Wkładka do Akai AP-001

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
jwinyl
Posty: 5
Rejestracja: 09 sty 2015, 10:24

Wkładka do Akai AP-001

#1

Post autor: jwinyl »

Cześć,

mam gramofon Akai AP-001, taki jak tutaj: https://www.vinylengine.com/library/akai/ap-001.shtml

Nie znam się na tym (jeszcze...) i stąd pytanie: czy ja do niego mogę dać tylko T4P czy np. jakiś Ortofon 2M Blue też mogę zamontować?

Jeśli tylko T4P, to jaka była by najlepsza wkładka możliwa do zamontowania w tym gramofonie? Z oryginalną igłą, czy jakąś lepszą?

Zastanawiam się ile z tego gramofonu mogę wycisnąć i jakim kosztem. Gdzie jest granica, że potem to już tylko zmiana gramofonu, bo nic więcej się nie da zrobić.
Awatar użytkownika
rafikdm
Posty: 1159
Rejestracja: 14 lip 2013, 09:01
Gramofon: Sony ps x65c
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Akai AP-001

#2

Post autor: rafikdm »

Możesz dać ortofona
Sony PS-X65
AT- OC9MLII
MaCaBRiaa
Proton AA1150
Yamaha CX2
Dac (mod by Martynka)
Cyrus CDT
Toshiba SS-810

Proton D1200
Onkyo TX-4500
Arcam Alpha 5 Plus (mod by Martynka)
B&W Matrix 2 s2
jwinyl
Posty: 5
Rejestracja: 09 sty 2015, 10:24

Re: Akai AP-001

#3

Post autor: jwinyl »

Super :) Bałem się, że pasować mechanicznie to będzie, ale nie da się ustawić odpowiednich parametrów później.

To teraz jeszcze jedno pytanie, dla laika takiego jak ja, lepiej kupić wersję PnP http://winyle.pl/ortofon/5882-wkladka-m ... e-pnp.html czy samą wkładkę? Tj. ja wiem jak wymienić samą wkładkę - chodzi mi o późniejszą kalibrację, ustawianie itp. Być może przejście z AT na Ortofon jest łatwiejsze kupując wersję PnP, bo większa szansa, że z fabrycznym uchwytem wszystko ustawi się tak jak to powinno być.
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Akai AP-001

#4

Post autor: Kichal »

Patrząc na dane w necie, to jak kupisz PnP to jesteś pozbawiony regulacji. Jest to raczej dla wygodnickich stąd nazwa Plug and Play. Do każdego gramofonu wkładka powinna być ustawiona indywidualnie na podstawie szablonu lub innych danych. Może być tak, że PnP spasuje idealnie z Twoim ramieniem, a może być tak, że nie będzie to na tyle optymalne rozwiązanie, że przy nim pozostaniesz. Ja bym kupił raczej zwykłą wersję. Tak na dobrą sprawę to możesz przyczepić obojętnie jak do swojego headshella i może wyjść ze będzie tak jak w PNP gdzie nie ma możliwości kalibracji, a przynajmniej nie znalazłem takiej informacji. Dodatkowo wkładka z tym headshellem waży cholernie dużo bo ponad 20g. Możliwe że potrzebowałbyś dodatkowej przeciwwagi, którą większość osób w używanych gramofonach po prostu wyrzuca, a to dodatkowy problem.

Ale poczekaj jeszcze na opinie innych zanim podejmiesz decyzję. Druga sprawa, że jak decydujesz się na zakup wkładki za taką kasę to powinieneś mieć już dawno opanowaną pełną kalibrację gramofonu. Trzecia sprawa to sam nie wiem czy jest sens pakować taką wkładkę do gramofonu za 200zł - tzn jakiś sens na pewno jest bo oczywiście odczujesz znaczącą poprawę i wkładkę przy sprzedawaniu sprzętu możesz zostawić, nie wiem tylko na ile będziesz w stanie ją wykorzystać na ten moment.
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
jwinyl
Posty: 5
Rejestracja: 09 sty 2015, 10:24

Re: Akai AP-001

#5

Post autor: jwinyl »

Dzięki Kichal, to ja wersji PnP na pewno powiem pass.

No właśnie, też tego nie wiem, a chciałbym - gdzie jest granica po której przekroczeniu trzeba myśleć o zmianie gramofonu. Do kiedy gra wkładka, a od kiedy już gramofon i tylko jego zmiana poprawi dźwięk. Czy taki Ortofon Blue jest jeszcze ok, czy już nie - lepiej Ortofon Red, a potem za jakiś czas całość wymienić. Tylko wtedy też będę miał problem - na co zmienić, jaki fajny gramofon z drugiej ręki, w dobrym stanie, da mi wymierną różnicę patrząc na kwotę jaką musiałbym do niego dopłacić. Czy jak ten sprzedam, dorzucę coś i kupię np. za 1000-1200zł (esdarek ma teraz Dual CS445) to będzie lepiej z Ortofon Red, czy lepiej dopiero będzie jak do tego Dual CS445 dokupię Ortofon Blue, a cena poleci do prawie 2000zł i obudzę się z ręką w nocniku, bo za trochę lepiej zapłaciłem 1800zł, a wyraźniej lepiej to po prostu nowy ProJect za 4000 i koniec. Nie ma lekko, jak żyć, co kupić, skąd ja mam to wiedzieć, jak to ogarnąć... ;)
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: Akai AP-001

