Solidna wkładka MM o kształcie prostopadłościanu

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Solidna wkładka MM o kształcie prostopadłościanu

#16

Post autor: Bacek »

Przy zabawach z MM, skoro jesteś pewny ustawienia a nawet jak nie jesteś zaczął bym od obmierzenia pojemności IC, ramienia (po odpięciu wkładki) oraz preampu. GR 2200 ma już dość sporą indukcyjność i tam przy 200 pF pojemności na wejściu jest rezonans na 13kHz. Czyli górka a potem na łeb na szyję. Preamp możesz też pomierzyć chociaż w gotowcu będzie trudniej o prawdziwy wynik, możesz też go rozebrać i popatrzeć czy na wejściu nie ma gdzieś na sztywno zapiętego jakiegoś kondensatora. Niektóre mają np 100pF co dla MM w ogóle ma mały sens.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 116
Rejestracja: 12 gru 2014, 22:23
Gramofon: Ad Fontes

Solidna wkładka MM o kształcie prostopadłościanu

#17

Post autor: Smerf Maruda »

Mam grubą matę gumową.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Solidna wkładka MM o kształcie prostopadłościanu

#18

Post autor: Bacek »

Zerknąłem jeszcze na szybko do instukcji tego ustrojstwa clearaudio. I znalazłem tam taki wykresik. Tam się da ustawiać tylko wg tej rekomendowanej geometerii ClearAudio czy zwykły Baerwald też tam jest? Bo według tego z ich rekomendacji IGD przy środku płyty będą znacząco większe. Co prawda to 14'' ramię więc nie powinno być to aż tak słyszalne ale do 9'' bym tak nie wybrał, poszli zdecydowanie dalej niż nawet Lofgren B. To może być dobre jedynie dla płyt na kórych poniżej 7cm nic już na płycie nie ma.

Więc pytanie jak to masz ustawione? Szczerze mówiąc nie bardzo łapię jak w tych ustrojstwach ustawia się overhang dla różnych geometri. No chyba że jedna strona służy to jednej geometrii a druga do drugiej to w takim razie spróbuj ustawić pod normalnego Baerwala/Lorgren A (punkt zerowy na 66mm).
Załączniki
clear.png
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 116
Rejestracja: 12 gru 2014, 22:23
Gramofon: Ad Fontes

Solidna wkładka MM o kształcie prostopadłościanu

#19

Post autor: Smerf Maruda »

Mam ustawione według 65mm, bodajże. Na szablonie jest jeden punkt -- są cztery to wyboru. Czy B/L A są dwa punkty, według których się kalibruje? No więc tu jest jeden -- z czterech to wybór. CA dowodzi, że to jest OK. Przesięg dla każdego punktu jest, oczywiście, inny.
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Solidna wkładka MM o kształcie prostopadłościanu

#20

Post autor: kielek »

Pisząc o klasie sprzętu miałem na myśli cały tor. Też mam Nada,ale nie rzucę się na wkładkę za ponad 2 tys. skoro wzmacniacz warty jest 1 tys. i byłby najwęższym gardłem w takim torze.
Co do AdFontesa nie zabieram głosu,bo każdy ma inne gusta.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Solidna wkładka MM o kształcie prostopadłościanu

#21

Post autor: Bacek »

Smerf Maruda pisze:Mam ustawione według 65mm, bodajże. Na szablonie jest jeden punkt -- są cztery to wyboru. Czy B/L A są dwa punkty, według których się kalibruje? No więc tu jest jeden -- z czterech to wybór. CA dowodzi, że to jest OK. Przesięg dla każdego punktu jest, oczywiście, inny.
A masz tam jakiś antyscating? Wyłączasz go do ustawiania kąta styczności i overhangu?
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 116
Rejestracja: 12 gru 2014, 22:23
Gramofon: Ad Fontes

Solidna wkładka MM o kształcie prostopadłościanu

#22

Post autor: Smerf Maruda »

@Bacek: oczywiście, że wyłączam.
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 116
Rejestracja: 12 gru 2014, 22:23
Gramofon: Ad Fontes

Re: Solidna wkładka MM o kształcie prostopadłościanu

#23

Post autor: Smerf Maruda »

kielek pisze:Pisząc o klasie sprzętu miałem na myśli cały tor. Też mam Nada,ale nie rzucę się na wkładkę za ponad 2 tys. skoro wzmacniacz warty jest 1 tys. i byłby najwęższym gardłem w takim torze.
To troszkę fakt, choć ja nie do końca wierzę w znaczne różnice jakości wzmacniaczy różnych marek/modeli.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Solidna wkładka MM o kształcie prostopadłościanu

#24

Post autor: Bacek »

No to na 14'' nic mi już do głowy nie przychodzi. Na początek pojemność chociaż jeżli tylko przy środku Ci to doskwiera to pewnie nie bedzie decydująca sprawa.

