LUXMAN L-4 Aukcja forumowa.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

LUXMAN L-4 Aukcja forumowa.

#1

Post autor: chudy_b »

Cześć
Jakiś czas temu trafił do mnie mocno zmęczony LUXMAN L-4. Sprzęt jest własnością bywającego tu czasem Wojtka ;) Trochę się z tym wzmacniaczem pomęczyłem, ale w końcu udało się go doprowadzić do stanu w którym może trafić do ludzi.

Od strony elektronicznej wymiany wymagało większość kondensatorów elektrolitycznych. Dostał markowe Nichicony. Wymieniony został również przekaźnik głośników.

Mechanicznie do naprawy była ośka potencjometru głośności (nie ruszać!!!). Wzmacniacz był trochę zmoczony, więc do usunięcia było ciut rdzy z korpusu i plam z panelu czołowego. Wzmacniacz dostał też nowe gumowe nóżki, ale nieoryginalne.

W tej chwili jest to sprawny elektrycznie ale średnio urodziwy (tak na 3+) porządnie grający wzmacniacz.

Cena wywoławcza wynosi 100 PLN i obejmuje koszty wysyłki. Każda nadwyżka ponad tę kwotę zostanie przekazana Wojtkowi na cele forumowe. Może coś ciekawego wymyśli. Aukcja trwa dwa tygodnie do piątku (24.02.2017) do godziny 21:00. Snajperom dziękujemy. Złożenie oferty w ciągu ostatniej godziny skutkuje przedłużeniem aukcji o jeden dzień.

pozdrawiam
Załączniki
IMG_4154.JPG
IMG_4155.JPG
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: LUXMAN L-4 Aukcja forumowa.

#2

Post autor: Wojtek »

Dorzucę nieco historii i szczegółów:
Jakim cudem stałem się posiadaczem tego egzemplarza, czemu chudy_b dostał go w obroty i dlaczego jest teraz licytowany?

Parę lat temu, na łamach forum, pewien młody człowiek szukał dla siebie wzmacniacza. Dopiero co wsiąkł w temat winyli. Szukali dotąd z ojcem na lokalnych giełdach jakichś fajnych sprzętów, ale nie było nic konkretnego.

Bardzo zależało mu na najwyższym współczynniku jakość/cena, a miał ograniczone fundusze (400 złotych? coś takiego).

I tu na allegro pojawił się nasz bohater Luxman. Ze zdjęć było widać że zmęczony leżakowaniem. Brakowało mu też nóżek.
Całość za 300 złotych, co już wtedy było spoko ceną za model L4 w takim stanie wizualnym.

Forumowicz zaufał mi i poszedł za ciosem. Dokupi nóżki i odnowi sobie go, wedle potrzeb.
Niestety po odbiorze paczki okazało się że wzmacniacz niesprawny.
Objawy? Niby się włącza, niby gra, ale strasznie cicho.

Organoleptycznie też stwierdził, że gałka Volume nie trzyma się kupy i gdzieniegdzie na metalowych elementach widać ślady rdzy.

Poprzez komunikację prywatną starałem się zdiagnozować przyczynę problemów, radziłem co chłopak może zrobić by się upewnić paru rzeczy, ale niestety nie udało się.

Sprzedawca milczy, zwrot go nie interesuje, "widziały gały co brały", choć sprzęt był oferowany jako sprawny i działający.
Młodemu nie chciało się podejmować walki z allegrowiczem.

No i tak mi suszył głowę, że kupił szmelc, jeśli go sprzedawać to ze stratą i generalnie kieszonkowe przepadło.

Szkoda mi się go zrobiło i zdecydowałem odkupić tego felernego Luxmana, za tyle samo co sam za niego dał.

Intuicja mi podpowiadała, że sprzęt jednak jest jeszcze do odratowania, skoro gra, ale cicho.

Myślałem sobie że będzie to wdzięczny temat do nauki/ćwiczeń z naprawą sprzętu elektronicznego.
W praktyce - trafił na podłogę do kąta i tak sobie przeleżał dłuższy czas. Nie podjąłem tematu. Czekał na lepszy czas.

Później chudy_b pojawił się na scenie jako hobbystyczny naprawiacz wzmacniaczy. Pojawiły się pierwsze "wyprzedaże" na giełdzie.

Kupiłem od niego tuner radiowy Sansui, z odbiorem osobistym, bo zarówno ja jak i chudy mieszkamy w Warszawie.

Przy okazji zagadałem do niego że mam tu takiego "pacjenta" i czy nie chciałby na niego spojrzeć. Opisałem objawy i podzieliłem się swoimi przypuszczeniami co do źródła problemu. Zgodził się, choć oczywiście nie mógł nic obiecać.

Resztę już w skrócie opisał chudy_b, aczkolwiek trochę to trwało. Nawet był taki czas, że chudy spisał go na straty. Dopiero później wpadły do głowy nowe pomysły, rewizja diagnozy i światełko w tunelu :) Na szczęście.


