Technics SL-1600 mk1 - problem z ramieniem

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
godzinilla
Posty: 74
Rejestracja: 14 lis 2022, 19:49
Gramofon: Technics SL-1600 MKI

Technics SL-1600 mk1 - problem z ramieniem

#1

Post autor: godzinilla »

Cześć, kupiłem tego Technicsa SL-1600 :) Piękny sprzęt, wygląda jak milion dolarów, jestem zaskoczony mocno na plus, bo już na zdjęciach wyglądał super, a w rzeczywistości jeszcze lepiej :) Na razie dość krótko z nim obcowałem, na starych albumach mojego taty (polska klasyka rocka) ale musze przyznać, że na tą chwilę nie czuję aby coś brzmieniowo mi nie pasowało. Ja już miałem nawymyślane różne wkładki, headshelle i takie tam, ale na razie sobie chyba daruję :) Możecie jedynie podpowiedzieć, czy Ortofon OM10 (bądź jakakolwiek wkładka OM/OMB z igłą np. Analogis BLACK DIAMOND, podobno dobra) to będzie dobry wybór (np. względem 2M Red lub 2M Blue, na które byłem "napalony).

Mam jednak mały problem, który albo jest problemem sprzętowym (nie sądzę) albo wynika z nieumiejętnej konfiguracji ramienia, poprawnego wypoziomowania gramofonu, albo samego faktu, że ten model jest mega czuły na wszelkie odstępstwa od nominalnych. Początkowo ustawiałem ramie wedle swojej marnej wiedzy i informacji od sprzedawcy (siła nacisku mierzona wagą, antyskating) i tak naprawdę co bym nie ustawił, to przy automatycznym starcie ramie podczas opadania uciekało na zewnątrz talerza, o około 1 cm. Tak jakby wyważenie było niepoprawne, albo antyskating za mocny. Teraz doszedłem do takiego ustawienia, że nacisk ustawiłem na 1.9 (tak jak u poprzedniego właściciela) oraz antyskating na pierwszą miarkę od oznaczenia 0, to będzie chyba 0.5. Igła opada mniej więcej gdzie ma opadać, ale za to przy próbie ustawienia ręcznie utworów od środka płyty do końca ciągnie ją do końca płyty (w pozycji górnej ramienia!). Czyli antiskating za słaby, tak? Jak go podciągnę to powiedzmy, że jestem w stanie zniwelować ten efekt (ale nie całkowicie), ale znowu powtarza się sytuacja z uciekającym ramieniem na zewnątrz.

Tak czy inaczej w przyszłym tygodniu dopiero będę ustawiał go w docelowym miejscu i zajmę się "fine tuningiem", ale mimo wszystko chciałbym poznać Waszą opinię na ten temat. Nie mam podstaw aby sądzić, że gramofon został źle przeserwisowany, złożony, bądź uszkodzony przed transportem. Jedynie transport mógł zawinić, ale tutaj z wyglądu samej paczki i wnętrza nie widać było nic niepokojącego.
Ostatnio zmieniony 30 lis 2022, 12:16 przez godzinilla, łącznie zmieniany 1 raz.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Gramofon do 1500 zł

#2

Post autor: zbyszek1982 »

godzinilla pisze:
30 lis 2022, 09:18
Początkowo ustawiałem ramie wedle swojej marnej wiedzy i informacji od sprzedawcy (siła nacisku mierzona wagą, antyskating) i tak naprawdę co bym nie ustawił, to przy automatycznym starcie ramie podczas opadania uciekało na zewnątrz talerza, o około 1 cm. Tak jakby wyważenie było niepoprane, albo antyskating za mocny.
Odtłuść jakimś alkoholem podstawkę windy i spód ramienia w miejscu gdzie styka się z tą podstawką. Jak ramię się po tym ślizga to czasem jest taki efekt, że antyskating wyciąga ramię na zewnątrz przy opuszczaniu windy.
No i poprawne wypoziomowanie gramofonu jest kluczowe.
godzinilla
Posty: 74
Rejestracja: 14 lis 2022, 19:49
Gramofon: Technics SL-1600 MKI

Re: Technics SL-1600 mk1 - problem z ramieniem

#3

Post autor: godzinilla »

zbyszek1982 pisze:
30 lis 2022, 12:13
Odtłuść jakimś alkoholem podstawkę windy i spód ramienia w miejscu gdzie styka się z tą podstawką. Jak ramię się po tym ślizga to czasem jest taki efekt, że antyskating wyciąga ramię na zewnątrz przy opuszczaniu windy.
No i poprawne wypoziomowanie gramofonu jest kluczowe.
Chyba trafiłeś z tym odtłuszczaniem, bo gramofon co prawda wczoraj przenosiłem z miejsca, w którym stoi ponownie dziś, ale ustawienia się nie zmieniły, a zaraz po wyczyszczeniu owych elementów ipą mogę bez problemu wybrać miejsce, w którym igła zacznie odtwarzanie i nie ucieka ani na windzie, ani przy opuszczaniu :) Ale weryfikacja finalna dopiero jak się ogarnę ze stałą miejscówką :)

Apropos wypoziomowania, to mówimy tutaj o wyrównaniu co do milimetra, czy wyrównanie w okienku klasycznej poziomicy jest wystarczające?
Ostatnio zmieniony 02 gru 2022, 17:07 przez godzinilla, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lukasz31
Posty: 2418
Rejestracja: 29 wrz 2016, 08:48
Gramofon: Thorens TD 125mkI
Lokalizacja: Krotek

