Dobór glośników do Marantz SR-2010

Tematy związane z zakupem sprzętu nagłaśniającego
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
darek4x4
Posty: 52
Rejestracja: 19 gru 2013, 23:16

Dobór glośników do Marantz SR-2010

#1

Post autor: darek4x4 »

Witam , kompletuje sprzęt i tak mam już Gramofon Dual 491 i amplituner Marantz SR2010 i potrzebuje teraz kupić głośniki ale nie jestem pewien jakie powinny mieć parametry .
Amplituner to Marantz SR-2010 znalazłem takie informacje na jego temat :
Moc wyjściowa:
40 W na kanał przy 8Ω (stereo)
54 W na kanał przy 4Ω (stereo)
Pasmo przenoszenia: 10Hz do 55kHz
Całkowite zniekształcenia harmoniczne: 0,05%
Współczynnik tłumienia: 55
Czułość wejścia: 2.7mV (MM), 160mV (line)
Stosunek sygnału do szumu: 70dB (MM), 98dB (line)
Impedancja głośników: 4Ω (minimalna)
Impedancja głośników: od 4Ω do 16Ω

Dane te znalazłem gdzieś na jakimś niemieckim forum więc głowy nie dam sobie obciąć za ich poprawność .
A to nie jest tak że idę na łatwiznę czytałem ale nie jestem pewien czy dobrze rozumiem że głośniki powinny mieć
80 W przy 8Ω lub 108 W przy 4Ω ( wyczytałem że moc głośników powinna być dwa razy większa od mocy wyjściowej wzmacniacza )

Mam też kilka typów :
Magnat Supreme 100
STX F-130N
STX F-110N
STX F-140N
Diora ZGB-602
Magnat Supreme 102
Będą się nadawać ???
Awatar użytkownika
Rajfal
Posty: 160
Rejestracja: 09 mar 2013, 13:36

Re: Dobór glośników da amplitunera POMOCY !!!

#2

Post autor: Rajfal »

Dane są z service manuala, czyli można założyć, że są prawdziwe (o ile producent nie oszukuje).
A to nie jest tak że idę na łatwiznę czytałem ale nie jestem pewien czy dobrze rozumiem że głośniki powinny mieć
80 W przy 8Ω lub 108 W przy 4Ω ( wyczytałem że moc głośników powinna być dwa razy większa od mocy wyjściowej wzmacniacza )
Generalnie najlepiej jest dobrać wzmacniacz o mocy wyjściowej większej o około 20% od mocy znamionowej głośników (wtedy najłatwiej jest je wysterować). Zasada którą napisałeś nie będzie najlepszym pomysłem, bo jeżeli lubisz słuchać głośno kolumn to możesz przesterować wzmacniacz co spowoduje spalenie głośników wysokotonowych, co oczywiście nie oznacza, że stosując wzmacniacz o mocy wyjściowej mniejszej od mocy znamionowej kolumn od razu je spalimy.
Awatar użytkownika
darek4x4
Posty: 52
Rejestracja: 19 gru 2013, 23:16

Dobór glośników da amplitunera POMOCY !!!

#3

Post autor: darek4x4 »

Rajfal pisze: Generalnie najlepiej jest dobrać wzmacniacz o mocy wyjściowej większej o około 20% od mocy znamionowej głośników (wtedy najłatwiej jest je wysterować). Zasada którą napisałeś nie będzie najlepszym pomysłem, bo jeżeli lubisz słuchać głośno kolumn to możesz przesterować wzmacniacz co spowoduje spalenie głośników wysokotonowych, co oczywiście nie oznacza, że stosując wzmacniacz o mocy wyjściowej mniejszej od mocy znamionowej kolumn od razu je spalimy.
Więc jeśli dobrze rozumiem kolumny powinny mieć około 30W RMS przy 8Ω i około 40W RMS przy 4Ω . Dobrze zrozumiałem ?
Maja to być kolumny do spokojnego odsłuchiwania płyt winylowych muzyka typu : blues , rock , reggae , ska .
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Dobór glośników da amplitunera POMOCY !!!

