Płyty, które nas ukształtowały

Tematy wspólne dla wszystkich gatunków muzycznych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Viniu
Posty: 1223
Rejestracja: 08 lis 2015, 21:15
Gramofon: Kenwood KD-750
Lokalizacja: Żagań

Płyty, które nas ukształtowały

#1

Post autor: Viniu »

Nie mam profilu na Facebooku :shock: Tak, wiem, to tak jakbym nie istniał :D Ale żona ma i wczoraj wieczorem mówi do mnie:

- fajny challenge (nie lubię tego określenia) ktoś wrzucił, 10 płyt które wpłynęły na twoje muzyczne życie.

Wtedy chyba po raz pierwszy żałowalem że nie mam Facebooka :doh:
Ale pomyślałem że może takie wyzwanie przyjmie sie na "naszym" forum. Niekoniecznie musi to być 10... Czyjś gust muzyczny może ukształtowało 5 płyt a może tylko jedna.

Tak też było ze mną. Nie bedzie to 10 płyt. Będzie 7 ale dla mnie szczegolnych.
Załączniki
Lata 80-te. Pierwsza płyta która spowodowała ze muzyka zajmuje 1 miejsce wśród moich zainteresowań.
Lata 80-te. Pierwsza płyta która spowodowała ze muzyka zajmuje 1 miejsce wśród moich zainteresowań.
1989 - brat przywiózł te płytę z wojska. Od niej zacząłem słuchać Oldfielda I muzyki jako takiej w ogóle
1989 - brat przywiózł te płytę z wojska. Od niej zacząłem słuchać Oldfielda I muzyki jako takiej w ogóle
1990 - usłyszałem Personal Jezus i to było to... Wpadłem po uszy absolutnie. Trwa to do dzisiaj
1990 - usłyszałem Personal Jezus i to było to... Wpadłem po uszy absolutnie. Trwa to do dzisiaj
1990-1993 to czas fascynacji Depeche Mode
1990-1993 to czas fascynacji Depeche Mode
1990-1993 to czas fascynacji Depeche Mode
1990-1993 to czas fascynacji Depeche Mode
No i dłuuugo oczekiwana "nowa" płyta
No i dłuuugo oczekiwana "nowa" płyta
Aż przyszedł rok 1994 i śmierć Cobaina przez którą zainteresowałem się ostrzejszą muzyką. Koncert MTV wprowadził mnie w ten świat...
Aż przyszedł rok 1994 i śmierć Cobaina przez którą zainteresowałem się ostrzejszą muzyką. Koncert MTV wprowadził mnie w ten świat...
Ostatnio zmieniony 07 cze 2020, 11:07 przez Viniu, łącznie zmieniany 1 raz.
Kenwood KD-750+AT-540ML, Schiit Mani, Luxman A-371, Luxman D-351, Luxman T-351L, Luxman K-351, Heybrook HB4, DacMagic 100
Universum Studio 6000, Luxman L-435, Sony ST-3950, Philips CD604
Felix1988
Posty: 3484
Rejestracja: 26 sty 2020, 12:31

Re: Płyty, które nas ukształtowały

#2

Post autor: Felix1988 »

Też nie mam fejsa, ale żona ma i bawiła się, codziennie dodając jedną płytę. Uznała, że 10 to zdecydowanie zbyt mało.
Tam chodziło tylko o polskie płyty. Wybrać 5-10 z tego ogromu, krajowych i zagranicznych, będzie trudno, ale jak skończę pracować spróbuję:)

Edit
Rezygnując z jazzu i klasyki, ograniczając się tylko do szeroko rozumianego rocka:
Niemen - Enigmatic,
Breakout - Blues,
SBB - Memento z banalnym tryptykiem,
TSA - Live,
Maanam - Nocny patrol,
King Crimson - In The Court Of The Crimson King,
Yes - Close To The Edge,
Pink Floyd - The Dark Side Of The Moon,
Led Zeppelin - II
Black Sabbath - Heaven And Hell.
I już...? Mógłbym pisać i pisać, tyle tego :)
Ostatnio zmieniony 07 cze 2020, 14:48 przez Felix1988, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Viniu
Posty: 1223
Rejestracja: 08 lis 2015, 21:15
Gramofon: Kenwood KD-750
Lokalizacja: Żagań

Re: Płyty, które nas ukształtowały

#3

Post autor: Viniu »

Też miałem kłopot z wybraniem, ale skupiłem się na płytach które naprawdę mnie ukształtowały muzycznie. Nie jest to lista moich ulubionych płyt, tzn. owszem są to jednoczesnie moje ulubione, ale tych jest znacznie więcej... :D
Kenwood KD-750+AT-540ML, Schiit Mani, Luxman A-371, Luxman D-351, Luxman T-351L, Luxman K-351, Heybrook HB4, DacMagic 100
Universum Studio 6000, Luxman L-435, Sony ST-3950, Philips CD604
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Płyty, które nas ukształtowały

#4

Post autor: Regsoft »

