Wzmacniacz do Adam GS 420

Tematy związane z zakupem wszelkich przedwzmacniaczy i wzmacniaczy
ODPOWIEDZ
PanTakiOki
Posty: 36
Rejestracja: 16 mar 2024, 10:39
Gramofon: Unitra Adam GS 420
Lokalizacja: Silesia

Wzmacniacz do Adam GS 420

#1

Post autor: PanTakiOki »

Witam wszystkich!
Posiadam gramofon Unitra Adam GS420 który jest na chodzie, ale nic więcej nie jestem w stanie powiedzieć na jego temat gdyż nie posiadam reszty stosownej sprzętu audio żeby wykonać obiektywny test.

Więcej o historii z nim związanej napisałem w przywitaniu -> viewtopic.php?f=8&t=21594

Przedstawiłem zarys więc czas przejść do konkretów.
Zakładam że gramofon jest sprawny, aczkolwiek biorę pod uwagę że może wymagać odświeżenia/konserwacji/renowacji.
Mam podstawową wiedzę i umiejętności elektroniczne i mechaniczne, ale niestety nie z zakresu analogowego sprzętu audio.
Jeżeli jednak drodzy forumowicze byliby w stanie wspomóc mnie wiedzą i radami to wydaje mi się że podołałbym osobiście operacjom o których piszę powyżej. Jeżeli uważacie że mój optymizm jest jednak zbyt duży to liczę się również z możliwością oddania gramofonu w ręce profesjonalnego serwisu, ale obawiam się że w tej sytuacji cena może być spora i całościowo taniej będzie kupić jakiś inny gramofon który będzie grał lepiej zaraz na starcie.
Dodatkowo zastanawiam się nad lekką modyfikacją gramofonu, a konkretnie wymianie okablowania zasilającego oraz audio na gniazda AC oraz RCA.
Wydaje mi się że operacja ta rozwiąże kilka pierwszych problemów.

No ale najpierw najważniejsza rzecz która mnie hamuje, a więc brak reszty osprzętu audio, czyli wzmacniacza.
Osobiście wolałbym wzmacniacz z wbudowanym przedwzmacniaczem, ze względu na cenę, zajmowane miejsce, dodatkowe kable etc.
Jeżeli z jakiegoś powodu lepiej jednak posiadać dwa niezależne wzmacniacze to oczywiście jestem otwarty na propozycje.

Kolejna rzecz to oczywiście głośniki, ale jako że posiadam kilka różnych sztuk to na pewno coś mi się uda dobrać do wzmacniacza.
Szału nie będzie, ale na tym etapie wydaje mi się że kupowanie głośników nie ma sensu gdyż wpierw trzeba uruchomić i dokładnie przetestować gramofon.
Jeżeli wszystko już będzie w porządku to głośniki i tak kupię, więc tutaj już też jestem otwarty na potencjalne propozycje, ale zaznaczam że to dopiero kolejny etap.

Wracając do wzmacniacza, to zapewne bardzo ważne jest określenie budżetu.
No i tutaj pojawia się pierwszy problem gdyż kompletnie nie mam rozeznania w kwestii cen sprzętu retro, a z kolei wiem że sprzęt audio może kosztować od kilkuset złotych do kilkuset tysięcy złotych (albo nawet więcej).
Wiadomo że czym taniej tym lepiej, ale racjonalnie myśląc chciałbym aby jakościowo wzmacniacz(e) były porównywane z gramofonem.
Czyli nie chciałbym kupować jakieś chińczyka za "parę złotych", ale też nie kupię wzmacniacza za kilka tysięcy skoro z tym gramofonem i tak nie odczuję różnicy, a wiadomo że do całości dojdzie jeszcze zakup głośników.

Tyle na początek, trochę się rozpisałem, ale chciałem przekazać jak najwięcej informacji.
Z góry dziękuję za wszystkie sugestie i mam nadzieję że uda się od drogich forumowiczów uzyskać wiele cennych rad.
Pozdawiam
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2400
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Unitra Adam GS 420

#2

Post autor: dale »