#4

Post autor: vinylpiotrek »

Rajfal pisze:Generalnie najlepiej jest dobrać wzmacniacz o mocy wyjściowej większej o około 20% od mocy znamionowej głośników (wtedy najłatwiej jest je wysterować). Zasada którą napisałeś nie będzie najlepszym pomysłem, bo jeżeli lubisz słuchać głośno kolumn to możesz przesterować wzmacniacz co spowoduje spalenie głośników wysokotonowych, co oczywiście nie oznacza, że stosując wzmacniacz o mocy wyjściowej mniejszej od mocy znamionowej kolumn od razu je spalimy.
Bzdury, wytrzymałość mocowa zestawu głosnikowego nie ma tu znaczenia, tylko jego EFEKTYWNOŚĆ .
Przy mocy wzmacniacza 40W jeśli lubimy słuchać głośno, musimy unikac kolumn o NISKIEJ EFEKTYWNOŚCI.
Gdyż wtedy może nastąpic zjawisko przesterowania.
Obrazek
Awatar użytkownika
darek4x4
Posty: 52
Rejestracja: 19 gru 2013, 23:16

Re: Dobór glośników da amplitunera POMOCY !!!

#5

Post autor: darek4x4 »

vinylpiotrek pisze:
Rajfal pisze:Generalnie najlepiej jest dobrać wzmacniacz o mocy wyjściowej większej o około 20% od mocy znamionowej głośników (wtedy najłatwiej jest je wysterować). Zasada którą napisałeś nie będzie najlepszym pomysłem, bo jeżeli lubisz słuchać głośno kolumn to możesz przesterować wzmacniacz co spowoduje spalenie głośników wysokotonowych, co oczywiście nie oznacza, że stosując wzmacniacz o mocy wyjściowej mniejszej od mocy znamionowej kolumn od razu je spalimy.
Bzdury, wytrzymałość mocowa zestawu głosnikowego nie ma tu znaczenia, tylko jego EFEKTYWNOŚĆ .
Przy mocy wzmacniacza 40W jeśli lubimy słuchać głośno, musimy unikac kolumn o NISKIEJ EFEKTYWNOŚCI.
Gdyż wtedy może nastąpic zjawisko przesterowania.
No to jakie powinny mieć parametry głośniki do wcześniej wspomnianego amplitunera przy efektywności około 89-91 dB , na lepszej jakości głośniki raczej nie będzie mnie stać .
Awatar użytkownika
Rajfal
Posty: 160
Rejestracja: 09 mar 2013, 13:36

Re: Dobór glośników da amplitunera POMOCY !!!

#6

Post autor: Rajfal »

Bzdury, wytrzymałość mocowa zestawu głosnikowego nie ma tu znaczenia
Czy ja napisałem gdzieś, że wytrzymałość mocowa kolumn wpływa na ich głośność? Napisałem tylko ogólną zasadę i o konsekwencjach przesterowania wzmacniacza.
, tylko jego EFEKTYWNOŚĆ .
Też, ale większość kolumn ma efektywność 89-91dB.
Przy mocy wzmacniacza 40W jeśli lubimy słuchać głośno, musimy unikac kolumn o NISKIEJ EFEKTYWNOŚCI.
Gdyż wtedy może nastąpic zjawisko przesterowania.
Prawda, co dalej nie zmienia faktu, że lepiej jest mieć mocniejszy wzmacniacz niż kolumny.
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Dobór glośników da amplitunera POMOCY !!!

#7

Post autor: vinylpiotrek »

Rajfal pisze:Czy ja napisałem gdzieś, że wytrzymałość mocowa kolumn wpływa na ich głośność?
Tutaj:
Rajfal pisze:Generalnie najlepiej jest dobrać wzmacniacz o mocy wyjściowej większej o około 20% od mocy znamionowej głośników (wtedy najłatwiej jest je wysterować)
Obrazek
Awatar użytkownika
darek4x4
Posty: 52
Rejestracja: 19 gru 2013, 23:16

Re: Dobór glośników da amplitunera POMOCY !!!

