Wkładka magnetyczna na 78 obrotów

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
V126
Posty: 85
Rejestracja: 06 cze 2011, 14:45

Wkładka magnetyczna na 78 obrotów

#1

Post autor: V126 »

Witam, posiadam kilka płyt fajansowych na 78 obrotów, ale nie posiadam patefonu. Nabyłem teraz gramofon Dual, który posiada możliwość odtwarzania płyt na 78 obrotów, ale odtwarzanie fajansów na 78 obrotów wymaga specjalnej wkładki i igły. Prosiłbym o krótkie scharakteryzowanie problemu czym grozi odtwarzanie takich płyt przy użyciu zwykłej wkładki (pytam z czystej ciekawości).

Zasadnicza część pytania, to prosiłbym o polecenie jakiejś niedrogiej wkładki magnetycznej do odtwarzania takich płyt.

Z góry dziękuję za wszystkie posty, które poszerzą moją wiedzę. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Wkładka magnetyczna na 78 obrotów

#2

Post autor: Krzyś »

Fajny temat (;
V126 pisze:Witam, posiadam kilka płyt fajansowych
JAKICH!?!?!?
V126 pisze:na 78 obrotów, ale nie posiadam patefonu. Nabyłem teraz gramofon Dual, który posiada możliwość odtwarzania płyt na 78 obrotów, ale odtwarzanie fajansów na 78 obrotów wymaga specjalnej wkładki i igły. Prosiłbym o krótkie scharakteryzowanie problemu czym grozi odtwarzanie takich płyt przy użyciu zwykłej wkładki (pytam z czystej ciekawości).
zasadniczo to niczym szczególnym, oprócz tego, że malutką igiełką będzie rzucało jak łódeczką w czasie sztormu ("normalny rowek" eeee tj. "szeroki rowek" (coarsegroove) jest ze 3 albo 4 razy szerszy od mikrorowka). Poza tym mała igiełka będzie sobie szurała po dnie rowka, gdzie jest najwięcej śmieci (czyli najgorszy dźwięk - i niestety potwierdzają to doświadczenia praktyczne, zależnie jeszcze od płyty - w przypadku zużytych, męczonych na gramofonie akustycznym czy elektrycznym, ale z igłą jednorazową, jakość dźwięku z takiej igły jest fatalna, jeśli płyta była odtwarzana tylko adapterami z igłą wielokrotną to akurat może się okazać, że z igły stereo będzie najlepszy dźwięk).
V126 pisze:Zasadnicza część pytania, to prosiłbym o polecenie jakiejś niedrogiej wkładki magnetycznej do odtwarzania takich płyt.
jeśli chodzi Ci o proste i tanie rozwiązanie all-in-one, to jest np. wkładka Shure M78S - wkładka niestety nie jest prawdziwą wkładką mono, więc mniej się nadaje do słuchania, a bardziej do transferów. O ile mnie pamięć nie myli promień igiełki w tej wkładce to 2,5 mils (czyli najlepiej pasuje do późnych "elektryków" - koniec lat 40, początek 50-tych - do rowka "elektrycznego" pasuje najlepiej igła o promieniu ok. 2,8 mils).

Poza tym do bardzo wielu innych wkładek można nabyć stosowne igły - najczęściej o promieniu 2,5 mils - np. do wielu wkładek Duala właśnie (napisz, jaką masz wkładkę, może są do niej dostępne w handlu odpowiednie igły).

Jeśli chciałbyś rozwiązanie bardziej profesjonalne, to jedyny kandydat to Stanton 500 ew. Stanton L720EE (wersja 500 z mocowaniem uniwersalnym - pasuje do 1/2" i T4P) - znajdziesz do niego igły w całej dostępnej gradacji, od stereoigieł 0,7 mils, do kulki do płyt Pathe (8,0 mils). Niestety, takie igły na zamówienie są drogie - od 65 do 140 USD. Ja kupiłem zestaw 6 igieł za bodaj 600$ + igłę 1,0 mils za 55$ + igłę 1,2 mils za 65$ ( http://esotericsound.com/CartStyli.htm ). Na tej stronie znajdziesz też co nieco o reprodukcji płyt z szerokim rowkiem.

