Problem z regulacją prędkości Dual 2215

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
ODPOWIEDZ
tomi1025
Posty: 7
Rejestracja: 13 wrz 2011, 10:16
Lokalizacja: Warszawa

Problem z regulacją prędkości Dual 2215

#1

Post autor: tomi1025 »

Witam wszystkich serdecznie! Jestem od niedawna posiadaczem tytułowego gramofonu który ma problem a raczej nie ma regulacji prędkości obrotów pokretłem pitch -/+. Zachowałem sie jak typowy amator i nie sprawdziłem wszystkiego w momencie zakupu zająłem się bardziej automatyką niż tym nikomu nie potrzebnym pokrętłem bo przecież gramofon gra. Na spokojnie w domu okazało się że szachownica w stroboskopie delikatnie płynie w lewą strone dzwięk jest na moje ucho odrobinke za szybki a pokrętło jest luźne jakby do niczego nie było umocowane. Wiec w skrócie mam gramofon Dual 2215 bez możliwości regulacji prędkości odtwarzania. W Pionierze zajmuje się tym jakiś potencjometr suwakowy nie wiem jak jest tutaj, bo nie wiem jak się do tego zabrać czy od strony talerza (ciężko siedzi nie chce zejść a ja nie chce urwać, ale chyba w jakiś sposób się go ściąga no bo jak pasek wymienić) czy od strony podstawy są jakieś śrubki ale nie znam się na tym i się boje że zdejmę obudowę z dołu i mi się coś na ziemię wysypie z niego. Czy ktoś mógłby mi doradzić jak skubańca rozebrać żeby nie popsuć no i najważniejsze co tam siedzi że regulacja obrotów nie działa. Z góry dziękuje za odpowiedzi. Pozdrawiam

edit
w końcu odważyłem się ściągnąłem talerz, pasek, odkręciłem śrubki od spodu obudowy ale pojawił się problem: wszystko byłoby dobrze gdyby nie ramię które ze względu na swój kształt nie chce przejść przez otwór w górnej części obudowy. Więc otworzyłem obudowe na skos na tyle ile pozwalały elementy, porobiłem zdjęcia w międzyczasie odkryłem że coś lata po obudowie okazało się że to wygięta miedziana blaszka która była najprawdopodobniej zamontowana w jakiś sposób na kółku od ustawiania prędkości. Zmontowałem to do kupy nic się nie stało gramofon działa czyli śpieszy i nie ma regulacji poza tym ok. Gdyby ktoś wiedział jak zamontować tę blaszkę będe wdzięczny.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41728
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Problem z regulacją prędkości Dual 2215

#2

Post autor: Wojtek »

Niestety, nie zgadnę jak należy zamontować tą część i czy to faktycznie wystarczy by przywrócić regulację pitch w gramofonie.

Bardzo przydałaby się serwisówka do tego gramofonu, ale niestety nie jest ona dostępna.
Znalazłem jedynie aukcję z oryginalną kopią: http://www.ebay.de/itm/Service-Manual-D ... 0337042458

A propos rozbierania sprzętu to możesz się też posłużyć serwisówką do modelu 2225. To była ta sama seria, budowa podobna, tyle że 2225 miał już napęd bezpośredni i brak regulacji pitch. Jednakże ramię pewnie zostało tam w taki sam sposób zamontowane.
http://wega.we.funpic.de/2225s/

Poza tym, jedyny pomysł jaki wpada mi do głowy to zapytanie się ludzi z http://www.dual-board.de
Zapewne ktoś tam ma albo miał do czynienia z Twoim modelem i będzie coś mógł poradzić.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
tomi1025
Posty: 7
Rejestracja: 13 wrz 2011, 10:16
Lokalizacja: Warszawa

Problem z regulacją prędkości Dual 2215

#3

Post autor: tomi1025 »

