Technics SL-1600 mk1 - problem z ramieniem

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Technics SL-1600 mk1 - problem z ramieniem

#61

Post autor: Bacek »

Założona przeciwwaga w transporcie to poważny błąd. Porządny wstrząs lub uderzenie i łożyska się zbuntują.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
godzinilla
Posty: 74
Rejestracja: 14 lis 2022, 19:49
Gramofon: Technics SL-1600 MKI

Re: Technics SL-1600 mk1 - problem z ramieniem

#62

Post autor: godzinilla »

Czyli mamy potencjalnego winnego... :( No nic na razie sobie jeszcze posłucham, nacieszę się, i niebawem będę myślał aby je wymienić. Na szczęście mam człowieka, który mi to ogarnie... a może sam spróbuję, zobaczymy :)
Awatar użytkownika
Jozi
Posty: 1356
Rejestracja: 28 sty 2022, 02:57
Gramofon: Sony PS-X60
Lokalizacja: Pastwiska City

Re: Technics SL-1600 mk1 - problem z ramieniem

#63

Post autor: Jozi »

Bacek pisze:
05 gru 2022, 16:19
Założona przeciwwaga w transporcie to poważny błąd. Porządny wstrząs lub uderzenie i łożyska się zbuntują.
Przeciwwaga powinna być bezwzględnie odkręcona i zabezpieczona.
Kuzynek jak mi tylko wiózł technicsa z Wiednia to kazałem przeciwwagę odkręcić, kurierzy potrafią cuda z paczkami czynić.
Widziałem fotki wyrwanego trafo z obudowy magnetofonu, więc przeciwwaga przy uderzeniu może z łożyskami cuda uczynić,
[Sony PS X60,Technics SL 3210+Nagaoka 110MP+VM540ML+Pickering V 15,Shure M75-6S, Shure V15III, Sony XL 45, pre Dyskretniok , Kenwood KR 830, Heco P 3302-A] [ Tidal Hifi, xDuoo XQ-50 Pro2+Toping E30II, Onkyo 7030C,Yamaha A-S701, Heco P 4302 SL]
godzinilla
Posty: 74
Rejestracja: 14 lis 2022, 19:49
Gramofon: Technics SL-1600 MKI

Re: Technics SL-1600 mk1 - problem z ramieniem

#64

Post autor: godzinilla »

zelazny pisze:
03 gru 2022, 23:59
pawelgrab pisze:
03 gru 2022, 16:53
zelazny pisze:
03 gru 2022, 15:48
Ma znaczenie, jeżeli używasz innych HS, o innej wadze, mało tego, jeżeli są to dwie różne wkładki, a nawet takie same HS, to także wyważasz na nowo. Jakakolwiek zmiana wagi jednego z elementów, wymaga ponownego wyważania.
:roll: , :think: , :lol:


Kolego @zelazny takie proste zadanie :

Założenie: ramię gramofonu wypoziomowane do główki A

główka A (headshell, wkładka z igłą kabelki i śrubki) waga 12,52gram, nacisk docelowy 1,5 gram
główka B (headshell, wkładka z igłą kabelki i śrubki) waga 13,62 gram ,nacisk docelowy 1,5 gram

różnica wagowa między A - B to 1,1 grama.

Po wypoziomowaniu gra A . Zmieniam na B i co mam ustawić :?:


O to odpowiedź cofam przeciwwagę z 1,5 gram na 0,4 grama i zadanie się rozwiązało bez poziomowania
tzn. gra główka B z naciskiem 1,5 grama :lol:
No to robisz nieprawidłowo, inna waga, to ponowne wyważanie.
To robi to źle czy nie? Bo jak dla mnie te wyliczenia są całkiem sensowne i logiczne. Po co coś wyważać ponownie, skoro z prostej matematyki wychodzi jakie mają być ustawienia? Wiadomo, że nie jest to "zgodnie ze sztuką" i trzeba później o tym pamiętać (np. zmieniając znowu na inną wkładkę), ale ogólnie rzecz biorąc to chyba ma to sens.
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4589
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Technics SL-1600 mk1 - problem z ramieniem

#65

Post autor: zelazny »

"Rób jak Paweł". Tu plus, tam minus, kalkulator w łapy i wyliczaj. Jakakolwiek zmiana wagi HS, czy wkładki, to bodziec do zastanowienia. Ponowne uzyskanie poprawnego wyważenia, daje pewność siebie oraz zielone światło dla dalszej kalibracji.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15173
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Technics SL-1600 mk1 - problem z ramieniem

#66

Post autor: darkman »

Ten kalkulator to po kiego?
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1159
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Technics SL-1600 mk1 - problem z ramieniem

