Technics SL-M1, jakie "akcesoria?"

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
Swinyl
Posty: 13
Rejestracja: 14 gru 2021, 22:55

Technics SL-M1, jakie "akcesoria?"

#1

Post autor: Swinyl »

Dzień dobry.
Cześć.

Postanowiłem jakiś czas temu kupić gramofon.
Chciałem od razu lepszy model ( markę?) gramofonu, aby już nie wymieniać na inny.

Jak tylko nadarzyła się okazja, przez przypadek kupiłem Technics SL-M1
Wiem, że może temat jest często tu na forum powielany i dla większości z Was, są to sprawy oczywiste ( głównie techniczne) ale jeszcze nie dla mnie.
I zresztą dla wielu ludzi, także, gdyż nie "odkryję (tutaj) Ameryki" że tak naprawdę gramofony, to źródło muzyki, które nie jest powszechnym urządzeniem w polskich (i nie tylko) domach i mieszkaniach.

Tak naprawdę nie mam pojęcia w ogóle o gramofonach.
Dotąd miałem tylko decki i odtwarzacze cd, itd.
Mam już sporą kolekcję winyli, która z pewnością będzie się powiększać.
Praktycznie o gramofonach nie wiem nic.

Sprawa moja, pytanie moje do Was jest takie:
Co muszę kupić, dokupić do tego gramofonu, aby ten grał na dobrym poziomie.

Nie muszą to być akcesoria z najwyższej półki.
Wystarczy mi, aby granie było przyzwoite, aby nie uszkadzało płyt, itp, itd.
W najbliższym czasie zamieszczę tutaj zdjęcia tego gramofonu, abyście mogli ocenić, co ma obecnie zamontowane, jak wygląda z zewnątrz, i co trzeba do niego już od razu kupić.
Załączniki
Zdjęcia 2021-2022 182.jpg
Zdjęcia 2021-2022 181.jpg
Zdjęcia 2021-2022 180.jpg
Zdjęcia 2021-2022 179.jpg
Zdjęcia 2021-2022 178.jpg
Ostatnio zmieniony 03 kwie 2022, 15:41 przez Swinyl, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 2049
Rejestracja: 16 gru 2017, 16:36
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Opoczno

Re: Technics SL-M1, jakie "akcesoria?"

#2

Post autor: Peter007 »

Dbaj o płyty i igłę czyli kup coś do ich czyszczenia
Swinyl
Posty: 13
Rejestracja: 14 gru 2021, 22:55

Re: Technics SL-M1, jakie "akcesoria?"

#3

Post autor: Swinyl »

Pisząc, "akcesoria" miałem na myśli wszystko co jeszcze brakuje (według zdjęć) albo trzeba dokupić nawet na zapas do tego gramofonu.
Do mycia płyt, można jakoś metodą domową myć płyty, dbać czy trzeba dokupić coś co jest do tego dedykowane?
syko
Posty: 2364
Rejestracja: 22 kwie 2019, 20:44
Gramofon: Dual 510
Lokalizacja: Świat

Re: Technics SL-M1, jakie "akcesoria?"

#4

Post autor: syko »

Na zdjęciach nic nie widać. Gdzie on stoi, w piwnicy?
Sony PS 3750, JVC Z1s, Sansui AU-417, T+A Criterion TMR 60
http://radio.garden/visit/evanston-il/9jjzCYJU
ebola1972
Posty: 561
Rejestracja: 18 gru 2018, 12:02
Gramofon: Sony PS-X50
Lokalizacja: Płock

Re: Technics SL-M1, jakie "akcesoria?"

#5

Post autor: ebola1972 »

Do mycia płyt myjka knosti lub podobna. Poczytaj temat mikstura forumowa. Do tego świeże koszulki na umyte płyty. Szczotka welurowa do przetarcia płyty. Szczoteczka do czyszczenia igły na sucho lub z płynem na mokro. Wszystko jest opisane w temacie Konserwacja.
Sony PS-X50
lampa EL34 by Misse, Yaqin MS-30L, Ugoda
Preamp PeeCeeBee
pre MaCaBRiaa
Philips CD 350 (mod by Martynka) Beogram CD 7000
DAC Topping D50S l1541gold dac (mod by Martynka)
Kolumny DIY
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1703
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Technics SL-M1, jakie "akcesoria?"

#6

Post autor: winylowy_luke »

A do czego ten gramofon podłączysz?
Jaki masz wzmacniacz?
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 2049
Rejestracja: 16 gru 2017, 16:36
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Opoczno

Re: Technics SL-M1, jakie "akcesoria?"

#7

Post autor: Peter007 »

Możesz sobie dokupić zapasową igłę/wkładkę
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Technics SL-M1, jakie "akcesoria?"

