Wkładka do Onkyo CP-1057F

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mattiss
Posty: 20
Rejestracja: 06 maja 2013, 16:59
Lokalizacja: Wrocław

Wkładka do Onkyo CP-1057F

#1

Post autor: mattiss »

Witam

Często przeglądam to forum i choć mało się udzielam, to bardzo dużo korzystam z jego zasobów. Chciałbym się poradzić w kwestii doboru wkładki do wyżej wymienionego CP-1057F. Mało jest informacji w internecie na temat wkładek polecanych do tego, bądź co bądź, mniej popularnego sprzętu. Obecnie gram na oryginalnej wkładce MC Audio Technica AT-UL3, igła jest jeszcze w dobrym stanie, ale zacząłem myśleć o zapasie. Niestety nowa igła to koszt 600zł i pomyślałem, że może za podobną kwotę wyposażę się w drugi system. Mam świadomość, że z uwagi na kwotę w grę wchodzą tylko systemy MM. Ramię w moim gramiaku preferuje wkładki o wadze 4-9g, czyli większość obecnych na rynku MM wchodzi w grę. Rozważałem Sumiko Pearl, Ortofona Blue, AT440MLa, ale ostatecznie zgłupiałem z uwagi na brak doświadczenia.
Odpowiada mi obecne brzmienie mojego zestawu (na czym gram widać w podpisie), ale jeśli w kwocie 600-700zł będę mógł je jeszcze poprawić, to byłoby fantastycznie. Słucham elektroniki, jazzu, funky, soulu i rocka.
Z góry dziękuję za wszystkie sugestie!

Pozdrawiam
mateusz
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka do Onkyo CP-1057F

#2

Post autor: Wojtek »

Nie mogę obiecać, że brzmienie się polepszy, ale jeśli brzmienie oryginalnej wkładki Tobie podchodzi to możesz dać szanse AT-440MLa, choć ma ona nieco bardziej "grymaśny" szlif (w sensie, że jest bardziej podatny na zmiany w konfiguracji ramienia).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
mattiss
Posty: 20
Rejestracja: 06 maja 2013, 16:59
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wkładka do Onkyo CP-1057F

#3

Post autor: mattiss »

Dzięki za odpowiedź!

Oryginalna wkładka gra bardzo jasno i z dużą ilością detali w górnym i średnim zakresie. Bas mam z założenia wycofany, bo moje kolumny to Arcusy, a one uchodzą za takie nie przebasowujące sprzęty i jak najbardziej mi to odpowiada.
W LP Gear (chyba u nich kupię i rodzinka z US&A mi przywiezie) AT 440LMa kosztuje $174 (ok.550zł, w PL 640zł). Czytałem też, jak ktoś polecał do tego gramofonu ATF3/III (MC), a w lpgear kosztuje ona dokładnie tyle samo, co 440'tka. No i wiele pochlebnych opinii mają wkładki Denona - DL103 i DL110, które też pojawiły się w wątkach o CP-1057F (a kosztują w lpgear sensowne pieniądze).
Ostatecznie "zgłupłem" jeszcze bardziej :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka do Onkyo CP-1057F

#4

Post autor: Wojtek »

Nie wspominałeś wcześniej o opcji importu przez rodzinkę :)
Jeśli tak to ATF3 czy Denon DL-110 są jak najbardziej godne rozważenia w tym przypadku.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
mattiss
Posty: 20
Rejestracja: 06 maja 2013, 16:59
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wkładka do Onkyo CP-1057F

#5

Post autor: mattiss »

Fakt, nie wspomniałem o "prywatnym imporcie" :D
Czyli Denon DL-110 i ATF3 lepsze niż DL-103?
Ograniczając się do tych dwóch wkładek skłaniałbym się w kierunku ATF3/III z praktycznego powodu wymienności igły, choć o DL-110 czytałem kiedyś dużo dobrego. Czy skupienie się na tych 2 wkładkach, to ogólnie dobry wg. Ciebie kierunek?

