Jaką wkładkę na dobry początek?

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41824
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaką wkładkę na dobry początek?

#16

Post autor: Wojtek »

W sumie ta wkładka zasługiwałaby na osobny temat :) Sporo można o niej mówić. Tym śmieszniej, że mam swój egzemplarz już od 3 lat i jeszcze ani razu go nie wypróbowałem. Boże, ale jestem leniwy :D

Jeśli chcesz tą wkładkę faktycznie nabyć za stówę to zgadaj się lepiej ze sprzedawcą czy byłby skory się jej pozbyć za tyle, bo znając życie to licytacja nie skończy się na jednej ofercie :)

Swoją droga myślę, że warto by było się go zapytać o to dlaczego sprzedaje tą świetną wkładkę. Nie podobało mu się brzmienie czy co?
W opisie jest napisane, że w wkładce jest w miarę nowa igła (z pewnością zamiennik), więc tym bardziej jest to trochę dziwne dla mnie :)
deha pisze:Czy myślicie że kryje się pod tym jakaś pułapka, na ebayu ceny sa wysokie, chociaż mocno zróżnicowane.
Nie, tego nie podejrzewam :)

Generalnie wkładka ta nie jest jakaś ultradroga. Sporo egzemplarzy krąży sobie na rynku wtórnym, bo produkowano ten model w niezmienionej formie przez wiele lat. Z igłami też nie ma problemu, od zamienników po nieużywane oryginały aż po ekstraklasy zamienniki przebijające jakością oryginały :)
deha pisze:Czy taką wkładkę móglbym zdemontować i podpiąć do headshella w moim Pioneerze?
Pewnie. Możesz albo wpiąć headshell wraz z wkładką z aukcji albo przełożyć wkładkę z jednego headshella na drugi. To już zależy od Ciebie, na jedno wyjdzie tak czy siak :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
deha
Posty: 201
Rejestracja: 10 lis 2010, 22:51
Lokalizacja: Wrocław

Jaką wkładkę na dobry początek?

#17

Post autor: deha »

Wkładka Dual M20 E, rozumiem, że wskazuje to, że igła jest eliptyczna. Może ktoś coś więcej na temat tego systemu powiedzieć? Będzie to lepsza wkładka niz AT95E?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41824
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaką wkładkę na dobry początek?

#18

Post autor: Wojtek »

To jest to samo co Ortofon M20E ;)

Trzeba pamiętać, że Dual nigdy nie miał "własnych" wkładek, wszystkie wkładki z logo tej marki były produkowane na licencji przez inne firmy, w większości były ty wyroby Ortofona. Często też, tak jak w tym przypadku, Ortofon zamiast wymyślać nowej wkładki po prostu dał jeden ze swoich gotowych wynalazków :)

Dość wysoki model swojego czasu. Raczej lepszy od AT95E. Jednakże ze względu na swoje parametry bardziej nadaje się do lżejszych ramion.
Z tego co pamiętam to była to wkładka fabrycznie montowana na Dualach 601.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Acewka
Posty: 27
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:23

Re: Jaką wkładkę na dobry początek?

#19

Post autor: Acewka »

także bym się rozejrzał za nową wkładką, także pytanie o wkładkę do was według kryteriów Wojtka:
1. przy budżecie do 200 zł
2. do odsłuchu jazzu/soulu (lata 50,60)
3. do technicsa sl-23
Z góry dzięki za odpowiedź!
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Jaką wkładkę na dobry początek?

#20

Post autor: Sindsoron »

ja bym brał Audiotechnice AT-95 (~100zł), albo może Grado Black (~220zł), Sumicko Oyster (~215zł)... na allegro jest teraz do kupienia za 160zł JVC Z1-S (szlif Shibata), wygląda na dość fajną wkładkę (http://allegro.pl/jvc-z1-s-z-nowa-igla- ... 98492.html)

jeszcze możesz się rozejrzeć za Audiotechnicą AT-110 (~160zł), ale trochę ciężko ją dostać ostatnio w polsce
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41824
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaką wkładkę na dobry początek?

