Kolumny do Luxman L-405 - Niemcy czy Anglia?

Tematy związane z zakupem sprzętu nagłaśniającego
ODPOWIEDZ
grzehu82
Posty: 2009
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kolumny do Luxman L-405 - Niemcy czy Anglia?

#61

Post autor: grzehu82 »

Tarkus pisze:
26 paź 2023, 19:45
Może CASTLE RICHMOND
Tylko, że jak widać wyceny na naszym rynku są lekko przesadzone jak widać:
https://www.gumtree.com/p/speakers/cast ... 1461654002
Ja bym kierunek obrał na te starsze, bardziej myślałem o takich modelach jak Richmond II albo Durham II.
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Kolumny do Luxman L-405 - Niemcy czy Anglia?

#62

Post autor: Tarkus »

grzehu82 pisze:
26 paź 2023, 22:35
Tylko, że jak widać wyceny na naszym rynku są lekko przesadzone jak widać:
Dobrze wiedzieć. Już myślałem, że to taka wysoka półka i nie wiem jaka super-jakość.
grzehu82 pisze:
26 paź 2023, 22:35
Durham II
Coś takiego jak to?
https://www.olx.pl/d/oferta/castle-durh ... derIndex=0
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
grzehu82
Posty: 2009
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kolumny do Luxman L-405 - Niemcy czy Anglia?

#63

Post autor: grzehu82 »

Tarkus pisze:
26 paź 2023, 22:48
Coś takiego jak to?
No dokładnie.
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Kolumny do Luxman L-405 - Niemcy czy Anglia?

#64

Post autor: Tarkus »

grzehu82 pisze:
26 paź 2023, 23:34
No dokładnie.
To dwudrożne maleństwo (mówię o średnicy głośnika niskotonowego, nie o gabarytach obudowy) zagra lepiej niż Canton Karat? Fascynujące. Serio.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kolumny do Luxman L-405 - Niemcy czy Anglia?

#65

Post autor: Arkadyo »

Rany Tarkus z "ciemnego i jasnego" grania zrobiles tu normalnie droge Yedi w Gwiezdnych Wojnach :).
Zamiast kupić chorusy albo monitor audio z przednim br i cieszyc sie nowym brzmieniem zdecydowanie lepszym od tanoji to sie motasz jakbyś miał wziąc slub z tymi kolumnami...
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7665
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Kolumny do Luxman L-405 - Niemcy czy Anglia?

#66

Post autor: amrowek »

Arkadyo pisze:
27 paź 2023, 08:15
motasz jakbyś miał wziąc slub z tymi kolumnami.
On po prostu szanuje swój słuch. A co to chroniczny ból zatok to nie wielu wie, ale ja go akurat z tym rozumiem. Bo czasami ma się ochotę przy...ć z główki jak bolą zatoki.
Ale fakt , że wygląda to na jakąś pracę doktorancką z zakresu , jasnego, ciemnego jasno ciemnego , ciemno jasnego grania :D
Dobrze, że jeszcze nie poszedł w kolor kolumn i okleinę :D . Bo co byśmy mu doradzili :think:
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kolumny do Luxman L-405 - Niemcy czy Anglia?

#67

Post autor: Arkadyo »

