Nowa igła / wkładka do gramofonu Dual CS5000

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rafi40
Posty: 97
Rejestracja: 09 wrz 2015, 17:47
Gramofon: Dual CS5000
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Nowa igła / wkładka do gramofonu Dual CS5000

#1

Post autor: rafi40 »

Nadszedł czas aby powoli zacząć zastanawiać się nad wymianą wkładki/igły gramofonowej.
Krótki opis mojego aktualnego systemu audio: Gramofon Dual CS5000 z wkładką Ortofon LM20, wzmacniacz ONKYO A-8870, kolumny Infinity Reference 60. Całość stanowi dość ładnie grający system z tendencją do dość jasnego brzmienia.
Igłę we wkładce użytkuję już ok. 1,5 roku, trudno mi określić jej przebieg w godzinach, nie słychać jakiegoś znaczącego spadku jakości dźwięku, zawieszenie też wydaje się jeszcze nie zajechane, w powiększeniu ok. 60x widać delikatną utratę ostrości igły, nie chcę jednak czekać do samego końca żywota igły :-) poza tym myślę o poprawieniu brzmienia. Po nowej wkładce oczekiwałbym na pewno mniej ostrego brzmienia niż obecny Ortofon, nieznacznego ocieplenia barwy, Ortofon LM20 wydaje mi się już dość szczegółową wkładką, ale zawsze można pójść o krok do przodu :-).

Przewidywany budżet ok. 1000zł.

Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydawała by się wymiana samej igły na Ortofon 30 – podejrzewam, że na pewno poprawiła by się szczegółowość brzmienia, ale jak już wspomniałem chciałbym brzmienia trochę mniej ostrego, jednak mam także na uwadze zakup tej igły.

Rozważam następujące alternatywy:
1) AKG P8E z igłą X8S lub X8E – wkładki od dawna już nie produkowane ale można gdzieś jeszcze znaleźć jakiś NOS – posiadają bardzo dobre opinie, niestety także wadę – magnesy we wkładce oraz zawieszenie w igle nie zawsze dobrze znoszą tak dużą próbę czasu
2) Legendarna Shure V15 III – w tym wypadku w grę wchodzi chyba wyłącznie nowa igła Jico SAS, kwestia znalezienia gdzieś używanego body w rozsądnej cenie
3) kolejny NOS – któryś z modeli Acutex, np. 412STR
4) jakiś Goldring, np. 1012

Co można by jeszcze z jakiś dobrych wkładek w obrębie zakładanej kwoty zamontować na ramieniu tego gramofonu ? Może ktoś ma swoje sprawdzone typy ? – proszę o propozycję i sugestie :-)
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4724
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Nowa igła / wkładka do gramofonu Dual CS5000

#2

Post autor: MMarek »

rafi40 pisze: Legendarna Shure V15 III – w tym wypadku w grę wchodzi chyba wyłącznie nowa igła Jico SAS, kwestia znalezienia gdzieś używanego body w rozsądnej cenie
Mam dla Ciebie dobre i złe wieści. SAS-a w Jico już nie ma. Teraz mają neoSAS-y, które kosztują prawie tyle - wersja S lub więcej - wersja R niż zakładany przez Ciebie łączny budżet na wkładkę + igłę. Ale, jak uda Ci się kupić Shura V15III w dobrej cenie to można dokupić do niej VN35HE w north.pl i zmieścisz się wówczas w zakładanym budżecie.
Awatar użytkownika
rafi40
Posty: 97
Rejestracja: 09 wrz 2015, 17:47
Gramofon: Dual CS5000
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Re: Nowa igła / wkładka do gramofonu Dual CS5000

#3

Post autor: rafi40 »

