Thorens 103A - dobór wkładki

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
blindmarten
Posty: 31
Rejestracja: 31 sie 2011, 11:22

Thorens 103A - dobór wkładki

#1

Post autor: blindmarten »

Witam forumowiczów 8-)

Pojawił się u mnie nowy gramofon - Thorens 103 A z wkładką AT-VM95SH (szlif shibata). Wcześniej kręciłem na Technics SL-Q3 z wkładką AT-VM520EB (szlif eliptyczny). Temat poruszałem już w wątku dotyczącym doboru wkładki do Technicsa ale w związku z tym, że Thorens będzie sprzętem docelowym i do niego dobieram wkładkę to zakładam nowy wątek.

Wiem już, że seria wkładek AT95 ma słabszy przetwornik od AT520 a więc pomimo bardziej zaawansowanego szlifu ta pierwsza niekoniecznie będzie lepiej grała. Po wysłuchaniu różnych nagrań, z różnych płyt dochodzę do wniosku, że AT-VM95SH mi jednak nie odpowiada.

Scena przy AT-VM95SH jest bardziej bogata, szersza i szczegółowa. Mam jednak poczucie jakby odsłuch był przytłumiony, zamglony. Brakuje mu energii. Wokal jest wycofany.

AT-VM520EB jest bardziej energetyczna, żywa. Wokal jest wyeksponowany przy zachowaniu również całkiem dużej szczegółowości sceny. Przy shibacie szczegółów jest więcej ale jednak powyższe powoduje, że skłaniam się jednak ku AT-VM520EB.

I teraz zaczynają się rozkminy - mogę ofc przełożyć AT-VM520EB do thorensa ale powiem szczerze, że poznawszy szczegółowość shibaty chciałbym teraz czegoś więcej. Tzn - mieć i szerokość/szczegółowość sceny i energię, dynamikę, otwartość. A to oznacza chyba zakupy...

Jeżeli chodzi o budżet to powiedzmy, że jest on dwu stopniowy - 1k/2k. Jeżeli zmieszczę się w 1k to super, to preferowania opcja. Jeżeli jednak dołożenie paru stówek spowoduje, że jakość odsłuchu się znacznie polepszy - jestem w stanie dołożyć. Jeżeli upgrade brzmienia pomiędzy 1k a 2k ma być na poziomie lekko zauważalnym, to póki co poprzestałbym na limicie 1k.

Z lektury forum wytypowałem następujące propozycje na nową wkładkę:
VM540ML (ok 950 PLN)
VM740ML (ok 1200 PLN)
Ortofon 2M Blue lub bronze (odpowiednio 900/1600 PLN)
Nagaoka MP-110 (ok 800 PLN)

Szczególnie zastanawiam się nad tym, czy warto przeskoczyć ze stajni AT do innego producenta? Czy Wkładki Ortofon czy Nagaoka mają jakąś inną szczególną charakterystykę w stosunku do AT? Będę wdzięczny jeżeli mógłby się wypowiedzieć ktoś kto już troszkę różnych wkładek przerobił. A może błądzę i powinienem w inną stronę popatrzeć (używki??)?

Dodam jeszcze, że uwielbiam słuchać Pink Floyd i to jest podstawowy rodzaj muzyki dla której wgl zajmuję się winylami, to PF ma wymiatać :twisted: Poza tym klasyka polskiego rocka (Dżem), Beatles, współczesna klasyka (Hania Rani), Lana del Rey. Jak widać uniwersalność sprzętu jest pożądana :whistle:

Pls help - dobór wkładki, igły etc to prawdziwa gramofonowa łamigłówka :shifty:
Marantz PM700N, Dali Opticon 6 mk2, Technics SL-Q3+AT VM520EB/Thorens TD 103A+VM95SH
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41585
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Thorens 103A - dobór wkładki

#2

Post autor: Wojtek »

blindmarten pisze:
29 gru 2023, 22:14
ale w związku z tym, że Thorens będzie sprzętem docelowym
Jesteś pewien że ten Dual 455 z innym logo to lepszy wybór niż SL-Q3?
Ja bym miał wątpliwości.

Zainwestuj w igłę VMN750SH, zapakuj ją do VM520 i całość zainstaluj na obojętnie którym gramofonie.

VM740ML nie ma sensu. W ogóle w Twoim przypadku body serii 700 nie ma sensu.
blindmarten pisze:
29 gru 2023, 22:14
Czy Wkładki Ortofon czy Nagaoka mają jakąś inną szczególną charakterystykę w stosunku do AT?
Tak. Każda gra inaczej.

MP-110 nie jest konkurencją dla omawianych wkładek. No, może 2M Blue, zależy jak na to patrzeć.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
blindmarten
Posty: 31
Rejestracja: 31 sie 2011, 11:22

Re: Thorens 103A - dobór wkładki

#3

Post autor: blindmarten »

Dzięki za komentarz :D
Wojtek pisze:
29 gru 2023, 23:47
Jesteś pewien że ten Dual 455 z innym logo to lepszy wybór niż SL-Q3?
Ja bym miał wątpliwości.
W świecie winyli nie jestem już niczego pewien :P Chciałem wymienić Technicsa na nowy sprzęt i nie inwestować już w serwis staruszka ;) Thorens na razie przeważa zupełną ciszą. Na rozbiegu płyty cicho jak w grobie (może wynika to z różnicy DD/pasek?).
Wojtek pisze:
29 gru 2023, 23:47
VM740ML nie ma sensu. W ogóle w Twoim przypadku body serii 700 nie ma sensu.
Czy mógłbyś rozwinąć? W sensie sprzęt za słaby na taką wkładkę?
Wojtek pisze:
29 gru 2023, 23:47
Tak. Każda gra inaczej.
A masz jakieś doświadczenia na czym te różnice polegają? Jest jakaś ogólna charakterystyka? Nie miałem jeszcze Ortofona więc nie wiem czego się spodziewać.
Marantz PM700N, Dali Opticon 6 mk2, Technics SL-Q3+AT VM520EB/Thorens TD 103A+VM95SH
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41585
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Thorens 103A - dobór wkładki

