"DUAL" - gramofon nie dla każdego

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
ODPOWIEDZ
horang
Posty: 6
Rejestracja: 26 sty 2015, 19:53

"DUAL" - gramofon nie dla każdego

#196

Post autor: horang »

704. Jest śrubka od spodu headshella, ale bez demontażu ramienia nie widzę jak się do niej dobrać. Za mało tam miejsca.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2572
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: "DUAL" - gramofon nie dla każdego

#197

Post autor: Bacek »

Ja do takich ustawień w Technicsie mam bardzo krótki śrubokręt taki ze 3cm. Jak sie dobrze poszuka to można też dostać takie kątowe, wygięte jak klucze imbusowe.

Instrukcja serwisowa Twoim przyjacielem
Załączniki
704.png
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
horang
Posty: 6
Rejestracja: 26 sty 2015, 19:53

"DUAL" - gramofon nie dla każdego

#198

Post autor: horang »

Próbowałem krótkim śrubokrętem, ale siedzi jak przyspawana. Boję się uszkodzić śrubę, bo dopiero będą jajca.
Ten wycinek instrukcji jest super, ale jak mam podnieść chassis? Blokują je śruby transportowe :(
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2572
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: "DUAL" - gramofon nie dla każdego

#199

Post autor: Bacek »

Śruby muszą być luźne, jak tam pogrzebiesz palcami to przesuniesz ich końce miejsc zakotwiczeń tak że będziesz w stanie podnieść chassis. Ciężko to wytłumaczyć ale ciężkie nie jest, popróbuj. Zaczni9j od strony gdzie jej śruby nie ma (zakładam że masz dwie)
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
horang
Posty: 6
Rejestracja: 26 sty 2015, 19:53

"DUAL" - gramofon nie dla każdego

#200

Post autor: horang »

Nooo :)
Dzięki Bacek. Już sobie słucham :dance:
A konstruktorom tego szwabskiego cuda tak się dostało, że jeszcze ich prawnuki będą miały pryszcze w intymnych miejscach :mrgreen: Korona by im z głowy nie spadła jakby dali tą śrubkę z boku.
Skąd wytrzasnąłeś tą instrukcję, jeśli to nie tajemnica?
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2572
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: "DUAL" - gramofon nie dla każdego

#201

Post autor: Bacek »

http://www.vinylengine.com/library/dual/704.shtml. Tylko musisz się zarejestrować żeby ściągnąć.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

"DUAL" - gramofon nie dla każdego

#202

Post autor: ROCHO »

Witam
Czy miał ktoś z was problem z pokrętłem ponownego odtwarzania płyty w Dual 721 ? W katalogu serwisowym oznaczone jest to pod nr 15.
Przestało mi działać.Po skończeniu płyty ramię wraca na swoje miejsce i nie startuje ponownie.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

"DUAL" - gramofon nie dla każdego

#203

Post autor: Wojtek »

Przełącznik pewnie nie haczy tak jak powinien :) Jeśli dobrze pamiętam to jego funkcja załącza się mechanicznie, a nie elektronicznie (jak wszystko w tych Dualach).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

"DUAL" - gramofon nie dla każdego

#204

Post autor: ROCHO »

Gdy skończyła się płyta ramię wracało na swoje miejsce i ponownie wędrowało na początek płyty.Trzeba będzie rozkręcić i zobaczyć.
Latro
Posty: 1915
Rejestracja: 12 sty 2015, 19:09
Gramofon: Technics SL1300
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: "DUAL" - gramofon nie dla każdego

#205

Post autor: Latro »

Witam, proszę o pomoc bo się nie znam.
Dual 1239A niby wszystko w nim działa, ale..obroty są nieco za wysokie, a kręcenie pokrętłem od obrotów nic nie daje tzn. ani nie wzrastają, ani spadają, pewno już gdzieś ktoś o tym pisał i pewno należy po prostu wszystko wyczyścić i posmarować (już wiem, że najlepiej 10W40), ale wolę się upewnić.
Druga sprawa, po załączeniu ramię przesuwa się nad płytę, ale nie do końca brakuje dosłownie 2 milimetry, gdyby płyty miały ciut większą średnicę nie byłoby problemu ;), a tak trza pomóc paluszkiem, z końcem płyty ramię ładnie wraca na swoje miejsce.
hough.
Muzyka, TV Republika i styka :dance:

https://vm.tiktok.com/ZGe5n3X84/
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

