Wkładka do Technics SL1210 MK2

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Jaro
Posty: 15
Rejestracja: 13 paź 2013, 17:54

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#16

Post autor: Jaro »

Jeśli chodzi o budżet, to mam nadzieję, że cena wkładki nie przekroczy ceny gramofonu :) A tak na poważnie, to chodzi mi o optymalny stosunek jakości do ceny. Żeby być dobrze zrozumianym - nie chciałbym montować silnika z motopompy do Mercedesa, ani też złotych klamek do Trabanta :) Nie mam pojęcia, ile powinna kosztować wkładka, która dobrze zagra z moim gramofonem, wzmacniaczem i moimi płytami. Na forach najczęściej pojawiają się różne modele Shure i Ortofona. Dobre opinie czytałem o AT 440ML, Denonie 103 i Goldringu 1042. Rozpiętość cenowa jest spora, ale myślę, że dam radę :) Zastanawiam się, co najlepiej zabrzmi. Może jeszcze jakieś inne modele?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41586
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#17

Post autor: Wojtek »

Jaro pisze:ile powinna kosztować wkładka
Tyle ile jest warta (mniej więcej).
Jaro pisze:Zastanawiam się, co najlepiej zabrzmi.
To tak nie działa, bo większość z tych wkładek potrafi mieć zupełnie odmienną charakterystykę brzmienia.
Nie można zawsze dawać sensownej gwarancji, że najdroższa wkładka/igła zagra dla Twojego ucha lepiej od czegoś tańszego.
Jaro pisze:Może jeszcze jakieś inne modele?
Może jeszcze przejrzyj forum.

Kup se pan jakiegoś Shure M97xE i będzie wesoły począteczek do takiej muzyki.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Waluch
Posty: 421
Rejestracja: 25 lip 2011, 12:27
Lokalizacja: Białystok

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#18

Post autor: Waluch »

Moim zdaniem nie ma co się bawić w pół-środki, od razu kupić coś sprawdzonego :)

u mnie przez długi czas sprawdzał się w w/w muzyce Denon DL-160
jako,że aktualnie jest już nie produkowany, pokusiłbym się o zakup DL-110 (MCHO)
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Wkładka do Technics SL1210 MK2

#19

Post autor: ahaja »

160tka czy 110tka zadziałają zapewne, ale zagrają dopiero jak się je dopieści:
inne obciążenie na wejściu preampa (1k...10kohm) i inny gain/wzmocnienie (+- 45...50dB).

Bezpiecznym zakupem będzie tu Ortofon 2M Bronze - bardzo fajny szlif, sensowny poziom wyjściowy, standardowe obciążenie 47k bez kombinowania. I poradzi sobie z każdym gatunkiem muzycznym.
Kilka razy montowałem takie zestawienie. Fajnie grało.

Fajnie też i muzykalnie zagraja wkładki Ortofona z serii 500 >> od Thakkera.

Drożej i znacznie lepiej będzie z MCLO >> AT OC9 II.
Ale wymaga sensownego pre do wkładek MC. Wtedy się odwdzięcza.
Jaro
Posty: 15
Rejestracja: 13 paź 2013, 17:54

Re: Wkładka do Technics SL1210 MK2

#20

Post autor: Jaro »

No to nieźle mi namieszaliście :)
Od Szczura o wartości (na allegro) ok. 450 zł do pięciokrotnie droższego AT OC9 II.
Chyba jeszcze raz przestudiuję wszystkie fora i wrócę do Was z tym samym tematem.
Czy mam może pokusić się o nowy wzmacniacz?
Pozdrawiam
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Wkładka do Technics SL1210 MK2

#21

Post autor: ahaja »

Podejdź do tego z głową.
Wiele razy się mówiło: system gra tak jak najsłabsze ogniwo.
Wzmak masz porządny.

Np:
Jak założysz 2MBronze to pograsz sobie na tym pre co masz. Jak zmienisz do tego sekcję phono to będzie jeszcze lepiej.
Jak zapakujesz OC9 za (już) 329$ to koniecznym będzie dobry preamp. Ale będzie znacznie lepiej.

OT ;-)
Jedziesz skodą z 1,6L/130KM i oponami 185 a przesiądziesz się na coś co ma 3L/200KM i 225 ... nie chce się wsiadać do skody ... za cholerę ... ;-)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41586
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#22

Post autor: Wojtek »

ahaja pisze:Jedziesz skodą z 1,6L/130KM i oponami 185 a przesiądziesz się na coś co ma 3L/200KM i 225 ... nie chce się wsiadać do skody ... za cholerę ... ;-)
A jak od razu wsiądziesz do 3L/200KM to... "lepiej" tajemniczo znika, bo nie masz porównania :)
Jaro pisze:No to nieźle mi namieszaliście :)
Od Szczura o wartości (na allegro) ok. 450 zł do pięciokrotnie droższego AT OC9 II.
Bo są tak jakby dwie szkoły, bardziej edukacyjna i bardziej wydatkowa.
Pierwsza zakłada by nie zaczynać od razu od topowych drogich wkładek, a druga żeby od razu wydać na jak najdroższą dobrą wkładkę na jaką Ciebie stać.
Sam musisz zdecydować co jest w tym wypadku bardziej rozsądne :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Wkładka do Technics SL1210 MK2

#23

Post autor: ahaja »

A jak od razu wsiądziesz - to od razu jest dobrze, bardzo dobrze. A jak zapragniesz sobie porównać to tak szybko pogalopujesz do napędu by wrócić do poprzedniego stanu.
Nie ma sensu porównywać takiej np OC9 z jakimkolwiek szczurem czy inna wkładką MM.

