Dual 626 - przestała działać automatyka i przycisk lift + problem z auto stop

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Dual 626 - przestała działać automatyka i przycisk lift + problem z auto stop

#16

Post autor: olsza84 »

zbyszek1982 pisze:Ja kupiłem kiedyś taką marketową. Okazało się, że kółko miała krzywo namalowane i odczyt się zmieniał podczas obracania oczka wokół osi :)

Do wypoziomowania gramofonu wystarczy taka 30cm z marketu, z tego się nie strzela przecież.
Kurde aż sprawdzę swoją jak wrócę do domu :lol:
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
Awatar użytkownika
PhantomLord
Posty: 243
Rejestracja: 23 wrz 2016, 08:48
Gramofon: SABA PSP 250
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dual 626 - przestała działać automatyka i przycisk lift + problem z auto stop

#17

Post autor: PhantomLord »

No i zupa...

Gramofon wypoziomowałem, sprawdziłem dwoma poziomicami i smartfonem tak do kompletu. Ramie jest ładnie równoległe do talerza, nacisk zgodny z zaleceniami producenta wkładki, antyskating ustawiony wg opisu na forum. I... działa absolutnie wszystko oprócz auto stopu.

Śrubką regulacji "E" cudowałem w różnych pozycjach i najdalszym punktem od środka płyty, gdzie auto stop zawsze załapuje jest brzeg labeli. Nietrudno zgadnąć, że w takim wypadku autostop nie działa na żadnej z płyt. Ta dźwignia (metalowy płaskownik, który kończy się przy śrubce "E") ma delikatny luz w pionie - po trzonie śruby regulacyjnej, natomiast w poziomie luzów brak.

Po raz kolejny zauważyłem, że jeśli po regulacji odpalę gramofon ręcznie, to auto stop zadziała, ale po użyciu przycisku start bądź stop, auto stop odmawia współpracy.

Dodam tylko, że nie próbowałem jeszcze zdemontować talerza metodą młotka gumowego, ale nie wiem, czy to w czymś by pomogło na powyższy problem.

Bardzo proszę o porady co też mógłbym jeszcze zrobić, bo w tej chwili jedyne co mi przychodzi na myśl to są dwie rzeczy:
1) Może jednak pimpel jest za długi/krótki i to czemuś przeszkadza.
2) Obejrzeć jak to wszystko pracuje, ale do tego musiałbym rozebrać cały gramofon, podnieść go do góry i jakoś zawiesić. Alternatywnie przy odwróconej płycie popróbować ręcznie znaleźć jakieś niechciane luzy czy też punkty gdzie smar się był wytarł. Tyle, że na to potrzeba czasu, którego mi trochę szkoda.

Reasumując: pomocy :D
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Dual 626 - przestała działać automatyka i przycisk lift + problem z auto stop

#18

Post autor: chudy_b »

Nie wiem czy to ma znaczenie, nie znam się na Dualach, ale Ty napisałeś, że ten pimpel zrobiłeś z izolacji przewodu 1,5mm. A mi się wydaje że słyszałem, że on ma być z izolacji przewodu antenowego trochę jednak grubszego.
Awatar użytkownika
PhantomLord
Posty: 243
Rejestracja: 23 wrz 2016, 08:48
Gramofon: SABA PSP 250
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dual 626 - przestała działać automatyka i przycisk lift + problem z auto stop

#19

Post autor: PhantomLord »

Chodziło o średnicę trzpienia - kolega zaproponował izolację wewnętrzną z kabla antenowego, bo zwyczajnie ma dobrą średnicę kabel antenowy. Wątpię, żeby tu leżał problem, bo mój 'nowy' steuerpimpel siedzi sztywno na trzpieniu.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Dual 626 - przestała działać automatyka i przycisk lift + problem z auto stop

#20

Post autor: chudy_b »

PhantomLord pisze: mój 'nowy' steuerpimpel siedzi sztywno na trzpieniu
Podkreślam. Nigdy tego w Dualu nie robiłem i być może piszę bzdury. Ale to że on siedzi sztywno na trzpieniu to jedno, a średnica zewnętrzna to drugie. Być może właśnie tu Ci brakuje tych kilku milimetrów do poprawnego działania autostopu.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual 626 - przestała działać automatyka i przycisk lift + problem z auto stop

#21

Post autor: Wojtek »

