Odsłuch - jakie głośniki kupić?

Tematy związane z zakupem sprzętu nagłaśniającego
ODPOWIEDZ
krzysiek
Posty: 59
Rejestracja: 17 lut 2009, 16:36
Lokalizacja: Homo Varsoviensis

Odsłuch - jakie głośniki kupić?

#1

Post autor: krzysiek »

Bardzo powoli zaczynam się interesować wymianą odsłuchów w swoim sprzęcie(uniwersalne głośniczki od mini wieży). Czytam, czytam a i tak mało wiem. Muzyka to rap, funk - raczej nic mocniejszego grać nie będzie. Cena: myślę, że ok 1,5k. Rozumiem, że w gre wchodzą kolumny(monitory studyjne(?) nie nadają się do zwykłego nagłośnienia pokoju?). Coś ktoś wie, coś ktoś poleca(nie wiem co jeszcze mogę uwzględnić?). Odsłuchy nie muszą mieć dużej MOCY, ale żeby czysto grały. Zależałoby mi raczej na nowym sprzęcie, chyba że ktoś przekona mnie do kupienia używanego :)

Edit: Słyszałem praktycznie same pozytywne recenzje na temat fostex pm 0.4 mk II albo model wyżej tylko że to są właśnie monitory studyjne i nie wiem czy się nadają do samego odsłuchu i nagłośnienia pokoju(10m2).
Vinyl kills the mp3 industry
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Odsłuch - jakie głośniki kupić?

#2

Post autor: Wojtek »

Cholera, kolejny wątek o którym prawie że zapomniałem ;) Wybacz za zwłokę krzysiek.

Chyba pierwszy raz spotykam się z pisaniem o głośnikach/kolumnach per "odsłuchy" :) Ciekawe.

Zamierzasz wymienić głośniki, ale mini-wieżę pozostawić? Bo w sumie to wybierając głośniki trzeba również patrzeć na to, co ma je "napędzać" ;)
krzysiek pisze:Muzyka to rap, funk - raczej nic mocniejszego grać nie będzie.
Funk bywa mocny ;)

Monitory studyjne jak najbardziej nadają się do nagłośnienia pokoju. Ich zaletą jest czystość dźwięku. Wadą jednak jest relatywnie niska moc no i to, że nie możemy się po nich spodziewać bardzo niskich tonów (ograniczone ze względów czysto fizycznych; małe rozmiary i pojemność obudowy). Zazwyczaj są to też konstrukcje dwudrożne, czyli mamy w kolumnie jeden głośnik odpowiedzialny za pasmo niskie i średnie oraz jeden głośnik wysokotonowy.

Ogółem rzecz biorąc monitory mogą być całkiem niezłym wyborem dla Ciebie, skoro, jak mniemam, nie masz parcia na mocny, niski bass :)

1.5k to całkiem niezły budżet na kolumny. Trudno mi doradzić coś konkretnego, za mało siedzę w nowym sprzęcie. Na pewno nie polecam nowych JBLi z linii konsumenckiej (seria "Northridge" czy jakoś tak?). Słyszałem dużo dobrego o monitorkach firmy Yamaha (serie NS i Pianocraft).

Osobiście nie widzę czemu nie miałbyś zerkać na sprzęt używany :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
krzysiek
Posty: 59
Rejestracja: 17 lut 2009, 16:36
Lokalizacja: Homo Varsoviensis

Odsłuch - jakie głośniki kupić?

#3

Post autor: krzysiek »

Tak, głośniki wywalić i nowe wstawić, a wieża zostaje ta sama(Philips MC175). Chodziło mi o żadne heavi metalowe płyty czy coś w ten deseń. Tak właśnie myślałem, że monitory będą w sam raz, ale nie byłem pewny czy do zwyklego odsłuchu będą pasować.
Strasznie mnie korcą fostex pm 0.4 mk II ale te co podałeś oczywiście sprawdze :)
Vinyl kills the mp3 industry
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Odsłuch - jakie głośniki kupić?

