Technics SL-1600 mk2 pilna prośba o pomoc

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
MartinS
Posty: 48
Rejestracja: 21 lis 2019, 18:14

Technics SL-1600 mk2 pilna prośba o pomoc

#1

Post autor: MartinS »

Proszę pilnie o pomoc.

Kupiłem wczoraj taki gramofon. Odbierałem osobiście. Wszystko wydawało się OK, tj. obroty, winda, automatyka, itd.
Ale nie przyszło mi do głowy, żeby sprawdzić zawieszenie, bo nie miałem nigdy gramofonu z takowym.

W domu stwierdziłem, że w ogóle nie ugina się podstawa ramienia ani silnik-talerz. Tak pewnie nie powinno być, skoro jest to gramofon z zawieszeniem.

Czy to możliwe, że są w nim wkręcone śruby transportowe, które to uniemożliwiają? Jeśli tak, gdzie są zlokalizowane?

Jeśli to nie śruby, to sprzęt jest chyba do zwrotu?
MartinS
Posty: 48
Rejestracja: 21 lis 2019, 18:14

Re: Technics SL-1600 mk2 pilna prośba o pomoc

#2

Post autor: MartinS »

Zauważyłem też, niestety dopiero w domu, po ściągnięciu instrukcji z netu, że brakuje dwóch śrub-wkrętów w plastikowych tulejkach, które są między tylnymi nóżkami a sprężynami. Nie wiem czy ma to znaczenie dla prawidłowego działania gramofonu?
Chodzi o wkręty, które w bliźniaczym SL-1710 mk2 w tym wątku są na zdjęciu 5 od góry oznaczone białymi strzałkami.
viewtopic.php?t=5477
syko
Posty: 2365
Rejestracja: 22 kwie 2019, 20:44
Gramofon: Dual 510
Lokalizacja: Świat

Re: Technics SL-1600 mk2 pilna prośba o pomoc

#3

Post autor: syko »

Nie możesz zapytać sprzedawcy?
Sony PS 3750, JVC Z1s, Sansui AU-417, T+A Criterion TMR 60
http://radio.garden/visit/evanston-il/9jjzCYJU
MartinS
Posty: 48
Rejestracja: 21 lis 2019, 18:14

Re: Technics SL-1600 mk2 pilna prośba o pomoc

#4

Post autor: MartinS »

Niestety, myślę, że nie ma po co. Nawet był zdziwionyy, jak mu mówiłem, że to gramofon z zawieszeniem.
Facet handluje używanym sprzętem, ale wg tego co mówił pierwszy raz sprzedawał ten model.
Dlatego proszę o pomoc tutaj, zanim się ewentualnie będę z nim kontaktował w sprawie zwrotu gramofonu.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41651
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Technics SL-1600 mk2 pilna prośba o pomoc

#5

Post autor: Wojtek »

MartinS pisze:
08 mar 2020, 02:33
W domu stwierdziłem, że w ogóle nie ugina się podstawa ramienia ani silnik-talerz. Tak pewnie nie powinno być, skoro jest to gramofon z zawieszeniem.
Zgadza się.

Zawieszenie jest oparte na sprężynach. Może wszystkie 4 siadły?

Oczywiście jest szansa że ma wkręcone śruby transportowe, ale na rynku wtórnym arcy-rzadko się zdarza żeby przez lata krążył między ludźmi gramofon z wkręconymi śrubami bo użytkownicy jakimś cudem nie wiedzieli że trzeba coś z tym zrobić.

Nie wiem czy cena była okazyjna czy nie, ale to już od Ciebie zależy czy chcesz spróbować coś naprawić czy też oddajesz i szukasz dalej.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
MartinS
Posty: 48
Rejestracja: 21 lis 2019, 18:14

Re: Technics SL-1600 mk2 pilna prośba o pomoc

#6

Post autor: MartinS »

Dziękuje bardzo Wojtku za odpowiedź.
Cena nie była okazyjna. Była rynkowa, taka jak za sprzęt w b. dobrym stanie. Oczywiście decyzja będzie moja, ale czy Ty byś go zwrócił w takiej sytuacji?

Miał być bez zarzutu. Dodam, że gra bardzo dobrze. Obroty są idealne, brak luzu w łożyskach ramienia. Wizualnie niezły stan.

Jeśli sprężyny siadły to rozumiem, że są do wymiany, a to pewnie tanie nie będzie. A co z tymi brakującymi wkrętami? Mają na coś wpływ?

Jest też tak, co stwierdziłem dzisiaj, że co któreś uruchomienie talerz zatrzymuje się na chwilę i trzeba jeszcze raz wcisną start. Czy tak może być i to jest OK?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41651
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Technics SL-1600 mk2 pilna prośba o pomoc

#7

Post autor: Wojtek »

Skoro nie ma tych wkrętów to znaczy że coś już było robione. A sprężyny są? Możesz sprawdzić na ile się uginają.
Może ktoś wstawił coś innego nieodpowiedniego i stąd zawieszenie jest bardziej sztywne?

Trudno tak diagnozować na odległość - sam musisz sobie poradzić porównując ze zdjęciami itd.

Ja bym zwrócił tylko po upewnieniu się że to nie jest jakaś pierdoła :)

Pamiętam że chudy_b kiedyś naprawiał jeden ze swoich egzemplarzy.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
MartinS
Posty: 48
Rejestracja: 21 lis 2019, 18:14

Re: Technics SL-1600 mk2 pilna prośba o pomoc

#8

Post autor: MartinS »

Wojtek pisze:
08 mar 2020, 14:02
Ja bym zwrócił tylko po upewnieniu się że to nie jest jakaś pierdoła
Dziękuję Wojtku.
Czyli rozumiem, że nie ma co pochopnie go zwracać :)

Sprężyny są. Rozumiem, że chodzi o te przy nóżkach od spodu. Jak włożyłem palec w sprężyny od spodu gramofonu i nacisnąłem końcówkę tego bolca-drutu na środku, to się ugina. W każdej.

Zastanawiam się czy ktoś ich celowo nie usztywnił, bo nie chciał mieć działania pływającego zawieszenia. Na którymś z anglojęzycznych forów goście pisali, że jest tam jakaś regulacja przy sprężynach kluczem cylindrycznym nasadowym.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41651
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Technics SL-1600 mk2 pilna prośba o pomoc

#9

Post autor: Wojtek »

Tak, można je regulować. Możliwe że to wystarczy.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
MartinS
Posty: 48
Rejestracja: 21 lis 2019, 18:14

Re: Technics SL-1600 mk2 pilna prośba o pomoc

#10

Post autor: MartinS »

Wojtek pisze:
08 mar 2020, 21:09
Tak, można je regulować. Możliwe że to wystarczy.
Dziękuję
Poczytałem na ten temat i chudy_b też mi o tym napisał.
Jutro spróbuję wykręcić nieco nakrętki, po luknąłem w sprężyny i nakrętki są dość mocno wkręcone w głąb sprężyn (jest ok. 1 cm wolnego gwintu).

Może rzeczywiście sprężyny siadły i ktoś zablokował zawieszenie wkręcając nakrętki na maksa.
Mam nadzieję, że jednak nie siadły, bo talerz ma pod sobą jakieś 5mm luzu.
ODPOWIEDZ