Pioneer 3MC prosba o pomoc.

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
wlod55
Posty: 16
Rejestracja: 22 gru 2016, 21:52

Pioneer 3MC prosba o pomoc.

#1

Post autor: wlod55 »

Witam i proszę o pomoc.
Niedawno zakupiłem gramofon Pioneer PL 8 z wkładką 3CM. Wiadomo,że nowy sprzęt to nie jest, to zacząłem go ustawiać, kalibrować i co tam jeszcze. Z jedną rzeczą nie umiałem dać sobie rady, igła nie była ustawiona prostopadle do płyty, odkręciłem całą wkładkę, chciałem wyjąć igle, no i stało się. Mam teraz kawałek igły, magnesiki i sam nie wiem co jeszcze, pewnie igłę już mogę wyrzucić. Dość,że ciężko u nas kupić czy igłę, czy wkładkę oryginalną Pioneera to jeszcze koszt jest praktycznie taki, jak wartość gramofonu. Załamałem się totalnie, ale za głupotę trzeba płacić.
Mam ogromna prośbę do szanownych forumowiczów. Pomóżcie, co teraz lepiej zrobić, Kupić oryginalną igłę, czy może szukać jakiejś innej, czy może wymienić całą wkładkę? Prosiłbym o jakieś propozycje. Cena jaką mogę przeznaczyć, to coś w granicach 200 zł, no chyba że na prawdę warto dołożyć jeszcze ze 100, jeżeli efekt byłby znaczny na plus.
Dodam jeszcze że muzyka jaką słucham to rock, pop. W tej chwili gramofon mam podłączony pod stary wzmacniacz Diory, ale posiadam Harman Kardona HK 680 i planuję zakup preampa ART DJ Pre II, kolumny to konstrukcja DIY. Dołączam fotki z tego co mi zostało.
Z góry dziękuję za pomoc Włodek.
P.S.Na naszym olx znalazłem całą wkładkę za 400, być może troszkę taniej udałoby się kupić https://www.olx.pl/oferta/wkladka-mc-pi ... 6886eecd8f

P1050416.JPG
P1050424.JPG
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6366
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Pioneer 3MC prosba o pomoc.

#2

Post autor: Regsoft »

Z tego co wiem Pioneer PC-3MC to niskonapięciowa wkładka typu MC a ART DJ Pro II jest przedwzmacniaczem do wkładek MM :? Dalsze działania zależą od budżetu. Z tego co napisałeś wydaje mi się, że raczej powinieneś szukać nowej wkładki MM aby się w nim zmieścić ...
wlod55
Posty: 16
Rejestracja: 22 gru 2016, 21:52

Re: Pioneer 3MC prosba o pomoc.

#3

Post autor: wlod55 »

Ta wkładka to taka trochę hybryda na wyjściu ma 2.5 mV. Powiem tak,jeżeli warto np w tym gramofonie zostać przy wkładce Pioneera to jestem w stanie wyłożyć te 400 zł na wkładkę z ogłoszenia, chyba że za te pieniądze dostanę coś lepszego.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pioneer 3MC prosba o pomoc.

#4

Post autor: Wojtek »

wlod55 pisze: Dość,że ciężko u nas kupić czy igłę, czy wkładkę oryginalną Pioneera to jeszcze koszt jest praktycznie taki, jak wartość gramofonu
Nie wiem co w tym dziwnego :) Oczywiście patrząc na ceny nowych sztuk to wkładka była tańsza od gramofonu :P

Tak, PC-3MC to wkładka MC HO, więc można spokojnie używać z Art DJ Pro II.

Osłuchałeś się w ogóle z nią? Wiesz jak brzmi? Bo jeśli nie wiesz to tak trochę loteria :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
wlod55
Posty: 16
Rejestracja: 22 gru 2016, 21:52

Re: Pioneer 3MC prosba o pomoc.

#5

Post autor: wlod55 »

Przez kilka dni słuchałem i brzmienie mi odpowiadało, ale z drugiej strony nie mam żadnego porównania. Kolega ma jakąś starą fonice z wkładką Mf 104 to ja spróbuję włożyć i jedynie tak odsłuchać jeszcze. We wkładce Pioniera przeszkadzało mi niezbalansowanie kanałów, ale to pewnie kwestia ustawienia była,albo może wada wkładki.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 14998
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Pioneer 3MC prosba o pomoc.

