modelu gramofonu?
Ampli: Technics SA-AX730
CD: Technics SL-MC400
Gr: Technics SL-23A
HECO Victa 201
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-23A Zbyt niskie obroty.

#4

Post autor: Wojtek »

contraband pisze:Ja go nie wymieniałem.
To się domyślam, ale chciałem zapytać o jego wymiary właśnie :)

Z Technicsami SL-23 jest taki kłopot, że do niektórych lepiej pasują paski o długości ok. 59cm, a do innych 2cm krótsze.
Było parę rewizji tych gramofonów, różniących się nieco konstrukcją wewnętrzną (nie jestem jednak pewien czy to samo odnosi się do półautomatycznego SL-23A).
Tak więc Twój powinien z grubsza pasować, ale skoro czujesz że masz nieco luzu...

Mam dla Ciebie parę rozwiązań.

Przede wszystkim, myślę że warto przesmarować oś silnika i talerza. To może, ale nie musi, naprawić/poprawić Twój problem.

Jako że problem dotyczy obydwu prędkości obrotowych, wszystko wskazuje raczej na sam napęd, a nie np. na deregulację stabilizacji obrotów.
Jeśli pasek jest zbyt luźno osadzony to zamiast wymiany paska możesz sztucznie pogrubić średnicę spodu talerza :)
Wystarczy użyć do tego chociażby taśmy klejącej i zwojów pasków wyciętych z kartki papieru (chociażby A4).

Ewentualnie możesz też drogą prób i błędów wyregulować pracę samego silnika. Gramofon posiada w środku dwa rezystory regulujące (przy pomocy śrubki), oznaczone na schemacie poprzez VR1 i VR2, odpowiednio dla prędkości 45 i 33 RPM.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
contraband
Posty: 25
Rejestracja: 16 sty 2013, 21:40
Lokalizacja: Kampinos

Technics SL-23A Zbyt niskie obroty.

#5

Post autor: contraband »

Wczoraj już nakleiłem na talerz warstwę taśmy malarskiej, żeby zwiększyć nieco jego obwód, ale nie pomogło. Dziwne jest to, że od razu po zakupie sprzęt w ogóle nie chciał trzymać obrotów (nieco falowały), ale po ogrzaniu do temp. pokojowej - unormowało się to. Po ok godzinie odtwarzania - wydawało się, że wszystko jest w jak najlepszym porządku - regulacja na ok 2/3 skali i chodził dobrze, równo. Następnego dnia - za wolno i tak już się utrzymuje. Spróbuję wszystko przedmuchać sprężonym, rozbiorę całość i zobaczę. Żeby wyeliminować błąd długości paska - nakleję nawet 3-4 warstwy taśmy papierowej na spód talerza. Jeżeli wciąż będzie źle - pozostanie kwestia przyczepności paska do rolki silnika - może się ślizga? Rolka jest cała z jakiegoś metalu, powinno tak być? Albo pobawię się regulacją tych właśnie rezystorów, o których pisałeś. Dzięki za pomoc, dam znać za tydzień, bo jutro wyjeżdżam i dziś już pewnie nie dam rady tego ogarnąć. Jakbyś jeszcze mógł napisać czym najlepiej to przesmarować? Olej? Jakiś smar litowy?
Ampli: Technics SA-AX730
CD: Technics SL-MC400
Gr: Technics SL-23A
HECO Victa 201
Awatar użytkownika
kreator
Posty: 185
Rejestracja: 19 wrz 2011, 18:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Technics SL-23A Zbyt niskie obroty.

#6

Post autor: kreator »

panowie kombinujecie...
rozkręć gramofon i przeczyść potencjonometr pitcha. najlepiej kup ,,kontakt,, do czyszczenia potencjonometru.
obroty napewno sie ustabilizują. wtedy ewentualnie mała regulacja śrubkami.
obstawiam w 99%,ze to jest przyczyna.

Żeby wyeliminować błąd długości paska - nakleję nawet 3-4 warstwy taśmy papierowej na spód talerza. Jeżeli wciąż będzie źle - pozostanie kwestia przyczepności paska do rolki silnika

rozciągniesz pasek i zakup nowego bedzie konieczny
Born To Lose, Live To Win
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Technics SL-23A Zbyt niskie obroty.

#7

Post autor: Winters »

Przeczyść potencjometr, ustaw VR1 i VR2 tak żeby wymagana była tylko mała korekta potencjometrem głównym.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-23A Zbyt niskie obroty.