Wojtek dziękuję za zainteresowanie. Już wcześniej widziałem tę serwisówkę do 2225 ale jeśli nie da się odkręcić całego ramienia nie rozbierając go na części pierwsze to nie dam rady sam tego zrobić po prostu obawiam się że nie dam rady złożyć go do kupy.
To forum jest dobre ale znajomość niemieckiego u mnie jest zerowa a tłumacząc google translatorem nie dogadam się tam z nikim.
Pozostaje poszukać jakiegoś serwisu w Warszawie z tego co się zorientowałem będzie to droga sprawa serwis liczy sobie w ciemno 150-200 zł chyba że wystąpią jakieś trudności (gramofon kupiłem za 140 zł).
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41728
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Problem z regulacją prędkości Dual 2215

#4

Post autor: Wojtek »

W sumie to rozbieranie ramienia jest takie konieczne w tym przypadku? Przeszkadza ono w dojściu do elementu elektronicznego odpowiedzialnego za pitch?

Patrząc na diagram z serwisówki 2225 moim zdaniem da się wyjąć ramię o ile uda nam się oddzielić od reszty element 59.
Tak czy siak, przed wyciągnięciem ramienia musiałbyś pierw zrobić porządek z kablami sygnałowymi, które wychodząc z ramienia są przylutowane do jakiejś płytki. Później oczywiście przy składaniu czekałoby Cię ponowne lutowanie.

Niestety, plastikowe Duale z 80's to już nie ta sama jakość i inżynieria co ich gramofony z 70's, ale mimo to mają wiele wspólnych cech konstrukcyjnych (jak chociażby słynny steuerpimpel ;) ).
tomi1025 pisze:Pozostaje poszukać jakiegoś serwisu w Warszawie z tego co się zorientowałem będzie to droga sprawa serwis liczy sobie w ciemno 150-200 zł chyba że wystąpią jakieś trudności
Chyba żartujesz :) O ile w ogóle ktoś Ci przyjmie ten gramofon do naprawy to zapłaciłbyś za serwis więcej niż ten gramofon jest faktycznie wart.
Przy takich alternatywach raczej nie opłaca się go oddawać do serwisu. No chyba że ma on jakąś sporą wartość sentymentalną czy kolekcjonerską dla Ciebie.
tomi1025 pisze:(gramofon kupiłem za 140 zł).
Dobra cena, ale tylko za sprawny egzemplarz :)
Dodatkowo warto dodać, że ten gramofon ma sporo wspólnego z do dziś produkowanym Dualem 455 ;)
tomi1025 pisze:To forum jest dobre ale znajomość niemieckiego u mnie jest zerowa a tłumacząc google translatorem nie dogadam się tam z nikim.
No nic, spróbuję odezwać się tam w Twoim imieniu. Znam niemiecki, co prawda gorzej z pisaniem (wyszedłem z wprawy, bo rzadko kiedy mam okazję korzystać z tego języka), ale jakoś się z nimi zakomunikuję. Najwyżej wyręczę się angielskim :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Problem z regulacją prędkości Dual 2215

#5

Post autor: eenneell »

Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Problem z regulacją prędkości Dual 2215

#6

Post autor: Krzyś »

Głupie pytanie:

nie możesz jakoś ustawić prędkości na potencjometrze do pitch na stałe? np. wyjmij sobie płytkę z tym potencjometrem na zewnątrz i wtedy ustaw...
co to jest to czerwone coś? może jak to zdejmiesz, a to nie ma związku ze stroboskopem, to może uda Ci się w ten sposób wyprowadzić płytkę z potencjometrem na zewnątrz do przeprowadzenia regulacji... wydaje mi się że ta miedziana blaszka nie ma i tak związku z potencjometrem do pitch i może pochodzić z jakiegoś np. włącznika (może do rozpoznawania wielkości płyty?)...