#67

Post autor: pawelgrab »

Sebastian nie bądź złośliwy, doskonale wiesz, że w "locie" jak mam dwie zważone "wkładki", ta praktyka jest jak najbardziej prawidłowa 8-) oraz stosowana przez wszystkich wyjadaczy, którzy lubią minimalizm :D i wierzą oczywiście Isaacowi Newtonowi no.. może, prócz ciebie :mrgreen: jesteś za bardzo drobiazgowy, pewne rzeczy bierz na luz i z przymróżeniem oka, pozdro.
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4589
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Technics SL-1600 mk1 - problem z ramieniem

#68

Post autor: zelazny »

No to lataj dalej. Właśnie, kalibracja wymaga drobiazgowości.
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1159
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Technics SL-1600 mk1 - problem z ramieniem

#69

Post autor: pawelgrab »

zelazny pisze:
07 gru 2022, 12:47
No to lataj dalej.
Seba, Kolega @godzinilla (nie ja) zadał ci konkretne pytanie, przed szerokim gremium ogólnopolskim a mianowicie :
godzinilla pisze:
07 gru 2022, 09:46
To robi to źle czy nie? Bo jak dla mnie te wyliczenia są całkiem sensowne i logiczne.
więc wypadałoby z czystej grzeczności odpowiedzieć , źle bądź dobrze i uzasadnić czyli podeprzeć swoją wypowiedź jakimś sensownym wytłumaczeniem, bądź przykładem ;) , pamiętając także o trzeciej możliwej odpowiedzi której się najwyraźniej wstydzisz czyli nie wiem :liar: ,

oczywiście nie dla mnie ponieważ jak zauważę pierwszy własny gramofon dostałem (miałem przyjemność wybrać go osobiście w sklepie) w wieku lat 9, czyli około roku 1981 i ogarniam doskonale w 100% co to jest przeciwwaga, do czego służy oraz jak się jej prawidłowo używa :lol: .
Ponadto przypomnę, że mam bardzo solidne podstawy zarówno matematyczne jak i fizyczne ponieważ po klasie matematyczno-fizycznej ukończyłem wyższą uczelnię techniczną oraz dwa zagraniczne fakultety o czym doskonale wiesz, a to oznacza, że dla mnie 1+1 zawsze równa się dwa i trza to przyjąć za pewnik, a nie jak u ciebie, że wychodzi coś innego jak w tym konkretnym przypadku i zaczynasz za przeproszeniem rżnąć głupa i ściemniać, mało tego staram się kierować starą zasadą białe jest zawsze białe a czarne jest zawsze czarne, poza tym nie wstydzę się zapytać jak czegoś nie wiem bądź nie rozumiem, jak też przyznać się do błędu lub niewiedzy i tym Kolego się różnimy przynajmniej na tę chwilę :mrgreen: .

W przeciwieństwie do Ciebie nie filozuję, nie flustruję innych, nie wywyższam się tak jak Ty i nie brnę w zaparte gdy nie mam racji co czyniłeś niedawno w kąciku sprzątającym.
Nie posługuję się też rycinami (czyt. szeroko pojętymi rysunkami), których sam nie rozumiem i nie obiecuję dzieciom na urodziny płyt D. Milesa jeżeli nie mam zamiaru ich podarować.

A poza tym fajnie, że wróciłeś, tylko zmień roszczeniowe/wielkościowe podejście do życia, ponieważ powoduje to wiele szkód - w tym wypadku dla Forum i przestań przerzucać winę za swoje problemy użytkownikom tego miejsca, czuję, że jesteś rozdarty wewnętrznie po tym jak wycofałeś się z życia winyl.net aby niebawem do niego wrócić i ma to jakieś głębsze podłoże ale z całą pewnością nie jest to moja wina :shock: Ogólnie to nie przejmuj się każdemu zdarzy się strzelić focha :roll:
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4589
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Technics SL-1600 mk1 - problem z ramieniem

#70

Post autor: zelazny »

pawelgrab pisze:
07 gru 2022, 14:20
zelazny pisze:
07 gru 2022, 12:47
No to lataj dalej.
Seba, Kolega @godzinilla (nie ja) zadał ci konkretne pytanie, przed szerokim gremium ogólnopolskim a mianowicie :
godzinilla pisze:
07 gru 2022, 09:46
To robi to źle czy nie? Bo jak dla mnie te wyliczenia są całkiem sensowne i logiczne.
więc wypadałoby z czystej grzeczności odpowiedzieć , źle bądź dobrze i uzasadnić czyli podeprzeć swoją wypowiedź jakimś sensownym wytłumaczeniem, bądź przykładem ;) , pamiętając także o trzeciej możliwej odpowiedzi której się najwyraźniej wstydzisz czyli nie wiem :liar: ,

