Pytanie w kwestii załączników

Ogłoszenia i tematy związane z funkcjonowaniem forum
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Czołgista
Posty: 134
Rejestracja: 07 lut 2014, 22:27
Lokalizacja: Kraków

Pytanie w kwestii załączników

#1

Post autor: Czołgista »

Tematy
Jak dodawać załączniki do postów?
Garść danych o ustawieniach forum
Przeczytałem ,
znając siebie :D to jak tylko mogę załączam fotki , bo jak wiadomo jeden obrazek często wart jest więcej jak 1000 słów ;)
i pewnie wiele załączników jeszcze dodam w przyszłości.
Teraz pytanie :
Co Wojtek preferuje , czy foty podlinkowywać ze swojego serwera , czy w formie załączników na forum ?
Wiadomo , opcja 2 jest wygodniejsza , choć dotychczasowy sposób też mi nie przeszkadza.
W obu opcjach są złe i dobre strony, opcja 1 nie generuje ruchu na serwerze forum ale też Admin nie ma wpływu na to czy fotki znikną i linki będą prowadzić do "czarnej dziury" i odwrotnie w opcji 2.
:?:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pytanie w kwestii załączników

#2

Post autor: Wojtek »

Co ja preferuję?
Wedle uznania użytkownika, choć nie ukrywam, że jestem spokojniejszy jeśli plik jest trzymany na forum, bo wtedy mam nieco większą pewność, że zdjęcie to nie zginie za X dni/miesięcy/lat (bo ja o to dbam).

Oczywiście serwer ma ograniczoną pojemność, stąd też "waga" pliku jest limitowana na rozsądnym (wg mnie) pułapie.
To z drugiej strony potrafi rodzić problemy natury optymalizacji czy kompresji obrazków. Jak ktoś nie potrafi to będzie krzyczał, że forum złe bo nie chce przyjąć 5MB fotki z małym logo wytwórni w rozdzielczości 3500 x 5000 px ;)

Ten "problem" powinien zniknąć po migracji (wiem wiem, odwlekam to już strasznie długo), gdyż postaram się wtedy uruchomić pewną funkcję, dzięki której samo oprogramowanie forum spróbuje pomniejszyć/odchudzić fotkę tak by wszystko się zgadzało.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Pytanie w kwestii załączników

#3

Post autor: JacK »

Jest jakiś sposób aby do posta nie linkując, dodać załącznik muzyczny, np. 30 sekundowy kawałek utworu ?
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Pytanie w kwestii załączników

#4

Post autor: Reymont »

JacK pisze:Jest jakiś sposób aby do posta nie linkując, dodać załącznik muzyczny, np. 30 sekundowy kawałek utworu ?
a jak to wg. Ciebie miałoby to się do praw autorskich?
no chyba że 30sek swojego utworu...
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Pytanie w kwestii załączników

#5

Post autor: JacK »

Z jednej strony prawem autorskim chroniona jest każda sekunda utworu, z drugiej strony w internecie powszechna jest sytuacja cytowania 30 sekundowych kawałków utworów bez zgody ich właścicieli. Jeżeli tak przytoczony cytat jest informacją, nie ma znamion wykorzystania komercyjnego to jak narazie taki stan nie jest ścigany z urzędu. W innej sytuacji są np. sklepy internetowe oferujące na swoich stronach muzykę, tam cały czas trwa prawna batalia o te 30 sekund dostępne dla klienta za darmo. Sklepy wiadomo płacić nie chcą, natomiast stowarzyszenia posiadaczy praw autorskich wyciągają łapkę po swoje.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Pytanie w kwestii załączników

#6

Post autor: Reymont »

Sklepy to sklepy a forum to forum.
Już widzę jak Wojtek ryzykuje jakieś pozwy żebyś mógł sobie załącznik dźwiękowy wstawiać :lol:
Awatar użytkownika
motown
Posty: 766
Rejestracja: 31 sie 2011, 20:07

Pytanie w kwestii załączników

#7

Post autor: motown »

To akurat byłoby legalne bo to nie jest działalność komercyjna tylko edukacja. Nikt na tym nie zarabia, nie wykorzystuje tych utworów, nie powiela. Poza tym to tylko fragment utworu, nie całość. Wikipedia też stosuje 30 sekundowe fragmenty utworów.

