Blondynka wybiera głośniki:)

Tematy związane z zakupem sprzętu nagłaśniającego
ODPOWIEDZ
lizzzy100
Posty: 2
Rejestracja: 02 kwie 2011, 11:04

Blondynka wybiera głośniki:)

#1

Post autor: lizzzy100 »

Witam wszystkich forumowiczów:)

Na wstępie chciałabym podziękować założycielom tego forum jak i osobom wypowiadającym się gdyż dzięki wam wybrałam sprzęt który przenosi mnie w lata kiedy tworzono prawdziwą muzykę. Pomysł na płyty winylowe przyszedł mi do głowy po obejrzeniu filmu beats of freedom , długo szukałam , szperałam po forach audiofilskich i strasznie się gubiłam w nadmiarze informacji ale po przeczytaniu waszego forum od deski do deski udało mi się wybrać sprzęt moich marzeń na odsłuch winyli. Wybór padł na Adasia 424 oraz Yamaha CR 1020 no i teraz czas wybrać kolumny :) i tu chyba mam większy problem niż mi się wydawało gdyż gubię się w tych omach i mocy znamionowej muzycznej itd.. Kiedy kupowałam wzmacniacz to był podpięty do Cantonów i naprawdę brzmiało to fajnie , choć to były tylko monitory nawet sprzedający mówił że najlepiej ten wzmacniacz brzmi na głośnikach tej firmy. Najchętniej to bym kupiła coś od niego starego ale jarego co by pasowało do moich staruszków ale niestety z powodu finansowych muszę wziąć coś na raty . Słuchałam Cantonów GLE 490 i brzmią nawet nawet ...
Ale mają one trochę dużą moc ( wzmacniacz 8 Ohm: 2x 80 Watt 4 Ohm: 2x 100 Watt ) to prawie dwukrotnie większa o ile dobrze liczę...:) Czy jest sens takie kupować ?
Dane techniczne GLE 490:

• Rodzaj: Kolumna podłogowa
• Zasady konstrukcji: 3-drożny System bass reflex
• Moc nominalna/muzyczna: 150 / 320 Watt
• SPL (1W / 1m): 90,5 db (1 W, 1 m)
• Zakres częstotliwości: 20...30.000 Hz
• Częstotliwość zwrotnicy: 300 / 3.200 Hz
• Niskotonowy: 2 x 200 mm, aluminiowa
• Średniotonowy: 1 x 180 mm, aluminiowa
• Wysokotonowy: 1 x 25 mm, Materiał
• Impedancja nominalna: 4...8 ohm

No i pomyślałam sobie żeby kupić model niższy GLE 470 ale nie mają na stanie :( Czy te różnice jestem w stanie usłyszeć? czy są one bardzo istotne? A cena kusząco niższa

Dane techniczne GLE 470
• Rodzaj: Kolumna podłogowa
• Zasady konstrukcji: 2½-drożny System bass reflex
• Moc nominalna/muzyczna: 110 / 170 Watt
• SPL (1W / 1m): 89,5 db (1 W, 1 m)
• Zakres częstotliwości: 25...30.000 Hz
• Częstotliwość zwrotnicy: 300 / 3.200 Hz
• Niskotonowy: 2 x 180 mm, aluminiowa
• Wysokotonowy: 1 x 25 mm, Materiał
• Impedancja nominalna: 4...8 ohm

Rodzaj muzyki jakiej słucham to polski rock , reggae trochę jazzu. Jest to sprzęt który głównie będzie mi służył w sypialni o metrażu 14 m2...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Blondynka wybiera głośniki:)

#2

Post autor: Wojtek »

Cześć lizzzy100. Miło mi, że przy pomocy treści dostępnych na forum udało Ci się wybrać i skompletować taki zacny sprzęt.

Adaś jako chyba najbardziej udany gramofon krajowej produkcji.