#6

Post autor: darkman »

wlod55@, wyrwałeś igłę po prostu. :?
Igła/moduł - kompletna wygląda i kosztuje tak:
https://www.thakker.eu/en/needles/pione ... us/a-5490/
(mozna szukać nieco taniej, ale z kosztami wysyłki i tak będzie podobnie - może jednak warto).
W Twoim wypadku sensowna jest jej wymiana, bowiem masz już korpus.
Wkładka z ogłoszenia ma igłę o nieznanej historii, choć być może dobrą. Można zaryzykować, ale wówczas będziesz miał dwa korpusy.

>>
przeszkadzało mi niezbalansowanie kanałów,
>>

To prawie na pewno błąd użytkownika - zła geometria.
wlod55
Posty: 16
Rejestracja: 22 gru 2016, 21:52

Re: Pioneer 3MC prosba o pomoc.

#7

Post autor: wlod55 »

Na zdjęciu tego za bardzo nie widać, ale w korpusie w miejscu igły został coś jakby "włos" być może to część igły. Próbowałem go wyjąć że znajomy elektronikiem ale nie da rady,nie chce na siłę czegoś robić,bo nie chciałbym żebym zniszczył jeszcze korpus. No ale z drugiej strony jak nie wyjmę to nowej igły nie założę. Pytanie czy w ogóle da się założyć tam jeszcze jakaś igłę.
Zalozylem MF 104, różnica kolosalna jest moim zdaniem, brzmienie dużo bardziej ciemne. Mam już kolumny, która grają ciemno,to brzmienie na MF odpada. Jedynie co ciekawe zbalansowaly się kanały, a wywarzylem tylko ramię. Czy jednak brak zbalansowania mógł wynikać z wady wkładki Pioniera?
Dziękuję i pozdrawiam Wlodek
FunGD
Posty: 28
Rejestracja: 14 lis 2016, 15:55

Re: Pioneer 3MC prosba o pomoc.

#8

Post autor: FunGD »

przecież nie wymieniasz samej igły, tylko to całe szaro-brązowe ustrojstwo, to co się przejmujesz ;)
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6366
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Pioneer 3MC prosba o pomoc.

#9

Post autor: Regsoft »

wlod55 pisze: Ta wkładka to taka trochę hybryda na wyjściu ma 2.5 mV
A to co innego. ART pociągnie :)
wlod55 pisze: wyłożyć te 400 zł na wkładkę z ogłoszenia
W MC wymieniasz moduł warty niewiele mniej niż wkładka. Nie wpadaj więcej na pomysł wyrywania samej igły. Nowy moduł kosztuje niewiele więcej niż ta wkładka na OLX. Chyba jednak bym się nie zdecydował. Co innego jak ktoś sprzedaje prawie nową igłę z fakturą zakupu i wiedzą jaki ma przebieg a co innego jak kupujesz używkę z tekstem "idealna". Może ładnie grać ale mieć paręset godzin za sobą :?
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 14998
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Pioneer 3MC prosba o pomoc.

#10

Post autor: darkman »

wlod55 pisze: Czy jednak brak zbalansowania mógł wynikać z wady wkładki Pioniera?
wlod55 pisze: Z jedną rzeczą nie umiałem dać sobie rady, igła nie była ustawiona prostopadle do płyty
darkman pisze: To prawie na pewno błąd użytkownika - zła geometria.
Włodku wnoszę, to co wyżej. Nie wykonałeś poprawnie geometrii ustawienia wkładki i ramienia. Przypuszczalnie również nacisku, kąta śledzenia itd... Stąd problem odsłuchowy. Obecnie już nie stwierdzisz tego z całą pewnością nim nie wymienisz igły.
Generatory wkładek ulegają uszkodzeniu niezwykle rzadko. To stawiałbym na miejscu ostatnim.
Zasadniczo z porównania z Mf-104 nic nie wynika poza tym, że brzmienie ci nie odpowiada. To inny typ wkładki w ogóle, typowy MM versus HO.