Poza tym ze względu na makroskopowość zjawisk w przypadku płyt z coarse groove płyty takie najlepiej "lubią" nacisk ok. 5 gram (aczkolwiek chyba lepiej nie przekraczać zaleceń producenta wkładki)
V126 pisze:Z góry dziękuję za wszystkie posty, które poszerzą moją wiedzę. :mrgreen:
Proszę :morda:
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
V126
Posty: 85
Rejestracja: 06 cze 2011, 14:45

Wkładka magnetyczna na 78 obrotów

#3

Post autor: V126 »

Płyty mam jakieś francuskie, nie mam pojęcia co to jest. ;)

Przyznam, że najbardziej ciekawiłaby mnie kwestia samej igły. Wkładka to DM103 ME
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Wkładka magnetyczna na 78 obrotów

#4

Post autor: Krzyś »

V126 pisze:Płyty mam jakieś francuskie, nie mam pojęcia co to jest. ;)

Przyznam, że najbardziej ciekawiłaby mnie kwestia samej igły. Wkładka to DM103 ME
np. to: http://www.ebay.pl/itm/Nadel-Dual-Shure ... 0369551744

(może Wamat mógłby sprowadzić taką igiełkę? u niego na stronie nie widziałem chyba odpowiedniej... bo chyba odpowiednia musi mieć te "-3" w nazwie... nie wiem w sumie, nie znam się na tym, może poczekaj, aż ktoś mądrzejszy się wypowie)
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
V126
Posty: 85
Rejestracja: 06 cze 2011, 14:45

Re: Wkładka magnetyczna na 78 obrotów

#5

Post autor: V126 »

Wuwuzela jest miłośnikiem płyt na 78 obrotów, ale coś się nie odzywa. Zajrzałem do jego profilu i wyszło, że jego ostatnia wizyta była w połowie lutego...
Co do wkładki mam jeszcze Blaupunkta EM 240, który jest równoznaczny z Technicsem EPS 270 C (na chwilę obecną mam założoną igłę ze szlifem sferycznym, ale w planie jest wymiana na elipltyka, gdyż wkładka zostaje w domu bez względu co zrobię z obecnym gramofonem).
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka magnetyczna na 78 obrotów

#6

Post autor: Wojtek »

Wuwuzela się interesował 78 RPM, ale nie wiem czy kiedykolwiek poszło to na tyle daleko by zainwestować chociażby w odpowiednią igłę :)
Krzyś jest tutaj zdecydowanie głównym znawcą tematu.

Od siebie mogę powiedzieć, że do Shure'a na Dualu prędzej znajdziesz odpowiednią igłę niż do wkładki Technicsa.
Dualowski Shure DM 103 ME to to samo co Shure M75 ED Type 2.

Podany wyżej przez Krzysia zamiennik będzie pasował.
Tak jak i ten: http://www.ebay.pl/itm/DN321-Schellack- ... 5ad578b143
A jak ktoś ma hajs to może ustrzelić nawet oryginalną NOS igłę :)
http://www.ebay.pl/itm/NEW-OLD-STOCK-GE ... 2571b6110d
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
V126
Posty: 85
Rejestracja: 06 cze 2011, 14:45

Re: Wkładka magnetyczna na 78 obrotów

#7

Post autor: V126 »

A jeśli można wiedzieć, to w jaki sposób mogę się dowiedzieć jaka igła do płyt normalnorowkowych powinna iść do tego Technicsa?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka magnetyczna na 78 obrotów

#8

Post autor: Wojtek »

Wkładka to EPC-270C, a igła to EPS-270C ;) Zamienników jest cała masa.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
V126
Posty: 85
Rejestracja: 06 cze 2011, 14:45

Re: Wkładka magnetyczna na 78 obrotów

#9

Post autor: V126 »

Ale mi chodziło o to czy istnieje igła na 78 obrotów do tej wkładki?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka magnetyczna na 78 obrotów

#10

Post autor: Wojtek »

Pisałeś o płytach "normalnorowkowych" co zrozumiałem z automatu jako drobnorowkowe :D

W oryginale Technics w ogóle nie oferował takiej igły :)

Gdzieniegdzie widywałem jakieś niby to igły do wkładek Technicsa dla płyt 78 RPM, ale były to jakieś niejasne oferty od producentów zamienników. Nie wiadomo czy to było jakieś przeoczenie sprzedawców czy jak. Pozostałe dane były jak dla typowego szlifu sferycznego do stereofonicznego LP.