A co do amplitunera to fiu fiu, patrzcie państwo, CR-1020 :) Baaaardzo dobry sprzęt, jeden z reprezentacyjnych modeli Yamahy z końca lat '70tych, drugi od góry (większy brat to CR-2020). Trudno by czegoś człowiekowi brakowało, mając taki amplituner.
No i zarazem jest on taki piękny :)
lizzzy100 pisze: i tu chyba mam większy problem niż mi się wydawało gdyż gubię się w tych omach i mocy znamionowej muzycznej itd..
Fakt, w kolumnach głośnikowych można nieźle przebierać, ale przynajmniej masz już amplituner pod który możesz coś dobierać :)
lizzzy100 pisze:Najchętniej to bym kupiła coś od niego starego ale jarego co by pasowało do moich staruszków ale niestety z powodu finansowych muszę wziąć coś na raty.
Dobrze planujesz, rozumiem brak gotówki, ale jednak namawiałbym na przeczekanie i ewentualnie dozbieranie $/ojro/PLN w celu nabycia coś starszego i lepszego, co by bardziej pasowało do Yamahy :) Uważam po prostu, że w taki sposób lepiej wydasz swoje pieniądze.
lizzzy100 pisze:Ale mają one trochę dużą moc ( wzmacniacz 8 Ohm: 2x 80 Watt 4 Ohm: 2x 100 Watt ) to prawie dwukrotnie większa o ile dobrze liczę...:) Czy jest sens takie kupować ?
Myślę, że Yamaha spokojnie byłaby w stanie rozkołysać kolumny o takiej mocy. Szczególnie, że są one dość wydajne. Coś w okolicach 100-140W przy 8 ohmach byłoby chyba optymalne, skoro interesują Cię kolumny podłogowe :)

Co do Cantonów to wypowiem się tak... Z pewnością to zagra, jakoś, ale w wklejone tu przez Ciebie dane techniczne moim zdaniem nie można nawet na słowo honoru wierzyć :)
Patrząc na budę i wnętrzności GLE 490 nie sposób by to zeszło do 20Hz, ani nawet 40Hz. Dodatkowo rozbrajająca jest znacząca różnica między mocą znamionową, a muzyczną, porównując ze sobą GLE 490 i 470 (ciekawe jaką normę pomiarową zastosowali, nic dziwnego, że takim detalem się nie chwalą). Impedancja od 4 do 8 ohm też jest wesoła (krótko mówiąc 6ohm dla całości), ale rozumiem dlaczego tak to ujęli :)
A to tylko jeśli chodzi o oczywistości (ale dotyczących tych bardziej istotnych rzeczy), co do reszty to można zgadywać, czy ten parametr to prawda czy fałsz :)

Główna różnica między 490, a 470 to brak głośnika średniotonowego w tym drugim, co słuchowo jest dosyć zauważalne. Zamiast tego w 470 całe pasmo średnie spoczywa na barkach dwóch niskotonowców. Gadka o "2 i 1/2 drożności" to marketing.

Krótko mówiąc, średniej klasy kolumny, nadające się bardziej jako fronty do zestawu kina domowego, aniżeli do wysokiej klasy zestawu stereo.

Cantony GLE 490 kosztują na dzień dzisiejszy około tysiaka za sztukę, czyli około/ponad 2k za parę. Za tą kwotę jesteś w stanie kupić naprawdę dobre i renomowane używane kolumny. Ba, już za cenę jednaj kolumny myślę, że uda się znaleźć coś bardzo konkretnego, ale oczywiście pod postacią pary kolumn :)

Decyzja jest oczywiście twoja, ale jednak radziłbym się nad tym wszystkim jeszcze zastanowić :)
W między czasie popatrzę czy na allegro stoi coś fajnego w tej chwili. Fajnie byłoby dorwać stare Yamahy NS, ale te są dość rzadkie u nas niestety :(

Dobrze, że podałaś swoje ulubione gatunki muzyczne oraz metraż pomieszczenia, bo to jest jednak przydatne :)
+ skąd jesteś? Kolumny to dość "ciężki biznes" :D, więc im bliżej tym lepiej, bo przynajmniej oszczędzi się około stówkę za kuriera (nie wspominając już o ew. osobistym sprawdzeniu przed zakupem).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
rust_n_dust
Posty: 25
Rejestracja: 02 maja 2011, 22:47
Lokalizacja: BI / CT

Blondynka wybiera głośniki:)

#3

Post autor: rust_n_dust »

Jeżeli mogę coś zasugerować...