Jako że użytkuję gramofon powstały na bazie Adama, coś mogę napisać o nim. Zasadniczo, jak zapewne wiesz, gramofon to tylko napęd płyty, który ma być stabilny i nie wprowadzać zakłóceń, u mnie się to sprawdza - wbrew obiegowej, tutejszej opinii, która gloryfikuje zachodnie marki (nie ciągnę wątku, bo nie warto). Drugim aspektem to ramię które powinno zgrać się z wkładką (dać ustawić wkładkę i wpadać w rezonans w magicznym przedziale ... dodatkowo trzeba dobrać wkładkę pod względem podatności jej... kolejny temat do rozważań filozoficznych :) ). Ale do rzeczy...
U mnie gra z preampem Nudą Mini, ale nie namawiam bo mi zależało na przedwzmacniaczu konfigurowalnym, z niezależnymi torami MC i MM.
Jeśli nie masz żadnego wzmacniacza w domu, to tańszym rozwiązaniem będzie zakup wzmacniacza zintegrowanego (tutaj polecam wątki z udziałem Kolegi Amrowek w dziale Wzmacniacze/Zakupy). Zakładam że obecnie masz wkładkę MM, zakładam że jakąś MF. Jeśli Twój headshell ma tzw. fasolki do regulacji wkładki, wtedy nie ma problemu ze zmianą i dokładnym wyregulowaniem nowej. Jeśli nie, poszukaj headshela od Daniela, były takie z owalnymi otworami na śruby, tzw. fasolki właśnie. No, albo pobaw się pilnikiem - iglakiem i rozpiłuj otwory w Twoim headshelu.
Co do wkładek, różne rodziny wkładek różnie grają, na początek fajnie było by posłuchać jakiejś AT (AT-12 np), Shure czy Philipsa. Wkładki MM możesz kupić używane - jest ryzyko że będzie miała walnięte cewki, ale wtedy, jako niesprawną można próbować odesłać. Zakup raczej na forum lub od sprawdzonego sprzedawcy na allegro - uważaj żebyś nie natknął się na handlarza złomem - gramofonika, sprzedaj co raz to pod innym nickiem, bo sława szybko się w środowisku rozchodzi, a to bezczelny oszust pierwszej wody - według opinii wielu "szczęśliwych nabywców".

Zasadniczo, warto sprawdzić stabilność obrotów np. apką z telefonu. Jeśli jest OK, wtedy można myśleć o dalszych przeróbkach. Na pewno nie zaszkodzi wymiana okablowania sygnałowego, albo założenie chinchów na obecny kabel - jeśli jest oryginalny, to nie ma musu zmieniać, kable pyły całkiem przyzwoite. Jak nie będzie brumił, nie trzeba ruszać uziemienia. Przy okazji można zmienić gniazdo headshela na SME, wtedy będziesz mógł zastosować więcej różnych modeli.
A na starcie, sprawdź obroty.

Co do preampa, jak byś chciał odrębny, to temat na dłuższy doktorat, w odpowiednim dziale, ale wybór jest spory, od 200 pln do ... :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41623
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wzmacniacz do Adam GS 420

#3

Post autor: Wojtek »

Nie rozumiem po co wywlekasz kilka spraw na raz kiedy zasadniczo chcesz kupić wzmacniacz bo kompletujesz zestaw audio?
PanTakiOki pisze:
16 mar 2024, 11:30
No i tutaj pojawia się pierwszy problem gdyż kompletnie nie mam rozeznania w kwestii cen sprzętu retro, a z kolei wiem że sprzęt audio może kosztować od kilkuset złotych do kilkuset tysięcy złotych (albo nawet więcej).
A cóż to ma wspólnego z głębokością twojego portfela ?

Nie pomożemy jak nie wiemy ile chcesz wydać.

"Czym taniej tym lepiej" - samochody też tak kupujesz?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
PanTakiOki
Posty: 36
Rejestracja: 16 mar 2024, 10:39
Gramofon: Unitra Adam GS 420
Lokalizacja: Silesia

Re: Wzmacniacz do Adam GS 420

#4

Post autor: PanTakiOki »

Mój tak obszerny wywód miał na celu przekazanie maksymalnej ilości informacji żeby całościowo nakreślić obraz mojej sprawy.

Co do ceny to trudno mi się określić bo nie mam za bardzo orientacji.
Ale skoro już się posługujemy porównaniami motoryzacyjnymi to powiem tak - można założyć do Fiata Punto ceramiczne tarcze za kilkadziesiąt tysięcy złotych, tylko po co?
Tak wiec chciałbym żeby cena wzmacniacza (a właściwie jakość dźwięku) była adekwatna do jakości gramofonu.
Powiedźmy że zakładam budżet kilkaset złotych 100-500, przy czym oczywiście biorę pod uwagę zakup sprzętu używanego, nie przeszkadza mi to w ogóle.
Nie wiem czy do się w tej cenie kupić coś odpowiedniego do tego gramofonu, jeżeli nie, to jestem w stanie budżet zwiększyć, aczkolwiek tak jak pisałem wcześniej - będę też kupował głośniki więc ewentualna nadwyżka będzie przeznaczona na kolumny.
Zależy mi na wyważeniu, czyli żeby jakość dźwięku gramofonu, wzmacniacza oraz kolumn była optymalna.


