Dual 496

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
ODPOWIEDZ
Pablo-X
Posty: 17
Rejestracja: 18 mar 2011, 15:11

Dual 496

#1

Post autor: Pablo-X »

Jestem świeżo upieczonym posiadaczem gramofonu Dual 496. W tym temacie oprócz ogólnych opinii o tym gramofonie prosiłbym o odpowiedź na kilka pytań o których nie jest nic napisane w instrukcji.

1.Widok poglądowy:
Obrazek

2.Do czego służy to pokrętło opisane Lock? Jest umiejscowione przy lewym zawiasie pokrywy.
Obrazek

3.Ta śruba z brązową podkładką jest chyba nieoryginalna, chyba w tym miejscu powinna być śruba blokująca amortyzację gramofonu (są dwie czarne śruby od amortyzacji widoczne na pierwszym zdjęciu po obu stronach talerze i ta trzecia cholera wie czy tylko "zaślepia dziurę"?)
Obrazek

4. Od czego jest (do czego służy(ło)) to mocowanie (bolec) po prawej stronie od ramienia?
Obrazek

Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41825
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual 496

#2

Post autor: Wojtek »

baleron466 pisze:1.Widok poglądowy:
Ha, najs, masz nawet oryginalny adapter do singli ;)
baleron466 pisze:2.Do czego służy to pokrętło opisane Lock? Jest umiejscowione przy lewym zawiasie pokrywy.
Ten napis "lock" wraz ze strzałką wygląda jakby zostało zrobione korektorem :) A przynajmniej mam takie wrażenie.
Moim zdaniem jest to jakaś pozostałość po ramieniu czyszczącym. Może da się usunąć?
baleron466 pisze:3.Ta śruba z brązową podkładką jest chyba nieoryginalna, chyba w tym miejscu powinna być śruba blokująca amortyzację gramofonu (są dwie czarne śruby od amortyzacji widoczne na pierwszym zdjęciu po obu stronach talerze i ta trzecia cholera wie czy tylko "zaślepia dziurę"?)
Masz oczywiście rację co do przeznaczenia śrubki, jednakże moim zdaniem ta nieoryginalna jedynie zaślepia dziurę. Te oryginalne śrubki są dość specyficzne, na końcu trzpienia mają takie "trzymadła", w związku z czym nie da się je w sumie wyjąć od góry z obudowy (odkręcone/podniesione usztywniają zawieszenie, umożliwiając bezpieczny transport). Zresztą, pewnie zostało to zobrazowane w instrukcji obsługi. Sądzę, że nie jest to jakiś wielki problem, gdyż 2 z 3 śrubek raczej dadzą radę z usztywnieniem całości.
Ale kto wie? Może i ta nieoryginalna śruba jest OK ;) Musiałbyś kiedyś sprawdzić czy da się ją wykręcić i wyjąć z dziury.
baleron466 pisze:4. Od czego jest (do czego służy(ło)) to mocowanie (bolec) po prawej stronie od ramienia?
A to już jest ciekawostka :) Jesteś w ogóle pewien, że ta obudowa zewnętrzna przynależy do tego gramofonu? Powinna być jakaś nalepka na odwrocie.
Jak dla mnie to wygląda na trzymadło dla dłuższego trzpienia (od zmieniarki np.), ale to akurat nie pasuje do tego gramofonu, gdyż nie ma on takiej funkcjonalności. Może to też być trzymadło na jakiś osprzęt czyszczący ;)


Jedna uwaga co do antiskatingu:
Podwójna skala jest dość typowa dla Duali.
Informuję, że dolna skala dotyczy igieł ze szlifem sferycznym (stąd kółeczko), a górna igieł ze szlifem eliptycznym (stąd elipsa).
Wbrew pozorom jest to ważne, gdyż obydwie skale są troszkę inaczej skalibrowane, pod konkretny szlif :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Dual 496

#3

Post autor: Jaskier »

Ten "bolec" jest służy właśnie przechowywaniu adaptera do singli ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41825
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual 496

#4

Post autor: Wojtek »

Jaskier pisze:Ten "bolec" jest służy właśnie przechowywaniu adaptera do singli ;)
Fakt, ten pionowy bolec może mieć taką funkcję. Ja skupiłem się bardziej na tym co jest po bokach plastikowego bolca :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