#4

Post autor: Wojtek »

Miej tylko na uwadze, że twoja mini-wieża ma wydolność rzędu 2x 18W (nie wiem jakiej impedancji, czyli ohmów, zgaduję że 8 albo 6, sprawdź bo to ważne dosyć), czyli branie głośników powyżej 20-30W mocy znamionowej trochę mija się z celem tutaj :)

Zresztą, powiem ci że dobieranie nowych kolumn do mini-wieży to swoisty precedens, w sensie że mało kto tak robi :)
Pomysł czy oprócz nowych kolumn nie warto by było też zaopatrzyć się w jakiś wzmacniacz czy amplituner (wzmacniacz+tuner radiowy).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
krzysiek
Posty: 59
Rejestracja: 17 lut 2009, 16:36
Lokalizacja: Homo Varsoviensis

Odsłuch - jakie głośniki kupić?

#5

Post autor: krzysiek »

Instrukcji żadnej nie mam, jest od dołu napisane 220-230V, 50Hz, 32W a z tyłu przy wtykach do głośników 'Speakers 4Omy'. W ogóle głośniki są podłączone przez dziwne kable, co się wpina do wieży i głośników jakby na zacisk(nie wiem jak to określić) a chyba monitory są zwykłymi kablami podłączane?
Zastanawiałem się właśnie o zestawie Technics wzmacniacz/amplituner + odtwarzacz CD, ale myślałem, że może wystarczy tylko głośniki wymienić i wszystko będzie git.
Vinyl kills the mp3 industry
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Odsłuch - jakie głośniki kupić?

#6

Post autor: Wojtek »

Te 32W to chyba maksymalny pobór prądu dla całego urządzenia (to by pasowało, biorąc pod uwagę, że jest to informacja zazwyczaj pojawiająca się na tabliczce znamionowej tuż obok informacji o napięciu itd. ;) ).

Hoho, głośniki o impedancji 4ohm :) No nieźle. W takim razie mini-wieża jest dwukrotnie słabsza niż myślałem :)
krzysiek pisze:W ogóle głośniki są podłączone przez dziwne kable, co się wpina do wieży i głośników jakby na zacisk(nie wiem jak to określić)
Czasami zintegrowane wieże i mini-wieże mają takie patenty, uniemożliwiające podłączenie jakichś innych urządzeń czy też wymiany komponentów.
krzysiek pisze:a chyba monitory są zwykłymi kablami podłączane?
Tak, kablami głośnikowymi, ale zarówno po stronie kolumn jak i wzmacniacza występują zaciski (pod różną postacią). Wszak coś musi trzymać kabel w urządzeniu :)

Ogółem, wieże i mini-wieże to takie konstrukcje, które z zasady są ściśle zintegrowane do współgrania ze sobą i nie pozostawiające wielkiego pola do manewru :)
Takie mają zresztą założenie funkcyjne.

Jak ktoś chce czegoś więcej to bawi się klockami i układa własne puzzle ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
krzysiek
Posty: 59
Rejestracja: 17 lut 2009, 16:36
Lokalizacja: Homo Varsoviensis

Odsłuch - jakie głośniki kupić?

#7

Post autor: krzysiek »

Czyli zaczynam kompletować sprzęt. Odkopie, jakbym potrzebował info na temat głośników
Vinyl kills the mp3 industry
Obywatel G K
Posty: 27
Rejestracja: 13 lut 2010, 23:39

Re: Odsłuch - jakie głośniki kupić?

#8

Post autor: Obywatel G K »

Wojtek pisze:
Ogółem, wieże i mini-wieże to takie konstrukcje, które z zasady są ściśle zintegrowane do współgrania ze sobą i nie pozostawiające wielkiego pola do manewru :)
Takie mają zresztą założenie funkcyjne.
Zwykle jednak wystarczy przeciąć kabel przed kolumną i jego 2 żyły podłączyć do zacisków kolumny zwracając uwagę na oznaczenie fazy (zwykle czerwone lub jakaś dodatkowa linia np. czarna na izolacji jednej z żył).

Wydaje mi się, że przy standardowym wzmacniaczu głośniej powinny zagrać kolumny o większej efektywności np. 92 dB (z praktyki wiem, że nawet średniej jakości kolumny grają dużo lepiej i głośniej od standardowych z "mini wieży").

W tym konkretnym przypadku mając do "wydania" 1,5 tys najlepiej kupić amplituner + CD a do tego kolumny (polecam używane, bo za tą samą cenę będziesz miał dużo wyższej klasy i jeśli masz miejsce to spokojnie kupisz 3-drożne).