#6

Post autor: pawel0777 »

Może dokup wkładkę do swojego Akai'a złapiesz trochę doświadczenia to będziesz zmieniał na lepsze. Nie zawsze coś co jest wycenione na 1000 zł jest tyle warte. Ja za takiego Duala nie zapłacił bym 300 zł ;)
jwinyl
Posty: 5
Rejestracja: 09 sty 2015, 10:24

Re: Akai AP-001

#7

Post autor: jwinyl »

To tylko jeszcze na co zmienić. Teraz jest AT95E. Orto Red? Blue to pewno za dużo. Może coś innego, co zrobi różnicę z AT, ale nie będzie przesadą w tym gramofonie?
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Akai AP-001

#8

Post autor: darkman »

'Duzo pytań kruca bomba' :D ale nie martw się masz typowe rozterki startowe.
Może to jakoś uszereguj.
Zacznij od budżetu na tę wkładkę, a wcześniej zastanów się co ci nie odpowiada w dotychczasowej i czy to w istocie ma miejsce. Warto trochę pograć na posiadanej wkładce by wyrobić sobie konkretne zdanie.
jwinyl
Posty: 5
Rejestracja: 09 sty 2015, 10:24

Re: Akai AP-001

#9

Post autor: jwinyl »

Budżet? Dowolny, jeśli zagra tak jak powinna ;) Tj. niech będzie do 1500zł :) Czego mi brakuje? Dużo. Jest miękko i fajnie, ale mało precyzyjnie, scena jest trochę rozmyta, wszystko idzie tak bardziej z kolumn, niż ze sceny, szczególnie to słychać na wokalach, które powinny być umiejscowione gdzieś na środku sceny (nie ważne czy wypchnięte nieco do przodu, czy lekko wycofane), a teraz są sam nie wiem gdzie. Ich wielkość - teraz każda wokalistka śpiewa z kolumn, jak by miała gigantyczne usta (no, trochę przesadzam, ale coś w ten deseń), a fajnie jak by to było proporcjonalne. Dynamika mogła by być nieco większa. Bas jest ok :)

Tak, wiem, spore wymagania jak na taki słaby gramofon, ale to są wymagania docelowe, na kiedyś :) Teraz, myśląc tylko o zmianie wkładki, to zadowolę się mniejszymi. Czyli nieco bardziej precyzyjna scena, nie musi być aż tak holograficzna o jakiej piszę, nieco bardziej poukładana, wokale lepiej umiejscowione. Dynamikę i bas bym zostawił jak jest.

Da się dobrać jakąś sensowną wkładkę? Czy za dużo dobrego bym chciał, tylko wymiana gramofonu, nie ma co się oszukiwać.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkładka do Akai AP-001

#10

Post autor: Wojtek »

Gramofon jest OK. To nie T4P oczywiście.

Ortofon OM 20 czy 2M Blue się nada myślę, ale chyba lepiej by było zacząć od niższych modeli by się przekonać czy charakterystyka tych wkładek w ogóle odpowiada :)

Ewentualnie AT120E, przynajmniej dopóki jeszcze jest :P
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Wkładka do Akai AP-001

#11

Post autor: darkman »

