Kolumny wintydżytsu u Myszora

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3217
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Kolumny wintydżytsu

#376

Post autor: Pawelec »

To bardzo ciekawe kolumny. KEF w tamtym wieku popełnił bardzo ciekawe konstrukcje. Napisz kilka słów o tym wskrzeszeniu i jego efektach ;)
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
Dimas
Posty: 808
Rejestracja: 25 maja 2015, 12:54
Gramofon: SONY PS X65

Re: Kolumny wintydżytsu

#377

Post autor: Dimas »

Biogon pisze:Ciekawy wątek. Też lubię eksperymentować ze starymi kolumnami. W zeszłym roku wskrzesiłem KEFy z 1971 roku.
A kto nie lubi :D

U mnie 2 parki czekają na nowe życie ;)
Załączniki
IMG_8378.JPG
IMG_8377.JPG
technics sl-1610->shure v15III,yamaha tc-720,ct-710,ca-710,marantz cd54 ->technics SB7

sony ps x65->xl45,V90LPS,yamaha bd s673,yamaha rx a1070,Sony SS X9ED
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10459
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolumny wintydżytsu

#378

Post autor: Myszor »

Biogon pisze:Ciekawy wątek. Też lubię eksperymentować ze starymi kolumnami. W zeszłym roku wskrzesiłem KEFy z 1971 roku.
Bardzo to ciekawe. Bas ńie jest okrągły ? :shock:
Ta dziura to reflex czy czegoś brakuje ?
Co to za model ?
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Kolumny wintydżytsu

#379

Post autor: Biogon »

Pawelec pisze:To bardzo ciekawe kolumny. KEF w tamtym wieku popełnił bardzo ciekawe konstrukcje. Napisz kilka słów o tym wskrzeszeniu i jego efektach ;)
@Myszor nie, nie brakuje. Kolumny są w 100% oryginalne, nawet mają na przednich ściankach karteczki kontroli jakości :) Bass reflex-y tak w nich wyglądają. Prowadzenie kabli do zwrotnic, również. Co ciekawe zwrotnice są montowane w gniazdach, tak że można je wymieniać nawet podczas odsłuchu! Ale po kolei. Model to KEF Concerto. Paczki przyjechały z Francji i nie zdążyły trafić w ręce naszych Januszy. Przejąłem je od kolegi z małym mieszkaniem i jeszcze mniejszym WAF (Wife Acceptance Factor). Kolumny faktycznie są dość duże. Kupiłem je z uwaloną jedną zwrotnicą i spalonym niskotonowcem. Udało mi się zdobyć oryginale zwrotnice w idealnym stanie oraz “stadion” z tego samego roku. Okazało się że stara, sprawna zwrotnica też była uwalona, nie grała dobrze, dźwięk był jak zza koca, dopiero to wyszło jak porównałem z “nowymi”. Kolumny grają bajecznie, analogowo, ciepło, magicznie. Bas schodzi bardzo nisko nawet przy bardzo małym wzmocnieniu. Jednak nie jest to dźwięk, który w obecnych czasach nazwalibyśmy “audiofilskim”. Kolumny nie są szybkie, bardziej są kluchowate. Występuje też “dziura” pomiędzy wyższymi wysokimi a średnicą. Myślałem że to wysokotonówki T27 są zmęczone i kupiłem drugi komplet z 74 roku (już ze schowanymi kabelkami od cewki) jednak zagrały tak samo. Można jeszcze zainwestować w nowe zwrotnice ale i tak to nie będzie to bo to nie są kolumny do głośnego grania. KEF-y powędrowały do sypialni i czasami mam wrażenie że bardziej lubię ich dźwięk niż monitorów Dynaudio wpiętych w główny system odsłuchowy... Może jeszcze raz spróbuję z Wintydżytsu ale wtedy będzie to coś ze starych konstrukcji Tannoy-a opartych na przetwornikach współosiowych. Niestety ceny tych kolumn są powalające.

Z innej beczki to “odpaliłem” kolejny projekt: BARCO. Na razie niskotonowce są u specjalisty ale nie mogę się doczekać by usłyszeć jak te paczki zagrają :D
Załączniki
IMG_5215.JPG
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2017, 21:45 przez Biogon, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10459
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolumny wintydżytsu

#380

Post autor: Myszor »

Pięknie :clap:
O tannoyach starszych mi nie mów bo obserwuję rynek i parę topowych modeli jest w cenie super kolumn z salonu :(
Przekonałem się też, że czasem ta kluchowatość jest milsza uchu niz ostrość i detaliczność za jaką goniłem.
Chyba idę w stronę dzwięku "miłego" bardziej niż "audiofilskiego".
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Kolumny wintydżytsu

