Dual CS 530 - "Nowości'" po wymianie wkładki na Audio-Technica AT VM 95e

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Raccoon
Posty: 23
Rejestracja: 02 maja 2017, 22:30
Gramofon: Dual CS 530
Lokalizacja: Wrocław

Dual CS 530 - "Nowości'" po wymianie wkładki na Audio-Technica AT VM 95e

#1

Post autor: Raccoon »

Dzień dobry.

Długi czas nie odzywałem się na forum (co nie znaczy że Was nie odwiedzałem ;) )

Dojrzałem do decyzji o zmianie wkładki, po kilku latach użytkowania Ortofonu z igłą zamiennikiem z Wamatu.
Poprzednia wkładka brzmiała dla mnie zbyt nijako, postanowiłem postawić na klasyka w nowej odsłonie i padło na Audio-Technica AT VM 95e.
Różnica w brzmieniu jest zdecydowanie zauważalna (czy dużo bardziej mi pasuje, to ocenię dopiero jak się z nią osłucham). Koncertówka Janis Joplin czy bootleg Paula McCartney'a brzmią wręcz estradowo przy poprzedniej wkładce - mają więcej głębi i przekazują więcej tego koncertowego odczucia w nagraniu. Zaważyłem też mniej sybilant przy wysokich dźwiękach wokalu. Na początku bas wydawał mi się mierny, jednak jego brzmienie zależy od tego w jakim miejscu względem kolumn się przebywa więc tutaj nie mogę narzekać jednak pokrętło niskich tonów jest ustawione na najwyższą wartość i przy "Mezzanine" Massive Attack jest bardzo fajnie, mięsiście i nieczerstwo.

Poza plusami niestety zauważyłem też pewne bonusy, które doszły a niekoniecznie są pożądane przy odsłuchu płyt.
Dodam, że według szablonu i wagi analogowej Ortofonu, wkładka wygląda na skalibrowaną wręcz idealnie, a sam proces nie był tak "bolesny" jak się tego obawiałem ;)

Przechodząc do konkretów:

1. Pierwsze co zauważyłem po zmianie to dużo bardziej słyszalne buczenie, prawdopodobnie przydźwięku sieciowego. Przełączenie wzmacniacza do innego kontaktu nieco zmniejszyło sam poziom o buczenia, jednak nadal jest ono słyszalne w momentach mówionych podczas odtwarzania nagrań z koncertów, czy po prostu podczas "rozbiegówki" płyty". Dodam, że dźwięk słyszalny jest wyłącznie przy ustawieniu Phono. Przy ustawieniu opcji Aux gdzie mam podpięty komputer/telefon/ cokolwiek na jack 3,5 mm tego nie słychać. Dźwięk raczej wysoki niż niskie buczenie.
po odpięciu przewodów od wkładki buczenie jest takie samo więc w niej problemu nie upatruję.

Kwestie budzące moje wątpliwości:

a) używam przejściówki RCA - Din ( 4 wejścia RCA - 2 in i 2 out) z allegro, jakość raczej nienajlepsza choćby biorąc pod uwagę fakt, że pomylony jest jeden kabel in z out.
Podejrzewam możliwy brak uziemienia przy Din. Przy zbliżaniu i oddalaniu dłoni gdzie podpięte są RCA męskie do damskich słychać modulację buczenia w zależności od odległości dłoni. Przy wypięciu wtyczki Din buczenie ustępuje.
Widziałem w Internecie przejściówkę która poza wtyczką Din i dwiema RCA ma także kabel z uziemieniem - końcówka z widełkami, identyczny jak od gramofonu.

b) Uziemienie gramofonu podłączone do śruby przy odbudowie wzmacniacza z powodu braku dedykowanej śrubki "Gnd" (brak emalii na obudowie, metal dotyka bezpośrednio metalu).
Wtyczki zasilania gramofonu i wzmacniacza płaskie, bez otworu na bolec z gniazdka.

2. Kolejna kwestia która mnie zastanawia i również nakierowuje moje domysły na problem z uziemieniem to głośniejsze i wydaje mi się że występujące częściej niż przy poprzedniej wkładce strzelenie, spowodowane naelektryzowaniem się płyty w trakcie odtwarzania. Być może głośniejsze strzały spowodowane są większą czułością wkładki ponieważ przy poprzedniej również występowały tylko mniej zwracałem na to uwagę bo były bardziej ciche i stłumione.

3. W trakcie wymiany wkładki cążki których używałem do założenia przewodów 2 razy ześlizgnęły mi się ze złączki i lekko stuknęły o wkładkę, jednak myślę że nie na tyle mocno, aby uszkodzić sprzęt. Dodam że z wkładką nie dostałem nowych przewodów więc użyłem tych które były wcześniej.

Dziwi mnie fakt, że wspomniane problemy pojawiły się po zmianie wkładki, co w przypadku przydźwięku sieciowego raczej nie powinno mieć znaczenia.

Poprzednia wkładka, z tego do udało mi się ustalić to: Dual/ Ortofon DN 167 Prawdopodobnie montowana fabrycznie w moim gramofonie.

Proszę o wszelkie pomysły na zdiagnozowanie problematycznego ogniwa w moim zestawieniu, gdyż pomimo tego że w trakcie grania buczenie przykrywane jest muzyką, to trochę jednak uprzykrza odbiór gdy melodii brak.
Chętnie odpowiem na wszelkie pytania i wypróbuję wszelkie porady.
Specyfikacja sprzętowa mojego zestawu w podpisie pod postem.

Pozdrawiam
Słucham płyt na: Dual CS 530; Audio Technica AT VM59e; Unitra 9100; Heco SM 525
JAFO
Posty: 112
Rejestracja: 24 wrz 2020, 14:05

Re: Dual CS 530 - "Nowości'" po wymianie wkładki na Audio-Technica AT VM 95e

#2

Post autor: JAFO »

Wszelkiego rodzaju przejściówki tylko pogarszają sytuację
Zatem prawidłowe rozdzielenie mas gramofonu i sygnału z wkladki oraz, co za tym idzie, prawidlowy montaż nowego przewodu, zakończonego właściwymi wtykami powinien poprawić sytuację.
Należy jednak sprawdzić ciągłość ekranu od wtyczek na przewodzie aż do konektorów na końcu ramienia. Rozumiem, że przewody przy wkładce nie są zamienione.
Awatar użytkownika
Raccoon
Posty: 23
Rejestracja: 02 maja 2017, 22:30
Gramofon: Dual CS 530
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dual CS 530 - "Nowości'" po wymianie wkładki na Audio-Technica AT VM 95e

#3

Post autor: Raccoon »

Ta przejściówka jest właśnie na ten moment moim głównym podejrzanym, ale zwyczajnie nie chciało mi się bawić w lutowanie bo nie opłaca mi się specjalnie po to lutownicy kupować a wożenie sprzętu do serwisu to też nieco kłopotliwe. Mimo wszystko chyba będę musiał się zmobilizować i którąś z tych opcji wprowadzić w życie.
Słucham płyt na: Dual CS 530; Audio Technica AT VM59e; Unitra 9100; Heco SM 525
ODPOWIEDZ