Wygląd taki sobie, brzmienie świetne:
http://allegro.pl/monitory-qba-sobieski ... 51945.html

A tu designerskie B&O:
http://allegro.pl/bang-olufsen-beovox-p ... 95141.html
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3759
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Blondynka wybiera głośniki:)

#4

Post autor: Obywatel »

Wojtek pisze:Adaś jako chyba najbardziej udany gramofon krajowej produkcji.
Tu zdania mogą być podzielone. Niektórzy twierdzą, że najlepszy jest Daniel (ten z mojego avatara) - oczywiście jeśli komuś nie przeszkadza napęd paskowy.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Blondynka wybiera głośniki:)

#5

Post autor: Wojtek »

rust_n_dust:
Chyba wszystko co zrobiło B&O można nazwać "designerskim" :)

Obywatel:
Jak uważasz, krajowa czołówka tak czy siak :)


Wracając jednak do tematu... oj można powiedzieć, że jest w czym wybierać, ale zamiast podawać tutaj całą listę z linkami, wolałem pozostawić samą śmietankę. Założenia? Stare, używane kolumny dla Yamahy CR-1020, godne polecenia, do 1000 zł.

Wharfedale E-50 (E.Fifty)
http://allegro.pl/wharfedale-e-fifty-do ... 17095.html

Arcus TM85
http://allegro.pl/arcus-tm85-seas-raryt ... 70556.html

JBL L26
http://allegro.pl/jbl-decade-26-studyjn ... 69594.html

JBL L80T GI (swoista gratka w tej cenie, GI oznacza czarny kolor)
http://allegro.pl/jbl-l80t-gi-moc-150-w ... 22279.html

Klasyfikacja:
JBL L80T > JBL L26 > Arcus TM85 >= Wharfedale E-50


Jako ciekawostki przyrodnicze pokażę wam jeszcze 2 modele:

Pioneer HPM-150
http://allegro.pl/pioneer-hpm-150-i1588974625.html
Cena jest naprawdę dobra, jeśli chodzi o stan zachowania i dostępność w kraju, gdyż jest to prawdziwy rarytas, szczyt szczytów swojego czasu od Pioneera.
Opis sprzedawcy jest bardzo wesoły. Widać, że dużo osób mu truje dupsko w sprawie tego sprzętu ;)

JBL L100T
http://allegro.pl/jbl-l100t-kolumny-04-i1574995192.html
Moje kolumny ( :morda: ). Wspomniany wyżej L80T jest jedynie o oczko lub, jak kto woli, o 1/4 niżej od tego modelu.
Konkretniej: jedyna różnica między L80T, a L100T to o 2 cale mniejsza średnica głośnika niskotonowego i, w związku z tym, ciut mniejsza buda.
Reszta jest ta sama co w wyższym modelu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3759
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Blondynka wybiera głośniki:)

#6

Post autor: Obywatel »

lizzzy100, skoro już posiadasz częściowo polski sprzęt, to może rozważysz również polskie głośniki :?: Aktualna oferta Tonsila znajduje się tu:
http://www.tonsilaudio.com/
Ze starszych używek natomiast polecam serię Mildton, np. Mildton 80 albo 110.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
jopp
Posty: 95
Rejestracja: 24 wrz 2010, 00:16
Gramofon: Technics SL-Q2

Blondynka wybiera głośniki:)

#7

Post autor: jopp »

No, ja do Adama mam kolumny polskie i z epoki :D
http://fklub.net/unitrafan/content/tonsil-zgc-80-8-599
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Blondynka wybiera głośniki:)

#8

Post autor: JacK »

W powyższych postach widać wasze uwielbienie do staroci " z najlepszego okresu firmy" , a w poście Wojtka wręcz pogarde do Magnata z obecnej serii. Tylko że Wojtek zapewne nie słuchał obecnych Cantonów , a nasza blondynka tak i jak sama twierdzi nawet się jej podobało. Dlaczego więc jej mieszacie wskazując na sprzęt z lat 70' czy 80' skoro wyraźnie napisała że obecnie pozwolić sobie może tylko na zakup na raty. Wracając do tematu postu to jak najbardziej mogę polecić Cantony GLE 490 bo m.in. na nich ostatnio odsłuchiwałem wkładke. Grają lepiej niż "nawet nawet" i jak najbardziej nadają sie do słuchania w stereo , a jak ktoś zechce mogą grać w zestawie kina domowego co wcale nieoznacza ich "byle jakości". Natomiast GLE 470 nie słuchałem , ale ich jakość można łatwo zweryfikować w każdym większym salonie audio, przez bezpośrednie porównanie z braciszkiem serii GLE.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Blondynka wybiera głośniki:)