#8

Post autor: Tarkus »

Peter007 pisze:
03 kwie 2022, 17:10
Możesz sobie dokupić zapasową igłę/wkładkę
Wkładka, z tego co widzę, jest niezła. To "Szczur", chyba odpowiednik 97xE lub być może wcześniejszej. Ewentualnie przy jakichś pieniądzach można by pomyśleć o lepszej igle.
Dla ochrony płyt po pierwsze warto zadbać o ustawienie właściwego nacisku i antyskatingu, ale to inny temat.
Jak słusznie zauważył winylowy_luke, nie wiemy, jaki masz wzmacniacz lub amplituner. Jeśli ma wejście "Phono", to Ci wystarczy (przynajmniej na razie). Jeśli nie, będzie potrzebny jakiś preamp.
Technicsy z tamtych czasów, o ile pamiętam, miały odłączane okablowanie. Tu też może być warto pokombinować, dobry interkonekt zawsze coś daje, szczególnie między gramofonem a wejściem wzmacniacza lub preampu.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Marek HiFi
Posty: 8
Rejestracja: 18 mar 2022, 09:37

Re: Technics SL-M1, jakie "akcesoria?"

#9

Post autor: Marek HiFi »

Ja dziś testuje nowe zabawki na SL-M1 i denon 110 wygrał z ortofon nr2, goldring 1042..
P. S. Dziwię się patrząc na swoje ramię i na Twoje... Dwa światy... Nie wiedziałem, że były takie różnice w budowie tych gramofonów. Choć nie zagłębiałem się.. Bo po co jak wszytsko mi pasuje.,choć obiektywnie stwierdzam że pływający Thorens zawsze lepiej mi zagra niż DD..
Fajny gramofon kupiłeś na start. Powodzenia w zabawie
Załączniki
Screenshot_20220403_175344.jpg
Tandberg TR 2075, ERA 444+Rega+Denon 103 , Thiel cs1.5
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Technics SL-M1, jakie "akcesoria?"

#10

Post autor: Bacek »

Marek HiFi pisze:
03 kwie 2022, 17:57
Ja dziś testuje nowe zabawki na SL-M1 i denon 110 wygrał z ortofon nr2, goldring 1042..
To tu trochę się dziwię ale w sumie każda potwora ma znajdzie swojego amatora. Miałem DL-110 i gościennie kilka razy słuchałem 1042 i wziął bym Goldringa w ciemno za bardziej emocjonujący przekaz.
Przy czym akurat Goldring ma super ostry szlif (Gyger) i może wymagać dokładniejszego ustawenienia .

Swinyl ma inne ramie i takich wkąłdek prosto się u niego nie wrzuci, choć pewnie możńa by zrobić mod na rurkę z SL12x0 przy odorobinie zacięcia.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Swinyl
Posty: 13
Rejestracja: 14 gru 2021, 22:55

Re: Technics SL-M1, jakie "akcesoria?"

#11

Post autor: Swinyl »

Nie stoi oczywiście w piwnicy :lol:
Po prostu zdjęcia robiłem starszym już telefonem i było dość już ciemno w pokoju.
Chodziło mi raczej o to, aby było widać ramię, wkładkę i igłę.

Konserwacja płyt i igły pewnie jest łatwa, ale bardzo ważna i jest taki mi się wydaje zawarta w całym rytuale "grania" muzyki z płyt.
Jednak muszę się tego nauczyć, aby robić to poprawnie.
Muszę poczytać o tym.
Jednak chciałbym, aby były to proste, tanie skuteczne środki i nieszkodzące tak płytom jak i igle.

Jeśli chodzi o wzmacniacz, to mam duży wybór, tak mi się wydaje.
Sony ES, modele TA-F 570, 670 i 770 ES, Yamaha AX-592, a nawet Sanyo DCX 3300 KB i Dual CV 1460.
W sumie nic szczególnego.
Nie wiem jednak czy te dwa ostatnie nadają się do tego systemu.
I także przedwzmacniacze i końcówki mocy:
Pioneer m90, c90 i Pioneer c90a i m90a,

Kolumny to Klipsch RP 260f, albo malutkie ... Yamaha ns g30.

Jaką dokupic wkładkę i igłę?
Co myślicie?
Dzięki Marek za pochwałę :dance: ale ten gramofon jest na start i na zawsze.
Nie zmienię już gramofonu.
Ten mi wytarczy.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41620
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Technics SL-M1, jakie "akcesoria?"

#12

Post autor: Wojtek »

Swinyl pisze:
03 kwie 2022, 20:58
Muszę poczytać o tym.
Ogólnie tak, musisz poczytać. Zajrzyj sobie do działu konserwacji płyt.
Swinyl pisze:
03 kwie 2022, 20:58
Jaką dokupic wkładkę i igłę?
Jakąś dobrą, ale może pierw poznaj tą którą już masz?
Swinyl pisze:
03 kwie 2022, 20:58
Co myślicie?
Myślę że niepotrzebnie świrujesz na początek.
Marek HiFi pisze:
03 kwie 2022, 17:57
i denon 110 wygrał z ortofon nr2, goldring 1042..
To te wkładki były "robione" czy jak? :morda:

Podobnie jak Bacek, 1042 tutaj odstaje jako sprzęt z innej ligi (z oryginalną igłą), ale jeśli rzeczywiście DL110 najlepiej wypadł to też mogę zrozumieć.
Marek HiFi pisze:
03 kwie 2022, 17:57
Dziwię się patrząc na swoje ramię i na Twoje... Dwa światy... Nie wiedziałem, że były takie różnice w budowie tych gramofonów.
Już nie przesadzaj. Po prostu dwa różne ramiona. U Swinyl jest wersja pod system mocowania T4P.
Marek HiFi pisze:
03 kwie 2022, 17:57
choć obiektywnie stwierdzam że pływający Thorens zawsze lepiej mi zagra niż DD..
Wiem że to trochę poza tematem, ale strach pomyśleć co się zadzieje jak wjedzie... pływające DD :o
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Swinyl
Posty: 13
Rejestracja: 14 gru 2021, 22:55

Re: Technics SL-M1, jakie "akcesoria?"