Tak więc ze względu na to zjawisko nie wykluczam istnienia kompatybilnych igieł do płyt z szerokim rowkiem, ale ich zakup może być nieco ryzykowny, bo może to być po prostu zwykły drobnorowkowy sferyk.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
V126
Posty: 85
Rejestracja: 06 cze 2011, 14:45

Re: Wkładka magnetyczna na 78 obrotów

#11

Post autor: V126 »

Przyznam szczerze, że najlepszym wyjściem z całej tej sytuacji chyba będzie zakup igły do oryginalnej wkładki Duala. Kto to jest ten Warmat i jak się z nim skontaktować? Myślicie, że jego cena będzie bardziej atrakcyjna niż ta z eBaya?
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Wkładka magnetyczna na 78 obrotów

#12

Post autor: kielek »

Sklep nazywa się Wamat a nie Warmat i pod taką nazwą można znaleźć jego/ich (z tego co wiem to biznes prowadzi z żoną) w necie,na allegro ma też kilka kont(chyba)a jedno z nich to tom_1972.Ceny nie oryginalnych igieł/wkładek czyli zamienników ma dość atrakcyjne,natomiast z oryginałami już nie jest tak ciekawie,czyli praktycznie tak jak wszyscy.Zamienniki od niego mają różne opinie,więc decyzja należy do Ciebie gdzie kupisz.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka magnetyczna na 78 obrotów

#13

Post autor: Wojtek »

V126 pisze:Przyznam szczerze, że najlepszym wyjściem z całej tej sytuacji chyba będzie zakup igły do oryginalnej wkładki Duala.
A pisaliśmy tak od początku ;)

Problem z Wamatem polega na tym, że on nie oferuje igły Shure N75-3 (czyli tej do 78 RPM), o czym już wspominał wcześniej Krzyś.
Warto oczywiście napisać do sklepu, może coś uda się załatwić, a jak nie to pozostaje import.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
V126
Posty: 85
Rejestracja: 06 cze 2011, 14:45

Wkładka magnetyczna na 78 obrotów

#14

Post autor: V126 »

Tak więc zakupiłem igłę N 75-3 oraz N 75 ED II. N 75-3 jako ta do "fajansów", założona i gra, ale mam pytanie, bo gdy użyłem automatyki oraz gdy ramię przeniosłem ręcznie nad płytę, to w chwili opadania na płytę, ramie po prostu zjeżdża z płyty gdy trafia na ten zewnętrzny margines z rowkiem, który ma naprowadzić igłę nad płytę. Dotyczy to tylko niektórych płyt, na przykład płyty Pathe, płyty Polydor już nie. Tak bardziej dosłownie, to rowek nie jest w stanie "złapać" igły i naprowadzić jej na płytę. Domyślam się, że normalne to nie jest, i tutaj pytanie co mam zrobić? Wyłączyć antiscating, czy zwiększyć nacisk? Nacisk wynosił 1,5g, antiscating nastawiony jest też na 1,5 dla igły sferycznej. Doczytawszy w karcie wkładki DM 103 M-E zmieniłem nacisk na zalecany 3/4g oraz antiscating na 3/4. Nic to nie zmieniło. rowek nie łapie igły.
Z góry dzięki za odpowiedzi.

P.S. Klimat fajansu jest nieziemski. :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 19 lip 2012, 13:07 przez V126, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka magnetyczna na 78 obrotów

#15

Post autor: Wojtek »

V126 pisze:Wyłączyć antiscating, czy zwiększyć nacisk? Nacisk wynosi 1,5g, antiscating nastawiony jest też na 1,5 dla igły sferycznej.
Dlaczego taki mały nacisk dla igły o szerokim promieniu? Nic dziwnego, że igła ma problem z złapaniem rowka.

Ustaw nacisk i AS na co najmniej 2,25g, a jeśli to nie pomoże to stopniowo zwiększaj nacisk (o 0.25g).
Przy 2,5g teoretycznie powinno być OK.
Zamiennik igły nie przyszedł z jakąś informacją o zalecanym nacisku?

Zakładam oczywiście, że takie rzeczy jak overhang, azymut, itd. są już spełnione :)
V126 pisze:Doczytawszy w karcie wkładki DM 103 M-E zmieniłem nacisk na zalecany 3/4g oraz antiscating na 3/4.
Chyba coś źle czytasz jeśli uważasz, że 0.75g to optymalny nacisk dla tej wkładki i igły :) Gdyby tak było to zalecany zakres wynosiłby od 0.5g do 1g :D
Znając życie to od 0.75g dopiero zaczyna się rekomendowany przedział nacisku (0.75 - 1.5), aczkolwiek dotyczy to jedynie oryginalnych igieł eliptycznych.
Przy tanich zamiennikach to jest różnie, zależy jak się trafi.

A dla igły do szerokich rowków nacisk 0.75g z pewnością jest o wiele za niski :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