MMarek pisze: Teraz mają neoSAS-y, które kosztują prawie tyle - wersja S lub więcej - wersja R niż zakładany przez Ciebie łączny budżet na wkładkę + igłę. Ale, jak uda Ci się kupić Shura V15III w dobrej cenie to można dokupić do niej VN35HE w north.pl i zmieścisz się wówczas w zakładanym budżecie.
Zgadza się - Jico w swojej ofercie posiada obecnie igły typu VN35 neoSAS/S w kwocie 211$, używane body V15 III to kwestia pewnie jakieś kilkuset zł.
W north igła VN35HE kosztuje aktualnie 296zł, pytanie jak ta igła ma się w kwestii brzmienia do igły VN35 neoSAS/S Jico ?
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2017, 11:36 przez rafi40, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4724
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Nowa igła / wkładka do gramofonu Dual CS5000

#4

Post autor: MMarek »

rafi40 pisze: W north igła VN35HE kosztuje aktualnie 296zł, pytanie jak ta igła ma się w kwestii brzmienia do igły VN15E neoSAS/S Jico ?
o tym jest w wątku Legendarna wkładka Shure V15III.

http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=12&t=469

BTW: w Jico ona ma oznaczenie też VN35, bo VN15 jest do innej wkładki
Awatar użytkownika
rafi40
Posty: 97
Rejestracja: 09 wrz 2015, 17:47
Gramofon: Dual CS5000
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Re: Nowa igła / wkładka do gramofonu Dual CS5000

#5

Post autor: rafi40 »

MMarek pisze: BTW: w Jico ona ma oznaczenie też VN35, bo VN15 jest do innej wkładki
Mój błąd - już poprawiłem wpis
Awatar użytkownika
rafi40
Posty: 97
Rejestracja: 09 wrz 2015, 17:47
Gramofon: Dual CS5000
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Re: Nowa igła / wkładka do gramofonu Dual CS5000

#6

Post autor: rafi40 »

MMarek pisze: rafi40 pisze:
Źródło posta W north igła VN35HE kosztuje aktualnie 296zł, pytanie jak ta igła ma się w kwestii brzmienia do igły VN15E neoSAS/S Jico ?


o tym jest w wątku Legendarna wkładka Shure V15III.

viewtopic.php?f=12&t=469
Przebrnąłem przez obszerna lekturę :-) do przemyślenia kwestia igły SAS od Jico a igły ze szlifem HE od north (dość spora różnica cenowa).
Zastanawia mnie jednak jak można się odnieść z tymi igłami to igieł Ortofon-a - obecnej u mnie 20 i ewentualnej 30 ?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowa igła / wkładka do gramofonu Dual CS5000

#7

Post autor: Wojtek »

rafi40 pisze: nie słychać jakiegoś znaczącego spadku jakości dźwięku
Skoro nie słyszałeś nowej sztuki to nie masz najmniejszych szans w rozpoznaniu znaczącego spadku jakości.

Generalnie ciągle te same smętne pierdy na zasadzie "igła jeszcze wisi więc nie muszę wymieniać".
1.5 roku to niejedna nowa igła już będzie "po terminie", a co dopiero stara.
rafi40 pisze: 1) AKG P8E z igłą X8S lub X8E – wkładki od dawna już nie produkowane ale można gdzieś jeszcze znaleźć jakiś NOS – posiadają bardzo dobre opinie, niestety także wadę – magnesy we wkładce oraz zawieszenie w igle nie zawsze dobrze znoszą tak dużą próbę czasu
Dlatego też odradzam pakowania się w takie ryzyko.
rafi40 pisze: Zastanawia mnie jednak jak można się odnieść z tymi igłami to igieł Ortofon-a - obecnej u mnie 20 i ewentualnej 30 ?
HE to taka 20tka, a SAS - 40tka.

Acutexy i Shure V15 dobre tropy.

