Wkładka do Technics SL1210 MK2

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Wkładka do Technics SL1210 MK2

#91

Post autor: Bacek »

OM'ki są trochę za podatne do ramienia Technicsa
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#92

Post autor: Wojtek »

Guzik prawda :) Z ciężarkiem "na dachu" podatność OMki jak najbardziej podchodzi pod masę efektywną ramienia Technicsa.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Wkładka do Technics SL1210 MK2

#93

Post autor: Bacek »

A na pewno mówimy o domowej wersji tych wkładek a nie DJ'skiej. Normalna OM 10 przy ramieniu o masie efektywnej 13g ma rezonans na 8Hz więc pewnie przydała by się delikatnie niższa masa i rezonans gdzieś bliżej 10Hz.
Technics z oryginalnym headshellem ma masę efektywną 12g (nie licząc śrubek), z nieoryginalnymi headshelami (reloop itp) 14,5g i tu już rezonans schodziłby gdzieś na 7Hz. Dodatkowy ciężarek na headshellu tylko jeszcze pogorszy sprawę.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#94

Post autor: Wojtek »

Bacek pisze:A na pewno mówimy o domowej wersji tych wkładek a nie DJ'skiej.
Tak. Przy Concorde'ach raczej nie ma co mówić o ciężarku na dachu :)
Z tego co pamiętam, wszystkie krótkie OMki mają ów wyjmowalny ciężarek, a jeśli nie wszystkie to z pewnością te HiFi (5,10,20,30,40).
Wkładka bez ciężarka waży 2.5g.
Bacek pisze:więc pewnie przydała by się delikatnie niższa masa i rezonans gdzieś bliżej 10Hz.
Bacek pisze:z nieoryginalnymi headshelami (reloop itp) 14,5g i tu już rezonans schodziłby gdzieś na 7Hz. Dodatkowy ciężarek na headshellu tylko jeszcze pogorszy sprawę.
To go wyjmujesz lub zastępujesz czymś lżejszym, w efekcie zbliżając się do 10Hz.
Bacek pisze:ma rezonans na 8Hz
Czyli OK :)
Bacek pisze:Technics z oryginalnym headshellem ma masę efektywną 12g (nie licząc śrubek)
Czyli już 9Hz? :)
Bacek pisze:z nieoryginalnymi headshelami (reloop itp) 14,5g i tu już rezonans schodziłby gdzieś na 7Hz.
Pewnie tak.
Bacek pisze:Dodatkowy ciężarek na headshellu tylko jeszcze pogorszy sprawę.
Na szczęście jest opcjonalny :)

Z Ortofonem 2M byłoby gorzej. Podatność ta sama co w OM, tyle że waga 7.2g, bez fabrycznej możliwości odchudzenia :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Wkładka do Technics SL1210 MK2

#95

Post autor: Bacek »

To 8 Hz to jest mniej więcej od 9 do 13 gramów masy ramienia. Jeżeli faktycznie samą OM kę można odchudzić o te 2.5 G to z oryginalnym headshellem będzie 9,5g. Czyli na granicy 8 i 9Hz. W zasadzie to już po Bożemu ale nadal tak jakoś na granicy.

A bywają gdzieś lżejsze headshelle ze złączem SME? Takie w stylu plecionego koszyczka SME widziałem z wagą 6.5g (więc jeszcze jeden gram w dół).
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Wkładka do Technics SL1210 MK2

#96

Post autor: Bacek »

Wojtek pisze: Tak. Przy Concorde'ach raczej nie ma co mówić o ciężarku na dachu :)
Z kolei cywilne Concordy (nie DJ'skie) były lekkie (6.5g) a nie potrzebowały dodatkowego headshella i śrubek więc tu kolejne trzy bodajże gramy w dół.
Wtedy było by już może nawet lżej albo chociaż porównywalnie jak normalny OM + ramię ULM od Duala
Ale pewnie samo body do takich ciężko było by teraz znaleźć.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
kaczanoga
Posty: 26
Rejestracja: 12 lut 2017, 14:01
Gramofon: Technics SL-1200 MK2

Re: Wkładka do Technics SL1210 MK2

#97

Post autor: kaczanoga »

Witam!
To mój pierwszy post na tym forum :) Podepnę się trochę pod ten temat, żeby nie zakładać kolejnego. Nabyłem gramofon Technicsa SL-1200MK2 z wkładką Ortofon Concorde i igłą Nightclube-E. Mam sporą kolekcję płyt głównie z lat 80-tych. Słucham głownie muzyki z nurtu italodisco, eurodisco, disco oraz pop. Sporadycznie trochę rocka polskiego i zagranicznego. Jaka igła do tej wkładki pozwoli wyciągnąć jak najwięcej z tego gramofonu ewentualnie jaka wkładka + igła? Budżet w granicach 500-700 zł, w porywach do 1000 zł. Z góry dziękuję za wszystkie sugestie.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkładka do Technics SL1210 MK2

#98

Post autor: Wojtek »

kaczanoga pisze: Jaka igła do tej wkładki pozwoli wyciągnąć jak najwięcej z tego gramofonu ewentualnie jaka wkładka + igła?
Raczej to drugie, bo DJskie Concorde'y nie są zbyt rozwojowe.

