DUAL 1226 - przeróbka DIN5 na RCA

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
budek6
Posty: 10
Rejestracja: 04 maja 2012, 18:11
Lokalizacja: PŁOCK

DUAL 1226 - przeróbka DIN5 na RCA

#1

Post autor: budek6 »

Witam chcących mi pomóc...
Mój DUAL 1226 ma przewód zakończony wtykiem DIN 5 wiec zmuszony jestem do zastosowania przejściówki zakończonej wtykami RCA (100% sprawna) lecz pomimo tego dość często występuje coś w rodzaju zwarcia/charczenia/burczenia, że wspomniane połączenie muszę szybko rozłączyć aby nie uszkodzić głośników w kolumnach. Gdy poruszam tym połączeniem lub je rozłączę i złączę (DIN 5 męski, żeński) problem na jakiś czas znika ale mam się na baczności bo czasami powraca kilka razy podczas słuchania jednej płyty. Pytanie moje jest następujące: wystarczy odciąć DIN 5 i w jego miejsce przylutować wtyki RCA czy potrzebna jest ingerencja wewnątrz gramofonu i wymiana całego przewodu ? Proszę o jakieś oświecenie mnie :roll:
Andrzej
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

DUAL 1226 - przeróbka DIN5 na RCA

#2

Post autor: Wojtek »

budek6 pisze:Pytanie moje jest następujące: wystarczy odciąć DIN 5 i w jego miejsce przylutować wtyki RCA
Teoretycznie tak, ale należy pamiętać o uziemieniu, który w wtykach DIN-5 ma swój osobny bolec.
budek6 pisze:czy potrzebna jest ingerencja wewnątrz gramofonu i wymiana całego przewodu ? Proszę o jakieś oświecenie mnie :roll:
Najlepiej byłoby jednak bardziej porządnie wymienić okablowanie, usuwając stary przewód z płytki rozdzielającej sygnał pod ramieniem i przylutować nowy kabel, już zakończony wtykami RCA. Dodatkowo w takiej sytuacji zawsze warto wydzielić uziemienie do oddzielnego przewodu :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
budek6
Posty: 10
Rejestracja: 04 maja 2012, 18:11
Lokalizacja: PŁOCK

DUAL 1226 - przeróbka DIN5 na RCA

#3

Post autor: budek6 »

Rozumiem że obecny płaski przewód zakończony DIN 5 jest czterożyłowy (po dwa kolory w każdej jego połówce tj. czerwony+czarny oraz żółty +czarny) więc pomyślałem że tak należy przylutować do końcówek RCA. Czy ja dobrze zrozumiałem z tym uziemieniem bo gdyby był jeszcze piaty przewód to gdzie mam go przylutować ? Ja jestem laikiem !!!
Awatar użytkownika
budek6
Posty: 10
Rejestracja: 04 maja 2012, 18:11
Lokalizacja: PŁOCK

DUAL 1226 - przeróbka DIN5 na RCA

#4

Post autor: budek6 »

Ale strzeliłem gafę. Jaśli jest to DIN5 to pewnie oczywiste że przewodów jest 5 !!! Hi. Hi.
Awatar użytkownika
budek6
Posty: 10
Rejestracja: 04 maja 2012, 18:11
Lokalizacja: PŁOCK

DUAL 1226 - przeróbka DIN5 na RCA

#5

Post autor: budek6 »

Pozostaje mi pewnie metoda dedukcji i rozebranie połączenia DIN 5 tego z wtykami RCA i obejrzenia samemu jak to jest zrobione. Tak tez uczynię w wolnej chwili.
Jeśli będzie coś nie tak to gramofon zaniosę do serwisu RTV z otrzymaną sugestią co należy zrobić.
Pozdrawiam
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

DUAL 1226 - przeróbka DIN5 na RCA

#6

Post autor: eenneell »

Wojtek pisze: budek6 pisze:czy potrzebna jest ingerencja wewnątrz gramofonu i wymiana całego przewodu ? Proszę o jakieś oświecenie mnie :roll:


Najlepiej byłoby jednak bardziej porządnie wymienić okablowanie, usuwając stary przewód z płytki rozdzielającej sygnał pod ramieniem i przylutować nowy kabel, już zakończony wtykami RCA. Dodatkowo w takiej sytuacji zawsze warto wydzielić uziemienie do oddzielnego przewodu :)
budek6 pisze:Jeśli będzie coś nie tak to gramofon zaniosę do serwisu RTV z otrzymaną sugestią co należy zrobić.
Jeśli nie miałeś lutownicy w ręku to tak zrób :!: :)
Zakładając dobry kabel z "fabrycznymi" RCA/ cinchani :)
Awatar użytkownika
budek6
Posty: 10
Rejestracja: 04 maja 2012, 18:11
Lokalizacja: PŁOCK

DUAL 1226 - przeróbka DIN5 na RCA

#7

Post autor: budek6 »

Wlk. dzięki "eenneell" za radę ale jakoś do chwili obecnej wiedza jak wygląda wewnątrz kabel z wtykiem DIN 5 nie była mi potrzebna co muszę teraz odpokutować.
Kupię przewód z wtykami RCA i spróbuje to zrobić we własnym zakresie a serwis zostawię sobie w ostateczności.
Pozdrawiam Andrzej
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

DUAL 1226 - przeróbka DIN5 na RCA

#8

Post autor: eenneell »

eenneell pisze: budek6 pisze:Jeśli będzie coś nie tak to gramofon zaniosę do serwisu RTV z otrzymaną sugestią co należy zrobić.