Tyle że ja w sumie nie wiem czego Ty słuchasz i jaka jest reszta systemu.
Samo hasło "Ortofon OM jest fajny, ale przydałoby się cieplejsze brzmienie" to trochę mało jeśli mamy poważnie rozmawiać przy takim budżecie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
rafi40
Posty: 97
Rejestracja: 09 wrz 2015, 17:47
Gramofon: Dual CS5000
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Re: Nowa igła / wkładka do gramofonu Dual CS5000

#8

Post autor: rafi40 »

Wojtek pisze: Skoro nie słyszałeś nowej sztuki to nie masz najmniejszych szans w rozpoznaniu znaczącego spadku jakości.
Wojtku - wkładkę z tą igłą kupiłem jako NOS więc wiem jak brzmiała nowa i jako takie porównanie mam
Wojtek pisze: Generalnie ciągle te same smętne pierdy na zasadzie "igła jeszcze wisi więc nie muszę wymieniać".
1.5 roku to niejedna nowa igła już będzie "po terminie", a co dopiero stara.
Tak jak napisałem:
rafi40 pisze: nie chcę jednak czekać do samego końca żywota igły
Wojtek pisze: E to taka 20tka, a SAS - 40tka.
Przeczytałem, na którymś z zachodnich forum, że wkładkę Shure V15 z igłą SAS można porównać do Ortofon 2m Black, więc wydaje mi się, że jeśli rozważać zakup wkładki Shure to jedynie w grę wchodzi zakup właśnie igły SAS
Wojtek pisze: Tyle że ja w sumie nie wiem czego Ty słuchasz i jaka jest reszta systemu.
Generalnie słucham różnych gatunków muzyki: rock w różnym wydaniu, pop, elektronika, ambient, soul, R&B...
O reszcie systemu napisałem na początku wątku:
rafi40 pisze: Krótki opis mojego aktualnego systemu audio: Gramofon Dual CS5000 z wkładką Ortofon LM20, wzmacniacz ONKYO A-8870, kolumny Infinity Reference 60
Wojtek pisze: Acutexy i Shure V15 dobre tropy.
Z Acutex-ów które wkładki warto brać pod uwagę ?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowa igła / wkładka do gramofonu Dual CS5000

#9

Post autor: Wojtek »

rafi40 pisze: można porównać do Ortofon 2m Black
Czyli do OM 40tki. Wszystko się zgadza.
rafi40 pisze: więc wydaje mi się, że jeśli rozważać zakup wkładki Shure to jedynie w grę wchodzi zakup właśnie igły SAS
Niby dlaczego?
rafi40 pisze: O reszcie systemu napisałem na początku wątku:
Ups, pardon.
rafi40 pisze: Z Acutex-ów które wkładki warto brać pod uwagę ?
Seria 4xx jest OK, choć osobiście nie słyszałem.

Czyli jaki jest cel? Więcej szczegółów niż na OM 20 + cieplej ?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
rafi40
Posty: 97
Rejestracja: 09 wrz 2015, 17:47
Gramofon: Dual CS5000
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Re: Nowa igła / wkładka do gramofonu Dual CS5000

#10

Post autor: rafi40 »

Wojtek pisze: rafi40 pisze:
Źródło posta więc wydaje mi się, że jeśli rozważać zakup wkładki Shure to jedynie w grę wchodzi zakup właśnie igły SAS

Niby dlaczego?
Wiem, jak gra 20 Ortofona, skoro HE zagra podobnie (choć pewnie trochę cieplej) to dlaczego nie zainwestować i nie poprawić tego brzmienia ?
Z tego co przeczytałem we wątku o Shure V15III to miałeś zarówno igłę SAS od Jico i igłę HE, masz porównanie - wg Ciebie nie warto dopłacić do igły SAS ?
Zdaję sobie sprawę, że SAS od Jico kosztuje w przeliczeniu jakieś 850zł, do tego dojdzie koszt przesyłki i zapewne jeszcze cło, więc sam koszt igły to już zakładany mój budżet, nie wiem w jakiej kwocie udałoby się kupić używane body Shure V15 III ale razem to już będzie pewnie jakieś min. 1300zł .
Może więc w tej kwocie warto zastanowić się inna wkładką ? chociaż porównując do Ortofon-a to wychodzi w podobnej kwocie jak igła 40, nie wspominając już wkładki 2M Black, która kosztuje prawie 2tys. zł.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowa igła / wkładka do gramofonu Dual CS5000

