Wkładka do 650 zł - prośba o pomoc

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PhantomLord
Posty: 243
Rejestracja: 23 wrz 2016, 08:48
Gramofon: SABA PSP 250
Lokalizacja: Szczecin

Wkładka do 650 zł - prośba o pomoc

#1

Post autor: PhantomLord »

Witam

Planuję zakup wkładki i chciałbym poradzić się kolegów na co warto zwrócić uwagę.
Na czym będzie grało: Saba PSP-250 ze wzmacniaczem Denon PMA-720
Co będzie grało: głównie metal, rock, muzyka klasyczna oraz trochę jazzu (w tej kolejności ważności).
Budżet: absolutne maksimum to 650 zł za komplet wkładka z nową igłą.

W brzmieniu lubię dużo wysokich tonów, klarownych i głośnych, ale nie piszczących. Niskie tony nie muszą być bardzo wybijające się, ale grunt, żeby nie były bułowate i rozlane a klarowne i sprężyste. Środek zakładam raczej neutralny, ale na pewno nie podbity.

Obecnie używam AT12 z oryginalną igłą ATS12 (niebieski eliptyk łączony). W tej kombinacji brakuje mi trochę wysokich tonów i w skrócie klarowności dźwięku. Wydaje mi się również, że można by wymagać większej stereofonii czy separacji kanałów - zwał jak zwał.

Po lekturze forum, przeczytaniu / obejrzeniu różnych recenzji skłaniam się do następujących wkładek, ale niestety nie potrafię sam ocenić która ma największy dla mnie sens i która najlepiej będzie współgrać z moim ramieniem.
W kolejności przypadkowej:
- Ortofon 2M Blue
- Nagaoka MP-110
- Audio Technica AT120eb
- Goldring Elektra

Wiem, że bardzo dużo osób jak słyszy "rock" i "metal" to z marszu polecają Shure M97xE, ale słyszałem tą wkładkę i nie urażając nikogo dla mnie brzmi bułowato i nieciekawie. Nie można jej odmówić swoistego 'powera' w niskich tonach, ale niestety góra jest dla mnie nie do przyjęcia w tej wkładce.

Nie przepadam za sybilantami i zniekształcenia mi bliżej środka płyty (bo kto to lubi ;) ), a zakładam, że przy takim budżecie mogę wymagać od wkładki, że będzie sobie dość dobrze radzić ze śledzeniem rowka.

Powyżej wypisałem wkładki, które można kupić nowe. Wkładki używane mile widziane, pod warunkiem że są względnie łatwo dostępne we wspomnianym budżecie.
Tak samo z igłami, chciałbym żeby były łatwo dostępne w Europie i żebym nie musiał udawać się do Mordoru, żeby kupić nową igłę porządnej jakości.

Mając powyższe na uwadze bardzo proszę o pomoc. :)
brbr
Posty: 49
Rejestracja: 26 paź 2015, 10:32

Re: Wkładka do 650 zł - prośba o pomoc

#2

Post autor: brbr »

Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10452
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wkładka do 650 zł - prośba o pomoc

#3

Post autor: Myszor »

Słyszałem wszystkie oprócz AT i tej clearaudio (ale miałem Virtuoso).
Nie wiem co Ci się w szczurze nie podobało bo mi bardziej podchodziła niż red.
Blue zasadniczo to samo co red.
Nagaokę bym wziął pewno. Albo AT bo nie znam :)
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10452
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wkładka do 650 zł - prośba o pomoc

#4

Post autor: Myszor »

Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41543
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkładka do 650 zł - prośba o pomoc

#5

Post autor: Wojtek »

PhantomLord pisze: Obecnie używam AT12 z oryginalną igłą ATS12 (niebieski eliptyk łączony). W tej kombinacji brakuje mi trochę wysokich tonów i w skrócie klarowności dźwięku. Wydaje mi się również, że można by wymagać większej stereofonii czy separacji kanałów - zwał jak zwał.
Gdybyś się posłuchał i uderzył w ATN12XE to może byś tak nie narzekał teraz ;)
PhantomLord pisze: Wiem, że bardzo dużo osób jak słyszy "rock" i "metal" to z marszu polecają Shure M97xE, ale słyszałem tą wkładkę i nie urażając nikogo dla mnie brzmi bułowato i nieciekawie. Nie można jej odmówić swoistego 'powera' w niskich tonach, ale niestety góra jest dla mnie nie do przyjęcia w tej wkładce.
Mnie to nie dziwi. Dopiero lepsza igła potrafi wyciągnąć nieco więcej z tej wkładki.
PhantomLord pisze: Tak samo z igłami, chciałbym żeby były łatwo dostępne w Europie i żebym nie musiał udawać się do Mordoru, żeby kupić nową igłę porządnej jakości.
To i tak nieźle, bo dla wielu nadal granica Polski to coś nieprzekraczalnego przy zakupach :morda:
Niemniej taka jest prawda, że jeśli chodzi o starsze igły to ciężko o naprawdę jakościowe igły w kraju.
Entuzjastów jest chyba nadal zbyt mało by komuś opłacało się importować i sprzedawać na większą skalę tego typu towar (pomysł na biznes ;) ;) ).