#8

Post autor: darek4x4 »

Sory panowie ale czy jest ktoś w stanie podać mi jakieś konkrety .
Natomiast na tej stronie podają że moc RMS Głośników powinna być od 5 do 30 % większa mocy RMS Amplitunera .
Z moich wyliczeń wynika że dla mojego Amplitunera moc RMS Głośników powinna wynosić od 45 do 50 W dla głośników 8Ω lub od 55 do 70 W dla głośników 4Ω .
Ale co jeśli na głośnikach podają że pracują od 4 do 8 lub 16 Ω ? wyciągnąć średnią czyli 50 - 55 W ?
Bardzo proszę o pomoc bo jestem laikiem w tych sprawach a głowa już mi pęka od skrajnie innych informacji .
Awatar użytkownika
Rajfal
Posty: 160
Rejestracja: 09 mar 2013, 13:36

Re: Dobór glośników da amplitunera POMOCY !!!

#9

Post autor: Rajfal »

vinylpiotrek pisze:
Rajfal pisze:Czy ja napisałem gdzieś, że wytrzymałość mocowa kolumn wpływa na ich głośność?
Tutaj:
Rajfal pisze:Generalnie najlepiej jest dobrać wzmacniacz o mocy wyjściowej większej o około 20% od mocy znamionowej głośników (wtedy najłatwiej jest je wysterować)
No człowieku... Napisałem, że aby dobrze wysterować kolumny należy dobrać wzmacniacz o większej mocy. Nie napisałem, że moc znamiononowa wpływa na ich głośność. Chodziło o to, że z mocniejszym wzmacniaczem możesz "wpompować" całą moc bez jego przesterowania.

Sory panowie ale czy jest ktoś w stanie podać mi jakieś konkrety .
Natomiast na tej stronie podają że moc RMS Głośników powinna być od 5 do 30 % większa mocy RMS Amplitunera .
Z moich wyliczeń wynika że dla mojego Amplitunera moc RMS Głośników powinna wynosić od 45 do 50 W dla głośników 8Ω lub od 55 do 70 W dla głośników 4Ω .
Ale co jeśli na głośnikach podają że pracują od 4 do 8 lub 16 Ω ? wyciągnąć średnią czyli 50 - 55 W ?
Bardzo proszę o pomoc bo jestem laikiem w tych sprawach a głowa już mi pęka od skrajnie innych informacji .
Bierz te które będą dobrze grały/polecą Ci forumowicze. Reguła regułą, ale w praktyce jeżeli będziesz miał kolumny dobrze grające, ale z mniejszą mocą od wyjściowej wzmacniacza to chyba nie będziesz z nich rezygnował.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Dobór glośników da amplitunera POMOCY !!!

#10

Post autor: eenneell »

Rajfal pisze:Napisałem, że aby dobrze wysterować kolumny należy dobrać wzmacniacz o większej mocy. Nie napisałem, że moc znamiononowa wpływa na ich głośność. Chodziło o to, że z mocniejszym wzmacniaczem możesz "wpompować" całą moc bez jego przesterowania.
Dziwna teoria :?:
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Dobór glośników da amplitunera POMOCY !!!

#11

Post autor: kielek »

Tu chyba bardziej chodzi o wydajność prądową danego wzmacniacza by wysterować mniej efektywne kolumny niż "pompowanie" mocy.Za moich młodych lat krążyła teoria ,że stosunek mocy wzmacniacza do mocy kolumn powinien wynosić 1 do 3,ale moim zdaniem nie była to trafna teoria ;)
Awatar użytkownika
Rajfal
Posty: 160
Rejestracja: 09 mar 2013, 13:36

Re: Dobór glośników da amplitunera POMOCY !!!

#12

Post autor: Rajfal »