#8

Post autor: Wojtek »

contraband pisze:Wczoraj już nakleiłem na talerz warstwę taśmy malarskiej, żeby zwiększyć nieco jego obwód, ale nie pomogło.
Jedna warstwa to raczej za mało by zrobić różnicę.
contraband pisze:Dziwne jest to, że od razu po zakupie sprzęt w ogóle nie chciał trzymać obrotów (nieco falowały), ale po ogrzaniu do temp. pokojowej - unormowało się to.
W najgorszym wypadku będziesz miał kondensatory do wymiany. Gdzieś już napotkałem wzmiankę o tym problemie w tym gramofonie i to dopiero pomogło, ale to dotyczyło takiego stałego i nieregularnego falowania obrotów.
contraband pisze:regulacja na ok 2/3 skali i chodził dobrze, równo
Idealnie to powinno chodzić równo przy regulacji pitch na 0 :) Jeśli tak nie jest to zawsze warto zabrać się za poprawę tego stanu rzeczy.
contraband pisze:Jeżeli wciąż będzie źle - pozostanie kwestia przyczepności paska do rolki silnika - może się ślizga? Rolka jest cała z jakiegoś metalu, powinno tak być?
Nie sądzę. Lepszy metal niż plastik, w takim wypadku ;)
contraband pisze:Jakbyś jeszcze mógł napisać czym najlepiej to przesmarować? Olej? Jakiś smar litowy?
Jak masz gdzieś syntetyczny olej silnikowy to to da radę, a jak nie to jakiś dobry olej silikonowy albo teflonowy do mechanizmów precyzyjnych.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
contraband
Posty: 25
Rejestracja: 16 sty 2013, 21:40
Lokalizacja: Kampinos

Technics SL-23A Zbyt niskie obroty.

#9

Post autor: contraband »

OK, dzięki za podpowiedzi. Nakładanie kolejnych warstw taśmy nie pomogło, więc pasek raczej OK. Po powrocie zrobię serwis i zrelacjonuję.
Ampli: Technics SA-AX730
CD: Technics SL-MC400
Gr: Technics SL-23A
HECO Victa 201
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-23A Zbyt niskie obroty.

#10

Post autor: Wojtek »

Tych warstw musi być nieco więcej niż parę by zrobić jakąkolwiek różnicę.
4-5 warstw taśmy chyba nie da nawet milimetra grubości, a więc nic w tym dziwnego, że to nic nie daje :)
Potrzebujesz raczej parę milimetrów grubości by to miało jakiś efekt. Matematyka i fizyka raczej nie oszukują :)
Dlatego proponowałem paski papierowe, bo to raczej tańsza opcja niż strata zwojów taśmy (+ papier jest nieco grubszy chyba).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Technics SL-23A Zbyt niskie obroty.

#11

Post autor: vinylpiotrek »

Naklejając papier na bieżnię talerza, zwiększasz jego średnicę, czyli spowalniasz przełożenie! Natomiast sama zmiana naciągu jest minimalna,
Jak przerzutka w rowerze!
Obrazek
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-23A Zbyt niskie obroty.

#12

Post autor: Wojtek »

Zgadza się, ale jednak może to poprawić kwestię naciągu, a o to tu chodzi.

Nie wiem jak mierzyłeś/wyliczyłeś długość swojego paska contraband, ale może jednak jest on dłuższy niż myślisz?
Pas 60cm i więcej byłby tu już faktycznie za długi.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
contraband
Posty: 25
Rejestracja: 16 sty 2013, 21:40
Lokalizacja: Kampinos

Technics SL-23A Zbyt niskie obroty.

#13

Post autor: contraband »

Nie da się idealnie zmierzyć długości paska bez uprzedniego przecięcia, więc złożyłem go na pół i wtedy zmierzyłem bez naciągu i wyszło równo 580mm. Błąd pomiaru to według mnie max 4mm.
Cholera, teraz to już w ogóle nie trzyma odpowiedniej prędkości, nie da się niczego słuchać... Szkoda, że odlatuję, bo mam ochotę doprowadzić historię do końca jak najszybciej.
Zastanawiam się, czy przez to ciągłe zdejmowanie i wkładanie - nie rozciągnął się jeszcze...
Ampli: Technics SA-AX730
CD: Technics SL-MC400
Gr: Technics SL-23A
HECO Victa 201
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-23A Zbyt niskie obroty.

#14

Post autor: Wojtek »

contraband pisze: Zastanawiam się, czy przez to ciągłe zdejmowanie i wkładanie - nie rozciągnął się jeszcze...
To musiałaby być jakaś stara albo po prostu lipna guma gdyby tak było :)

Najwyżej możesz też kupić całkiem nowy pasek. Drogi nie jest.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
contraband
Posty: 25
Rejestracja: 16 sty 2013, 21:40
Lokalizacja: Kampinos

Technics SL-23A Zbyt niskie obroty.

#15

Post autor: contraband »

OK, tylko jaki?
Ampli: Technics SA-AX730
CD: Technics SL-MC400
Gr: Technics SL-23A
HECO Victa 201
ODPOWIEDZ