amrowek pisze:
27 paź 2023, 08:25
Arkadyo pisze:
27 paź 2023, 08:15
motasz jakbyś miał wziąc slub z tymi kolumnami.
On po prostu szanuje swój słuch. A co to chroniczny ból zatok to nie wielu wie, ale ja go akurat z tym rozumiem. Bo czasami ma się ochotę przy...ć z główki jak bolą zatoki.
No wiesz o szanowanie słuchu można chyba posądzić prawie każdego na forum audio tym bardziej na analogowym jak to.
Natomiast cała reszta jest dla mnie trochę dziwna. Pomijam, że w budżecie 1,4 tysia zasadzamy sie tutaj na kwestie jakbyśmy conajmniej jeszcze jedno zero w tej kwocie mieli... Oczywiście moją intencją nie jest urażenie kolegi Tarkusa ale w tej kwocie obracamy się w kolumnach które nowe kosztowały do 3,5 maks 4 tysie. W tej kwocie mozna kupić naprawde dobre granie nawet jak jest zbyt jasne czy ciemne to tanoje przy tym wypadną poprostu slabo. Ja poporostu nie rozumiem co ma jasne granie do zatok... Też miałem problemy z zatokami, co prawda przejsciowe i wyleczyłem ale jakos nagle moje metalowe kopułki nie zaczęły mi przeszkadzać. Zresztą życzyłbym choć jednym kolumnom tutaj wymienionym zeby miały zblizony poziom delikatności metalowych seasów. Nie wiem... Ja grałem na jasnych wzmacniaczach z jasnymi kolumnami i jakoś nie miałem za jasno... Za to duzo bardziej mnie wkurza jak w konstrukcji kolumny szmaciana kopułka jest zmuszana do gry za nisko przez co robi się natarczywa i ostra... Nie lubie tez kolumn które potrzebuja "amperopapu" żeby cos zagrały.
Niestety konstrukcje kolumn to zawsze jakis kompromis, zwłaszcza 2 drożne i ciężko mieć wszystko. Przecież wiekszość kolumn dobrze brzmiących jest po jasnej stronie.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15149
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Kolumny do Luxman L-405 - Niemcy czy Anglia?

#68

Post autor: darkman »

amrowek pisze:
27 paź 2023, 08:25
Dobrze, że jeszcze nie poszedł w kolor kolumn i okleinę :D
Co wy koledzy nie znacie Jarka? Wszystko przed nami. Dojdziemy i do okleiny, a kolor to w ogóle kwestia na osobny wątek.
Arkadyo pisze:
27 paź 2023, 08:15
Rany Tarkus z "ciemnego i jasnego" grania zrobiles tu normalnie droge Yedi w Gwiezdnych Wojnach :).
Droga do Nidaros (Pilipiuk). Jeszcze nie opadł pył bitewny, a sygnaturę brzmienia dopiero się ustali :)
grzehu82 pisze:
26 paź 2023, 23:34
No dokładnie.
Grzesio tylko mnie się wydaje, że u nas trafić oldshule epokowe będzie b.ciężko. Castle pojawiły się w polskie dystrybucji jakoś tak późno całkiem. Salony miały je dopiero gdzieś od 2014 mniej więcej (tak coś kojarzę i wtedy u nas rozpoczął się marketing) i wszystko to bieżąca produkcja. co do design to w większości taki sobie i tu podzielam Twoją opinię, ale może się coś trafi ciągniętego z UK. Brzmieniowo to nigdy nie słuchałem, może tylko z tych nowych na którymś AudiShow fragmentarycznie, ale tam wszystko brzmi tak samo.

Dalej wracam do konieczności odsłuchów, bo przy konieczności już ustalonych prirytetów np reflexy z przodu, to realizacja basu będzie tu kluczowa. Trzeba pamiętać, że Luxy mają tę ekspozycję bardzo zrównoważoną by nie powiedzieć słabą przy innych zaletach już o proweniencji wybitne niemal. Krótko mówiąc, nie musi być dobrze uwzględniając trudne warunki pomieszczenia i przebić te sprzedane Heco może nie być łatwo tak by usłyszeć efekt woouuu od razu.
Co do Wafli, to podzielam opinię Freya co do Cantonów, jak dla mnie Wafle w różnych odmianach grają bardzo podobnie, choć bardzo interesująco ale zwłaszcza te większe obudowy. Czyli poza tematem pomieszczenia audio.
Dodatkowo jeszcze ucho lubi się przyzwyczaić i pamięta, że gdy po kilku latach grania w kuchni na Cantonach GLE50/60 (już nie pamiętam modelu dokładnie, ale takie jak Kukiz30 kiedyś miał/sprzedawał), wszystko co postawiłem i sporo droższe wydawało mi się nijakie, naal miałem te Cantony i stawiałem jedne na drugich z różnymi nowymi pomysłami.. i nic, Cantony rządzą, sobie myślałem :), tak to bywa, że przyzwyczajenie i autosugestia mają priorytet i wtedy dobrze jest posadzić jakieś inne ucho do słuchania. Dobrze zbudowana blondyna może mieć atrybuty by przekonać nas do danego modelu zdecydowaniej. :)