dale pisze:
16 mar 2024, 14:16
Zasadniczo, warto sprawdzić stabilność obrotów np. apką z telefonu

Czy chodzi o aplikację a'la stroboskop czy chodzi o jakąś magiczną aplikację? Proszę podaj nazwę jeśli to nie problem (i nie łamie to regulaminu forum).
Awatar użytkownika
domibobi
Posty: 1580
Rejestracja: 26 wrz 2019, 06:13
Gramofon: Sony PS X65
Lokalizacja: Kraków

Re: Wzmacniacz do Adam GS 420

#5

Post autor: domibobi »

PanTakiOki pisze:
17 mar 2024, 20:34
Czy chodzi o aplikację a'la stroboskop czy chodzi o jakąś magiczną aplikację? Proszę podaj nazwę jeśli to nie problem (i nie łamie to regulaminu forum).
https://play.google.com/store/apps/deta ... M.RPMSpeed
a: SonyPSX65 [SonyXL45 PhilipsGP412 Empire(LTD200 2000Z) NagaokaMP110 Pickering625/XV15 ShureV15typeIV AudioTechnica120] / PreampDyskretniok / OnkyoA8850 / TelluriumQblueII / PylonAudioPearl27
c: TidalHiFiPlus / WiimPro / MusicalFidelityV90DAC
PanTakiOki
Posty: 36
Rejestracja: 16 mar 2024, 10:39
Gramofon: Unitra Adam GS 420
Lokalizacja: Silesia

Re: Wzmacniacz do Adam GS 420

#7

Post autor: PanTakiOki »

@domibobi

Dzięki wielkie, sprawdzę aplikacją stabilność obrotów.



@Wojtek

Sprzęt wygląda świetnie, parametry również bardzo dobre.
Szkoda że tak daleko, bo chętnie podjechałbym osobiście i przesłuchał, ale nie można mieć wszystkiego :)
Przyjrzę się dokładniej modelowi i zobaczymy, choć zakładam że skoro został polecony to na pewno nie przypadkowo.
Jestem w stanie dać te 100/200 złotych więcej za dobry sprzęt, wiec nie ma problemu.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41623
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wzmacniacz do Adam GS 420

#8

Post autor: Wojtek »

Wrzuciłem dwa egzemplarze bo nie wiem w jaki kolor celujesz.
Możesz też znaleźć niższy model A-8230 albo nowsze serie czyli A-84x0 albo A-86x0.
Taki był klucz nomenklatury dla tej serii Onkyo.

Dobre sprzęty i nadal dość tanie, o problemach rzadko się słyszy, stąd można polecić w ciemno.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15176
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Wzmacniacz do Adam GS 420

#9

Post autor: darkman »

PanTakiOki pisze:
17 mar 2024, 20:34
budżet kilkaset złotych 100-500
Na forum Yamaha serii AX500, za 400 szelestów do wzięcia i pewnie na waciki jeszcze coś można urawać, dość fajna. ->> giełda forum, ceny brak ale jest we wcześniejszych postach oferującego. (gdyby była srebrna sam bym brał pod zamówienie rodzinne).
PanTakiOki
Posty: 36
Rejestracja: 16 mar 2024, 10:39
Gramofon: Unitra Adam GS 420
Lokalizacja: Silesia

Re: Wzmacniacz do Adam GS 420

#10

Post autor: PanTakiOki »

Czasu w tygodniu nie było zbyt dużo wiec temat musiał poczekać do weekendu.

Zrobiłem testy obrotów.
Wykonałem kilka prób, wyniki były zawsze zbliżone.
Poniżej przykład:
download/file.php?mode=view&id=137061
download/file.php?mode=view&id=137060
download/file.php?mode=view&id=137059
download/file.php?mode=view&id=137058

Nie mam odniesienia, ale skoro wynik zawsze był wyświetlany na zielono to zakładam że jest w porządku.
Przy okazji sprawdziłem dostrajanie prędkości obrotowe i działa prawidłowo zarówno na 45 jak i 33 1/3.
Jedna rzecz mnie ciekawi - ustawienie prędkości wg programu nie pokrywało się z ustawieniem lampki stroboskopowej (dla idealnie ustawionej prędkości wg programu RPM Speed and Wow kratki na talerzu nie stały w miejscu).