#21

Post autor: Wojtek »

Sindsoron pisze:na allegro jest teraz do kupienia za 160zł JVC Z1-S (szlif Shibata), wygląda na dość fajną wkładkę
Pozwolę sobie na słowo komentarza.

Na zdjęciach aukcji w tle widać pudełko po zamiennej, nieoryginalnej igle :) Igła ta to żadna Shibata, a jedynie szlif sferyczny (stąd to S).
Wklejone przez sprzedawcę do opisu aukcji dane techniczne dotyczą wkładki z oryginalną igłą (oznaczoną po prostu Z1), która nie jest przedmiotem aukcji :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Acewka
Posty: 27
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:23

Re: Jaką wkładkę na dobry początek?

#22

Post autor: Acewka »

A moglibyście porównać w przełożeniu ceny do jakości:
1. audiotechnice AT-120E (270zl)
2. Grado Prestige Black (220zł)
3. Sumico Oyster MM (215zł)
bo Shure jest chyba za drogi...
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Jaką wkładkę na dobry początek?

#23

Post autor: Sindsoron »

z tych trzech ja bym wybrał Audiotechnice
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Acewka
Posty: 27
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:23

Re: Jaką wkładkę na dobry początek?

#24

Post autor: Acewka »

a duza jest roznica jakosci miedzy AT-120E a Grado Black i Sumico Oyster?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41824
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaką wkładkę na dobry początek?

#25

Post autor: Wojtek »

Różnica w jakości? Trudno powiedzieć, bo trzeba by się przyjrzeć konstrukcji każdej wkładki z osobna. Różnica w brzmieniu? Z pewnością.
Możesz też znaleźć jakiś audio salon w pobliżu, wywiedzieć się jakie wkładki mają na stanie i przesłuchać je.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Jaką wkładkę na dobry początek?

#26

Post autor: JacK »

W pełni zgadzam się z Wojtkiem. Ja mam wrażenie że niektórzy forumowicze traktują forum jako swego rodzaju wyrocznie która odwali za nich prace domową , a to kurcze jest sprzęt audio który w różnych zestawieniach może brzmieć inaczej. Naprawde namawiam wszystkich kupujcie własnym uchem, a nie zasłyszanymi opiniami zwłaszcza tak newralgiczne elementy toru audio jak przetworniki (wkładki,kolumny)
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41824
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaką wkładkę na dobry początek?

#27

Post autor: Wojtek »

Tak ostro to bym tego nie ocenił JacK. Jak kogoś interesuje starszy sprzęt to możliwości odsłuchowe są dosyć ograniczone (chyba że sprzedawca jest z okolicy :) ).

Sądzę, że warto zawsze coś odpowiedzieć/doradzić/wyjaśnić, nawet jeśli na pytanie nie da się wprost odpowiedzieć.
Jeśli nie tak to równie dobrze moglibyśmy na każde pytanie zakupowe odpowiadać "idź do salonu" i tyle :D

Tak czy siak, to taka dygresja, tu gadamy o wkładkach :)

Acewka:
Wszystkie 3 wkładki są godne polecenia. Ja bym polecił wybrać AT-120E. Sam użytkuję AT-440MLa (wyższy model) u siebie i jestem zadowolony.
Jednakże nie mogę powiedzieć "bierz AT, olej resztę", gdyż zdaję sobie sprawę, że każdy ma swoje uszy i co innego może lepiej podchodzić :)
Przejrzyj wątki wkładkowe. Niedawno JacK stał przed wyborem między AT-120, a Sumiko Pearl: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=12 ... t=15#p6117
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Acewka
Posty: 27
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:23

Re: Jaką wkładkę na dobry początek?

#28

Post autor: Acewka »

Kurcze, ciągle nie zdecydowałem się na wkładkę....
Zastanawiam się czy nie dołożyć stówy i nie machnąć się na Shure M97xE, Sumiko Pearl albo Grado Blue. Myślicie, że różnica w odbiorze naprawdę będzie aż tak duża miedzy tymi wkładkami a AT-120E albo Ortofonem 2m Red. A może miałby ktoś coś więcej do powiedzenia o otrofonie 2m red? Szczególnie porównując ją do AT 120E...
Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