Ew. jeszcze trefny model wkładki (zdaża sie najlepszym i najdroższym), można by zmierzyć SRA jakimś mikroskopem USB. W takim długim ramieniu regulacja VTA (a w zasadzie poziomu remienia) bardo mało zmienia sam SRA. Wtedy trzeba było by zmierzyć SRA i poprawki robić na samym headshellu.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Solidna wkładka MM o kształcie prostopadłościanu

#25

Post autor: kielek »

Smerf Maruda pisze: To troszkę fakt, choć ja nie do końca wierzę w znaczne różnice jakości wzmacniaczy różnych marek/modeli
Ale to nie jest kwestia wiary... Nie wiem ile miałeś wzmacniaczy,ale Twoje stwierdzenie brzmi nieco śmiesznie(bez urazy),bo jaki miało by to sens? Tak samo można by było powiedzieć o gramofonach i o każdym produkcie różnej jakości...
Dziwi mnie że masz antyscating,bo z tego co widziałem to ten gramofon tego nie ma,chyba że masz jakąś nowszą ulepszoną wersję.
Wiem,że oferowane też były rózne typy ramion np.węglowe.
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 116
Rejestracja: 12 gru 2014, 22:23
Gramofon: Ad Fontes

Re: Solidna wkładka MM o kształcie prostopadłościanu

#26

Post autor: Smerf Maruda »

O wzmacniaczach pisali już mądrzejsi ode mnie: tutaj.

Jest AS w moim AF -- pewno mam nowszą wersję, p. Andrzej wprowadził to ustrojstwo po marudzeniu gawiedzi.
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Solidna wkładka MM o kształcie prostopadłościanu

#27

Post autor: kielek »

Niestety pochodzę z rocznika,który miał inny obowiązkowy język :-) i mój angielski jest zbyt słaby by pojąć w szczegółach ten elaborat,ale życie i praktyka mnie nauczyło(i chyba nie tylko mnie) że różnice między wzmacniaczami jednak istnieją. Ale to już offtop w temacie.
Fajnie ,że konstruktor Twojego gramofonu postanowił zadowolić rozkapryszoną gawiedź antyscatingiem,bo fizyka mówiła to już od początku ;)
Życzę powodzenia przy takim podejściu w usunięciu problemów.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41625
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Solidna wkładka MM o kształcie prostopadłościanu

#28

Post autor: Wojtek »

Smerf Maruda pisze:kosztował tyle, że musi dawać dobre rezultaty
Oj żeby jeszcze tak to działało w audio... :roll:
Smerf Maruda pisze:Niestety, nie mam jego specyfikacji, nie wiem, co jest w środku. Kupiłem go za 800 złotych. Podobno to wersja Feliksa na lepszych klockach -- jakiś Alps, jakieś lepsze lampy, coś tam coś tam.
Szkoda, ale w sumie mówimy o sprzęcie DIY.
Smerf Maruda pisze:Ortofona 540 w Polsce nie udało mi się znaleźć :-(
A to jest jakiś problem? Thakker z Niemiec ma je nadal w ofercie (niemiecki eBay) za niecałe 300 ojro.
kielek pisze:Nie wiem czy jest sens pakować się przy tej klasie sprzętu w tak drogą MM ?
Dla mnie też jest to sprawa dyskusyjna, chociaż fakt faktem nie znam tego Goldringa, więc nie wiem czy "ten typ tak ma" i już z tym nic nie zrobimy czy tez faktycznie jest coś na rzeczy.
Smerf Maruda pisze:Co do klasy sprzętu -- gdyby Fontes był składany nie przez jedną osobę we Włocławku, a w jakieś angielskiej manufakturze, to kosztowałby 3500, ale nie PLN, a GBP. Taka jest prawda :-)
Nic w tym dziwnego. W Anglii inaczej płacą, manufaktura to nie jedna osoba, a marketing też kosztuje.
Tylko co z tego? :) Bo jak dla mnie nic, szczególnie w kontekście klasy sprzętu (z całym szacunkiem).