#9

Post autor: Sindsoron »

JacK... może i brzmią, ale po co kupować średnie kolumny za 2k, skoro za cenę jednej można mieć coś dużo lepszego :?:
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
lizzzy100
Posty: 2
Rejestracja: 02 kwie 2011, 11:04

Re: Blondynka wybiera głośniki:)

#10

Post autor: lizzzy100 »

Dziękuję za szybką odpowiedz :) No tak ... a więc pozostało mi tylko czekać aż pieniążki wskoczą mi do portfela oby szybko i jak najwięcej bo moje staruszki są podpięte do zwykłych głośników komputerowych i nie mają możliwości pokazania swojej duszy :(


http://allegro.pl/monitory-qba-sobieski ... 51945.html
Te monitorki Qba fajnie wyglądają pasowałyby mi do mojego vintage ale czy one nie są za małe nie potrzebują więcej głośników aby przenosić te wszystkie pasma? Bo monitory to tylko takie dodatki aby zamiast 2 mieć 4 głośniki ale pewnie się mylę:)


http://allegro.pl/jbl-l100t-kolumny-04-i1574995192.html
Te są kozackie Adasiowi i Jasi na pewno by się spodobały...

Co do Polskich tonsili to na etapie kupowania Adasia właśnie taki tok myślenia miałam że Adaś wzmacniacz Unitra i właśnie Tonsil ale po przejrzeniu paru filmików na you tube to się zniechęciłam jedyną rzeczą istotną było czy wybije szyby sąsiadce czy nie:)

No cóż może zapoluję na Yamahe NS....
Jak coś ciekawego znajdę to się pochwalę :)
Buziaczki :*
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3759
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Blondynka wybiera głośniki:)

#11

Post autor: Obywatel »

lizzzy100 pisze:Co do Polskich tonsili to na etapie kupowania Adasia właśnie taki tok myślenia miałam że Adaś wzmacniacz Unitra i właśnie Tonsil ale po przejrzeniu paru filmików na you tube to się zniechęciłam jedyną rzeczą istotną było czy wybije szyby sąsiadce czy nie:)
Nie sugeruj się nigdy filmikami na YT. Większość z nich jest kręcona telefonami i w życiu nie odda walorów żadnego głośnika. Seria Mildton gra naprawdę pięknie - zupełnie nieporównywalnie z Altusami czy Altonami. Altusy nie są zestrojone na zbyt szlachetne brzmienie a Altony mają tubowe gwizdki. Mildtony zaś mają wszystko, co potrzeba. Duży 30 cm niskotonowiec, porządny średniak i pięknie, aksamitnie brzmiący kopułkowy wysokotonowiec. Polecam z całego serca.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Blondynka wybiera głośniki:)

#12

Post autor: Wojtek »

Obywatel pisze:lizzzy100, skoro już posiadasz częściowo polski sprzęt, to może rozważysz również polskie głośniki :?:
Eh, na taką "rekomendację" to aż szkoda słów Obywatelu. Powiem tylko, że droga Tonsila (szczególnie tego z nowej oferty) to droga porażki.
Byłem tam (łapią mnie dreszcze), nie chcę tam wracać, na całe szczęście nie muszę.

Jest w tej chwili na allegro kilka podobnych do Mildtonów Pioneerów, Onkyo i Sony, za podobne pieniądze. Gdybyśmy mówili o kwocie do 500 złotych to pewnie Mildtony by się tam gdzieś pomiędzy znalazły :)
JacK pisze:Tylko że Wojtek zapewne nie słuchał obecnych Cantonów
Z chęcią zweryfikuję swoje racje jak będę mijał jakiś okoliczny salon audio :)

