Jaka wkładka do Technics SL-Q3 w okolicach 400zł?

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
monkiusz
Posty: 51
Rejestracja: 04 lip 2014, 21:52
Gramofon: Technics SL-Q3

Jaka wkładka do Technics SL-Q3 w okolicach 400zł?

#1

Post autor: monkiusz »

Hej to mój pierwszy post na forum, cześć wszystkim!

Mój sprzęt: HK3490, Klipsch RF-62 II, Technics SL-Q3.
Mój problem: gramek na starej wysłużonej wkładce gra najprościej ujmując słabiutko w porównaniu do muzy puszczanej z kompa poprzez powyższe ampi ze Spotify.
Pytanko - czy jest sens inwestować w ogóle w tego gramka dalej i kupować do niego wkładkę Ortofon 2M Red? Czy nawet jeśli dobrze ją ustawię to nadal sygnał puszczony z kompa będzie i tak lepiej banglał na tych kolumnach?
Ostatnio zmieniony 10 lip 2014, 21:27 przez monkiusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41628
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ortofon Red 2M czy da radę?

#2

Post autor: Wojtek »

Jaka muzyka i jaka wkładka wisi na SL-Q3?
Dlaczego akurat 2M Red? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
monkiusz
Posty: 51
Rejestracja: 04 lip 2014, 21:52
Gramofon: Technics SL-Q3

Ortofon Red 2M czy da radę?

#3

Post autor: monkiusz »

Bo jest w miarę tania i z tego co czytałem przyzwoicie gra. Taki strzał, po kilku reckach z neta i forum. Jeśli w podobnym pułapie cenowym znacie lepsze propozycje dla mnie to jestem na nie jak najbardziej otwarty.

Stara wkładka to pewnie oryginalna wkładka z tego Technicsa, nie znam modelu. Jest już raczej mocno wyeksploatowana i zapewne dałoby się ją ustawić lepiej. Porysowała mi już trochę płyt (możliwe uszkodzenie mechaniczne igły) więc nie chce już z nią więcej nic kombinować tylko kupić nową, skonfigurować ją porządnie i cieszyć się muzyką.

Muzyka bardzo różna. Rap, elektronika, ale także spokojniejsze rzeczy, filmowa etc. Czasem bardzo rozstrzelone klimaty (np ostatnio Field Rotation mi wpadło w ręce i Cocteau Twins, ale też i przykładowo Mount Kimbie, Moderat, Sbtrkt czy FKA Twigs, xxyyxx, Agnes Obel), także trudno powiedzieć bym był jakoś mocno ukierunkowany. Choć jak wynika z powyższych to pewnie więcej elektronicznych brzmień jednak. Cokolwiek nie zapuszczę obecnie - na gramofonie brzmi bardzo płasko, bez szczegółów i zlane ze sobą.
Awatar użytkownika
monkiusz
Posty: 51
Rejestracja: 04 lip 2014, 21:52
Gramofon: Technics SL-Q3

Technics SL-Q3 i Ortofon Red 2M czy da radę?

#4

Post autor: monkiusz »

Serio? Nikt nie nic nie podpowie, ani nie zaproponuje w okolicach tej kwoty do wspomnianej muzyki?
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Technics SL-Q3 i Ortofon Red 2M czy da radę?

#5

Post autor: Reymont »

Nikt nie podpowiada bo sam mało się angażujesz.
Nie wiesz co to za wkładka? Wrzuć fotkę jest odpowiedni dział. Być może warto tylko dokupić nową igłę zamiast całej wkładki.
M2 Red pewnie dlatego, że fajnie wygląda. Zgadłem?
Dlaczego np. nie Shure M 97 XE ?
Awatar użytkownika
monkiusz
Posty: 51
Rejestracja: 04 lip 2014, 21:52
Gramofon: Technics SL-Q3

Re: Technics SL-Q3 i Ortofon Red 2M czy da radę?

#6

Post autor: monkiusz »

Reymont pisze:Nikt nie podpowiada bo sam mało się angażujesz.
Nie wiesz co to za wkładka? Wrzuć fotkę jest odpowiedni dział. Być może warto tylko dokupić nową igłę zamiast całej wkładki.
M2 Red pewnie dlatego, że fajnie wygląda. Zgadłem?
Dlaczego np. nie Shure M 97 XE ?
Mało się angażuję bo chce nową wkładkę zamiast starej? Sprawdziłem, 207C.
A Red, bo jak pisałem - czytałem dobre opinie o niej, a że nie jest brzydka to chyba nie jest jej minus?
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Technics SL-Q3 i Ortofon Red 2M czy da radę?

#7

Post autor: Reymont »

monkiusz pisze: Mało się angażuję bo chce nową wkładkę zamiast starej?
Nie kombinuj. Wiesz o co chodziło. Mało się angażujesz, bo nawet nie sprawdziłeś.
Pytanie Wojtka było zasadne. Gdyby okazało się, że wisi tam coś zacnego, to wymiana igły mogłaby zrobić lepszą robotę niż zakup M2 Red nawet z tym nieco lanserskim wyglądem :)
Awatar użytkownika
monkiusz
Posty: 51
Rejestracja: 04 lip 2014, 21:52
Gramofon: Technics SL-Q3

Technics SL-Q3 i Ortofon Red 2M czy da radę?

#8

Post autor: monkiusz »

No jak widzisz pewnie nic specjalnego tam nie było, tylko wkładka montowana w tych gramofonach defaultowo, jak przypuszczałem i pisałem (choć tak wiem, Red też jest teraz defaultową wkładeczką do niektórych nowych gramków). Tę Shure z tego co widzę tu często jest polecana, a na innym forum czytałem, że kiedyś robili lepsze te wkładki. Dlatego mam trochę mętlik.

