Dual CS 2225Q - odgłos silnika/automatyki i inne porady

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
ODPOWIEDZ
rawracer
Posty: 13
Rejestracja: 26 lip 2023, 06:27

Dual CS 2225Q - odgłos silnika/automatyki i inne porady

#1

Post autor: rawracer »

Witam serdecznie wszystkich Forumowiczów.
Jako nowy użytkownik tego forum kłaniam się do wszystkich użytkowników z moim pierwszym postem🙂

Przygodę z analogiem zacząłem od Unitry Fonica GS461.Wymieniłem w nim pasek,żarówki,stroboskop,przewody ramienia.Dołożyłem wewnętrzny przedwzmacniacz z kitu avt.Zamontowałem gniazda rca,rozebrałem ramię,przesmarowałem.Dołożyłem również dodatkowy stabilizator napięcia i nowy potencjometr obrotow. Także full serwis 🙂

A teraz do rzeczy 🙂

Zakupiłem nowy drapak jak w temacie.
Męczyłem się ze zdjęciem talerza.Nie dało się go ruszyć,więc wymyśliłem ściągacz i talerz ściągnął się wraz z zakręcaną mosiężna tuleją i trybem.W serwisowce widzę ,że jest to osobno więc powalczyłem ,kolejny ściągacz i malutka siła dołożona centralnie uwolniła talerz z tulei .
Płytka sterująca i układ stabilizacji widzę,że mocno się grzeje,bo płytka pod dioda zrobiła się prawie czarna i na pokrywie też był czarny osad.Niemniej jednak działa ,więc chyba nie ma co tego ruszać.
Wszystkie ruchome części prócz ramienia wyczyszczone i nasmarowane.
Pimpel cały ,aczkolwiek mocno wytarty bo zostało go może 4mm i ramię już nie wraca ,więc zamówiony nowy od użytkownika kropos z allegro.

Talerz po wewnętrznej stronie był dziwnie uklejony butaprenem ....
Wyczyscilem to i objaw dzwonienia na starcie ustąpił ,ale sam start i gdy silnik operuje automatyka dziwnie brzmi.
Jakby miał za duży opór i buczy.

Zdjęcia z rozbiórki talerza a dźwięk dodam jak ponownie uruchomię gramofon.
Załączniki
2023-07-28-18-11-20-383.jpg
2023-07-29-14-44-07-822.jpg
2023-07-28-15-37-32-735.jpg
2023-07-28-15-22-42-491 (1).jpg
duel1.jpg
Ostatnio zmieniony 06 sie 2023, 13:32 przez rawracer, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Dual CS 2225Q - dzwoniący talerz i inne porady

#2

Post autor: olsza84 »

Czy ten dźwięk to dzwonienie czy bardziej trzeszczenie/skwierczenie? Czy występuje jeśli kręcisz talerzem ręką bez podłączania do prądu?
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
rawracer
Posty: 13
Rejestracja: 26 lip 2023, 06:27

Re: Dual CS 2225Q - odgłos silnika/automatyki i inne porady

#3

Post autor: rawracer »

Dzwonienie ustąpiło po wyczyszczeniu tego kleju i spoleriwaniu.
Jest tylko to buczenie silnika jak się rozpędza czy zarządza automatyka .
Chyba że cewki jakiś opór wtedy wytwarzają żeby go spowolnić,by nie machał ramieniem zbyt szybko.

Dziękuję za zainteresowanie 🙂
Ostatnio zmieniony 06 sie 2023, 13:35 przez rawracer, łącznie zmieniany 1 raz.
rawracer
Posty: 13
Rejestracja: 26 lip 2023, 06:27

Re: Dual CS 2225Q - odgłos silnika/automatyki i inne porady

#4

Post autor: rawracer »

Obroty są stabilne na płycie testowej z lampką strobo od unitry na neonowce.

Załączam link do filmu z praca automatyki i dźwiękiem.

https://youtu.be/dxiCAjuNt2U
Ostatnio zmieniony 06 sie 2023, 13:36 przez rawracer, łącznie zmieniany 1 raz.
rawracer
Posty: 13
Rejestracja: 26 lip 2023, 06:27

Re: Dual CS 2225Q - dzwoniący talerz i inne porady

#5

Post autor: rawracer »

Zapytam jeszcze jaka jest procedura przy ustawianiu wkładki.
Jak go uruchomić żeby talerz się nie kręcił a winda się opuściła ?