Tu nie ma o czym dyskutować - jedynie rozważyć co i za ile.
Jaro
Posty: 15
Rejestracja: 13 paź 2013, 17:54

Re: Wkładka do Technics SL1210 MK2

#24

Post autor: Jaro »

Dzięki za Wasze zaangażowanie w mój problem :)
Widzę, że rzeczywiście są tutaj dwie szkoły i chyba raczej skłaniałbym się ku wersji: optymalna wkładka do zestawu, którym na dzisiaj dysponuję, czyli SL-1210MK2 i SE-A900S/SU-C800U w połączeniu z rockowymi płytami.
Jak rozumiem, ahaja twierdzi, że zastosowanie wkładki poniżej poziomu Ortofona 2M Bronze spowoduje, iż to właśnie wkładka będzie "najsłabszym ogniwem w moim łańcuchu" i nie ma sensu stosowania tutaj "budżetowego" rozwiązania? Czy dobrze zrozumiałem intencję autora?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41586
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#25

Post autor: Wojtek »

No to pozostaje pytanie ile masz do wydania. Pamiętam Twoje teksty z poprzednich postów, ale weź Ty je nam przekuj na złotówki teraz.

ahaja:
Ty z zasady każdemu świeżakowi za kółkiem polecasz duże i mocne auto? :) Bo jeśli tak to faktycznie nie ma tu o czym dyskutować.
Zaznaczam jednak, że założenie iż te "de best" wkładki dla każdego ucha i zestawu będą brzmiały lepiej od tych "półśrodkowych" Szczurów czy innych jest dosyć... śmiałym założeniem.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#26

Post autor: Winters »

Kup se pan Shure'a M44G i nie słuchaj tego współczesno-audiofilskiego marudzenia. Potem sobie stawisz igłe N44E lub N55E od Jico i szafa gra.
Bo jeżeli chodzi o optymalny stosunek jakości do ceny - to ponad poziom tej serii nie ma co wychodzić. Ba, w moim przypadku Shure M55E zeżarł AT440MLa nie tylko w kwestii jakości dźwięku, ale też (a w sumie przede wszystkim) nie eksponuje śladów zużycia płyt, co wkładki z super wybajerzonymi szlifami czynią nadmiernie, nie oferując wcale znacząco lepszej jakości dźwięku.

Ponadto, we wkładce trzeba zmieniać igły. Sprawdź sobie ile będziesz musiał wydać co rok, czy dwa, żeby słuchać płyt. Eksploatacja drogiej wkładki jest sama w sobie droga. Ja wolę te środki wydać na płyty.
DIOMEDES KATO
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#27

Post autor: ahaja »

>Wojtek
Staram się zawsze pokazać co jest mozliwe z danym sprzętem/klockiem.
Kolega ma bardzo fajny napęd podatny na tuning.
Bez niego gra sympatycznie.
Można kupić do niego wkładkę za 100zł, a można i za 2kzł albo lepiej. Jeśli wzmak jest OK, to należy poprawić/wyeliminować to co najsłabsze. Chyba, że nie zależy nam na jakości wtedy ... nie ma sensu pytać o wkładkę. Jaka wtedy zasadność istnienia takiego forum ... ?

Opowiedziałem czego mozna się spodziewać i co należy zrobić na pewnym pułapie cenowym.
Kolega sam przemyśli, policzy i zdecyduje jaki kierunek go inetersuje.
To takie proste.

>Winters
Są rózne poziomy na których można okreslić stosunek jakość/cena.
Warto o tym pamiętać.
Jaro
Posty: 15
Rejestracja: 13 paź 2013, 17:54

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#28

Post autor: Jaro »

Wracając do budżetu, po przeczytaniu kilku wątków na forum, myślałem o AT 440 lub DL 103 wraz z takim przedziałem cenowym, jaki trzeba na nie przeznaczyć. Ale to nie budżet jest tu najistotniejszą kwestią, tylko zadowolenie (samozadowolenie) z wydobywających się z płyty dźwięków. Jeśli ktoś mnie przekona, że warto wydać kilka stówek więcej, bo będzie to lepiej brzmiało, to tak zrobię. I w drugą stronę - jeśli będę przekonany, że nie warto wydawać sporo na drogą wkładkę, bo i tak tego nie usłyszę i do mojego zestawu wystarczy coś "budżetowego", to tak będzie. Na razie wsłuchuję się we wszystkie argumenty.
Dzięki za wszystkie dotychczasowe sugestie i uwagi.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#29

Post autor: Winters »

Denon 103 to na tym ramieniu nie zagra.
DIOMEDES KATO
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Wkładka do Technics SL1210 MK2

#30

Post autor: ahaja »

Zagra - nie obędzie się bez dodatkowych zakupów >> ciężki headshell np Nagaoka (+-60EU).
Nie obędzie się też bez wydania na pre phono.

Pozostałbym na Twoim miejscu przy 440tce, 2MBronze etc. bo wejście w MC trochę zobowiązuje.
ODPOWIEDZ