#4

Post autor: Wojtek »

blindmarten pisze:
02 sty 2024, 19:10
Na rozbiegu płyty cicho jak w grobie (może wynika to z różnicy DD/pasek?).
A co słyszałeś na rozbiegu? Jakiś szum, brum czy inny hałas?
blindmarten pisze:
02 sty 2024, 19:10
Czy mógłbyś rozwinąć? W sensie sprzęt za słaby na taką wkładkę?
Nie, po prostu cięższe body serii trzycyfrowej nie miałoby u Ciebie sensu, skoro już masz 520.
blindmarten pisze:
02 sty 2024, 19:10
Nie miałem jeszcze Ortofona więc nie wiem czego się spodziewać.
Jest wiele wkładek Ortofona, a nie tylko 2M :)

W skrócie:
2M - bardziej detaliczne granie, podbita góra i dół, taki trochę cyfrowy sound
Nagaoka MP - gra bardziej gładko, lepsze (bardziej żywe) basy, szersza scena

Im wyższy model (= lepsza igła przede wszystkim) tym więcej detali, szerzej, dokładniej, lepiej, itd. ale ogólna charakterystyka pozostaje ta sama.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
blindmarten
Posty: 31
Rejestracja: 31 sie 2011, 11:22

Re: Thorens 103A - dobór wkładki

#5

Post autor: blindmarten »

Wojtek pisze:
02 sty 2024, 19:35
A co słyszałeś na rozbiegu? Jakiś szum, brum czy inny hałas?
Szum igły po płycie i lekkie buczenie. Oprócz tego zasilacz w gramofonie lekko buczy - z tego co się orientowałem to wymiana albo niemożliwa albo kosztowna. Żeby była jasność - to delikatna niedogodność, jak tylko zaczyna się nagranie szum przestaje być słyszalny.
Wojtek pisze:
02 sty 2024, 19:35
Nie, po prostu cięższe body serii trzycyfrowej nie miałoby u Ciebie sensu, skoro już masz 520.
Rozumiem, dzięki.

Skłaniam się na razie do Twojej sugestii aby dokupić igłę VMN50SH do body 520, które już mam albo kupić całą wkładkę VM540ML - i tu dyskusja o tych dwóch różnych szlifach wchodzi cała na biało :?
Marantz PM700N, Dali Opticon 6 mk2, Technics SL-Q3+AT VM520EB/Thorens TD 103A+VM95SH
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41585
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Thorens 103A - dobór wkładki

#6

Post autor: Wojtek »

blindmarten pisze:
02 sty 2024, 20:06
albo kupić całą wkładkę VM540ML
Ale co by Ci to dało? To ma sens tylko jeśli chcesz mieć dla wygody dwie wkładki z różnymi igłami.
blindmarten pisze:
02 sty 2024, 20:06
i tu dyskusja o tych dwóch różnych szlifach wchodzi cała na biało :?
Zupełnie niepotrzebnie.

Shibata - mniej detaliczna, mniej wyciąga z rowka, za to nie gra tak jasno jak ML.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
blindmarten
Posty: 31
Rejestracja: 31 sie 2011, 11:22

Re: Thorens 103A - dobór wkładki

#7

Post autor: blindmarten »

Wojtek pisze:
02 sty 2024, 20:16
mieć
Nie zamierzam kolekcjonować wkładek więc w tym przypadku 520 poszłaby na sprzedaż.

Czy testowałeś może kupowanie wkładek przez Amazon i późniejszy zwrot? Czy to wgl możliwe? Rozwiązałoby to parę problemów ;)
Marantz PM700N, Dali Opticon 6 mk2, Technics SL-Q3+AT VM520EB/Thorens TD 103A+VM95SH
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41585
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Thorens 103A - dobór wkładki

#8

Post autor: Wojtek »

blindmarten pisze:
02 sty 2024, 20:33
Nie zamierzam kolekcjonować wkładek więc w tym przypadku 520 poszłaby na sprzedaż.
A lubisz palić pieniądze czy też nie?
Jakie widzisz uzasadnienie na kupno jeszcze raz tej samej wkładki, tyle że z inną igłą, skoro sama inna igła kosztuje mniej?
Używaną 520EB i tak sprzedasz ze stratą.
blindmarten pisze:
02 sty 2024, 20:33
Rozwiązałoby to parę problemów ;)
Jakich problemów? Zakładasz że przyjdzie niesprawne?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
blindmarten
Posty: 31
Rejestracja: 31 sie 2011, 11:22

Re: Thorens 103A - dobór wkładki

#9

Post autor: blindmarten »

Wojtek pisze:
02 sty 2024, 23:20
Jakie widzisz uzasadnienie na kupno jeszcze raz tej samej wkładki, tyle że z inną igłą, skoro sama inna igła kosztuje mniej?
Używaną 520EB i tak sprzedasz ze stratą.
Rozumiem argument, muszę pomyśleć nad tym jeszcze ;)
Wojtek pisze:
02 sty 2024, 23:20
Jakich problemów? Zakładasz że przyjdzie niesprawne?
Raczej myślałem o przetestowaniu np. dwóch wkładek i zwróceniu jednej z nich. Zastanawiam się czy Amazon nie robi z tym problemów...
Marantz PM700N, Dali Opticon 6 mk2, Technics SL-Q3+AT VM520EB/Thorens TD 103A+VM95SH
ODPOWIEDZ