Próbowałem ze start i gdy ramię opadało to wyłączałem zasilanie i inne sposoby ale za każdym razem winda wraca do góry....
rawracer
Posty: 13
Rejestracja: 26 lip 2023, 06:27

Re: Dual CS 2225Q - odgłos silnika/automatyki i inne porady

#6

Post autor: rawracer »

I jeszcze jak i czy reguluje się koniec płyty ,moment podnoszenia ramienia ?

O ile początek udało mi się ustawić ,choć nie było łatwo ,bo dosłownie dotknięcie śrubki przestawia ramię.
I ono ustawia się tuż przed płyta ,ale jeszcze w trakcie opadania robi mały przesow i dopiero opuszcza się winda.
A gdzie ustawić koniec płyty ,moment podnoszenia ? Bo teraz wchodzi mi na naklejkę i dopiero góra.
rawracer
Posty: 13
Rejestracja: 26 lip 2023, 06:27

Re: Dual CS 2225Q - odgłos silnika/automatyki i inne porady

#7

Post autor: rawracer »

Dobra już sam doszedłem do wszystkiego .
Trochę martwe to forum niestety 😒

Może komuś się przyda .
Winowajca w buczeniu silnika (teraz jest ale o wiele mniejsze ),winowajca w problemie z ustawieniem początku i końca płyty (podniesienia ramienia)
Tego skoku ramienia na początku i końcu był pimpel .
Był on za długi i ciągle miał kontakt z krzywka przesuwającą ramię .
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41637
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual CS 2225Q - odgłos silnika/automatyki i inne porady

#8

Post autor: Wojtek »

rawracer pisze:
06 sie 2023, 18:21
Trochę martwe to forum niestety 😒
Oj tam, wakacje i urlopy.

Co by nie mówić, Steuerpimpel to chyba najpopularniejszy "problem" Dualowy, szeroko omawiany :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
rawracer
Posty: 13
Rejestracja: 26 lip 2023, 06:27

Re: Dual CS 2225Q - odgłos silnika/automatyki i inne porady

#9

Post autor: rawracer »

Co by nie mówić, Steuerpimpel to chyba najpopularniejszy "problem" Dualowy, szeroko omawiany :D
Zgadza się 🙂
Tyle że przekopałem w ciul tematów ,wątków i zawsze tylko w jednym kierunku jest podawany za przyczynę ,za brak ruchu ramienia a jeszcze może sprawiać problemy z ustawieniem końca i początku płyty ,jak również dodatkowy opór dla silnika,gdy będzie za długi .

Może ktoś jeszcze pomoże czy jest jakaś procedura z ustawieniem wkładki przy automatach .
Bo z wagą to sobie poradziłem,że na włączonym i kręcącym się talerzu opuściłem ramię tuż przed talerz i na wadze elektronicznej ustawiłem odpowiedni nacisk.
Z kolei do ustawienia wkładki pozostaje tylko przyciskanie ramienia dłonią ,bo nie ma opcji opuszczenia windy sterowanej elektromagnesem i unieruchomienie talerza....
Chyba że jest patent jakiś 🙂
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41637
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual CS 2225Q - odgłos silnika/automatyki i inne porady

#10

Post autor: Wojtek »

rawracer pisze:
06 sie 2023, 19:48
Bo z wagą to sobie poradziłem,że na włączonym i kręcącym się talerzu opuściłem ramię tuż przed talerz i na wadze elektronicznej ustawiłem odpowiedni nacisk.
To punkt mierzenia wagi była na wysokości ciut wyższej niż talerz?