Jeśli nie miałeś lutownicy w ręku to tak zrób :!: :)
Zakładając dobry kabel z "fabrycznymi" RCA/ cinchani :)
budek6 pisze:Kupię przewód z wtykami RCA i spróbuje to zrobić we własnym zakresie a serwis zostawię sobie w ostateczności.
Radzę! zanieś do RTV!
Jeżeli sam to robić będziesz to trzymaj sie kolorów kabelkow (teoretycznie) ;)
No i postudiuj choćby LG, RG / L-, L+, R-, R+ etc...
Powodzenia :)
Ostatnio zmieniony 22 maja 2012, 10:08 przez eenneell, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

DUAL 1226 - przeróbka DIN5 na RCA

#9

Post autor: Wojtek »

Tak, DIN 5 jest pięciożyłowy :) Piąta żyła (ta po środku we wtyku) to uziemienie.
budek6 pisze:Czy ja dobrze zrozumiałem z tym uziemieniem bo gdyby był jeszcze piaty przewód to gdzie mam go przylutować ?
Tak jak pisałem, najlepiej wypuścić uziemienie z gramofonu poza kablem sygnałowym, osobnym jednożyłowym kabelkiem :)
Zaczepia się go potem o bolec uziemiający po stronie przedwzmacniacza/wzmacniacza zintegrowanego, względnie o jedną ze śrubek obudowy tegoż.

Jeśli chodzi o kolorki no to wygląda to tak:
R+ = czerwony
R- = zielony
L+ = biały
L- = niebieski
uziemienie = czarny

Schemat ideowy prosto z serwisówki: http://dual.pytalhost.eu/1226s/1226s-02.jpg
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: DUAL 1226 - przeróbka DIN5 na RCA

#10

Post autor: ahaja »

Wtyk DIN5 wychodzący z gramofonu: tylko 3 piny były w nim podłączane.
2 sygnałowe i 1 masa, spięta, wspólna dla obu kanałów. Do tego dołączana była również masa gramofonu.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

DUAL 1226 - przeróbka DIN5 na RCA

#11

Post autor: Wojtek »

ahaja pisze:Wtyk DIN5 wychodzący z gramofonu: tylko 3 piny były w nim podłączane.
2 sygnałowe i 1 masa, spięta, wspólna dla obu kanałów. Do tego dołączana była również masa gramofonu.
To prawda. Widać to zresztą na rysunku z serwisówki (link w poprzednim poście), gdzie przedstawiony jest wtyk DIN5 i oznaczenie, który pin czym jest :)

To dotyczy wszystkich urządzeń z wtykiem DIN5, które tylko nadawały bądź odbierały sygnał, a nie potrzebowały obydwu tych właściwości jednocześnie, jak np. magnetofon, który wykorzystywał wszystkie 5 pinów (2 piny dla sygnału odtwarzanego, 2 piny dla sygnału nagrywanego i masa).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

DUAL 1226 - przeróbka DIN5 na RCA

#12

Post autor: eenneell »

Czyli z tego zestawu;
Wojtek pisze:Jeśli chodzi o kolorki no to wygląda to tak:
R+ = czerwony
R- = zielony
L+ = biały
L- = niebieski
uziemienie = czarny
pozostaje:
1) R+ = czerwony
2) L+ = biały,
3) a R- = zielony (RG), L- = niebieski (LG), uziemienie = czarny[(G)- TO JEST JEDEN WIELKI "G" ("G"- to ground/uziemienie/MASA) :!: :?:
Awatar użytkownika
budek6
Posty: 10
Rejestracja: 04 maja 2012, 18:11
Lokalizacja: PŁOCK

Re: DUAL 1226 - przeróbka DIN5 na RCA

#13

Post autor: budek6 »

Witam.
Bardzo Wam dziękuje za wkład w przedstawieniu (wytłumaczeniu) tematu z którym nigdy do czynienia nie miałem a i lutownicy w reku również. Hi. Hi. Po prostu nie było takiej konieczności lecz skoro sprzęt grający w domu dojrzewa razem ze mną tak wiec sporo nauki jest jeszcze przede mną. Za wszelka pomoc bardzo Wam dziękuję. Połączenia RCA w złotym kolorze już kupiłem więc w wolnej chwili z instrukcją w głowie zrobię co mam zrobić.. :)
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
zoombie
Posty: 1029
Rejestracja: 06 maja 2013, 21:36
Lokalizacja: Łódź

DUAL 1226 - przeróbka DIN5 na RCA

#14

Post autor: zoombie »

Wojtek pisze:Schemat ideowy prosto z serwisówki: http://dual.pytalhost.eu/1226s/1226s-02.jpg
Czy na tym rysunku widok DIN 5 jest od strony połączeń (kabelka)?
Czy dobrze widzę, że w Chinchach (RCA) sygnał podłączony jest na zewnątrz, a masa na bolec?

Sorki za może trochę zbyt proste pytania, ale nie chciałbym strzelić babola ... Wiem, ze jakbym poszukał po sieci, to pewnie bym znalazł odpowiedź, ale tak łatwiej i szybciej ;)
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

DUAL 1226 - przeróbka DIN5 na RCA

#15

Post autor: eenneell »

Teraz wiem ;lepiej nie przerabiać!
Mieć/ zrobić dobrą przejściówkę ;)
ODPOWIEDZ