#13

Post autor: Swinyl »

Jeśli chodzi o wkładkę i igłę, to chodziło mi o to czy na tych zdjęciach, które tu pokazałem jest coś z nimi nie tak jak powinno.
I też o to, aby nabyć już teraz wkładkę (i) igłę (y) zanim wyczerpią się zapasy, albo (i) ceny ich "urosną".
Ewentualnie kupić inną, jeśli ta okazałaby się uszkodzona, albo słabej marki, jakości.
I pytaliście, ale nikt z Was nie "odniósł" się do możliwości jakie mam, czyli - do wzmacniaczy, itp, aby ten gramofon połączyć.
Jednak uważam, że w tym wypadku, to sama przyjemność (i o to chodzi!) aby konfigurować i po kolei próbować z czym ,co i jak ze sobą zagra.
Jednak może ktoś ma połączony podobny gramofon z którymś ze wzmacniaczy czy kolumn, o których tu wspomniałem.
I może coś o tym napisać.
Czy jeśli nie mam na razie płynu i akcesoriów do konserwacji gramofonu, igły i płyt, to można na początku użyć, używać jakichś domowych sposobów, mikstur, gąbek, waty, itd, aby konserwować powyższe.
Dodam, iż na początku będę "grał" mało, oszczędzając niejako i nie ryzykując uszkodzenia czegokolwiek.
Płyty mam nowe, nigdy nie otwierane i starsze ( niektóre już "wiekowe")
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 2049
Rejestracja: 16 gru 2017, 16:36
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Opoczno

Re: Technics SL-M1, jakie "akcesoria?"

#14

Post autor: Peter007 »

Igłę zawsze dobrze mieć jakąś w zapasie na czarną godzinę ;)
Co do wzmacniaczy to już sam sobie odpowiedziałeś jakie najlepsze podejście zastosować :)
Z domowych sposobów lepiej nie korzystać przy myciu płyt, lepiej zmajstrować forumową miksturę i zainwestować choćby w knosti. Do igły może być nawet magiczna gąbka od jana niezbędnego i jakiś detergent. Przyjdzie czas na specjalistyczne i drogie specyfiki :D
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41620
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Technics SL-M1, jakie "akcesoria?"

#15

Post autor: Wojtek »

Swinyl pisze:
05 kwie 2022, 18:36
Jeśli chodzi o wkładkę i igłę, to chodziło mi o to czy na tych zdjęciach, które tu pokazałem jest coś z nimi nie tak jak powinno.
Nie rozumiem. Po zdjęciach mamy stwierdzić czy coś jest nie tak?
Dla mnie nie tak jest takie odkładanie wkładki żeby opierała się na igle (jak Goldring na zdjęciu).
Zapytałem też czy wkładki były "robione" (np. u Cantilevera) skoro przegrywają z DL110. Brak odpowiedzi jak dotąd.
Swinyl pisze:
05 kwie 2022, 18:36
I też o to, aby nabyć już teraz wkładkę (i) igłę (y) zanim wyczerpią się zapasy, albo (i) ceny ich "urosną".
Ewentualnie kupić inną, jeśli ta okazałaby się uszkodzona, albo słabej marki, jakości.
A o tym to już wcale nie wspominałeś. Jest masa dobrych wkładek.
Ja mam obecnie Empire 2000T i Technics EPC 205 II L na sprzedaż z takich lepszych co już tańsze nie będą :morda:

Swinyl pisze:
05 kwie 2022, 18:36
Jednak może ktoś ma połączony podobny gramofon z którymś ze wzmacniaczy czy kolumn, o których tu wspomniałem.
Ocenianie połączenia gramofonu ze wzmacniaczem czy kolumnami jest tak na prawdę bez znaczenia - dlatego nikt o tym nie wspomina.
W kontekście synergii sygnałowej to "gada" wkładka z igłą i preamp gramofonowy. O tym można ewentualnie rozmawiać, np. czy jasna wkładka pasuje do ciemnego systemu, itp.
Swinyl pisze:
05 kwie 2022, 18:36
Czy jeśli nie mam na razie płynu i akcesoriów do konserwacji gramofonu, igły i płyt, to można na początku użyć, używać jakichś domowych sposobów, mikstur, gąbek, waty, itd, aby konserwować powyższe.
Wybacz, ale to wszystko kosztuje dosłownie grosze w relacji do ceny gramofonu, wkładek czy płyt.
A tak to to co napisał Peter :)
Oczywiście nie ma co przesadzać i nie słuchać niemytych płyt :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