Kolumny do Arcam 6+

Tematy związane z zakupem sprzętu nagłaśniającego
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Geeral
Posty: 21
Rejestracja: 11 wrz 2023, 11:56
Gramofon: Poszukiwany
Lokalizacja: Toruń

Kolumny do Arcam 6+

#1

Post autor: Geeral »

Witam,
Poszukuję w budżecie do 1500 zł kolumn podłogowych do gatunku rock/metal. Napędzane będą przy pomocy wzmacniacza Arcam alfa 6+. Znalazłem dwie opcje które mi się podobają ale nie wiem które będą lepszym wyborem i czy wzmacniacz da radę je dobrze napędzić.

https://www.olx.pl/d/oferta/kolumny-inf ... W9i9D.html

https://www.olx.pl/d/oferta/kolumny-pod ... TW3r4.html

Z góry dziękuję za odpowiedzi i mam nadzieję że zamknie to na chwilę moje tematy sprzętowe :)
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kolumny do Arcam 6+

#2

Post autor: Arkadyo »

Zwróć uwagę na basrefleks - kolumny z tunelami z tyłu wymagają sporo miejsca od ściany.
Słyszałem dynaudio, choc chyba model 52 i jak dla mnie był to świetny dźwięk w tym przedziale cenowym.
Za to kilka infinity (nie wiem czy te dokładnie) i grały sucho i sterylnie. Zaden z modeli infinity mi się nie podobał na tyle na ile kosztująni napewno w cenie 1500zł znalazłbym sporo lepiej grajacych kolumn - chocby dali 450.
Ale z dynaudio bedziesz zadowolony jak nie oczekujesz basu masujacego klatę. Średnica i góra piekne pełne powietrza i przestrzni przy bardzo dobrej rozdzielczosci. Bas fajny szybki i wcle nie mały.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kolumny do Arcam 6+

#3

Post autor: Arkadyo »

A jak chcesz do rocka "jebniecie" tzn duże granie to poszukaj paradigm monitor 7 v 5 albo wyższe 7v7 czy 9.3 - grają jeszcze potężniej co przy metalu na nisko strojonych gitarach ma niebagatelne znaczenie. Jak lubisz defa...
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kolumny do Arcam 6+

#4

Post autor: Arkadyo »

Trzeba przewalic znaczne ilosci kolumn i wzmacniaczy żeby sobie pod muzyke dobierać wg własnych upodobań. Myslę, że smiało możesz zacząć od tych dynaudio. Do tego pożyczaj gdzie sie da rózne wzmaki i kolumny i przynoś do domu do porównania. Z czasem znajdziesz co Ci najbardziej odpowiada. Ogólnie do rocka/metalu powinieneś zwrócić uwagę na wzmacniacze yamahy. Niestety te stare wysmienite serie A ciężko kupić w dobrym stanie. Prędzej AX czy nowsze AS i choć góra może nie powala za to mieso na dole i ogólny wygar dołu...
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15149
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Kolumny do Arcam 6+

#5

Post autor: darkman »

Ano tylko, że Dynki 52SE to podstawkowce zasadniczo w zależności od roku produkcji jest i gabaryt. Standy byłyby konieczne, le to fajna opcja.
Bas reflexy od frontu mają np Focale, przynajmniej jedne z moich - Chorus V / też mam na standach/. To tak BTW bo ktoś z kolegów oferował na bazarku u nas podłogówki dość fajne. Obawiam się, że Audience 52 za 1500 się nie kupi.
A warto pamiętać, że Dynki choć znakomite paczki, to wymagają solidnego i wydajnego pieca, ale tak szedłbym w tym kierunku zwiększając trochę budżet.
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kolumny do Arcam 6+

#6

Post autor: Arkadyo »

W opisie tych dynaudio jest, że wymieniane były zawieszenia... Juz mi sie nie podoba. Cholera wie co tam wstawiono.
W oryginale byłyby strzałem w dyche w tej cenie pomimo niezbyt wysokiej skuteczności. Niestety ale 2 drozne kolumny ze znaczną kompensacją baffle step tak będą miały i trzeba brak skuteczności nadrobić z wydajności tranzystorów. Tutaj niestety trzeba indywidualnie zdecydować - skuteczniej ale mniej dynamicznie czy ciszej ale z wyrównaniem tego co nam zjada baffle step :).
Albo adaptacja całego pomieszczenia pod zestaw audio tzn zabudowa kolumn w ścianie. Ciekawe, że jeszcze żaden audiofil na to nie wpadł - wydają krocie na przewody audio, wygłuszacze i rozpraszacze do pomieszczeń a zabudowy kolumn w ścianie nikt nie realizuje. Co prawda w odgrodach duże gdny sie pojawiają ale na scianę nikt sie nie zdecydował. A przecież możnaby się zmiescić w kilku czy tam kilkunastu centymetrach. I ile problemów by to rozwiązało... Do kilku watowej lampy jak znalazł.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2033
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Kolumny do Arcam 6+

#7

Post autor: MaciejT »

U mnie kiedyś ten wzmacniacz grał z takimi: B&W DM309
https://allegro.pl/oferta/b-w-dm309-kol ... 2835389059
Niestety ponad budżet, ale może jak by ponegocjował, rozbił skarbonkę to kto wie. Dobrana z nich para była i bardzo dobrze wspominam ten duet.
grzehu82
Posty: 2009
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kolumny do Arcam 6+

#8

Post autor: grzehu82 »

A nie najlepiej samemu ocenić w ulubionej muzyce?
Proponuję na miejscu coś posłuchać z własnym wzmacniaczem, będzie to jakiś punkt odniesienia:
https://www.olx.pl/d/oferta/kolumny-pod ... PvuXr.html
Albo te
https://www.olx.pl/d/oferta/kolumny-gal ... UaKE6.html
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
ODPOWIEDZ