Debut Carbon czy używany Thorens?

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10458
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Debut Carbon czy używany Thorens?

#31

Post autor: Myszor »

Jeśli jesteście z wawy to widzę że grubanuta przytuliła 50 gramiaków dzisiaj. Można się wybrać i poszperać.
https://www.facebook.com/grubanuta/post ... 36653526:0
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Debut Carbon czy używany Thorens?

#32

Post autor: Regsoft »

Sony PS-X30 ? 8-)
Lejsior
Posty: 12
Rejestracja: 07 lut 2017, 12:00

Re: Debut Carbon czy używany Thorens?

#33

Post autor: Lejsior »

Regsoft pisze:
Dokładnie odwrotnie. Ty szukasz i podajesz modele które znajdziesz i które wstępnie Ci odpowiadają a Wojtek (i inni) wybiorą z tego najciekawsze. A to wszystko w odpowiednim wątku zakupowym w zadanym budżecie 8-)
No tak tylko ja się kompletnie nie znam na gramofonach i wszystkie modele, które wstępnie mi odpowiadają byłyby dobierane na podstawie jednego kryterium czyli wyglądu - trochę to nie ma sensu bo wygląd jest dla mnie czynnikiem trzecim w kolejności. Te czynniki to: 1. czyste, ciepłe brzmienie, 2. jakość wykonania, bezawaryjność, 3. wygląd, wszystko w kasie jak wyżej.

No chyba, że odsiewając po tych kryteriach zostaje i tak kilkadziesiąt modeli (w co wątpię), które da się kupić to wtedy faktycznie podam coś od siebie.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Debut Carbon czy używany Thorens?

#34

Post autor: Regsoft »

Lejsior pisze: na podstawie jednego kryterium czyli wyglądu
I o to chodzi. Określasz cenę. Wynajdujesz w zakładanej cenie te które Ci się podobają i podajesz linki w odpowiednim wątku zakupowym. Np. "Gramofon do 1000 zł". Jeśli chcesz najpierw się czegoś dowiedzieć to po prostu czytasz te wątki (przynajmniej naście ostatnich stron) zanim spytasz o konkretne modele. Wszystko tam jest napisane 8-)
Lejsior
Posty: 12
Rejestracja: 07 lut 2017, 12:00

Re: Debut Carbon czy używany Thorens?

#35

Post autor: Lejsior »

No ok wprawdzie ten sposób przypomina mi (odnosząc się do motoryzacji) szukanie przez blondynkę auta do zakupu... ...czerwonego za 25 tys zł :)

PS a ten Soniak PS-x30 jest ok? Napisz proszę coś o nim?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41557
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Debut Carbon czy używany Thorens?

#36

Post autor: Wojtek »

Lejsior pisze: Chodzi mi o to abyś podał na podstawie swoich doświadczeń kila modeli, których średnia cena za stan po renowacji (takiej rzeczywistej a nie ktoś wypoleruje pokrywę...) oscyluje w okolicach 1000 do 1400 zł (będę szukać sprzętu z gwarancją, że prace zostały wykonane (jak u mechanika)).
Wybacz, ale każdy "mechanik" w tej branży ceni się po swojemu, więc nie mi oceniać czy jego praca powinna tyle, a tyle kosztować. Mogę się co najwyżej wypowiadać w sprawie średnich cen za dany model przy danym stanie zachowania. Nie wyceniam wartości "gwarancji" czy "remontu", tym bardziej że wiele "remontów" to też potencjalne bajki.

Innymi słowy, zbyt dużo oczekujesz albo zbyt naiwnie do tego podchodzisz póki co.
Myszor pisze: Jeśli jesteście z wawy to widzę że grubanuta przytuliła 50 gramiaków dzisiaj. Można się wybrać i poszperać.
No sprzętu od Grubasów to na pewno nie polecę jeśli ma mieć łatkę "po serwisie", ale z pewnością plusem jest że można podjechać i podotykać, tyle że jak się nie znasz w temacie to nie wiem co to da :)
Lejsior pisze: które wstępnie mi odpowiadają byłyby dobierane na podstawie jednego kryterium czyli wyglądu - trochę to nie ma sensu bo wygląd jest dla mnie czynnikiem trzecim w kolejności.
To nic. Taka selekcja to jakiś start, bo daje nam pogląd co Ci się podoba przy trzecim kryterium. Na tej podstawie można też już proponować coś co byłoby zbieżnego w jakimś stopniu.