No cóż, poczytam sobie pewnie to:
http://www.amazon.com/Shure-M97xE-High- ... B00006I5SB

Co do wyglądu - gdybym nie słuchał trochę oczami muzyki gapiąc się na obracający placek to bym sprzedał gramka w cholerę na aukcji, a chcę go ożywić:)
Ostatnio zmieniony 09 lip 2014, 22:47 przez monkiusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
motown
Posty: 766
Rejestracja: 31 sie 2011, 20:07

Technics SL-Q3 i Ortofon Red 2M czy da radę?

#9

Post autor: motown »

M97xE to potęga i setki orgazmów, ale nie z fabryczną meksykańską igłą. Naprawdę dobre wrażenie robi dopiero z japońskim zamiennikiem.

2M Red to nie jest straszna lipa, ale istnieją wkładki lepsze ;]

A kiedyś wszystko robili lepsze. Takie czasy mamy dziwne...
Pay for that motherfucker record

The Motown Sound™
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Technics SL-Q3 i Ortofon Red 2M czy da radę?

#10

Post autor: krolix »

Shure z japońską igłą to będzie już inny przedział cenowy, być może podobny do Ortofona 2M Blue, a skoro Monkiuszowi brak szczegółów, to chyba ten Ortofon może mu ich dostarczyć więcej niż Shure?
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Technics SL-Q3 i Ortofon Red 2M czy da radę?

#11

Post autor: kielek »

Jeśli chodzi o szczegóły to może coś z Audiotechnica?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41628
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-Q3 i Ortofon Red 2M czy da radę?

#12

Post autor: Wojtek »

Technics EPC-207C to całkiem niezła wkładka (co z tego, że montowana fabrycznie przez producenta?), ale fakt faktem do szczegółowych bym jej nie zaliczył :) Tak czy siak, nie warto jej wyrzucać.

Co mamy rozumieć przez "słabiutkie granie" monkiusz? Bo jeśli brakuje Tobie dynamiki czy też głośności (względem źródła z komputera) to może to być trochę syzyfowa praca, bo w pewnych aspektach winyl nie przebije cyfrowego źródła.
Ale może też rozumiesz przez to coś innego, jak np. brak basu, słaba średnica czy też brak tzw. sceny (ściśnięty dźwięk stereo).

Rap, elektronika i filmowa + inne spokojniejsze do 400 złotych... hm hm hm, wstrzymam się z propozycją wkładki do czasu gdy odpowiesz na powyższe, żeby była jasność :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
monkiusz
Posty: 51
Rejestracja: 04 lip 2014, 21:52
Gramofon: Technics SL-Q3

Technics SL-Q3 i Ortofon Red 2M czy da radę?

#13

Post autor: monkiusz »

Jak gra ciszej niż z kompa podczas przełączania (a gra) to mogę sobie zawsze podgłośnić, to nie problem. Kwestia tego, że wszystkie dźwięki są po prostu ze sobą zlane. Jak puszczam ten sam kawałek to gdy wchodzi stopa czy bas to słyszę je wyraźnie i osobno w wersji digital, a z gramofonu stapia się z innymi dźwiękami. Tak jakby wszystko było mocno spłaszczone, gdy leci z gramofonu, skompresowane czy cholera wie co.. Myślę, że stan igły może mieć dodatkowo na to wpływ.

Zrobiłem prosty test puszczając ten sam kawałek z wosku i z komputera i przełączałem się pomiędzy nimi. Nie wierzę wprost, że wszystko jest tak zbite ze sobą "bo to winyl". Ok, jakieś tam ograniczenia ma, ale chyba nie aż taka przepaść? Przecież to zaledwie Spotify, nawet nie jakiś format bezstratny..

Więc pytania jakie się nasuwają:
1. Czy w ogóle jest sens w takiej kwocie startować z tym sprzętem?
2. Jaka wkładka do tej muzy byłaby dobra?
3. Czy jeśli byłaby to Shure lub Ortofon Red - to która na wstępie zagra lepiej i która daje lepszą drogę do upgrade ewentualnego w przyszłości?
4. Jak taka wybrana wkładka grałaby lepiej w porównaniu do tej którą mam? Czy to będzie odczuwalny skok jakościowy?
5. Jaki może być wpływ stanu igły / kalibracji gramofonu na odtwarzany dźwięk teraz? Może to gramofon jaki posiadam po prostu nie wyciągnie wiele więcej?
6. Może jednak AT120? Jak w niej z upgrade igły i jak cenowo to wygląda do powyższych?
Awatar użytkownika
monkiusz
Posty: 51
Rejestracja: 04 lip 2014, 21:52
Gramofon: Technics SL-Q3

Jaka wkładka do Technics SL-Q3 w okolicach 400zł?

#14

Post autor: monkiusz »

Przy okazji dziś trochę poeksperymentowałem i zdecydowałem się na przekręcenie delikatne pokrętła od basu na swoim ampi. Bez tego jest go najzwyczajniej w świecie mało, nawet w kawałach, które są nastawione mocno na niskie tony. Potrzymam tak trochę i zobaczę jak się będzie słuchało. Musiałem się przyznać, taka moja mała zbrodnia. ;)
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Jaka wkładka do Technics SL-Q3 w okolicach 400zł?

#15

Post autor: Reymont »

Może Nagaoka Mp-110?
ODPOWIEDZ