Co do odtwarzania niskich tonów to dobre monitory choć nie odtworzą basu głośno to ich pasmo przenoszenia potrafi być zaskakujące - kiedyś znajomy przyniósł płytę z nagraniami testowymi i okazało się, że moje monitory ESS typ 9 bardzo ładnie odtwarzały od 48 Hz, a 3-drożne kolumny estradowe z głośnikami basowymi 40 cm ledwo odtwarzały tą częstotliwość pomimo ustawienia na wzmacniaczu 8 krotnie większej mocy.
Awatar użytkownika
Joose
Posty: 27
Rejestracja: 07 kwie 2010, 18:36
Lokalizacja: Słupsk

Odsłuch - jakie głośniki kupić?

#9

Post autor: Joose »

Krzysiek... Wywal mini wieżę na śmietnik albo oddaj dla powodzian. Nawet najlepsze kolumny w połączeniu z tym co masz w domu nie zagrają dobrze. Powodów jest kilka, otóż... Jeżeli Twoja "wieża" pobiera z sieci 32W to moc oddana przy 4 Ohm będzie nie większa 12 W (teoretycznie) gdyż transormatory mają w najlepszym wypadku wydajność sięgającą 50%/60%. Z kolei nie widzaiłem mini wieży, która dysponowałaby mocą rzeczywistą większą niż 10W. Co do monitorów odsłuchowych to kwestia tego jakie brzmienie lubisz. Monitory charakteryzują się bardzo liniowym przetwarzaniem pasma akustycznego, a co za tym idzie nie ma tam miejsca na podbijanie niskich częstotliwości obudową stąd też wrażenia Obywatel G K :
Obywatel G K pisze:Co do odtwarzania niskich tonów to dobre monitory choć nie odtworzą basu głośno to ich pasmo przenoszenia potrafi być zaskakujące - kiedyś znajomy przyniósł płytę z nagraniami testowymi i okazało się, że moje monitory ESS typ 9 bardzo ładnie odtwarzały od 48 Hz, a 3-drożne kolumny estradowe z głośnikami basowymi 40 cm ledwo odtwarzały tą częstotliwość pomimo ustawienia na wzmacniaczu 8 krotnie większej mocy.
Jeżeli chodzi o monitory odsłuchowe to faktycznie, basu w nich nie dostaniesz w takiej dawce jaką byś potrzebował, a to dlatego, że są one zbudowane w taki sposób by jak najbardziej liniowo odtworzyć pasmo nie dodając nic od siebie. Tym samym konstukcja obudowy nie będzie podbijała najniższych częstotliwości co będzie skutkowało niedoborem miękkiego, niskiego i mięsistego basu. Co prawda będą one nad wyraz analityczne ale i bardzo suche w przekazie. Co do estradówek to prawda, jest taka, że nie uzyskamy miękkiego basu z estradowego przetwornika gdyż sama jego konstrukcja (bardzo twarde zawieszenie dolne i górne) to uniemożlwia.
Druga, bardzo ważna sprawa. Nie kupuj amplitunera gdyż źaden amplituner nie zagra tak dobrze jak jego klasowy odpowiednik w postaci wzmacniacza zintegrowanego. Proponuję poszukać czegoś u NAD'a jeśli zależy Ci na dobrej stereofonii, sporej przestrzeni no i oczywiście konkretnym, mięsistym dole. Proponuję poszukać modelu wyposażonego w preamp gramofonowy. Myślę, że do 500 pln. dostaniesz coś całkiem przyzwoitego, a w kwocie 1000pln. można zakupić w miarę sensowne kolumny, np.

http://allegro.pl/item980602751_jamo_c_ ... _w_wa.html

http://allegro.pl/item993101773_wzmacni ... klasa.html

Nie patrz na to, że wzmacniacz jest delikatnie mówiąc niezbyt ładny. To jak potrafi zagrać rekompensuje niedostatki estetetyczne. Tak zestaw zagra lepiej niż możesz się spodziewać.
krzysiek
Posty: 59
Rejestracja: 17 lut 2009, 16:36
Lokalizacja: Homo Varsoviensis

Odsłuch - jakie głośniki kupić?

#10

Post autor: krzysiek »

Na takie kolumny chyba nie mam miejsca w pokoju, dlatego głównie myślałem o czymś mniejszym. Czyli monitory + subwoofer byłby dobrym rozwiązaniem?
Vinyl kills the mp3 industry
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Odsłuch - jakie głośniki kupić?