Viniu pisze:
07 cze 2020, 10:25
żona ma
Pytałem żony ale ona też nie zna ... fejsbuk ... to nawet nie brzmi dobrze ... :think:
Awatar użytkownika
Viniu
Posty: 1223
Rejestracja: 08 lis 2015, 21:15
Gramofon: Kenwood KD-750
Lokalizacja: Żagań

Re: Płyty, które nas ukształtowały

#5

Post autor: Viniu »

Regsoft pisze:
07 cze 2020, 13:35
Viniu pisze:
07 cze 2020, 10:25
żona ma
Pytałem żony ale ona też nie zna ... fejsbuk ... to nawet nie brzmi dobrze ... :think:
Podobno da sie to leczyć :D
Kenwood KD-750+AT-540ML, Schiit Mani, Luxman A-371, Luxman D-351, Luxman T-351L, Luxman K-351, Heybrook HB4, DacMagic 100
Universum Studio 6000, Luxman L-435, Sony ST-3950, Philips CD604
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Płyty, które nas ukształtowały

#6

Post autor: Regsoft »

Viniu pisze:
07 cze 2020, 14:17
Podobno da sie to leczyć
Ale co? :shock: :think:
Awatar użytkownika
Viniu
Posty: 1223
Rejestracja: 08 lis 2015, 21:15
Gramofon: Kenwood KD-750
Lokalizacja: Żagań

Re: Płyty, które nas ukształtowały

#7

Post autor: Viniu »

Regsoft pisze:
07 cze 2020, 14:19
Viniu pisze:
07 cze 2020, 14:17
Podobno da sie to leczyć
Ale co? :shock: :think:
Fejsbuka :D
Kenwood KD-750+AT-540ML, Schiit Mani, Luxman A-371, Luxman D-351, Luxman T-351L, Luxman K-351, Heybrook HB4, DacMagic 100
Universum Studio 6000, Luxman L-435, Sony ST-3950, Philips CD604
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Płyty, które nas ukształtowały

#8

Post autor: Regsoft »

Viniu pisze:
07 cze 2020, 15:43
Fejsbuka
Aaa ... rozumiem ... łudzisz się, że wciąż jest szansa dla Twojej Małżonki ... jasne ... trzymam kciuki! :D
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Płyty, które nas ukształtowały

#9

Post autor: RadTang »

W maju coś niecoś wrzuciłem na grupę winylową w tym temacie. :) Mój gust raczej wszyscy znają tutaj. ;)

1. Niemen - Dziwny jest ten świat - mój pierwszy Niemen i pierwsza polska płyta w ogóle jaką odsłuchałem (nie, że polski press czegoś zagranicznego).
2. ZZ Top - The Best of ZZ Top - drugi album ZZ Top w mojej kolekcji (pierwszy to Recycler) i przyczyna mojego zainteresowania nimi. ;)
3. Mike Oldfield - Tubular Bells - to dzięki tej płycie zrozumiałem jak wpływa moja wada słuchu na odbiór muzyki.
4. Grant Green - Green Street - znajomy (obecnie były znajomy) mi polecił i mi się spodobało. Kiedyś sprawie sobie jego debiut na LP.
5. Miles Davis - Kind of Blue - pierwszy kupiony album jazzowy (CD z Biedry :mrgreen: ) i pierwszy kupiony album jazzowy na poważnie (już na LP). Nie słucham ale mam. Jakoś dżezy mi wchodzą na mp3 tylko... W domu raczej rock i pop najwyżej.
6. Powinno się znaleźć coś z Tangerine Dream bo to istotna część mojej młodości ale nie umiem podać konkretnej płyty... kto ich zna ten wie, że jest z czego wybierać. ;)
7. Beatlesów pewnie odziedziczyłem w genach po ojcu. ;) Zacząłem od Please Please Me na mp3, skończyłem na boksie od MFSL i pewnie długo jeszcze naprawdę nie skończę...
8. Dire Straits - Love Over Gold - bo ważniejsza jest muzyka niż stan płyty... zeszklony egzemplarz ojca sprawił, że poznałem i polubiłem ich muzykę. Potem doszło Communique i wsiąkłem. Weszli do mojej "rotacji".
9. Bob Dylan - Infidels - trafił się tanio a ja nie znałem nic od noblisty więc przygarnąłem zadbanego winyla. Spodobało się więc poznaję dalej. Póki co - Infidels i debiut są u mnie na topie.
10 - Van Halen - debiut - dostałem za darmo CDka. Miałem ich trzeci album ale jakoś nie zrobił na mnie wrażenia. Zdanie zmieniłem po zapoznaniu się z debiutanckim albumem.
11. Składanka z soulem co wrzuciłem niedawno (https://www.discogs.com/Various-Origina ... e/14476538 ) - okazało się, że soul jest nawet spoko.
12. Joy Division - siadło od samego początku choć jakoś na mp3 nie byłem przekonany do tej muzyki. Dopiero jak dokopałem się do ojcowskiego LP to siadło jak należy.