Przynajmniej Sindsoron mnie rozumie :D <high five>
lizzzy100 pisze:Te monitorki Qba fajnie wyglądają pasowałyby mi do mojego vintage ale czy one nie są za małe nie potrzebują więcej głośników aby przenosić te wszystkie pasma? Bo monitory to tylko takie dodatki aby zamiast 2 mieć 4 głośniki ale pewnie się mylę:)
Zależy co kto szuka. Jeśli ktoś ma małą powierzchnię, nie szuka niskiego pasma, a ceni sobie wyrazistość to zazwyczaj sięga po monitory :)
Co do dodatków to masz rację, w kinie domowym takie podejście to standard.
lizzzy100 pisze:Te są kozackie Adasiowi i Jasi na pewno by się spodobały...
Też jestem co do tego przekonany. Dlatego chyba tak mocno wskazuję paluchem na L80T :)
lizzzy100 pisze:Co do Polskich tonsili to na etapie kupowania Adasia właśnie taki tok myślenia miałam że Adaś wzmacniacz Unitra i właśnie Tonsil ale po przejrzeniu paru filmików na you tube to się zniechęciłam jedyną rzeczą istotną było czy wybije szyby sąsiadce czy nie:)
Tak więc chwała Bogu/Allachowi/Buddzie za te filmiki na YT :D Swoją drogą ukazują one pewną grupę reprezentacyjną użytkowników naszych krajowych produktów :)
lizzzy100 pisze:No cóż może zapoluję na Yamahe NS....
Jak już wspomniałem, z tym to ciężko u nas, jeśli chodzi o starsze serie. Kiedyś był jeden z topowych modeli (NS-1000M) za dość duże pieniądze, teraz tej aukcji nie ma. Nie wiem czy ktoś je w końcu wziął czy też może sprzedawca się rozmyślił :)
U Niemców (niemieckie eBay) za to trochę tego jest, ale ceny są równie konkretne, a do tego trzeba jeszcze dorzucić koszty wysyłki w granicach 100 euro (chyba że ma się znajomych w okolicy :D)

Jedyne co wisi to całkiem dobre monitorki dwudrożne NS-144
http://allegro.pl/yamaha-ns-144-ns-10-m ... 25056.html
Obywatel pisze:Większość z nich jest kręcona telefonami i w życiu nie odda walorów żadnego głośnika.
Czymkolwiek by to nie było nagrywane to chyba i tak na jedno wyjdzie :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3759
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Blondynka wybiera głośniki:)

#13

Post autor: Obywatel »

Wojtek pisze:Tak więc chwała Bogu/Allachowi/Buddzie za te filmiki na YT Swoją drogą ukazują one pewną grupę reprezentacyjną użytkowników naszych krajowych produktów
Nie mówię o jakichś skatowanych raszplach ze wstawionymi przetwornikami debilisi, 888 czy inny alpierd, ale o kolumnach w idealnym stanie. To że wiele z nich jest w rękach półidiotów związane jest z ich szeroką dostępnością. Z kolei zadbane egzemplarze były i są ozdobą niejednego salonu i to nie tylko w Polsce. Jeśli chodzi o stosunek jakość/cena, to udane polskie sprzęty zdecydowanie wygrywają z wieloma zachodnimi. Do tego dochodzi jeszcze kwestia regeneracji głośników - do zachodnich głośników wcale nie tak łatwo dostać zestawy naprawcze.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Blondynka wybiera głośniki:)

#14

Post autor: Sindsoron »

Obywatel pisze:
Wojtek pisze:Tak więc chwała Bogu/Allachowi/Buddzie za te filmiki na YT Swoją drogą ukazują one pewną grupę reprezentacyjną użytkowników naszych krajowych produktów
Jeśli chodzi o stosunek jakość/cena, to udane polskie sprzęty zdecydowanie wygrywają z wieloma zachodnimi.
polemizowałbym z tym stwierdzeniem :3 wszak za cenę altusów można dostać momentami kolumny B&W w dobrym stanie...
Obywatel pisze:Do tego dochodzi jeszcze kwestia regeneracji głośników - do zachodnich głośników wcale nie tak łatwo dostać zestawy naprawcze.
czy ja wiem? na ebayu o to dość łatwo
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3759
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Blondynka wybiera głośniki:)

#15

Post autor: Obywatel »

Sindsoron pisze:polemizowałbym z tym stwierdzeniem :3 wszak za cenę altusów można dostać momentami kolumny B&W w dobrym stanie...
Akurat Altusy (przynajmniej popularnej serii 75, 110, 140) do zbyt udanych konstrukcji nie należały :P Były to raczej konstrukcje budżetowe. Mildtony to inna bajka.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
ODPOWIEDZ