Poza tym, trzeba by się wczytać w przepisy o dozwolonym użytku publicznym i prywatnym. Choć ich interpretacja nie zawsze jest jednoznaczna.
I trzeba też pamiętać, że prawa do utworu muzycznego wygasają chyba po 50 latach od śmierci autora (czy spadkobierców). Zatem mogę tu legalnie zamieścić taki utwór w całości.
Pay for that motherfucker record

The Motown Sound™
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Pytanie w kwestii załączników

#8

Post autor: Reymont »

Stawiam dolary przeciwko orzechom, że takiej opcji za przyzwoleniem admina nie będzie bo:
1. nie jest potrzebna
2. zeżre transfer serwera
3. bagiety
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Pytanie w kwestii załączników

#9

Post autor: JacK »

Właśnie pytam o to czy na forum jest to technicznie możliwe, aspekt prawny i ewentualne rozterki moralne są dla mnie mniej istotne, pozostawiam do oceny innych userów.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pytanie w kwestii załączników

#10

Post autor: Wojtek »

To jest do zrobienia, jeśli ograniczymy się do krótkich klipów (30 sekund to sensowny limit) i do formatów stratnych typu mp3 czy ogg vorbis.

Pytanie tylko do czego miałoby to służyć? Jeśli do celów pomocowych/edukacyjnych (np. problemy z dźwiękiem, porównania między wkładkami, itp.) to byłoby to całkiem fajne. Jednakże legalność takich ruchów w Polsce (reszta świata mnie nie interesuje, bo tutaj żyjemy) jest do sprawdzenia.

Zasłanianie się czymś na zasadzie "bo wikipedia tak robi" jest niestety takie sobie, bo niestety regulacje dot. praw autorskich i wykorzystywania utworów (w całości lub fragmentach) objętych takowymi różnią się od kraju do kraju, Chodzi tu szczególnie o tzw. dozwolony użytek ("fair use").
Można sobie o tym poczytać w tym artykule: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dozwolony_u%C5%BCytek

Utwory których prawa autorskie wygasły (lub wydane na dość otwartej licencji czy też zostały upublicznione przez autora lub za jego zgodą) oczywiście nie mają tego typu ograniczeń.
JacK pisze:aspekt prawny i ewentualne rozterki moralne są dla mnie mniej istotne, pozostawiam do oceny innych userów.
To zabrzmiało trochę egoistycznie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Pytanie w kwestii załączników

#11

Post autor: JacK »

Czyli można mieć nadzieję że przetrawisz temat ?
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pytanie w kwestii załączników

#12

Post autor: Wojtek »

Jasne, ale powiedz mi jak Ty to widzisz, do czego miałoby to służyć w kontekście naszego forum?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Pytanie w kwestii załączników

#13

Post autor: JacK »

Już o tym pisałem przed awarią forum, więc tylko krótko, forum muzyczne czyli ludzie zainteresowani dźwiękiem czasami poszukujący sampli niedostępnych w sieci, lub chcący zainteresować kogoś swoją muzyczną fascynacją lub problemem technicznym. Takie narzędzie raczej nie będzie często wykorzystywane, jednak czasami bardzo przydatne.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pytanie w kwestii załączników

#14

Post autor: Wojtek »

Jakby co to nie zapomniałem i badam jeszcze kwestie prawne.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
motown
Posty: 766
Rejestracja: 31 sie 2011, 20:07

Re: Pytanie w kwestii załączników

#15

Post autor: motown »

Wojtek pisze:Jakby co to nie zapomniałem i badam jeszcze kwestie prawne.
A badałeś kwestie prawne dotyczące wstawiania okładek płyt, grafik, etykiet, poligrafii w ogóle?

Mój post także zniknął, nie chce mi się powtarzać... Nie ma się nad czym zastanawiać. Taki ficzer od początku powinien być na forum.
Pay for that motherfucker record

The Motown Sound™
ODPOWIEDZ