BTW, Celestion Ditton mieszczą się jeszcze spokojnie w budżecie i kika innych Celestion o brytyjskiej charakterystyce brzmieniowej np model 33 (niestety wysokość około 60 cm, ale są i mniejsze). W sieci jest porównanie wielkości poszczególnych paczek zestawionych razem gabarytowo i coś się dobierze na pewno.
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Kolumny do Luxman L-405 - Niemcy czy Anglia?

#69

Post autor: Tarkus »

One man's meat is another man's poison.
darkman pisze:
27 paź 2023, 09:33
Dalej wracam do konieczności odsłuchów, bo przy konieczności już ustalonych prirytetów np reflexy z przodu, to realizacja basu będzie tu kluczowa. Trzeba pamiętać, że Luxy mają tę ekspozycję bardzo zrównoważoną by nie powiedzieć słabą przy innych zaletach już o proweniencji wybitne niemal.
Cenna informacja! Dziękuję! Jak się na pewno domyślasz, nie miałem okazji słyszeć tego wzmacniacza (ani w zasadzie żadnego innego) z kolumnami referencyjnymi. Rozumiem, że w świetle Twojej uwagi potrzebuję kolumn z lekkim nadmiarem basu, czy tak?
Jaka jest ekspozycja góry w Luxmanie? Czy trzeba jakoś łagodzić sopran, czy wystarczy nie podostrzać?
Arkadyo pisze:
27 paź 2023, 09:27
Ja poporostu nie rozumiem co ma jasne granie do zatok...
Bóle zatok (i ogólnie głowy) powodują, że generalnie pacjent nie znosi ostrych dźwięków, szczególnie wysokich.
Poza tym ja ogólnie lubię ciepłe charakterystyki i nie wiem, czy jest sens na siłę z tym walczyć. Nie jestem wrogiem jasnego grania w ogólności, tylko to po prostu nie moja bajka. Tak, że np. Heco to spoko kolumny, ale zwyczajnie nie dla mnie (chyba że do bardzo, bardzo ciemnych wzmacniaczy, jak np. Kenwoody z przełomu lat 80./90.).
Arkadyo pisze:
27 paź 2023, 09:27
Przecież wiekszość kolumn dobrze brzmiących jest po jasnej stronie.
No to kiepsko. :( Ale chyba jednak nie wszystkie?
Arkadyo pisze:
27 paź 2023, 09:27
Za to duzo bardziej mnie wkurza jak w konstrukcji kolumny szmaciana kopułka jest zmuszana do gry za nisko przez co robi się natarczywa i ostra...
Kolejna cenna dla mnie informacja. Dziękuję znów. :) Czy to oznacza, że "3-way to jest to"?
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
kukiz 30
Posty: 1924
Rejestracja: 18 wrz 2016, 16:05
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Kolumny do Luxman L-405 - Niemcy czy Anglia?

#70

Post autor: kukiz 30 »

@Tarkus mam przeszło ten wzmak od bodajże 3, 4 lat jeszcze nigdy nie zdarzyło się bym musiał regulować korektorem. A grałem na nich sporo kolumn.
Szkoda ze w twoim wypadku gabaryty Cię ograniczają.
Mission Cyrus One, Luxman L405,Sony PS-X6,DAC by Martynka, Infinity RS-4000.
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kolumny do Luxman L-405 - Niemcy czy Anglia?