Uderz w AT120E... albo po prostu kup ATN12XE :morda:

Ze starszych można uderzyć w AT13Ea.
Myszor pisze: Concepta wytrzegać sie lepiej.
Daj Pan spokój :)

Ogółem wkładki Clearaudio za drogo wychodzą względem tego co oferują. Stąd rzadko kiedy je się poleca na forum.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10452
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wkładka do 650 zł - prośba o pomoc

#6

Post autor: Myszor »

Wojtek pisze: Daj Pan spokój :)
Wysłałem im tę reckę. Niech się w dyńki pukną.
Awatar użytkownika
PhantomLord
Posty: 243
Rejestracja: 23 wrz 2016, 08:48
Gramofon: SABA PSP 250
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wkładka do 650 zł - prośba o pomoc

#7

Post autor: PhantomLord »

Wojtek pisze: Gdybyś się posłuchał i uderzył w ATN12XE to może byś tak nie narzekał teraz ;)
:D na pewno jest to gdzieś w regulaminie forum: "Po trzecie: Słuchaj Admina swego"
Niemniej nie potrafię już dłużej tej rady ignorować i igłę zamówiłem.
Wojtek pisze: Uderz w AT120E... albo po prostu kup ATN12XE :morda:
W nawiązaniu do powyższego plan jest następujący:
a) Sprawdzić ATN12XE
b) Dorwać AT120E, jeśli a) nie zagra
Wojtek pisze:Ze starszych można uderzyć w AT13Ea.
Właśnie wiele dobrego o tej wkładce czytam i śledzę jej wątek, więc możliwe że jest to myśl. Obawiam się jednak trochę o dostępność igieł, więc jest to dla mnie ewentualna alternatywa dla AT120E, jeśli uda mi się znaleźć rozsądne źródło igieł.

W temacie igieł i zakupów w Polsce to już dawno zdałem sobie sprawę, że korzystniej jest szukać na ebacy.co.uk czy innych serwisach/sklepach w Europie. Ceny przesyłek w obrębie Europy są dość rozsądne, co niestety nie zawsze można powiedzieć o przesyłkach ze Stanów czy Japonii.

Ten test Pana Japończyka o Clearaudio widziałem wcześniej: "Friends, this is the cartridge to be avoided!" :D
W ogóle ta firma wydaje mi się ma bardzo drogie logo. Kurcze na czym by nie umieścili to cena idzie znacznie w górę, ciekawe czy to kwestia farby czy grafiki ;).
Myszor pisze: Nagaokę bym wziął pewno.
Ta Nagaoka wygląda nieźle, ale boję się, czy dla mnie nie będzie za bardzo neutralna. Tak jak pisałem ja jednak lubię dużo wysokich tonów i z pewnością nie jestem fanem guzików "Source Direct", więc czy mógłbym Cię prosić, żebyś rozwinął się co nieco o tej MP-110?
Awatar użytkownika
bluegi
Posty: 433
Rejestracja: 15 cze 2015, 16:44
Gramofon: różne
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wkładka do 650 zł - prośba o pomoc

#8

Post autor: bluegi »

PhantomLord pisze:(...) czy mógłbym Cię prosić, żebyś rozwinął się co nieco o tej MP-110?
Nie wiem czy widziałeś. Piękny art Zbyszka1982 na temat mp-110 http://www.winyl.net/viewtopic.php?t=8143 Może pomoże ;)
Awatar użytkownika
PhantomLord
Posty: 243
Rejestracja: 23 wrz 2016, 08:48
Gramofon: SABA PSP 250
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wkładka do 650 zł - prośba o pomoc

#9

Post autor: PhantomLord »

Dzięki Bluegi, artykuł Zbyszka czytałem już wcześniej, chyba nawet kilka razy i morał z tego artykułu wynika dla mnie co nieco odmienny niż Zbyszek zakładał ;). Innymi słowy Zbyszek niechcący przekonał mnie bardziej w stronę AT440 niż MP110 :).
Obawiam się, że z moim obecnym sprzętem MP110 zabrzmi zbyt ciemno dla mnie oraz że efekt 'wow' i filuterna góra AT440 do mnie by bardziej przemówiły.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41543
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkładka do 650 zł - prośba o pomoc

#10

Post autor: Wojtek »

Pamiętaj że Saba nie ma regulacji VTA, a bez tego pakowanie się w igłę 440ML jest trochę nieporozumieniem.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
PhantomLord
Posty: 243
Rejestracja: 23 wrz 2016, 08:48
Gramofon: SABA PSP 250
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wkładka do 650 zł - prośba o pomoc

#11

Post autor: PhantomLord »

Wojtek pisze:Pamiętaj że Saba nie ma regulacji VTA, a bez tego pakowanie się w igłę 440ML jest trochę nieporozumieniem.
Dzięki za ostrzeżenie, wprawdzie 440ML nie miałem w planach, ale dobrze wiedzieć że na przyszłość bez regulacji VTA nie miałoby to sensu. Jak rozumiem chodzi o fakt, że szlif ML jest na tyle bardziej zaawansowany względem nagiego eliptyka AT120, że nie wybacza błędów ustawienia (w tym VTA), czy tak?

Samej 440'tki nie miałem w planach, gdyż jest to już trochę więcej niż mój budżet wytrzyma. Założyłem tylko, że AT120 będzie zbliżona brzmieniowo bardziej do AT440 niż do Nagaoki MP-110.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15123
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Wkładka do 650 zł - prośba o pomoc

#12

Post autor: darkman »

Zgadza się. AT120 to dobry i rozsądny wybór.
Sądzę, że osiągniesz zakładane preferencje brzmieniowe.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41543
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkładka do 650 zł - prośba o pomoc

#13

Post autor: Wojtek »

PhantomLord pisze: Jak rozumiem chodzi o fakt, że szlif ML jest na tyle bardziej zaawansowany względem nagiego eliptyka AT120, że nie wybacza błędów ustawienia (w tym VTA), czy tak?
Tak jest.
PhantomLord pisze: Założyłem tylko, że AT120 będzie zbliżona brzmieniowo bardziej do AT440 niż do Nagaoki MP-110.
To na pewno.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