w innych dualach naprawienie kółka do pitch wymaga sporego kombinowania (tam to jest połączone jakimś paskiem z potencjometrem).
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
tomi1025
Posty: 7
Rejestracja: 13 wrz 2011, 10:16
Lokalizacja: Warszawa

Problem z regulacją prędkości Dual 2215

#7

Post autor: tomi1025 »

Krzyś to czerwone coś to osłonka od lampki stroboskopu tamtędy świeci lampka, wyciągnięcie potencjometru na zewnątrz to plan b, jeśli uda mi się zdjąć obudowę. Wydaje mi się że wystarczy tylko zdjąć ramię (wcześniej chyba odepnę główkę z igłą), czyli na instrukcji Dismantling the tonearm from the bearing case potem sobie jakoś wyceluje tą górną częścią obudowy. Martwi mnie jedynie ponowne złożenie duala trzeba będzie chyba ustawić/wyważyć ramię. Co do tej blaszki to nie jest to od włącznika wielkości płyty to akurat działa. Wszystko będzie jasne w momencie zdjęcia obudowy.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: Problem z regulacją prędkości Dual 2215

#8

Post autor: eenneell »

Krzyś pisze:nie możesz jakoś ustawić prędkości na potencjometrze do pitch na stałe? np. wyjmij sobie płytkę z tym potencjometrem na zewnątrz i wtedy ustaw...
pozdro
PS
na drugim zdęciu jest regulacja obrotów (takie pokrętła na śrubokręt) z lewej 33, z prawej 45, albo odwrotnie (kiepskie foto)
PS2
wg ww serwisówki trzeba zdjąć panel przedni i dostęp do regulacji powinien być otwarty...
tomi1025
Posty: 7
Rejestracja: 13 wrz 2011, 10:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z regulacją prędkości Dual 2215

#9

Post autor: tomi1025 »

Dzisiaj rozłożyłem gramofon bez odkręcania ramienia (zdjąłem tylko przeciwwagę i wkładkę z igłą) pomalutku, pomalutku przekręciłem obudowę i okazało się że to usterka mechaniczna ułamała się oś która pracowała wewnątrz potencjometru i teraz pytanie czy da się kupić to koło czy może dorobić/dokleić tą ośkę? Zerknijcie jak to w środku wygląda. Mam też pytanie odnośnie wkładki/igły czy to jakaś w miarę normalna półka czy dno? I ostatnie pytanie dotyczy pokręteł mniejszego przy ramieniu i tego większego przy obudowie do regulacji czego się ich używa?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Problem z regulacją prędkości Dual 2215

#10

Post autor: Krzyś »

tomi1025 pisze:Dzisiaj rozłożyłem gramofon bez odkręcania ramienia (zdjąłem tylko przeciwwagę i wkładkę z igłą) pomalutku, pomalutku przekręciłem obudowę i okazało się że to usterka mechaniczna ułamała się oś która pracowała wewnątrz potencjometru i teraz pytanie czy da się kupić to koło czy może dorobić/dokleić tą ośkę?
jeśli da się kupić to kółko, to pewnie kosztuje ze 30USD (:

najlepiej improwizuj (:
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41728
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Problem z regulacją prędkości Dual 2215

#11

Post autor: Wojtek »

tomi1025 pisze:i teraz pytanie czy da się kupić to koło czy może dorobić/dokleić tą ośkę?
Też jestem zdania, że powinieneś to jakoś zaimprowizować. Może wystarczy jakimś dobrym klejem to zespolić?
Samą część raczej ciężko będzie dostać oryginalnie.
tomi1025 pisze:Mam też pytanie odnośnie wkładki/igły czy to jakaś w miarę normalna półka czy dno?
Zależy co rozumiesz przez w miarę normalną półkę :) Nie jest to wysoki model. Igła co prawda oryginalna, ale pewnikiem stara, przydałoby się wymienić.
tomi1025 pisze:I ostatnie pytanie dotyczy pokręteł mniejszego przy ramieniu i tego większego przy obudowie do regulacji czego się ich używa?
To przy podstawie ramienia to regulacja antyskatingu, a to pokrętło z boku to nacisk. Wątek o regulacji ramienia mamy tutaj.
Polecam instrukcje obsługi gramofonów z tej serii na VinylEngine. Wszystkie mają to samo ramię.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Problem z regulacją prędkości Dual 2215