Za instrukcją obsługi od podobnego modelu:
https://www.hifi-archiv.info/Dual%20Anl ... dual06.JPG

Z tego co pamiętam - musimy wyważyć wkładkę przy kręcącym się talerzu. Najlepiej położyć sobie jakąś płytę na talerz podczas tego procesu żeby w razie czego igła wpadła w rowek zamiast trzeć po slipmacie. Niestety proces wymaga nieco większej ostrożności niż jakby talerz się nie kręcił... ale da się zrobić :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
rawracer
Posty: 13
Rejestracja: 26 lip 2023, 06:27

Re: Dual CS 2225Q - odgłos silnika/automatyki i inne porady

#11

Post autor: rawracer »

Wojtek pisze:
To punkt mierzenia wagi była na wysokości ciut wyższej niż talerz?
Podłożyłem pod wagę odpowiedniej grubości tekturę,tak żeby szalka wagi była na wysokości położonej na slip macie płyty.

Zaskoczyło mnie,bo udało się tak wyważyć ramię,że po ustawieniu pokrętła regulacji na 1,5 uzyskałem dokładny wynik . 1,52 dokładnie .

A punkty styku igły ustawiłem na wkręconym ciężarku ramienia tak żeby pod jego masą opadało na płytę ,co by nie trzeba było ręcznie dociskać ramienia.

Dziwnym jest ,że gramofon ten ma ciut krótsze nóżki z przodu .
Szafka jest wypoziomowana a gramofon kładzie się na przód delikatnie.
Nie wiem czy on tak powinien mieć,ale z doświadczenia wypoziomowalem go .
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41637
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual CS 2225Q - odgłos silnika/automatyki i inne porady

#12

Post autor: Wojtek »

rawracer pisze:
07 sie 2023, 06:05
Dziwnym jest ,że gramofon ten ma ciut krótsze nóżki z przodu .
Raczej nie powinno tak być.

Musi trzymać poziom, więc dobrze zrobiłeś.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Dual CS 2225Q - odgłos silnika/automatyki i inne porady

#13

Post autor: olsza84 »

Nie siedzę cały czas na forum ale widzę, że ogarnięte. Dodam tylko od siebie, że w kwestii ustawień nacisku czy ramienia przy kręcącym się talerzu to można sobie pomóc, po prostu zdejmując go ;) Przy ustawieniu wkładki trzeba by tylko sobie coś tam podłożyć imitując wysokość talerza i można dociskać a można tak jak rekomendował Dual. W instrukcji jest szablon do wycięcia. Trzeba go wyciąć i położyć miedzy segmentem ramienia a headschellem i wtedy ustawić.

Edit: jednak tak sobie myślę, że zdjęcie talerza do ustawienia geometrii wkładki może niespecjalnie pomóc bo ośka przecież się dalej będzie kręcić.

Ten sposób Duala też nie do końca mnie przekonuje. Jest kilka innych opcji do rozważenia ale mają swoje minusy. Najłatwiej nabyć dedykowany plastikowy szablon. O coś takiego: https://www.technik-passage24.de/dual-e ... gJSnPD_BwE
Druga opcja tylko dla tych co mają inny gramofon z takim samym ramieniem np. Dual 455. Ustawiamy na tamtym bo headschell jest zdejmowany i przenosimy do 2225Q i et consortes. Trzecia opcja, której nie próbowałem, więc jest niesprawdzona. Elektromagnes potrzebuje zasilenia, aby opuścić ramię, ale wtedy przeszkadza nam kręcący się silnik/talerz. I tak sobie myślę, że może by odłączyć silnik? :think: Talerz się nie kręci a elektreomagnes jest zasilany. Przy okazji sprawdzę bo mam na stanie 620Q a to jest to samo co 2225Q.
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
rawracer
Posty: 13
Rejestracja: 26 lip 2023, 06:27

Re: Dual CS 2225Q - odgłos silnika/automatyki i inne porady

#14

Post autor: rawracer »

Chyba najprościej będzie , dociążyć wkładkę przeciwwagą i ustawić igłę a na końcu ustawić nacisk.
Dual może kierował się bardziej ustawieniem wkładki przez overhang tylko co by może się sprawdziło na wyłączonym sprzęcie i bez ręcznego dociskania ramienia....

Najważniejsze ,że ogarnięte i jakieś konsensus znalezione 🙂

Dziękuję raz jeszcze za zainteresowanie i pomoc w temacie 🙂
ODPOWIEDZ