A do czego jest Technics wpięty? W sensie jaki wzmacniacz/przedwzmacniacz?

Czy przejrzałeś w ogóle ten temat od początku czy też olałeś na dzień dobry bo po co? :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
kaczanoga
Posty: 26
Rejestracja: 12 lut 2017, 14:01
Gramofon: Technics SL-1200 MK2

Re: Wkładka do Technics SL1210 MK2

#99

Post autor: kaczanoga »

Przeczytałem ale, że ostatni post jest z sierpnia 2015 roku i żadna konkretna propozycja nie padła, zwłaszcza dla muzyki, której ja słucham dlatego pozwoliłem sobie zapytać. Jesli to pomoże to gramofon jest spięty z Rotelem RA-980BX, kolumny to Phonar A 203. Może nic wielkiego ale w całości zestaw daje radę.

Same płyty też są w różnym stanie od G do EX.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkładka do Technics SL1210 MK2

#100

Post autor: Wojtek »

kaczanoga pisze: Przeczytałem ale, że ostatni post jest z sierpnia 2015 roku i żadna konkretna propozycja nie padł
No chyba żartujesz że na 7 stron nie wspomniano ŻADNEGO modelu wkładki :morda:
kaczanoga pisze: zwłaszcza dla muzyki, której ja słucham
Ah, z tym to prawda, z tym italodisco.

Strzel se Pan AT120E.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
kaczanoga
Posty: 26
Rejestracja: 12 lut 2017, 14:01
Gramofon: Technics SL-1200 MK2

Re: Wkładka do Technics SL1210 MK2

#101

Post autor: kaczanoga »

O i to jest konkretna podpowiedź :D Tak jak niektórzy przedmówcy radzili zacznę z niższego pułapu, zakupię odpowiedni HEADSHELL bo do tej wkładki nie posiadam i będę miał jakąś bazę wyjściową. Obawiam się tylko czy poradzę sobie z kalibracją ale to już temat na inny wątek. Na razie dzięki Wojtek mniemam, że to nie ostatnia moja wizyta na tym forum ;)
femalhaut
Posty: 11
Rejestracja: 10 maja 2017, 10:02

Re: Wkładka do Technics SL1210 MK2

#102

Post autor: femalhaut »

Cześć, to mój pierwszy post.

Proszę o propozycję wkładki do Technicsa SL-1200 MKII, Słucham głównie rapu, jazzu, funku.

Zastanawiam się nad poniższymi wkładkami jednak chętnie sprawdzę propozycje:

- Nagaoka MP 110
- Ortofon 2M Blue
- Audio-Technica AT120EB
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wkładka do Technics SL1210 MK2

#103

Post autor: krolix »

Mam Ortofona 2M Blue na 1210 M5G i jestem zadowolony. Słucham bardzo różnej muzyki - metalu, hardcore punka, ambitniejszego popu, reggae, rocka progresywnego, słowem niemal wszystkiego. ;) Ten Ortofon gra moim zdaniem neutralnie i to jest właśnie to, czego oczekiwałem. Słychać detale, bas jeśli jest ;), wkładka nie dodaje niczego od siebie.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkładka do Technics SL1210 MK2

#104

Post autor: Wojtek »

femalhaut:
Shure M44G.

krolix:
Rzadko się słyszy żeby ktoś określał serię 2M mianem "neutralna" :morda: Może Twój preamp ma taki zbawienny wpływ albo jeszcze gdzieś dalej w torze się buła neutralizuje :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wkładka do Technics SL1210 MK2

#105

Post autor: krolix »

Z ciekawości spojrzałem na pierwsze linki w google i tam jak wół piszą, że ta wkładka jest neutralna, detaliczna i "kliniczna". Niektórzy nawet piszą, że gra chłodno jak CD, co nawet częściowo się zgadza, bo robiliśmy ze znajomymi porównania winylowych edycji nowych płyt z ich odpowiednikami na CD. Ja Ortofona 2M Blue słuchałem na tym samym gramofonie z różnymi pre, różnymi wzmacniaczami i różnymi kolumnami i podtrzymuję swoją opinię, że to jest neutralna wkładka. Być może słuchałeś jakiegoś trefnego egzemplarza. ;)
ODPOWIEDZ