A tak to mamy sytuację od czapy. Tak jakby ktoś wpadł na forum motoryzacyjne i zapytał "hejka, jaką furę polecacie do 10 kafli?" ;)
Lejsior pisze: Te czynniki to: 1. czyste, ciepłe brzmienie
Szczerze mówiąc na to ma większy wpływ wkładka i reszta toru. Przynajmniej ja nie słyszałem o "ciepłych" ramionach gramofonowych. Chyba że dorzucimy jakąś grzałkę czy coś :morda: Ale spoko, wszak mogłeś tego nie wiedzieć.
Lejsior pisze: No chyba, że odsiewając po tych kryteriach zostaje i tak kilkadziesiąt modeli (w co wątpię), które da się kupić to wtedy faktycznie podam coś od siebie.
To przede wszystkim pomoże nam pomóc Tobie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Debut Carbon czy używany Thorens?

#37

Post autor: Regsoft »

Lejsior pisze: PS a ten Soniak PS-x30 jest ok?
Zawsze to zależy od konkretnego egzemplarza. Natomiast sam model jest OK. Taki X50 dla ubogich. Silnik rewela. Plinta przyzwoita. Półautomat z powrotem ramienia. Natomiast ramię tylko przypomina PUA-7 z droższych modeli. Nie ma tragedii ale na kolana nie rzuca. Wart uwagi ale oczywiście liczy się cena i jakość konkretnego egzemplarza. 8-)
Jet16
Posty: 45
Rejestracja: 07 lut 2017, 10:33
Gramofon: Sony PS 4750

Re: Debut Carbon czy używany Thorens?

#38

Post autor: Jet16 »

Zacząłem już szukać używanego gramofonu i pojawiło się kilka pytań:

1. Zakładając na cały zestaw (preamp i kable) sumę ok. 1700zł. Jaką część z tych pieniędzy (orientacyjnie) mogę przeznaczyć na gramofon, preamp, kable (i inne wydatki)?
2. Wiem, że wkładka ma duży wpływ na jakość dźwięku. Czy mógłby ktoś krótko wyjaśnić jaki wpływ na dźwięk mają ramię, talerz, silnik i in.? Bo teoretycznie mógłbym kupić słabszy gramofon i bardzo dobrą wkładkę.
3. Czy lepszym rozwiązaniem jest kupić używany gramofon bez wkładki i wyposażyć go w nową, dobraną wg własnego uznania? Jak wygląda to cenowo?

Proszę rozjaśnić mroki mojej niewiedzy, z góry dziękuję :)
Sony PS 4750 + Nagaoka MP110 + Azur551P
yaqin mc-10l, MA RS6, Audio Note AN-L
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41557
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Debut Carbon czy używany Thorens?

#39

Post autor: Wojtek »

Jet16 pisze: 1. Zakładając na cały zestaw (preamp i kable) sumę ok. 1700zł. Jaką część z tych pieniędzy (orientacyjnie) mogę przeznaczyć na gramofon, preamp, kable (i inne wydatki)?
1200 na gramofon, reszta na preamp? Tak strzelam :)
Jet16 pisze: 2. Wiem, że wkładka ma duży wpływ na jakość dźwięku.
Największy w sumie.
Jet16 pisze: Czy mógłby ktoś krótko wyjaśnić jaki wpływ na dźwięk mają ramię, talerz, silnik i in.?
"Napiszcie mi proszę książkę" :D

Na skróty zrobię taką podziałkę hierarchii: igła/wkładka > ramię > napęd.
To jak zagra wkładka zależy w głównej mierze od ramienia. Napęd ma po prostu być i nie przeszkadzać, stabilnie obracać talerz.
A że zwyczajowo ramię z napędem są zespolone w całość zwaną gramofonem... to nie da się tak na luzaku dowolnie składać klocki.
Jet16 pisze: Bo teoretycznie mógłbym kupić słabszy gramofon i bardzo dobrą wkładkę.
Teoretycznie to tak nie działa :)
Jet16 pisze: 3. Czy lepszym rozwiązaniem jest kupić używany gramofon bez wkładki i wyposażyć go w nową, dobraną wg własnego uznania?
W praktyce tak, bo przy używanej wkładce i tak byś musiał zmienić igłę na start.
Jet16 pisze: Jak wygląda to cenowo?
Tak jak wydasz.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Lejsior
Posty: 12
Rejestracja: 07 lut 2017, 12:00

Re: Debut Carbon czy używany Thorens?