Wzmacniacz NADa raczej robi tutaj za wąskie gardło, ale on z pewnością nie jest winny za problemy z IGD czy prowadzenie się igły :)
Póki co obstawiam prawdopodobne przyczyny w takiej kolejności:
1. ustawienie wkładki (przesięg, AS, VTA, może nacisk)
2. kabel i parametry wejścia preampa
3. problem z napędem bądź jeszcze jakaś inna przyczyna, która nam umyka

Chyba że zostaje Goldring który po prostu nie pracuje dobrze na tym ramieniu, ale skoro Andrzej twierdzi że u niego jest OK... :think:
Chociaż z drugiej strony Andrzej również zbagatelizował nieco znaczenie możliwości ustawiania AS, ale to już jest kwestia poboczna ;)
Smerf Maruda pisze:To troszkę fakt, choć ja nie do końca wierzę w znaczne różnice jakości wzmacniaczy różnych marek/modeli.
Czyli jeszcze mało klocków słyszałeś.
Bacek pisze:Ew. jeszcze trefny model wkładki (zdaża sie najlepszym i najdroższym)
Też jest to możliwe, choć zostawiłbym to jako ostateczność.
kielek pisze:Życzę powodzenia przy takim podejściu w usunięciu problemów.
Oj oj :)

Teraz pytanie: jak najłatwiej (najtaniej?) może Smerf się upewnić co do źródła problemu? Zakładając że Goldring i jego igła są sprawne i ustawione zgodnie ze sztuką.
Moim zdaniem logiczne byłoby w pierwszej kolejności spróbowanie z inną wkładką (nie musi być droga/z wysokiej półki).
Wypróbowanie innego preampa gramofonowego również nie zaszkodziłoby (kwestie brzmieniowe, które nie muszą wynikać z problemów wkładkowych).

Póki te sprawy się nie wyklarują, nie wiem czy jest głębszy sens rozmawiać o wkładkach za 1.5k.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 116
Rejestracja: 12 gru 2014, 22:23
Gramofon: Ad Fontes

Solidna wkładka MM o kształcie prostopadłościanu

#29

Post autor: Smerf Maruda »

W skrócie, bo pora dnia nie pozwala na długie wynurzenia: podejrzewam, że to wkładka. Ona już trochę gra i trochę przeszła -- bo to w sumie moja pierwsza wkładka w tak poważnym gramofonie, a parę razy zdarzyło mi się być nieostrożnym... Objawy są takie, jakich by można oczekiwać po zużytej igle/zawieszeniu.
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Solidna wkładka MM o kształcie prostopadłościanu

#30

Post autor: ahaja »

Można - przed wydaniem monety na wkładkę:
- pożyczyć od kogoś inne pre - wtedy będziesz wiedział czy to w jakiś sposób wina preampa.
Do pewnego stopnia elementy zastosowane (kondy, lampy, tranzystory etc) mają wpływ na jakość. Znacznie większy wpływ ma jakość zasilania, rzetelność korekcji RIAA. U nas to są w większości przypadków klony jakiś tam preampów z ich przywarami i wadami bo nikomu nie chce się w to ingerować (lub brak wiedzy).
- zakupić płytę testową - nie doczytałem czy takową masz czy nie. Są na niej rowki z wysokimi częstotliwościami m in do trackingu. Kłopoty z wysokimi tonami objawiają się w tym, że wkładka zaczyna gubić tracking a w pewnych przypadkach może wypadać z rowka. Ma to też związek z rezonansami.
Najnowsze ramiona Ortofona mają rurki wytłumione >> jest o tym na ich stronie. Efekt jest taki, że nie rezonują na wysokich f czyli nie ma wzmocnienia tych f wraz z informacjami, które czyta wkładka z rowka.

Dokładnie to samo u siebie kiedyś zaobserwowałem jak tunuingowałem swojego Thorensa.
ODPOWIEDZ