Jeśli chodzi o kontekst technologiczny to model L-4 był drugim od góry w swoim czasie (końcówka lat '70tych).
Wygląda niepozornie i ma nietypową lokalizacje wyjść/wejść - od spodu. Jedynie terminale głośnikowe są z tyłu.
Niemniej jak na swoją wagę i posturę jest całkiem mocny (tak, napędza również 4 ohmy), przy czym gra bardzo czysto.
Znany również ze świetnej sekcji phono.

Krótko mówiąc, jeden z tych fajnych wybranych sprzętów, które zostały zaprezentowane m.in. na thevintageknob:
http://www.thevintageknob.org/luxman-L-4.html

Papierologia:
https://www.hifiengine.com/manual_libra ... /l-4.shtml


Uważam że nawet w takim stanie wizualnym, po naprawach, jest dzisiaj wart co najmniej te 300-400 złotych. A przynajmniej powinien.
Model ten staje się coraz bardziej rzadki, w PL i nie tylko, a w ramach licytacji jest okazja by dostać fajny wzmacniacz w korzystnej cenie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
kozica
Posty: 9
Rejestracja: 08 lut 2017, 18:31

Re: LUXMAN L-4 Aukcja forumowa.

#3

Post autor: kozica »

No to daję 100 zł 8-) 8-)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: LUXMAN L-4 Aukcja forumowa.

#4

Post autor: darkman »

110.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: LUXMAN L-4 Aukcja forumowa.

#5

Post autor: Wojtek »

Oho, zaczął się ruch w interesie :morda:
Dobra bajera kluczem do sukcesu (jak zapewne mawia do siebie co dzień w lusterku szara eminencja Gramofonik :morda: :morda: :morda:).

W sumie to zapomniałem wczoraj odpowiedzieć na ostatnie zadane sobie pytanie:
Wojtek pisze: i dlaczego jest teraz licytowany?
Otóż po prostu nie jest mi potrzebny, bo uważam że mam ciekawsze klocki, a czwartego wzmacniacza też nie bardzo mam gdzie trzymać (szczególnie przy jednej parze kolumn i, co by nie było, dwupokojowym mieszkaniu).

Mógłbym go oczywiście wziąć od chudego, dać mu stówę czy dwie i "uścisk prezesa", a potem pchnąć na handel. Tylko po co?
Historia tego egzemplarza jest przede wszystkim związana z sytuacją forumową, stąd też niech idzie służyć do ludzi z forum ;)
Stąd pomysł na licytację.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Latro
Posty: 1919
Rejestracja: 12 sty 2015, 19:09
Gramofon: Technics SL1300
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: LUXMAN L-4 Aukcja forumowa.

#6

Post autor: Latro »

Dobrze wiedzieć, że pan Wojtek odkupuje, źle doradzone fanty :morda:
darkman pisze: 110.
120!!!
Muzyka, TV Republika i styka :dance:

https://vm.tiktok.com/ZGe5n3X84/
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: LUXMAN L-4 Aukcja forumowa.

#7

Post autor: Wojtek »

Latro pisze: Dobrze wiedzieć, że pan Wojtek odkupuje, źle doradzone fanty :morda:
Na swoją obronę dodam, że więcej takich akcji niż ta jedna nie było :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
BRob
Posty: 833
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: LUXMAN L-4 Aukcja forumowa.

#8

Post autor: BRob »

150 zł.
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3215
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: LUXMAN L-4 Aukcja forumowa.

#9

Post autor: Pawelec »

Historyczna chwila :D. Drugiego takiego nie będzie. Połączenie miętkiego serducha Wojtka :clap: i sprawnych rączęk Chudego_b to nie byle gratka :dance: . Też się przyłączę - 2 stówki ;) (200 PLN)
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3215
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: LUXMAN L-4 Aukcja forumowa.

#10

Post autor: Pawelec »

Z jednej strony cieszę się, że okazyjnie kupię Luxmana lecz z drugiej troszkę szkoda, że budżet forumowy zbytnio się nie wzbogaci :D
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: LUXMAN L-4 Aukcja forumowa.

#11

Post autor: Wojtek »

Nie mów hop, może jeszcze jakiś snajper się czai :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1824
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: LUXMAN L-4 Aukcja forumowa.

#12

Post autor: cooledit »

Cel szczytny, sprzęt fajny. Może już czas gdzieś , coś podmienić?

Proponuję 250 Zł :D
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Awatar użytkownika
trafalgar
Posty: 4048
Rejestracja: 03 mar 2015, 10:30
Gramofon: Kenwood KP 990
Lokalizacja: Kraśnik lubelski

Re: LUXMAN L-4 Aukcja forumowa.

#13

Post autor: trafalgar »

Jak szaleć to szaleć -251 :lol:
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1824
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: LUXMAN L-4 Aukcja forumowa.

#14

Post autor: cooledit »

Kpisz czy o drogę pytasz ;) 252
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: LUXMAN L-4 Aukcja forumowa.

#15

Post autor: zbyszek1982 »

Czysta!
ODPOWIEDZ