Pozdrawiam

selfedit: nie wiem dlaczego, ale założyłem, że AT-F3 ma wymienną igłę jak moja AT-UL3. Poprawiam się - nie ma. Co nie zmienia obranego kierunku :)
Awatar użytkownika
mattiss
Posty: 20
Rejestracja: 06 maja 2013, 16:59
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wkładka do Onkyo CP-1057F

#6

Post autor: mattiss »

Hej

Poczytałem trochę, dużo dobrego piszą o Denonie DL-103 i DL-110 po polsku i angielsku. O AT-F3/III trochę mniej wyszperałem informacji, poza tym, że gra przyzwoicie to nikt nic nie pisze i w kontraście do mnogości dobrych opinii o Denonach trochę mi siadł entuzjazm.
Miał ktoś z Was do czynienia z którąkolwiek z tych wkładek? Obawiam się o kompatybilność z moim gramofonem wkładki DL-103 wymagającej dość dużej siły nacisku i tu chyba wybrałbym DL-110, ale wewnętrzny perfekcjonista nakazuje bezwzględnie wykluczyć wszystkie opcje, zanim się na jakąś zdecyduję, a za mało mam jeszcze info o AT-F3, żeby ją wykluczyć. Dodatkowo wyczytałem, że ktoś gra na takim Onkyo z wkładką AT-7V i Grado Gold (obie MM) - poleca obie :doh:
Co tu zrobić :shock:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka do Onkyo CP-1057F

#7

Post autor: Wojtek »

Ja właśnie ze względu na kompatybilność z ramieniem nawet nie pisałem o DL-103. Zawiesić pewnie by się dało, ale DL-110 byłby lepiej dobrany moim zdaniem.
mattiss pisze:Dodatkowo wyczytałem, że ktoś gra na takim Onkyo z wkładką AT-7V i Grado Gold (obie MM) - poleca obie :doh:
Wiesz... czasami przychodzi taki moment, że trzeba zaryzykować i się na coś zdecydować :)

Waluch i ahaja powinni coś więcej wiedzieć nt. wspomnianych wkładek, bo je używają, więc może się tu wypowiedzą :)
A jak nie to dopytuj na PW :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Wkładka do Onkyo CP-1057F

#8

Post autor: ahaja »

DL103 - o tym bym zapomniał na Twoim miejscu - nie nadaje się do tego ramienia. Do pre we wzmaku też słabo.

DL110 - ma 1.6mV na wyjściu a to za mało jak na wejście MM w tym Onkyo - o ile do niego chcesz się wpiąć.
Z kolei dla sekcji MC to za dużo i nie odpowiada impedancja wejściowa.

Możesz spróbować 440tkę.
Możesz spróbować JT555 Nagaoki.

Lepiej będzie z 2MBronze ale i drożej.

Albo dokupić nową igłę do tej AT co masz i święto lasu.

Nie szalałbym z super szlifem do pre w integrze ... nieodmiennie w takim wypadku widzę MB124 z kółkami od malucha ... ;-)
Awatar użytkownika
mattiss
Posty: 20
Rejestracja: 06 maja 2013, 16:59
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wkładka do Onkyo CP-1057F

#9

Post autor: mattiss »

Super, dziękuję za odpowiedzi!
Potwierdziliście moje obawy, co do obu Denonów.
Ahaja - na 2M Bronze mnie nie stać, wolałbym za tą kasę kupić Garrarda Zero 100SC, którego mam na oku od jakiegoś czasu i jeszcze na waciki by zostało ;)
W temacie zostają: AT-440LMa zasugerowana przez Wojtka (ogrom dobrych opinii o tej wkładce) i tu pytanie, jak ma się ona do AT-7V, a one obie do AT-F3 (tak nie mogę przestać myśleć o MC).
Dodatkowo ahaja dorzuciłeś mi roboty, bo muszę poszperać teraz o tej Nagaoce JT555, cena w lpgear zachęcająca :mrgreen:

Grado Gold? :)

Pozdrawiam!!!!
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Wkładka do Onkyo CP-1057F

#10

Post autor: ahaja »

No, Twoja moneta, Twoja decyzja ...
Nad Garrardem bym płakał ... z rozpaczy jakby mi ktoś darmo dał ...
Grado - to nie są ... poważne wkładki. ;-)

Ano rozumiem - MCLO to inny poziom niż MM.
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Wkładka do Onkyo CP-1057F

#11

Post autor: vinylpiotrek »

ahaja pisze:Nad Garrardem bym płakał ... z rozpaczy jakby mi ktoś darmo dał ..
Z miłą chęcią bym Cię pozbawił tego problemu.
Obrazek
Awatar użytkownika
mattiss
Posty: 20
Rejestracja: 06 maja 2013, 16:59
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wkładka do Onkyo CP-1057F

#12

Post autor: mattiss »

Witam

Poczytałem tematy z serii AT-440LMa vs AT-7V i na ich podstawie wnioskuję, że brzmienie AT-7V będzie mi bardziej odpowiadało. Ma mniej zaawansowany szlif igły, przez co może mniej trwały, ale też mniej podatny na wszelkie efekty niepożądane jak zrozumiałem. Pod rozwagę biorę jeszcze tą AT-F3/III i szukam innych alternatyw pośród MC, bo jak to ahaja dobrze ujął, coś w tym MC LO jest...

Pozdrawiam
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Wkładka do Onkyo CP-1057F

#13

Post autor: ahaja »

Tylko szukanie MCLO byle była nie ma większego sensu. Lepiej zaczekać, dołożyć i kupić wartościowy model. Taka przesiadka wiąże się też (może a z reguły powinna) z większymi/innymi wydatkami - np preamp.
Pre wbudowane we wzmak może grać ze starą wkładką MC, ale średnio sobie radzi z nowoczesnymi przetwornikami.
Jak to mówią: 'nie ma letko'. ;-)
Awatar użytkownika
mattiss
Posty: 20
Rejestracja: 06 maja 2013, 16:59
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wkładka do Onkyo CP-1057F

#14

Post autor: mattiss »

Zgadzam się z Tobą ahaja, że szukanie "byle było MC LO" nie ma sensu i zakup dobrego przetwornika MM pozostaje pod rozwagą. Niestety moja świadomość kompatybilności wkładki z ramieniem i pre jest ograniczona dość mocno (choć wiele w tym temacie się już dowiedziałem). Wydaje mi się, że AT-F3/III ma na tyle zbliżone parametry do mojej obecnej AT-UL3, że zagra to na moim zintegrowanym we wzmaczniacz pre poprawnie (?).

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mattiss
Posty: 20
Rejestracja: 06 maja 2013, 16:59
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wkładka do Onkyo CP-1057F

#15

Post autor: mattiss »

Witam

Tak więc panowie zdecydowałem się na AT-F3/III. Wkładkę mam od miesiąca zamontowaną i powoli zaczyna nabierać odpowiedniego brzmienia. Początkowo mocno grała basami, bardzo nienaturalnie, ale z czasem brzmienie zaczęło się rozjaśniać i nabierać detali. Obecnie mam na niej zagrane jakieś kilkanaście godzin (20?) i odnoszę wrażenie, że jest coraz lepiej z każdym krążkiem. W stosunku do poprzedniej AT-UL3 - dolne pasmo jest bardziej wyraźne (choć może to się jeszcze zmienić, bo jak pisałem na początku było za dużo dołu), średnica i góra nie tak dominujące, ale z odpowiednią ilością detali. Brzmienie nie jest tak jasne jak w przypadku AT-UL3, ale mam wrażenie, że nabierze jeszcze tej lekkości, którą tak lubię.
Dziękuję wszystkim za porady w kwestii zakupu. Napiszę jeszcze coś więcej za miesiąc lub dwa, kiedy brzmienie wkładki nabierze tego ostatecznego kształtu.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