Za mało słucham i nie mam tak rozbudowanego gustu jak inni...
Ale znalazło się co nieco.
Pierwszym zespołem jaki lubiłem był Rammstein. Teksty też lubiłem. :twisted:
(To było w gimnazjum jak coś)

Kolejność przypadkowa. ;)
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 982
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: Płyty, które nas ukształtowały

#10

Post autor: cobra »

Miles Davis - Kind of Blue
Nie słucham ale mam


Jak to się ma do tytułu wątku??? Gdzie tu sens :roll:
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Płyty, które nas ukształtowały

#11

Post autor: RadTang »

Bo od tego albumu zacząłem przygodę z jazzem. :) Słuchałem parę razy ale taki stan skupienia na taką muzykę chyba mogę osiągnąć tylko na spacerze.
Co nie oznacza, że nie lubię.
Awatar użytkownika
Martinez83
Posty: 223
Rejestracja: 18 lis 2019, 13:22

Re: Płyty, które nas ukształtowały

#12

Post autor: Martinez83 »

Trochę odgrzebałem temat, ale nadrabiam forumowe zaległości po kilku miesiącach absencji :)

Mam nadzieję, że "challenge" dotyczy albumów jako takich, a nie wyłącznie wydanych na winylu?

Jeśli tak, to poniżej moja dycha. Nie było łatwo wybrać.
Stwierdziłem, że się podzielę, bo jest na niej kilka tytułów, które na tym forum nie pojawiają się zbyt często...o ile w ogóle :mrgreen:

Kolejność przypadkowa:

Michael Jackson - Bad
Robert Miles - Dreamland
Perfect - Perfect
Queen - chyba nie jestem w stanie wskazać jednej...może Innuendo :think: [/list]
Dire Straits - Brother in Arms
The Prodigy - The fat of the land
Edyta Bartosiewicz - Dziecko
Top Gun ost.
George Micheal - Ladies & Gentlemen: The Best of George Michael
Daft Punk - Discovery
Sprzęt służy do słuchania muzyki - nigdy odwrotnie :!:

Technics SL-1200GR + Nagaoka MP-150 + Schitt Mani + Marantz Model40N + Marantz CD60 + Dali Epicon2
Awatar użytkownika
Totoro
Posty: 168
Rejestracja: 07 lut 2020, 21:37
Gramofon: Unitra Fonica pl-731

Re: Płyty, które nas ukształtowały

#13

Post autor: Totoro »

Ha. Mi też umknął ten temat. Wybrać dziesięć będzie strasznie trudno, więc trochę zmodyfikuję kategorię na "płyty które najmocniej walnęły mnie między oczy" :lol:
Kolejność przypadkowa:
1. Led Zeppelin - Physical Graffiti, choć można wstawić każdą inną z dyskografii
2. Kuba Więcek Trio - Multitasking
3. Kaliber 44 - Księga Tajemnicza. Prolog.
4. John Coltrane - A Love Supreme
5. Olivia Anna Livki - The Name Of This Girl Is
6. Rainbow - Rising
7. Acid Drinkers - Infernal Connection
8. Black Sabbath - Dehumanizer
9. Świetliki - Ogród Koncentracyjny
10. King Crimson - In The Court Of Crimson King
Lista od Sasa do lasa :lol: :whistle:
Awatar użytkownika
abo
Posty: 24
Rejestracja: 30 wrz 2021, 08:18
Gramofon: SL-1210

Re: Płyty, które nas ukształtowały

#14

Post autor: abo »

Kolejność chronologiczna, od najwcześniejszych do względnie niedalekich lat mojego życia. Może się to dziwne komuś wyda, że między klasykami rocka wymieniam jakieś elektroniczne plumkanie, ale tak właśnie było. Nowe tysiąclecie przyniosło wiele zmian i fascynację różnymi gatunkami muzyki elektronicznej (chiptune->minimal synth->proto italo->cosmic disco)

Urszula (1983) (absolutnie najważniejsza pozycja, słucham od 3 roku życia)
Black Sabbath - Paranoid
Manila Road - Mark Of The Beast
Frank Zappa - Sheik Yerbouti
Kraftwerk - Autobahn
David Bowie - Low
Hong Kong Counterfeit - Metal Disco EP
Tantra - A Place Called Tarot
Arp Life - Jumbo Jet
Masayoshi Takanaka - Alone
King Gizzard & Lizard Wizard - Quarters EP
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Płyty, które nas ukształtowały

#15

Post autor: Arkadyo »

Accept - Restless and Wild - płyta która mnie zwiodła na ciemną stronę mocy i kawałek fast as a shark - miłość od pierwszego usłyszenia i jeden z pierwszych kawałków thrash'owych jakie wyszły jak nie pierwszy na świecie.
Metallica - Masters of Puppets
Metallica -Kill'em all
Accept - Metal Heart
Slayer - Reign in blood (Jak biblia starego testamentu)
Sodom - Persecution Mania
Sodom - Agent Orange (Jak biblia nowego testamentu)
Judas Priest - Painkiller (absolutnie najlepsza płyta Heavy Metal wszechczasów)
Kat - 666
Running Wild - Gates of Purgatory
Manowar - Warriors of the World
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
ODPOWIEDZ