#11

Post autor: Wojtek »

rafi40 pisze: Wiem, jak gra 20 Ortofona, skoro HE zagra podobnie (choć pewnie trochę cieplej) to dlaczego nie zainwestować i nie poprawić tego brzmienia ?
Spoko, ale nie do końca łapię dość jednoznacznie brzmiący tekst "jeśli Shure to jedynie SAS", bo to dość mocne słowa.
rafi40 pisze: Z tego co przeczytałem we wątku o Shure V15III to miałeś zarówno igłę SAS od Jico i igłę HE, masz porównanie
No właśnie.
rafi40 pisze: wg Ciebie nie warto dopłacić do igły SAS ?
Do nowego SASa? Nie bardzo.
rafi40 pisze: i zapewne jeszcze cło
Przede wszystkim VAT.
rafi40 pisze: więc sam koszt igły to już zakładany mój budżet
A nawet lepiej :D
rafi40 pisze: nie wiem w jakiej kwocie udałoby się kupić używane body Shure V15 III
300-400 złotych? Jakoś tak.

Może rozważ np. M97xE + igła VL od LPGear ?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
rafi40
Posty: 97
Rejestracja: 09 wrz 2015, 17:47
Gramofon: Dual CS5000
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Re: Nowa igła / wkładka do gramofonu Dual CS5000

#12

Post autor: rafi40 »

Wojtek pisze: Może rozważ np. M97xE + igła VL od LPGear ?
Nie znam tej wkładki Shure, muszę o niej poczytać, jeśli chodzi o igłę to masz na myśli coś takiego ?
http://www.lpgear.com/product/SHN097xVL.html
Masz jakieś porównanie tej wkładki z tą właśnie igłą do wkładek Ortofon-a i V15 ?
Na chwilę obecną jestem na etapie zapoznawania się opiniami o wkładkach Acutex, z tego co wyczytałem to b. dobre opinie mają modele 312III STR i 412 STR, z nieznaczną przewagą dla modelu 312III STR
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowa igła / wkładka do gramofonu Dual CS5000

#13

Post autor: Wojtek »

rafi40 pisze: jeśli chodzi o igłę to masz na myśli coś takiego ?
Dokładnie to.
rafi40 pisze: Masz jakieś porównanie tej wkładki z tą właśnie igłą do wkładek Ortofon-a i V15 ?
Osobiście? Nie. Nie miałem M97xE.
Z tego co pamiętam możesz poczytać na forum opinie ludzi którzy zainwestowali w igłę VL do tej wkładki.

Ogółem jest masa dobrych wkładek i igieł, ale osobiście nie widzę sensu w zasypywaniu Ciebie listą każdej godnej polecenia kombinacji, skoro liczysz na konkretny efekt.

FatCat ma Twój gramofon i testował ostatnio różne wkładki. Poczytaj sobie: http://www.winyl.net/viewtopic.php?p=162121#p162121
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
rafi40
Posty: 97
Rejestracja: 09 wrz 2015, 17:47
Gramofon: Dual CS5000
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Re: Nowa igła / wkładka do gramofonu Dual CS5000

#14

Post autor: rafi40 »

Wojtek pisze: FatCat ma Twój gramofon i testował ostatnio różne wkładki. Poczytaj sobie: viewtopic.php?p=162121#p162121
Czytałem ten test Marcina na Grupie Winylowej, dzięki niemu zainteresowałem się wkładkami Acutex i jak już pisałem - znalazłem na forach dużo b. dobrych opinii o wybranych modelach tych wkładek, z tym że podejrzewam że będzie ciężko upolować jakiś NOS. No cóż, wydaje mi się, że jeszcze długa droga przede mną, ale nikt nie mówił że będzie łatwo ;-) Szukam, czytam i poluję dalej ....:-)
Awatar użytkownika
rafi40
Posty: 97
Rejestracja: 09 wrz 2015, 17:47
Gramofon: Dual CS5000
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Re: Nowa igła / wkładka do gramofonu Dual CS5000

#15

Post autor: rafi40 »

Poszukiwania nadal trwają...
Miał ktoś może do czynienia z wkładką Shelter 201 ? - ma dość dobre opinie
ODPOWIEDZ