Co do headshella to mam zwykłe otwory.
Wkładka to pewnie jest MF, choć po oznaczeniu ciężko mi to jednoznacznie stwierdzić.
download/file.php?mode=view&id=137062

A co do igły to te parę lat temu kupiłem N2001 D, ale pewnie igła będzie do wymiany bo samo mocowanie jest problematyczne i igła nie siedzi dobrze we wkładce (wkładka ma wbudowany magnez, więc domyślam się że igła powinna być również kawałek magnesu bądź metalu).
download/file.php?mode=view&id=137063



Wracając do tematu wzmacniacza mam jeszcze kilka pytań.
Czy w praktyce wkładki MC faktycznie są dużo lepsze a dla zwykłego użytkownika jakość będzie znacząco zauważalna?
Chodzi mi o moje zastosowanie i mój sprzęt.
Pytam bo nie wszystkie wzmacniacze obsługują obydwa rodzaje wkładek MM/MC, więc trudniej takie znaleźć.
Co do Onkyo to w okolicy znalazłem A-8230 (430zł) oraz A-8830 (600zł) i zastanawiam się czy wersje 8x30 są gorsze tylko pod względem mocy czy jednak inne parametry również odbiegają od modeli wyższych i lepiej szukać tych wyższych modeli?

Czy oprócz Onkyo A-8xxx i Yamahy AX500 w mojej cenie są jeszcze jakieś inne warte uwagi sprzęty?
Załączniki
20240323_084124.jpg
20240323_083807.jpg
Screenshot_20240323_095804.jpg
Screenshot_20240323_095757.jpg
Screenshot_20240323_083259.jpg
Screenshot_20240323_083256.jpg
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15176
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Wzmacniacz do Adam GS 420

#11

Post autor: darkman »

PanTakiOki pisze:
24 mar 2024, 10:27
Wracając do tematu wzmacniacza
Ufff :clap:
PanTakiOki pisze:
24 mar 2024, 10:27
nie wszystkie wzmacniacze obsługują obydwa rodzaje wkładek MM/MC,
Lepiej mieć niż nie mieć.
PanTakiOki pisze:
24 mar 2024, 10:27
Yamahy AX500
MM/MC, sekcja na oba rodzaje. Onkyo może też? Sprawdź sobie.
PanTakiOki pisze:
24 mar 2024, 10:27
Czy w praktyce wkładki MC faktycznie są dużo lepsze a dla zwykłego użytkownika jakość będzie znacząco zauważalna?
W praktyce zależy to od wielu czynników. Tor, kolumny, piec itd.. zwykły użytkownik to pewnie ktoś jak ja. Mnie pasują MC, ale MM mam kilka fajnych też :)

Chyba chodzi tam o moc, bo modele zbliżone, natomiast więcej wlejesz dalej zajedziesz, bardziej zwracaj uwagę na stan techniczno wizualny. Onkyo są fajne i cenione, wiele osób na forum ma je u siebie. Dla mnie brand Onkyo brzmi jak Kia lub Gold Starr, ale wzmaki dość cenione za jakość. Yamaha ma fajne motory, ale koleżanka mi ostatnio przyniosła gitarę klasyczną Yamaha do renowacji drobnej i pograłem.. hm.. to nawet gra! I to dobrze :).. I tak dobrze, że wędek nie robią, bo raki i czekany to bez łaski.
Natomiast w budżecie , który masz to O i Y, to bardzo dobre wskazania i nie ma co marudzić ani szukać na siłę czegoś innego. Estetyka design też b.spoko, klasyka.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41623
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wzmacniacz do Adam GS 420

#12

Post autor: Wojtek »

PanTakiOki pisze:
24 mar 2024, 10:27
Jedna rzecz mnie ciekawi - ustawienie prędkości wg programu nie pokrywało się z ustawieniem lampki stroboskopowej (dla idealnie ustawionej prędkości wg programu RPM Speed and Wow kratki na talerzu nie stały w miejscu).
A masz w sieci idealnie 50Hz?
PanTakiOki pisze:
24 mar 2024, 10:27
Czy w praktyce wkładki MC faktycznie są dużo lepsze a dla zwykłego użytkownika jakość będzie znacząco zauważalna?
Lepsze od czego? Od MM/MI? Nie.
Kim jest niezwykły użytkownik?
Zdefiniuj znaczącą różnicę w dźwięku :)

Normalnie nic tylko się pochlastać jak się czyta takie "czy aby na pewno?"

A tak już na poważnie - nie myśl o wkładkach MC bo na tym pułapie to nie ma absolutnie żadnego sensu.