#11

Post autor: Wojtek »

krzysiek pisze:Czyli monitory + subwoofer byłby dobrym rozwiązaniem?
W formie kompromisu raczej tak :)

NADy faktycznie urodą nie grzeszą. Taki minimalistyczny styl ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Joose
Posty: 27
Rejestracja: 07 kwie 2010, 18:36
Lokalizacja: Słupsk

Odsłuch - jakie głośniki kupić?

#12

Post autor: Joose »

Jeśli nie masz miejsca to w grę wchodzą zestawy podstawkowe. Zobacz co znalazłem. Totalny Hi-End. masz monitory aktywne (z wbudowanym wzmacniaczem) jednej z najlepszych firm w świecie. Produkt firmy, która nie uznaje kompromisów. Osobiście gdybym miał 1500pln. na zbyciu kupiłbym te kolumny bez zstanowienia. Mówię to z takim przekonaniem ponieważ na średniowysokim, który stosowany jest równieź i w tej aplikacji zbudowałem zestaw podłogowy. To w jaki sposób reprodukuje dźwięk ów przetwornik to czysta poezja. Co więcej, gwarantuję Ci, że żaden monitor studyjny w kwocie do 8.000 nie ma szans z tym zestawem.

http://allegro.pl/item982279512_backes_ ... 00_dm.html


Znalazłem równie ciekawą i gwarantującą dobre brzmienie konstrukcję w nieco niźszej cenie. To też jest warte sporej uwagi z tym, że do tego zestawu musisz zakupić wzmacniacz. Wybór należy do ciebie.

http://allegro.pl/item991190998_kolumny ... kazja.html

Do tego co Ci tu podalem nie potrzeba żadnego kompromisu w postaci subwoofera ponieważ te konstrukcje potrafią roznieść w pył na prawdę spore pomieszczenia.
krzysiek
Posty: 59
Rejestracja: 17 lut 2009, 16:36
Lokalizacja: Homo Varsoviensis

Odsłuch - jakie głośniki kupić?

#13

Post autor: krzysiek »

Te drugie Stratosy(to dobra, znana firma bo w ogóle nie słyszałem :)) mi się podobają i skoro mówisz, że nie potrzeba żadnego kompromisu to interesujące są dla mnie. Tylko o cenie 1500zł mówiłem ot tak, wiadomo, że chce się najtaniej dlatego te myślę, że byłyby fajnym wyborem. Do tego, skoro potrzebuje wzmacniacza to mógłbym spokojnie podłączyć do swojej wieży(na początek do czasu aż nie uzbieram sianka na wzmacniacz i odtwarzacz) czy nie warto, bo nie wykorzystam potencjału tych monitorów?

Edit: u kolegi przed chwilą słuchałem winyli/cd z kolumn Gale 3020 i całkiem fajnie, lepiej niż moje od wieży(bardzo różnicy słychać nie było, nie jestem audiofilem, ale było). I winyle grały o niebo ciszej niż CD - może to być winą preampa?
Vinyl kills the mp3 industry
Awatar użytkownika
Joose
Posty: 27
Rejestracja: 07 kwie 2010, 18:36
Lokalizacja: Słupsk

Odsłuch - jakie głośniki kupić?

#14

Post autor: Joose »

Musisz wiedzieć jedną, podstawową rzecz. Otóż Twój zestaw audio będzie grał tak jak najsłabsze jego ogniwo czyli zagra nie lepiej niż 100% moźliwości Twojej mini wieży, natomiast te 100% jest niczym w porównaniu ze 100% np. Nad'a 3020. Reasumując Nie ma sensu taki mezalians ponieważ poprostu nie bedziesz zadowolony z tego co usłyszysz, a tym samym pomyslisz... "kurde co ci kolesie mi doradzili? to ma być dobre brzmienie? ". Także jedynym sensownym rozwiązaniem jest dobry wzmacniacz + dobre kolumny.
krzysiek
Posty: 59
Rejestracja: 17 lut 2009, 16:36
Lokalizacja: Homo Varsoviensis

Odsłuch - jakie głośniki kupić?

#15

Post autor: krzysiek »

Tak, zdaję sobie z tego sprawe. A mógłbyś jeszcze podać jakieś inne propozycje, chciałbym mieć więcej niż 2 alternatywy. Np wczoraj patrzyłem na allegro i tam były kolumny podstawkowe(?) za ok 600zł powiedzmy Yamahy(nówki i nie nówki były). Czy takie są złe?
Vinyl kills the mp3 industry
ODPOWIEDZ