#40

Post autor: Lejsior »

Pozostając przy Sony, powiedzcie coś proszę o tym modelu i czy warto za takie pieniądze:
http://allegro.pl/gramofon-sony-ps-3750 ... 25909.html

Sam znalazłem mało informacji o modelu, podobno dość solidny. Jak z wkładkami? Podejdzie do tego coś aktualnie sprzedawanego w sklepach np jakiś ortofon 2m?
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3785
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Debut Carbon czy używany Thorens?

#41

Post autor: Obywatel »

Gramofon zacny. Niestety dla mnie istotną wadą byłby brak powrotu ramienia po skończeniu odtwarzania. Cena raczej okazyjna nie jest.

Wkładka? Co sobie tylko wymarzysz - gramofon ma standardowe mocowanie wkładki - czyli rozstaw otworów 1/2 cala.

I nie daj się nabrać na takie banialuki: automatyki , która "podłącza " do ramienia wajchy i cięgna wprowadzające zakłócenia. W dobrym automacie automatyka jest całkowicie odsprzęglona od ramienia podczas odtwarzania. Handlarze piszą banialuki, jakie im pasują do danej aukcji.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Lejsior
Posty: 12
Rejestracja: 07 lut 2017, 12:00

Re: Debut Carbon czy używany Thorens?

#42

Post autor: Lejsior »

Obywatel pisze: I nie daj się nabrać na takie banialuki: automatyki , która "podłącza " do ramienia wajchy i cięgna wprowadzające zakłócenia. W dobrym automacie automatyka jest całkowicie odsprzęglona od ramienia podczas odtwarzania. Handlarze piszą banialuki, jakie im pasują do danej aukcji.
:D Spoko, już jestem uczulony. W tym wypadku trochę się obawiam właśnie po takich zwrotach w opisie + "igla oczywiscie bardzo dobra" :D no tak dobra ale czy w dobrym stanie... stąd pytanie o wkładkę - dzięki

Czy tą powłokę na talerzu w paskudne kropki da się wymienić? To jest mata wymienna czy zintegrowana guma? - strasznie mi to nie pasuje w wyglądzie, który poza tym jest spoko.

Na co zwrócić uwagę przy ewentualnych oględzinach?
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3785
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Debut Carbon czy używany Thorens?

#43

Post autor: Obywatel »

Kupując sprzęt z używaną igłą zawsze należy stosować zasadę ograniczonego zaufania i raczej nastawić się na kupno nowej igły. Nie trzeba od razu kupować całej wkładki - całkiem możliwe, że do obecnej w gramofonie wkładki dostępne są dobrej jakości igły.

Co do slipmaty, to taki urok niektórych modeli SONY - mnie się te kropy nawet podobają :) ale jeżeli Tobie nie leżą, to do tego gramofonu możesz zastosować praktycznie każdą matę o standardowych wymiarach. Odradzam jednak maty filcowe - doradzam pozostanie przy macie gumowej.
Lejsior pisze: Na co zwrócić uwagę przy ewentualnych oględzinach?
O tym to można by napisać książkę ;) Przede wszystkim czy gramofon trzyma obroty i czy nie ma luzów w łożyskowaniu ramienia. W następnej kolejności, czy podczas odtwarzania nie słychać jakichś "brumień", czy winda pracuje prawidłowo i czy antiskating spełnia swoją funkcję. No i przy manualu to by było z grubsza na tyle.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Lejsior
Posty: 12
Rejestracja: 07 lut 2017, 12:00

Re: Debut Carbon czy używany Thorens?

#44

Post autor: Lejsior »

Dzięki wielkie za konkrety!
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41557
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Debut Carbon czy używany Thorens?

#45

Post autor: Wojtek »

To jest oryginalna guma, ale pewnie możesz ją sobie wymienić na inną. Raczej nie jest zespolona z talerzem.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