Jak wzmacniacz obsługuje dwa typy to fajnie, ale nie powinien być to dla Ciebie jakiś wyznacznik.
PanTakiOki pisze:
24 mar 2024, 10:27
Co do Onkyo to w okolicy znalazłem A-8230 (430zł) oraz A-8830 (600zł) i zastanawiam się czy wersje 8x30 są gorsze tylko pod względem mocy czy jednak inne parametry również odbiegają od modeli wyższych i lepiej szukać tych wyższych modeli?
Ogólnie są to niższe modele względem wyższych. Nie tylko w mocy. A-8830 jest 3 generacje nowszy.
Mimo to, chyba jednak wybrałbym A-8230.
Im nowsza generacja tym następca oferował mniej niż poprzednik.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3792
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Wzmacniacz do Adam GS 420

#13

Post autor: Obywatel »

PanTakiOki pisze:
24 mar 2024, 10:27
A co do igły to te parę lat temu kupiłem N2001 D, ale pewnie igła będzie do wymiany bo samo mocowanie jest problematyczne i igła nie siedzi dobrze we wkładce (wkładka ma wbudowany magnez, więc domyślam się że igła powinna być również kawałek magnesu bądź metalu).
download/file.php?mode=view&id=137063
Tak igła pasuje jak ulał do parzystych wkładek Unitry. Jaką miałeś oryginalnie igłę w tej wkładce?
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
PanTakiOki
Posty: 36
Rejestracja: 16 mar 2024, 10:39
Gramofon: Unitra Adam GS 420
Lokalizacja: Silesia

Re: Wzmacniacz do Adam GS 420

#14

Post autor: PanTakiOki »

Wojtek pisze:
25 mar 2024, 01:07
A masz w sieci idealnie 50Hz?
No tak, na to nie wpadłem.
Czyli lepiej ustawiać prędkość wg programu.
Wojtek pisze:
25 mar 2024, 01:07
Lepsze od czego? Od MM/MI? Nie.
Tak, miałem dokładnie na myśli porównanie wkładem MM oraz MC, właśnie pod kątem zakupu wzmacniacza, gdyż nie wszystkie obsługują różne wkładki.
Wojtek pisze:
25 mar 2024, 01:07
A tak już na poważnie - nie myśl o wkładkach MC bo na tym pułapie to nie ma absolutnie żadnego sensu.
Jak wzmacniacz obsługuje dwa typy to fajnie, ale nie powinien być to dla Ciebie jakiś wyznacznik.
OK, to rozwiewa moje wątpliwości.
Wojtek pisze:
25 mar 2024, 01:07
Ogólnie są to niższe modele względem wyższych. Nie tylko w mocy. A-8830 jest 3 generacje nowszy.
Mimo to, chyba jednak wybrałbym A-8230.
Im nowsza generacja tym następca oferował mniej niż poprzednik.
No dobrze to idąc dalej.
Mamy oznaczenia 8ab0:
a - 2/4/6/8 = nowsza generacja, ale lepiej starsza.
b - 3/5/7/9 = mocniejsza wersja (?)

No i pytanie co z wersją A 8850 która wg różnych forum zbiera bardzo pochlebne recenzje?


Obywatel pisze:
26 mar 2024, 20:33
Tak igła pasuje jak ulał do parzystych wkładek Unitry. Jaką miałeś oryginalnie igłę w tej wkładce?
Jak go dostałem to był zdekompletowany i nie było żadnej igły.
Gdzieś wtedy przeczytałem że ta właśnie jest niezła, a ponieważ zależało mi na sprawdzeniu czy gramofon w ogóle działa, a cena nie była duża to ją kupiłem.
Problem właśnie w tym że ta igła ma całkowicie plastikową obudowę, a zauważyłem że wkładka Unitry ma magnesik.
Zakładam więc (mogę się mylić) że oryginalna igła ma też magnesik (albo kawałek metalu) który dodatkowo trzyma igłę we wkładce i ją stabilizuje.
Ta igła nie ma, więc trzyma się we wkładce samą igłą, że tak powiem, a to powoduje że odstaje ona (grawitacja robi swoje) i lata.
Wygląda to niechlujnie, ale może nie będzie miało wpływu, nie wiem.
Po prostu zauważyłem to.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3792
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Wzmacniacz do Adam GS 420

#15

Post autor: Obywatel »

PanTakiOki pisze:
27 mar 2024, 21:13
Zakładam więc (mogę się mylić) że oryginalna igła ma też magnesik (albo kawałek metalu) który dodatkowo trzyma igłę we wkładce i ją stabilizuje.
Nie ma niczego takiego. Igła powinna siedzieć ciasno i stabilnie w generatorze. Wrzuć zdjęcie jak ta igła siedzi we wkładce.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
ODPOWIEDZ