#71

Post autor: Arkadyo »

Czy to oznacza, że "3-way to jest to"?
W teorii tak - zawsze mniejszy głosnik sredniotonowy pozwoli wyżej zrealizowac podział pasma z kopułką i w łatwiejszy sposób odfiltrować rezonanse. W praktyce wiele kolumn dwudroznych nie ma z tym problemu i nawet jest sporo szmacianych kopułek które można na tyle nisko ciąć, że łączone są ze stosunkowo dużymi midbasami o sztywnych membranach i znacznym break up na wykresie srednicy. I ich polaczenie daje świetny efekt. Niestety cena takich kolumn...
Teoretycznie w kolumnach 3 way jest mniej kompromisów i mają przewagę np 30cm basowca (przy ktorym kazdy midbas 2 way to bedzie popierdułka) ale połaczyc go dobrze z gorą pasma też nie jest łatwo. Najlepiej 4 way :)
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
kulek123
Posty: 465
Rejestracja: 06 gru 2018, 14:58
Gramofon: SABA PSP 248
Lokalizacja: Wilków

Re: Kolumny do Luxman L-405 - Niemcy czy Anglia?

#72

Post autor: kulek123 »

Jeżeli stajnia niemiecka to może:
https://allegro.pl/oferta/telefunken-tl ... 4296781511
https://allegro.pl/oferta/kolumna-telef ... 2473531651
lub Telefunken TL710
Miałem TL70 grały fajnie dołem i średnicą ale troszkę góry mi brakowało w stosunku do moich Philipsów. Te linkowane mogą być podobną szkołą grania, może ktoś je słyszał i się wypowie. Gabarytowo może spasują.
SABA PSP 248 / PHILIPS 22RH720 / AKAI CD-37 / ADK 3540
Mmarioo
Posty: 32
Rejestracja: 09 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Stg

Re: Kolumny do Luxman L-405 - Niemcy czy Anglia?

#73

Post autor: Mmarioo »

H/K Dvd 31 / Sabaj A20d / AVM COMPETITION AMP / Smsl A300/ AudioPhysic TEMPO 2/ Heco superior 700
grzehu82
Posty: 2009
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kolumny do Luxman L-405 - Niemcy czy Anglia?

#74

Post autor: grzehu82 »

Arkadyo pisze:
27 paź 2023, 08:15
jakbyś miał wziąc slub z tymi kolumnami
Dokładnie...to sa propozycje, a trzeba ich najlepiej samemu słuchać. Przecież nikt nie każe ich od razu kupić.
Tarkus pisze:
27 paź 2023, 00:15
To dwudrożne maleństwo
Masz ograniczenie do 40 cm wysokości paczki, więc ja już gubię się czego oczekujesz czy spokojnej góry i dobrej średnicy czy pierdyknięcia, bo ja już nie wiem czego...może Cantonów??? Możesz zmienić na Cantony nie ma problemu. Kup Cantony, to dobre kolumny, tylko proszę nie pisz za chwilę że coś znowu nie gra jak myślałeś albo koledzy pisali.
Tarkus pisze:
27 paź 2023, 11:07
Heco to spoko kolumny, ale zwyczajnie nie dla mnie (chyba że do bardzo, bardzo ciemnych wzmacniaczy
Ale czy Cantony zagrają "cieplej" owe Heco :think: Wątpię, dlatego myślę że ten kierunek to ślepa uliczka.
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15149
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Kolumny do Luxman L-405 - Niemcy czy Anglia?

#75

Post autor: darkman »

kukiz 30 pisze:
27 paź 2023, 11:41
@Tarkus mam przeszło ten wzmak od bodajże 3, 4 lat jeszcze nigdy nie zdarzyło się bym musiał regulować korektorem. A grałem na nich sporo kolumn.
Szkoda ze w twoim wypadku gabaryty Cię ograniczają.
Też gram direct bez korekcji i nie odczuwam takiej potrzeby. To tyle.
ODPOWIEDZ