"DUAL" - gramofon nie dla każdego

#206

Post autor: Wojtek »

Jeśli potencjometr nie reaguje to pewnie jest do przeczyszczenia, ale nie olejem silnikowym tylko preparatem np. Kontakt PR.
Latro pisze:Druga sprawa, po załączeniu ramię przesuwa się nad płytę, ale nie do końca brakuje dosłownie 2 milimetry, gdyby płyty miały ciut większą średnicę nie byłoby problemu ;)
Gramofon ten ma regulację punktu auto-startu. Musisz to podregulować. Odsyłam do instrukcji obsługi.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Latro
Posty: 1915
Rejestracja: 12 sty 2015, 19:09
Gramofon: Technics SL1300
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: "DUAL" - gramofon nie dla każdego

#207

Post autor: Latro »

Dzięki Wojtek.
Muzyka, TV Republika i styka :dance:

https://vm.tiktok.com/ZGe5n3X84/
Awatar użytkownika
esdarek
Posty: 1049
Rejestracja: 02 lip 2014, 00:13
Gramofon: bambino
Lokalizacja: Górny Śląsk

"DUAL" - gramofon nie dla każdego

#208

Post autor: esdarek »

Jak wszystkie duale z tej serii tak i w tym modelu nie występuje potencjometr do regulacji obrotów. Tu działa to trochę inaczej. Do tego pokrętła podłączony jest pasek zębaty ,który na porusza układ zmieniający średnicę wałka zdawczego silnika. Powody nie działania mogą być dwa i są bardzo prawdopodobne jeśli brać pod uwagę wiek gramofonu i brak serwisu. Pierwsza rzecz: zdejmij talerz albo odsuń matę i przez otwór w talerzu zobacz czy ten pasek jeszcze tam jest,a jeśli jest to czy nie wisi pęknięty. Druga rzecz: jeśli pasek jest( co jest mało prawdopodobne) sprawdź czy nie ślizga się po zębatce(taka biała z nakrętką na górze niedaleko wałka silnika). W pierwszym przypadku zakup i wymiana paska. Sam pasek kupisz za około 50 zł. Zakłada się go tak jak pasek rozrządu w aucie: zębatki muszą być w ściśle określonych pozycjach. W drugim przypadku trza wymontować silnik,rozebrać, rozruszać nasmarować mechanizm regulatora znajdujący się na osi silnika. Bardzo delikatnie z nim!
Latro
Posty: 1915
Rejestracja: 12 sty 2015, 19:09
Gramofon: Technics SL1300
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: "DUAL" - gramofon nie dla każdego

#209

Post autor: Latro »

Dzięki esdarek za konkrety, teraz przynajmniej wiem na co patrzeć :)
No więc tak, pasek jest w dobrym stanie, cały mechanizm działa, tylko że średnica wałka się nie zmienia i jeszcze jedno, również gdy poruszę talerzem pasek
napędu ślizga się po wałku..
Muzyka, TV Republika i styka :dance:

https://vm.tiktok.com/ZGe5n3X84/
Awatar użytkownika
esdarek
Posty: 1049
Rejestracja: 02 lip 2014, 00:13
Gramofon: bambino
Lokalizacja: Górny Śląsk

"DUAL" - gramofon nie dla każdego

#210

Post autor: esdarek »

Zebyśmy się dobrze zrozumieli-nie chodzi mi o pasek napędowy (tan od talerza) tylko tami maly pasek zębaty. Jak kręcisz pokrętłem od obrotów ten pasek zębaty powinien powodować podnoszenie się i opuszczanie takiego elementu ,który obejmuje wałek silnika(tą złotą ponacinaną cześć. Sprawdz czy to się dzieje.
ODPOWIEDZ