Kolumny do... stereo i trochę do KD

Tematy związane z zakupem sprzętu nagłaśniającego
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MeqhabTion
Posty: 178
Rejestracja: 14 paź 2014, 20:01
Lokalizacja: Płock

Kolumny do... stereo i trochę do KD

#1

Post autor: MeqhabTion »

Napiszę na razie poza głównymi tematami Kolumny do.... , bo sam nie wiem gdzie to najlepiej wstawić. Proszę moderatorów o ewentualne przeniesienie.

Po sprzedaży podłogówek kina domowego poszukuję kolumn typu monitor/podstawkowe, z racji stosunkowo małej przestrzeni oraz ograniczeń w możliwości ustawień mebli itp., które dadzą mi trochę więcej wrażeń (przede wszystkim w niskich zakresach, trochę zbyt wyeksponowana góra jak dla mnie) niż maleńkie Canton Plus S (na sub brak miejsca). Pokój, w którym słucham muzyki ma powierzchnię ok. 15 m2. Kolumny współpracowałyby głównie ze wzmacniaczem stereo SABA VS 2080 o mocy 2x40W (sinus przy 4 Ohm, możliwość obsługi pary kolumn od 4 do 16 Ohm) oraz (dzięki przełącznikowi audio, Beresford TC-7220 MKII jest kapitalny) służyły jako głośniki frontowe do zestawu kina domowego napędzanego przez amplituner Yamaha RX-V661 o mocy 90W/kanał (ustawiony na 6 Ohm ze względu na impedancję kolumny centralnej oraz głośników surround). Zależy mi przede wszystkim na stosunkowo dobrej efektywności ze względu na moc wzmacniacza stereo, którego przez dłuższy czas nie zamierzam zmieniać.

Parcie jest raczej na nowy produkt. To samo parcie wpłynęło na potencjalny kolor: czarny lub bardzo zbliżony (ma pasować do mebli) 8-) . Znalazłem dwie zdaje się ciekawe propozycje (podobno połączenie kolumn 8 Ohm do wzmacniacza 6 Ohm jest możliwe ;) ):

BMN B1/B2:
http://www.bmn.com.pl/bmn.dane.tech.serii.b-m.html

Pylon Audio Pearl Monitor:
http://pylonsklep.pl/pl/kolumny-pearl-monitor.html

Wolałbym nie przekraczać 1.000 PLN, ale jeśli warto to dlaczego nie.

I właśnie pytanie czy można, czy warto, czy jest sens? Ostatecznie nie wykluczam używek :doh:, ale tu będę wdzięczny za pomoc (nie wiem do końca co jest dobre, a po przewertowaniu innych tematów póki co nie znalazłem, ale może coś pominąłem) i zaproponowanie sensownej alternatywy z obecnie dostępnych. W przypadku używanych wskazany jest stan jak najbardziej zbliżony do bardzo dobrego czy wręcz idealnego (wiem, że to używki i mają grać a nie wyglądać, ale z racji koniecznego kompromisu może coś się sensownego da znaleźć).

Gorąco proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Kolumny do... stereo i trochę do KD

#2

Post autor: chudy_b »

Ja napisze Ci tylko tyle, że całkiem niedawno pozbyłem się amplitunera KD , głośnika centralnego i surroundów. Zostawiłem fronty i kupiłem używany, ale porzadny wzmacniacz stereo. I to był swietny ruch. Zrobiło sie luźniej, stereo zyskało, KD wiele nie straciło.
Awatar użytkownika
MeqhabTion
Posty: 178
Rejestracja: 14 paź 2014, 20:01
Lokalizacja: Płock

Kolumny do... stereo i trochę do KD

#3

Post autor: MeqhabTion »

Też rozważałem takie rozwiązanie, ale jeśli nie będę musiał to po co rezygnować z KD i pytanie czy ten wzmacniacz taki kiepski ?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kolumny do... stereo i trochę do KD

#4

Post autor: Wojtek »

Nie licz na "podłogowy" bas po małych budach. Fizyki nie oszukasz.

Impedancja wzmacniacza tranzystorowego to zwyczajowo jego dolna, zalecana granica, więc jak obsłuży 4 czy 6 ohm to obsłuży także 8 ohm (w danej konfiguracji).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
MeqhabTion
Posty: 178
Rejestracja: 14 paź 2014, 20:01
Lokalizacja: Płock

Kolumny do... stereo i trochę do KD

#5

Post autor: MeqhabTion »

Wojtku, nie liczę, po prostu pewnie da radę, żeby było więcej od Plus S. Bardziej mam obawy o amplituner KD, jeżeli chodzi o impedancję kolumn, bo można go ustawić albo na 6 albo na 8 Ohm. Jedyne o co mogę się martwić w przypadku wzmacniacza to relatywnie mniejsza moc przy wyższej impedancji. Plus Ski są naprawdę bardzo dobrze grającymi kolumienkami, a kd nie umywa się do stereo i dlatego chcę się skupić na rozwoju tego drugiego, stąd moja prośba o pomoc :D
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kolumny do... stereo i trochę do KD

#6

Post autor: Wojtek »

Skoro podoba się Tobie Cantonowe brzmienie to kup po prostu większe Cantony. Oczywiście wtedy odpada opcja kupienia nówki, jeśli mamy trzymać się budżetu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Kolumny do... stereo i trochę do KD

#7

Post autor: pan_winyl »

Dziś polecono mi kolumny quadral dauphin. Podobno zdarzają się na alledrogo w cenach 200 - 300 zł. Obecnie nie ma :(
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
ODPOWIEDZ