#381

Post autor: Biogon »

Tak, duże Tannoy-e kuszą ;)
Ostatnio zmieniony 10 kwie 2017, 14:36 przez Biogon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7660
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Kolumny wintydżytsu

#382

Post autor: amrowek »

Te Barco to co za firma nie udalo mi sie jej zlokalizować
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Kolumny wintydżytsu

#383

Post autor: Biogon »

Barco to bardzo zacna firma z Belgii. Od dawna na rynku PRO. Studia TV, telewizyjne urządzenia telekomunikacyjne, najlepsze na świecie rzutniki cyfrowe, najlepsze monitory stosowane w grafice, medycynie itp... Produkowali w różnych okresach, różny asortyment zabawek :D Kiedyś mieli mały romans z kolumnami. Robili między innymi to:

http://www.preservationsound.com/wp-con ... S_1_80.pdf
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Kolumny wintydżytsu

#384

Post autor: Biogon »

Dimas pisze:
U mnie 2 parki czekają na nowe życie ;)
@Dimas Miałem kiedyś te na niższej na fotce. Przejął je kolega muzyk i ostatnio (po latach) powiedział że ich nigdy nie sprzeda :D Zacne paczki.
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Kolumny wintydżytsu

#385

Post autor: ahaja »

Myszorze, nie deprecjonowałbym tych wzmaków wbudowanych w kolumny.
Jasne, one może nie są tak fikuśne jak niektóre końcówki ... ale jako cały układ omijają jeden z najbardziej gównianych elementów jakim jest zwrotnica pasywna.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10459
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolumny wintydżytsu

#386

Post autor: Myszor »

ahaja pisze:Myszorze, nie deprecjonowałbym tych wzmaków wbudowanych w kolumny.
Jasne, one może nie są tak fikuśne jak niektóre końcówki ... ale jako cały układ omijają jeden z najbardziej gównianych elementów jakim jest zwrotnica pasywna.
Ciekawe :)
Awatar użytkownika
metallsnow
Posty: 1563
Rejestracja: 25 paź 2016, 20:26
Gramofon: Wega 301P

Re: Kolumny wintydżytsu

#387

Post autor: metallsnow »

Panowie proszę o radę. Czy wymiana tych śrubek przechodzących przez cewki w zwrotnicy na plastikowe poprawi walory akustyczne kolumn?
Załączniki
dualcl241.jpg
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2017, 17:34 przez metallsnow, łącznie zmieniany 1 raz.
Wega Modul 301P+ADCQLM/AT13EaV/OM10, Sony TA-F570ES, Akai CD-62, JVC TD-X502, Pioneer N-30AE, Onkyo T-4270, Heco TE 1200
Marantz PM-45, Sony MDS-JE520, Summit Exclusive RF550 i pecet
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7660
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Kolumny wintydżytsu

#388

Post autor: amrowek »

nie no bez przesady
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
metallsnow
Posty: 1563
Rejestracja: 25 paź 2016, 20:26
Gramofon: Wega 301P

Re: Kolumny wintydżytsu

#389

Post autor: metallsnow »

Czemu bez przesady? W jednym z odcinków Reduktora Szumu o modyfikacji kolumn była mowa o ulepszaniu zestawów. W sumie były polecone tylko wymiana wytłumienia (co już zrobiłem, głównie za sprawą tego wątku) oraz usztywnienie cewek koniecznie plastikowymi śrubami i montaż zwrotnic na gumowych podkładkach w celu izolacji akustycznej. Czytając opisy Waszych modyfikacji byłem ciekaw czy już ktoś tego próbował i jakie są efekty. Parę godzin temu nie wierzyłem że wytłumienie może tak zmienić brzmienie. Fakt, sprzęt nie z tej pułki, ale na czymś trzeba się uczyć.
Wega Modul 301P+ADCQLM/AT13EaV/OM10, Sony TA-F570ES, Akai CD-62, JVC TD-X502, Pioneer N-30AE, Onkyo T-4270, Heco TE 1200
Marantz PM-45, Sony MDS-JE520, Summit Exclusive RF550 i pecet
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10459
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolumny wintydżytsu

#390

Post autor: Myszor »

I słusznie kolego. Przez eksperymenty do wiedzy :)
Wytłumienie zmienia wszystko. Śrubki w cewkach i podkładki ? Ńie wiem.
W moich zestawach zwrotnike były po prostu przykręcone wkrętami do drewna do skrzynki.
Wkręty szły przez cewki. Ale to były zwykłe wkręty.
Tu wygląda jakby ktoś już przed tobą eksperymentował :)
ODPOWIEDZ