#12

Post autor: eenneell »

tomi1025 pisze:i okazało się że to usterka mechaniczna ułamała się oś która pracowała wewnątrz potencjometru i teraz pytanie czy da się kupić to koło czy może dorobić/dokleić tą ośkę?
Doklejenie ośki,czy dorobienie?
Teraz powinieneś wyregulować obroty; 33U/min i 45/min, a o to chodziło? (zakładam, że sam talerz można teraz puścić? tak często jest) - ośkę dokleić (albo dorobić) i nie kręcić!- A nie ma takiej potrzeby,żeby regulować obroty co chwilę!?
Prąd stabilny, gram obroty trzyma (na początku to co chwilę sprawdzałem obryty stroboskopem)- tu nie ma co regulować- to nie lata70-80te.
Na fot nr4, 5, 8, po lewej str o pokrętła "ułamanego" są dwa potencjometry do regulacji osobno 33 i 45u/min (podpisane PE02 i PE03) a potem "ułamane"wspólne)
Miłej regulacji i szybkiego (nie w sensie obrotów) słuchania winyli...

A jak trafisz pokrętło gdzieś to wymienisz Sobie!
tomi1025
Posty: 7
Rejestracja: 13 wrz 2011, 10:16
Lokalizacja: Warszawa

Problem z regulacją prędkości Dual 2215

#13

Post autor: tomi1025 »

Więc z tą ośką jest tak że nie mam drugiej części więc trzeba by było improwizować (dosztukować dokleić brakującą ośkę). Dziś zerknę czy uda mi się wyciągnąć tą płytkę z potencjometrami na zewnątrz nie domykając obudowy i ustawić obroty (to jest operacja jednorazowa czy warto by było zapewnić sobie tam dostęp/wyprowadzić na stałe?). I najważniejsze czym kręcić czy tymi małymi potencjometrami czy tym dużym, jak to kółko jest sprawne to kręci się tym dużym nie chciałbym czegoś rozregulować.
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Problem z regulacją prędkości Dual 2215

#14

Post autor: Krzyś »

decyzję o tym, którym kręcić, musisz podjąć sam, biorąc pod uwagę następujące informacje:
  1. Potencjometr do pitch reguluje OBIE prędkości, więc jeśli np. 45 obr masz dobre, to lepiej kręcić potencjometrem do 33, a nie pitch.
  2. Potencjometry w środku do 45/33 mają dużo większy zakres regulacji niż pitch, tj. malutkie przekręcenie któregoś z nich powoduje sporo większe zmiany obrotów talerza, niż takie same kręcenie potencjometrem pitch.
  3. Przed zmianą nastawy jakiegokolwiek potencjometru warto sobie zaznaczyć pozycję pierwotną, a już najlepiej to by było zmierzyć opór przed zmianą.
  4. Regulacja prędkości nie powinna być Ci potrzebna na codzień, jeśli dobrze ją ustawisz.
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Problem z regulacją prędkości Dual 2215

#15

Post autor: eenneell »

tomi1025 pisze:Dziś zerknę czy uda mi się wyciągnąć tą płytkę z potencjometrami na zewnątrz nie domykając obudowy i ustawić obroty (to jest
Jesteś pewien, że panel przedni jest niedemontowalny? Z serwisu do 2225 (515, 530) demontuje się! 2 śrubki- to by ułatwiło regulację!
Dodam do tego co Krzys napisal tylko tyle; pitch pierwej, a dopiero 33, czy 45 U/min potem jak nie trzyma obr.
ODPOWIEDZ