oczywiście nie dla mnie ponieważ jak zauważę pierwszy własny gramofon dostałem (miałem przyjemność wybrać go osobiście w sklepie) w wieku lat 9, czyli około roku 1981 i ogarniam doskonale w 100% co to jest przeciwwaga, do czego służy oraz jak się jej prawidłowo używa :lol: .
Ponadto przypomnę, że mam bardzo solidne podstawy zarówno matematyczne jak i fizyczne ponieważ po klasie matematyczno-fizycznej ukończyłem wyższą uczelnię techniczną oraz dwa zagraniczne fakultety o czym doskonale wiesz, a to oznacza, że dla mnie 1+1 zawsze równa się dwa i trza to przyjąć za pewnik, a nie jak u ciebie, że wychodzi coś innego jak w tym konkretnym przypadku i zaczynasz za przeproszeniem rżnąć głupa i ściemniać, mało tego staram się kierować starą zasadą białe jest zawsze białe a czarne jest zawsze czarne, poza tym nie wstydzę się zapytać jak czegoś nie wiem bądź nie rozumiem, jak też przyznać się do błędu lub niewiedzy i tym Kolego się różnimy przynajmniej na tę chwilę :mrgreen: .

W przeciwieństwie do Ciebie nie filozuję, nie flustruję innych, nie wywyższam się tak jak Ty i nie brnę w zaparte gdy nie mam racji co czyniłeś niedawno w kąciku sprzątającym.
Nie posługuję się też rycinami (czyt. szeroko pojętymi rysunkami), których sam nie rozumiem i nie obiecuję dzieciom na urodziny płyt D. Milesa jeżeli nie mam zamiaru ich podarować.

A poza tym fajnie, że wróciłeś, tylko zmień roszczeniowe/wielkościowe podejście do życia, ponieważ powoduje to wiele szkód - w tym wypadku dla Forum i przestań przerzucać winę za swoje problemy użytkownikom tego miejsca, czuję, że jesteś rozdarty wewnętrznie po tym jak wycofałeś się z życia winyl.net aby niebawem do niego wrócić i ma to jakieś głębsze podłoże ale z całą pewnością nie jest to moja wina :shock: Ogólnie to nie przejmuj się każdemu zdarzy się strzelić focha :roll:

Czasem wolę posłać przenośnię bądź lekką ironię, niż ponownie wyjaśniać.
Parę postów wstecz, wyjaśniłem krok po kroku jak wygląda kalibracja, a godzilla i tak postanowił zapytać.
Wkładki mają różną wagę i rekomendowaną siłę nacisku.
Nie można ot tak sobie zmienić wkładki bez ponownego wyważania. Kurwa mać! Zmieniasz wkładkę, a następnie bez wyważania kręcisz przeciwwagą i +- ustawiasz nacisk? Tak to widzisz?
Przy zmianie wkładki (wkładka + HS) zawsze należy wyważyć ramię!
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Technics SL-1600 mk1 - problem z ramieniem

#71

Post autor: Bacek »

Albo użyć wagi, choć i tak bezpieczniej przed wyważyć i ustawić wg. wskazań przeciwwagi, a potem dopiero na wadze skorygować dokładnie.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4589
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Technics SL-1600 mk1 - problem z ramieniem

#72

Post autor: zelazny »

Ok, to może tak, bo już się we mnie gotuje.
Mamy w gramofonie dwa ramiona. (takie same lub nie)
Dokończę w domu, praca. Może ten argument zadziała.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Technics SL-1600 mk1 - problem z ramieniem

#73

Post autor: Bacek »

Nawet jak założymy że z dwa komplety headshell/wkładka ważą tyle samo to rozkłady mas mogą być inne co w konsekwencji da różne naciski na igły przy tym samym wyważeniu przeciwwagi.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1159
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Technics SL-1600 mk1 - problem z ramieniem

#74

Post autor: pawelgrab »

zelazny pisze:
07 gru 2022, 14:33
Nie można ot tak sobie zmienić wkładki bez ponownego wyważania. Kurwa mać! Zmieniasz wkładkę, a następnie bez wyważania kręcisz przeciwwagą i +- ustawiasz nacisk? Tak to widzisz?
dla niektórych proste rzeczy są za bardzo skomlikowane :lol: , natomiast ton wypowiedzi wskazuje na egocentryka zadufanego we własnym ja, nie umiejącego przyjąć do siebie cienia krytyki czy innego rozwiązania problemu, człowieka zacofanego i prostego :oops:

Kolego @godzinilla więc ja ci odpowiem na twoje pytanie

Żelazny oczywiście ma rację i najbezpieczniej postępować za jego radami,
Bacek ma rację i należy zaopatrzyć się w wagę jubilerską bądź inną specjalistyczną gramofonową,
ja oczywiście również mam rację i jest to jak najbardziej poprawne postępowanie nie mniej dość niebezpieczne dla osób, które mają np. problemy z pamięcią, rzadko używają gramofonu, słabo orientują się w najprostszych matematycznych działaniach lub maja jakiegoś innego pecha.