Przychylam się do sugestii chudego_b. Popraw pimpka ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
PhantomLord
Posty: 243
Rejestracja: 23 wrz 2016, 08:48
Gramofon: SABA PSP 250
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dual 626 - przestała działać automatyka i przycisk lift + problem z auto stop

#22

Post autor: PhantomLord »

Ech Panowie co się dotknę to nowy problem. Pimpka nie ruszałem, ale auto stop uruchomiłem. Zdjąłem talerz, poruszałem mechanizmami i okazało się, że za auto stop odpowiadają te dwie małe miedziane blaszki. Zajrzałem do serwisówki, która nie mówi o smarowaniu tych elementów, a u mnie były całe w smarze. W związku z powyższym wyczyściłem te blaszki, zmontowałem i auto stop udało się ustawić bez najmniejszego problemu.

Pojawił się natomiast inny problem, ale pojęcia nie mam kiedy, możliwe że występował przed moją zabawą z auto stopem a nie zwróciłem na niego uwagi.
Mianowicie przy wciśnięciu przycisku "Stop" lub "Lift" ramie unosi się lekko i praktycznie od razu przesuwa się minimalnie w poprzek płyty w kierunku zewnętrza płyty. Przyglądałem się i przyglądałem i wygląda, że igła zdąża unieść się nad płytę, ale pewny nie jestem. Na logikę, moja ingerencja w blaszki nie powinna mieć kompletnie wpływu na takie zachowanie ramienia, nie wiem natomiast, czy coś nie przestawiłem przypadkiem. Czy szanowni forumowicze mają jakiś pomysł z powyższym?
Dodam tylko, że powyższy problem występuje również, gdy realizowana jest procedura auto stopu na końcu płyty, natomiast nie zauważyłem tego przy podnoszeniu ramienia dźwignią.
Załączniki
IMG_20160926_232513.jpg
IMG_20160926_232526.jpg
Awatar użytkownika
PhantomLord
Posty: 243
Rejestracja: 23 wrz 2016, 08:48
Gramofon: SABA PSP 250
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dual 626 - przestała działać automatyka i przycisk lift + problem z auto stop

#23

Post autor: PhantomLord »

Dla zobrazowania efektu jaki się pojawia załączam krótki filmik. Myśle, że słychać kliknięcie, gdy wciskam przycisk "Stop". https://youtu.be/Ic8Ofr2rZk0

Dla pełnej informacji dodam, że ten niechciany ruch w bok odbywa się tuż przed tym (dosłownie pół milimetra - milimetr) zanim czarne ramie od spodu oprze się o pimpla. Co daje mi do myślenia, że może gdyby pimpek był dłuższy, ramie się oparło to ruch byłby zblokowany i problem znikł. Muszę sprawdzić, ale jeśli macie koledzy jakieś pomysły - porady to bardzo proszę.
Awatar użytkownika
PhantomLord
Posty: 243
Rejestracja: 23 wrz 2016, 08:48
Gramofon: SABA PSP 250
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dual 626 - przestała działać automatyka i przycisk lift + problem z auto stop

#24

Post autor: PhantomLord »

Koniec końców:

Ostatni problem z podnoszeniem ramienia (oba posty powyżej) okazał się za krótkim pimplem. Po wydłużeniu o ok 1.5 mm wszystko wróciło do normy. Wydaje mi się natomiast, że powinienem porządnie oczyścić mechanizmy ze smarów i nasmarować na nowo, bo miejscami smar bywał już stwardniały albo bardzo gęsty.
Tymczasem jednak wszystko działa i pięknie gra. Jeszcze raz dziękuję kolegom za pomoc i tak miłe przyjęcie na forum.

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual 626 - przestała działać automatyka i przycisk lift + problem z auto stop

#25

Post autor: Wojtek »

Brawo :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Latro
Posty: 1915
Rejestracja: 12 sty 2015, 19:09
Gramofon: Technics SL1300
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Dual 626 - przestała działać automatyka i przycisk lift + problem z auto stop

#26

Post autor: Latro »

chudy_b pisze: PhantomLord pisze:
mój 'nowy' steuerpimpel siedzi sztywno na trzpieniu
Podkreślam. Nigdy tego w Dualu nie robiłem [...]. Ale to że on siedzi sztywno na trzpieniu to jedno, a średnica zewnętrzna to drugie. Być może właśnie tu Ci brakuje tych kilku milimetrów
Niepowinno być w tytule zaznaczone +18.. :think:
Muzyka, TV Republika i styka :dance:

https://vm.tiktok.com/ZGe5n3X84/
ODPOWIEDZ