Re: Gramofon do 1500 zł

#4

Post autor: Lukasz31 »

Są specjalne małe poziomice do gramofonów.
Waga budowlana jest za duża :D
godzinilla
Posty: 74
Rejestracja: 14 lis 2022, 19:49
Gramofon: Technics SL-1600 MKI

Re: Gramofon do 1500 zł

#5

Post autor: godzinilla »

Lukasz31 pisze:
30 lis 2022, 12:42
Są specjalne małe poziomice do gramofonów.
Waga budowlana jest za duża :D
Wiem, nie mam takiej niestety, chociaż wczoraj rozglądałem się za takim gadżetem w sklepach typu Dealz lub Action :D Pewnie cudów by nie było, ale zawsze coś. Natomiast moja poziomica mieści się po krawędziach, więc wynik na pewno jest ok, pytanie tylko czy mam się mieścić między wskazaniami, czy musi być idealnie równiutko - i jest to obligatoryjny punkt zerowy do dalszych ustawień?

Swoją drogą ciekawe czy do tego modelu da się dokupić dedykowane bądź nie nogi z regulacją? Są takie rozwiązania? Albo na kolcach z regulacją wysokości (pewnie podstawy)?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41620
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Technics SL-1600 mk1 - problem z ramieniem

#6

Post autor: Wojtek »

Przeniosłem temat bo rozwiązywanie problemów technicznych w zakupowym powoduje niepotrzebny bałagan.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Technics SL-1600 mk1 - problem z ramieniem

#7

Post autor: Bacek »

Kolce może i ładnie wyglądają (jak głos lubi) ale w gramofonie poza wyglądem innej funkcji nie pełnią.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
godzinilla
Posty: 74
Rejestracja: 14 lis 2022, 19:49
Gramofon: Technics SL-1600 MKI

Re: Technics SL-1600 mk1 - problem z ramieniem

#8

Post autor: godzinilla »

Bacek pisze:
30 lis 2022, 20:45
Kolce może i ładnie wyglądają (jak głos lubi) ale w gramofonie poza wyglądem innej funkcji nie pełnią.
Poza tym, że ładnie wyglądają to bardziej myślałem, że takie kolce będzie można jakoś wyregulować. Niż kupować dedykowane nogi z regulacją, jeżeli w ogóle istnieją.

A co Panowie i Panie powiecie o tym wypoziomowaniu :D Bo mi nikt konkretnie nie napisał, a pytałem dość konkretnie ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41620
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Technics SL-1600 mk1 - problem z ramieniem

#9

Post autor: Wojtek »

Jak masz ramię w stanie równowagi i zerowy AS to czy kiwa się na boki czy lewituje w miejcu?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
godzinilla
Posty: 74
Rejestracja: 14 lis 2022, 19:49
Gramofon: Technics SL-1600 MKI

Re: Technics SL-1600 mk1 - problem z ramieniem

#10

Post autor: godzinilla »

Wojtek pisze:
01 gru 2022, 23:35
Jak masz ramię w stanie równowagi i zerowy AS to czy kiwa się na boki czy lewituje w miejcu?
Pytasz pod kątem wypoziomowania gramofonu? A w którym miejscu to sprawdzić, przy początku talerza, czy nad nim, w połowie nagrania? I oczywiście nacisk na 0?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41620
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Technics SL-1600 mk1 - problem z ramieniem

#11

Post autor: Wojtek »

Tak na prawdę to gdziekolwiek nad talerzem. Oczywiście takie testy robi się bez płyty i na wyłączonym gramofonie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Technics SL-1600 mk1 - problem z ramieniem

#12

Post autor: Bacek »

I dla bezpieczeństwa z osłonka na igłę.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
godzinilla
Posty: 74
Rejestracja: 14 lis 2022, 19:49
Gramofon: Technics SL-1600 MKI

Re: Technics SL-1600 mk1 - problem z ramieniem

#13

Post autor: godzinilla »

Wojtek pisze:
01 gru 2022, 23:35
Jak masz ramię w stanie równowagi i zerowy AS to czy kiwa się na boki czy lewituje w miejcu?
Miałem pisać jak to wygląda, ale nagrałem Wam filmy, będzie łatwiej wyjaśnić. Sami oceńcie czy to jest ok zachowanie, czy jednak nie.

Równowaga imho ustawiona, AS na 0, 1.5 oraz 3 (filmy są podpisane).

https://drive.google.com/drive/folders/ ... share_link
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41620
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Technics SL-1600 mk1 - problem z ramieniem

#14

Post autor: Wojtek »

Łohoho, bardzo ciekawe zachowanie ramienia. Nie widziałem jeszcze czegoś takiego w akcji.

Teraz wielkie pytanie - czy to usterka czy to taki ficzer? :)
Obstawiałbym że ficzer pomagający w ustawianiu ramienia, ale to trzeba by doczytać/doszukać się informacji potwierdzającej.

No bo jeśli to usterka to dziwne by było żeby akurat kompensacja działała z dwóch stron tak żeby ramię znalazło się mniej więcej po środku promienia talerza :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41620
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Technics SL-1600 mk1 - problem z ramieniem

#15

Post autor: Wojtek »

Ważne pytanie - na którą pozycję masz ustawiony record size selector?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