Co zrobić? Jeśli nie chcesz wymienić igły, to pozostaje wymiana wkładki z założonego poziomu cenowego 200-300 pln i odzyskanie jakiejś kwoty z korpusu HO, który wydaje się być dobry. Kwota do odzyskania nie jest jakaś specjalna, bo główny koszt w tej wkładce w jej obecnym stanie to igła. Zatem sam korpus może być atrakcyjny tylko dla kogoś, kto ma już taką igłę. To przypadek raczej incydentalny, bo w praktyce najczęściej jest odwrotnie.
Dlatego ceny korpusów na rynku wtórnym są niskie, a wręcz bardzo niskie.
Decyzja należy do Ciebie.
wlod55
Posty: 16
Rejestracja: 22 gru 2016, 21:52

Re: Pioneer 3MC prosba o pomoc.

#11

Post autor: wlod55 »

No co tu powiedzieć, nauczkę już mam,tyle że kosztowało mnie to trochę. Człowiek uczy się całe życie. Teraz już wiem,co źle zrobiłem. Przemyśle sprawę. Rozumiem darkman ,że ten link, który podałeś wcześniej, gdzie mogę zakupić ta igłę to są igły nowe? W sumie z przesyłką wyjdzie ok 600 stówek. Krótko słuchałem na tym Pioniere płyt,ale brzmienie raczej mi się podobało. A czy moglibyście polecić jeszcze coś ciekawego do tego mojego gramofonu, gdybym jednak chciał zmienić wkładkę. Tak w granicach 300-350 złotych.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 14998
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Pioneer 3MC prosba o pomoc.

#12

Post autor: darkman »

Tak to igły nowe. Nie mam pomysłu gdzie szukać tańszych (poza e-bay), bo z Japonii koszt będzie porównywalny (nie sprawdzałem). Sądzę, że warto szukać jednak.
Ta wkładka rokuje bdb. Jednak poziom MC ma tę przypadłość, że zawsze jest drogo :? Niestety ta igła wychodzi sporo.(600 to już poziom, gdy daje się szukać całkiem fajnych wkładek obu typów). Wyjątkowo pechowo się do tego zabrałeś.
Przy założeniu takiego wydatku, to chyba bym się zastanawiał czy nie kupić Shure M97xE lub czegoś używanego z nową igłą. Np AT13Ea + nowa igła. Tu (do 600) generalnie jest spory wybór.

Ewentualnie AT100e za około 300, Shure M44 (ale już zdrożały sporo i G i -7. M92?), itp.. AT120 - ale przekracza budżet. No jest ich parę, tylko przykładowo podaję, bo są jeszcze Ortofony, itd.
Być może już AT95e za 119 obecnie, mogłaby się Tobie spodobać, a cena bardzo dobra. Tyle, że pewnie po chwili będziesz szukał czegoś "co w opisach robi lepiej" ;) .
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6366
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Pioneer 3MC prosba o pomoc.

#13

Post autor: Regsoft »

wlod55 pisze: W sumie z przesyłką wyjdzie ok 600 stówek.
Thakker specjalnie tani nie jest ale przynajmniej to jakiś konkret.
Nowe oryginały Pioneera można pewnie kupić trochę taniej. Choćby tu :
http://www.ebay.pl/itm/PIONEER-PN3MC-DI ... 2717274127
Fakt, że niewiele taniej ...
Inny pomysł to nieoryginalne (prawdopodobnie Tonar) :
http://www.lpgear.com/product/PIR003MC.html
https://www.turntableneedles.com/Pionee ... _1350.html
wlod55 pisze: A czy moglibyście polecić jeszcze coś ciekawego do tego mojego gramofonu
Pewnie tak. Spytaj w odpowiednim wątku ... 8-)
FunGD
Posty: 28
Rejestracja: 14 lis 2016, 15:55

Re: Pioneer 3MC prosba o pomoc.

#14

Post autor: FunGD »

Wolf chyba sprzedawał fajną Nagaoke za pińcet :)
wlod55
Posty: 16
Rejestracja: 22 gru 2016, 21:52

Re: Pioneer 3MC prosba o pomoc.

#15

Post autor: wlod55 »

A czy da się ocenić stan techniczny wkładki czy igły wizualnie, czy jest to raczej tylko takie trochę wróżenie z fusów?
ODPOWIEDZ