:lol:


Na dowód proszę aby każdy sam we własnym zakresie korzystając z profesjonalnych ww. wag sprawdził, że mój tok rozumowania jest jak najbardziej prawidłowy i stosowany czyli jest to oczywista oczywistość. Nie będą robił wykładów jak Żelazny bo nie o to w tym chodzi, tylko nadmienię, że dla mnie przeciwwaga zgodnie z myślą wynalazku jest zwykłym ciężarkiem , którym zerujemy "wagę" ramienia gramofonu", w następstwie czego uzyskujemy możliwość ustawienia w miarę dokładnego nacisku igły na płytę dokręcając nią w kierunku ramienia - ale też odkręcając :dance:

Kiedyś nie było dostępu do wag jubilerskich w powszechnym tego słowa znaczeniu czyli dla zwykłego Kowalskiego i naciski były w miarę poprawne obecnie się to zmieniło, wymaga się wagi dokładnej z powodu delikatności użytych materiałów we wkładkach z igłami oraz zaawansowanych szlifów samych igieł i związanych z tym niuansów w odbiorze dźwięku.


Osobiście bezpośrednio na tip top korzystam z drugiej (czasami trzeciej główk)i np. przy płytach niewiadomego pochodzenia lub których domniemany stan może uszkodzić igłę np. stare single, ale do rzeczy :

każda główka to - wkręcany w ramię headshell, jakaś tam wkładka z igłą, przewody i śrubki, - mam w pamięci ( również zapisaną) wagę każdej z dwóch ( trzech) główek. Główki oczywiście różnią się wagą między sobą: oraz zalecanymi a używanymi przeze mnie naciskami igieł na płytę, headshelle typu lekkiego, wkładki podobnej wysokości, czyli:

A - waga główki 12,52 grama, nacisk igły 1,5 grama
B - waga główki 13,62 grama, nacisk igły 1,2 grama

Gramofon wyważony (waga wyzerowana), ramię lewituje w miejscu, nie ucieka na boki) dla główki A (lżejszej o 1,1 grama od B), ustawiam nacisk 1,5 grama kręcąc przeciwwagą w prawo . Sprawdzam i potwierdzam nacisk na specjalistycznej wadze, jest OK,

Zmieniam teraz główkę A na B, i żeby się nie pier....lić w tańcu mam zakodowane, że mam zjechać przeciwwagą na nacisk 0,1 grama a to dlatego:


A 12,52 grama to 0 + nacisk 1,5 = 1,5 grama na pokrętle przeciwwagi
B 13,62 grama to -1,1 + nacisk 1,2 = 0,1 grama na pokrętle przeciwwagi

Więc, łatwo zapamiętałem, że zakładając główkę B, mam przeciwwagą zjechać w lewo na skali w okolice nacisku 0, dokładnie 0,1 grama
ale w rzeczywistości jest to nacisk igły w główce B wynoszący 1,2 grama i taki mnie interesuje (co oczywiście potwierdza odczyt wagi) a czego nie może zrozumieć Sebastian ;)

Ktoś zaraz krzyknie a antyskating, ja go pomijam ale celowo, ponieważ instrukcja wymienia trzy jego pozycje dla nacisków igieł 1, 2 i 3 grama, w związku z czym dla główki A z igłą o nacisku 1,5 grama mam ustawiony po prostu antyskating na 1 i jest to wg. instrukcji jak najbardziej prawidłowe, no to dla główki B z igłą o nacisku faktycznym 1,2 grama antyskating 1 jest tym bardziej prawidłowy i gra muzyka :violin:


:D
Ostatnio zmieniony 07 gru 2022, 17:36 przez pawelgrab, łącznie zmieniany 1 raz.
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4589
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Technics SL-1600 mk1 - problem z ramieniem

#75

Post autor: zelazny »

Hmmm, nie, po prostu złapałem w końcu byka za rogi.
Dość długo w życiu na to czekałem.
Następnym razem zrób streszczenie posta, coby szybciej się rozeznać. Zapomniałeś dodać gdzie spędzasz następne wakacje. Trzeba było dać PS.
Ostatnio zmieniony 08 gru 2022, 11:50 przez zelazny, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