jwinyl pisze: Budżet? Dowolny, jeśli zagra tak jak powinna ;)
OK. sprawa jasna. to raczej do działu o Rentierach, ale nie wiem czy taki mamy na forum. Ewentualnie założenie można można postulować "do Wojtek@" w temacie: jak ktoś ma coś do Admina lub Działanie forum - uwagi techniczne".
Będzie co prawda kłopot z moderatorem takiego działu, ale mogę zaproponować siebie lub Klina, bowiem często jesteśmy napici. Zwłaszcza w piątkowe wieczory. ;)By nas uwiarygodnić dodam, że obaj widzieliśmy już kiedyś 1,5k u naszych żon w portfelach jak było po 15-tym akurat, a jeszcze przed rodzinną wycieczką do Biedry na stoisko monopolowe.
jwinyl pisze: Tj. niech będzie do 1500zł :)
Aha, też OK jak dla mnie. choć muszę skonstatować, że rozrzut począwszy od startowej AT95 za 116 pln obecnie do wkładki za 1500 do małych nie należy, ale to wolny kraj. Wiem bo oglądam czasem Wiadomości, a tam to często powtarzają podając magiczną kwotę 500+, to w sumie jak się zsumuje to mamy 2000 do dyspozycji. To już jest coś. Ani to mało na wkładkę złą, ani za dużo nadobrą. 1500 akurat nie spełnia tego warunku, bowiem to za duzo na złą i za mało na dobrą. coś jak kategoria nowych gramofonów za 2000. Dupa zbita. Już w przedbiegach. 8-)
jwinyl pisze: ale to są wymagania docelowe, na kiedyś
Docelowo to nim nastąpi kiedyś, padnie Ci igła w tej na teraz. Co to tania nie była, ale w planowanym wątku o Rentierach, nie takie hity planujemy omawiać. :D
jwinyl pisze: myśląc tylko o zmianie wkładki, to zadowolę się mniejszymi. Czyli nieco bardziej precyzyjna scena,
A widzisz Pan, rozsądek wraca. Otóż to, bo Twoich wymaganiach i prognozie między ustami, a brzegiem pucharu brakuje środka. Czegoś co pozwoli tobie na urealnienie oczekiwań na podstawie własnego zdania i doswiadczenia odsłuchowego. krótko mówiąc warto zainwestować w siebie (swoje uszy) by wiedzieć o czym się do nas rozmawia. ;)
Reasumując, by nie powielać tego co w poście powyżej, a dać alternatywę:
- gramofon, daje radę i nie szalałbym nie będąc jeszcze całkiem świadomym i pewnym czego na prawdę chcę.
- warto zacząć od wkładek rzędu: Audiotechnica AT-100, Nagaoka MP-100, nie wykluczam tym razem wkładki Ortofon 2M Red, bowiem ta da Tobie oczekiwany (z opisu) rezultat odsłuchowy - czy pozostanie potem na dłużej to inna sprawa, jednak doświadczenie bezcenne.
Trochę większy wydatek: Goldring Elektra, Grado Prestige/Green/Red, Sumico Pearl/Oyster.
Tak BTW, bliżej góry budżetu to mieści się prawie: SUMIKO BLUE POINT No2 w wersji H0 i gra zacnie, a nawet jak dla mnie zdumiewająco zacnie (chodzi pod MM).
Grać, wybierać, słuchać i pochwalić się :D
cris_wilu
Posty: 266
Rejestracja: 09 gru 2016, 20:17
Gramofon: Technics SL Q2
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wkładka do Akai AP-001

#12

Post autor: cris_wilu »

Wiem że nie na temat... ale musiałem.
darkman pisze: A widzisz Pan, rozsądek wraca. Otóż to, bo Twoich wymaganiach i prognozie między ustami, a brzegiem pucharu brakuje środka. Czegoś co pozwoli tobie na urealnienie oczekiwań na podstawie własnego zdania i doswiadczenia odsłuchowego. krótko mówiąc warto zainwestować w siebie (swoje uszy) by wiedzieć o czym się do nas rozmawia.
Uwielbiam czytać Twoje posty darkman, serio!!! Fajna stylistyka, bogate słownictwo, ciekawe porównania, z humorem, ironią ale bez złośliwości.
darkman pisze: warto zacząć od wkładek rzędu: Audiotechnica AT-100, Nagaoka MP-100, nie wykluczam tym razem wkładki Ortofon 2M Red
I do tego zawsze merytorycznie. Można? Można!!! :clap:
Awatar użytkownika
KojiroSasaki
Posty: 16
Rejestracja: 10 maja 2016, 21:09
Gramofon: Fischer MT-6305
Lokalizacja: Kraków

Re: Wkładka do Akai AP-001

#13

Post autor: KojiroSasaki »

I ja dziękuję ,post darkmana i w moim przypadku był niezwykle pomocny , niby pytałem już o wkładkę ale jak to u nowicjusza również po głowie kołatało się pytanie co by było gdyby :).
Fisher MT-6305,Grundig V7200, Grundig Box 660
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Wkładka do Akai AP-001

#14

Post autor: darkman »

No właśnie chłopaki z tymi wkładkami to jest długa droga po prostu. Nie ma co szaleć z finansami, gdy nie ma się jeszcze dobrego i ugruntowanego punktu odniesienia, bo rozczarować się tak samo można za dużo mniejsze pieniądze i zgoła taniej. Czego Wam nie życzę, rzecz oczywista.

Z tym Red to uważajcie. Warto ją poznać i będzie się podobać raczej. Tylko, że tu jest taka reguła. Do puki się podoba to znaczy, że nie wiecie jeszcze do końca o co z tymi wkładkami chodzi. Jak przestanie to już jest nieźle i można zacząć rozmawiać. Niestety na odsprzedaży trzeba stracić tak z 40%, więc zawsze mnie bawi gdy ktoś napisze: "zainwestowałem we wkładkę". No nie, kolego! Zainwestowałeś w siebie :) To inwestycja bezzwrotna, ale może być twórcza.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkładka do Akai AP-001

#15

Post autor: Wojtek »

Tylko dobrze kupione wkładki używane można potem odsprzedawać z zyskiem. Nowe - nie bardzo :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