eenneell pisze:
Rajfal pisze:Napisałem, że aby dobrze wysterować kolumny należy dobrać wzmacniacz o większej mocy. Nie napisałem, że moc znamiononowa wpływa na ich głośność. Chodziło o to, że z mocniejszym wzmacniaczem możesz "wpompować" całą moc bez jego przesterowania.
Dziwna teoria :?:
Dla kogoś kto ma mało wspólnego z elektroniką i nie rozumie podstawowych zagadnień z dziedziny audio, z całą pewnością będzie dziwna ;) . Ja nie wiem co jest z tym forum jak tylko ktoś napisze coś co wykracza poza poziom szarej masy to od razu jest pocisk w jego stronę.
Kolega darek 4x4 zapytał się jak dobrać kolumny do wzmacniacza, odpisałem mu prostą metodę doboru i od razu pocisk, że to są bzdury.
Poza tym:
http://diyaudio.pl/showthread.php/20892 ... formatorze
kielek pisze:Tu chyba bardziej chodzi o wydajność prądową danego wzmacniacza by wysterować mniej efektywne kolumny niż "pompowanie" mocy.Za moich młodych lat krążyła teoria ,że stosunek mocy wzmacniacza do mocy kolumn powinien wynosić 1 do 3,ale moim zdaniem nie była to trafna teoria ;)
To "pompowanie" specjalnie dałem w cudzysłów. Poza tym większość kolumn do użytku domowego ma efektywność w przedziale 89-91dB. Jeżeli ktoś lubi słuchać głośno i ma duży pokój odsłuchowy to musi szukać kolumn, które mają wysoką efektywność - to co napisał vinylpiotrek. Problemem jest to, że jak znajdziemy takie kolumny to nie wiadomo czy podpasuje nam ich brzmienie. Napiszę to chyba trzeci raz, dalej nie zmienia to faktu, że lepiej jest mieć mocniejszy wzmacniacz od kolumn. Aha, masz racje kiedyś dobierało się wzmacniacz do kolumn w stosunku 1/3 ;).
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Dobór glośników da amplitunera POMOCY !!!

#13

Post autor: eenneell »

Rajfal pisze:Dla kogoś kto ma mało wspólnego z elektroniką i nie rozumie podstawowych zagadnień z dziedziny audio, z całą pewnością będzie dziwna
Jak często wymieniasz "gwizdki"? ;)
Kolumny jak najlepsze (czyt. jak najlepiej grające), mocą zbliżone do wzmacniacza, dopasowane do wnętrza...Reszta to jakieś zbędne teorie ;)
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Dobór glośników da amplitunera POMOCY !!!

#14

Post autor: vinylpiotrek »

Kup po prostu DOBRE kolumny, dopasowanie przede wszystkim DO POMIESZCZENIA.
Nie szukaj jakiś prawdo objawionych w wytrzymałości mocowej kolumn.
Unkaj tych o bardzo niskiej efektywności, i takich o bardzo wysokiej deklarowanej wytrzymałości mocowej , bo rzadko kiedy dobre kolumny mają taką wytrzymałśc...
Ale czy będzie 10W czy 80 to naprawde bez większego znaczenia w momencie zakupu.
Obrazek
Awatar użytkownika
Rajfal
Posty: 160
Rejestracja: 09 mar 2013, 13:36

Re: Dobór glośników da amplitunera POMOCY !!!

#15

Post autor: Rajfal »

eenneell pisze:
Rajfal pisze:Dla kogoś kto ma mało wspólnego z elektroniką i nie rozumie podstawowych zagadnień z dziedziny audio, z całą pewnością będzie dziwna
Jak często wymieniasz "gwizdki"? ;)
Że niby za mocny wzmacniacz pali same głośniki wysokotonowe? Coś Ci się pomyliło kolego, przesterowany wzmacniacz pali "gwizdki", dlatego, że na przesterowaniu charakterystyka P/f jest linią równoległą do osi x, a nie spadającą wraz z częstotliwością.
vinylpiotrek pisze:Kup po prostu DOBRE kolumny, dopasowanie przede wszystkim DO POMIESZCZENIA.
Nie szukaj jakiś prawdo objawionych w wytrzymałości mocowej kolumn.
Unkaj tych o bardzo niskiej efektywności, i takich o bardzo wysokiej deklarowanej wytrzymałości mocowej , bo rzadko kiedy dobre kolumny mają taką wytrzymałśc...
Ale czy będzie 10W czy 80 to naprawde bez większego znaczenia w momencie zakupu.
Kurcze i o to chodzi, ale kolega w pierwszym poście zapytał się jak należy dobierać kolumny do wzmacniacza to mu napisałem, ogólną zasadę i tyle.
ODPOWIEDZ