Jaki Thorens?

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
azael
Posty: 220
Rejestracja: 26 paź 2016, 13:46
Gramofon: PS-X7, TS850
Lokalizacja: Tychy

Jaki Thorens?

#1

Post autor: azael »

Podłączę się pod ten temat, żeby nie zakładać nowego.
Moi drodzy obsłuchani we wszelkich talerzach... wesprzyjcie mnie swoją wiedzą.
Szukam od jakiegoś czasu swojego wymarzonego Thorensa. Ze zwględu na budżet nie będę raczej celował w TD-3xx.
Mam na oku kilka TD-1xx i potrzebowałbym Waszej porady aby wybrać jak najlepiej.

1. Faworytem, z mojego punktu widzenia, jest TD-160 z ramieniem TP-16 (http://www.vinylengine.com/images/model ... s_tp16.jpg) Wkładki AT130E lub ADC VLM.

2. Na drugiej lokacie znajduje sie TD-160 Mk II z ramieniem Linn LV IV, wkładka P77. Jest na drugiej lokacie ze względu na cenę.

3. Trzeci TD-160 Mk II z TP-16 (tym bardziej plastikowym: http://www.analogue-classics.com/tp16mkii_headshell.jpg) wkładka AKG P25.

4. TD-166 Mk II z ramieniem TP-?? (Taki dokładnie: https://2.allegroimg.com/original/018b6 ... 51145fdd42)

5. TD-166 Mk II z ramieniem http://img24.otofotki.pl/obrazki/iw622_DSC04734.JPG, wkładka Shure M71MB.

6. TD-166 Mk II z ramieniem https://e.allegroimg.com/original/013e2 ... a53d3c934e, wkładka podobno AT11 lub AT12

7. A może TD-145 Mk II (http://img24.otofotki.pl/obrazki/we868_DSC04684.JPG), wkładka wygląda na AT.

Dlaczego pytam, bo uparłem się na model TD-160, a może niepotrzebnie tak za nim obstaję.
Sony PS-X7 (Shure V15 III) -> NUDAmini -> W. Colburne Pass HA/mod.AVT2850 -> DT1990Pro

TS 850 (Shure M75+N91E, TM500) -> DSP-A5 -> Grundig Box 1600/Canton Quinto 530
MISSE
Posty: 1650
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Re: Polowanie na gramofon(y?)

#2

Post autor: MISSE »

błąd

celuj w TD 320 ewentualnie TD 318

i naprawdę warto dopłacić parę stówek
Awatar użytkownika
azael
Posty: 220
Rejestracja: 26 paź 2016, 13:46
Gramofon: PS-X7, TS850
Lokalizacja: Tychy

Re: Polowanie na gramofon(y?)

#3

Post autor: azael »

MISSE pisze:błąd

celuj w TD 320 ewentualnie TD 318

i naprawdę warto dopłacić parę stówek
he he... mam wrażenie, że gdybym napisał, że szukam TD-320, to dostałbym odpowiedź: "celuj w Ad Fontes" :D
LOL

A na poważnie, to nie jest parę stówek, tylko praktycznie drugie tyle kasy. Nie wiem czy usłyszę, aż tyle złotówek ew. innej waluty.

W Polsce ceny trochę z bereta są. Żeby nie być gołosłownym najtaniej na jebaju:
http://www.ebay.pl/itm/TOP-Thorens-TD-3 ... SwB09YFmvf
Sony PS-X7 (Shure V15 III) -> NUDAmini -> W. Colburne Pass HA/mod.AVT2850 -> DT1990Pro

TS 850 (Shure M75+N91E, TM500) -> DSP-A5 -> Grundig Box 1600/Canton Quinto 530
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Polowanie na gramofon(y?)

#4

Post autor: darkman »

azael pisze: to dostałbym odpowiedź: "celuj w Ad Fontes" :D
:D
Jest taka opcja, ale nie na tym forum. Konstruktor nawet już tu nie pisuje. Brak targetu w zasadzie.
No i nie jest lepszy zasadniczo od tego 320, a może i gorszy. Fakt, że większy. To, że droższy nie wiele znaczy. AdF to konstrukcja DIY o charakterze jednostkowym, a 320 fabryczny. Czyli cena ta sama tylko inne pieniądze (Kredens nowy i używany Thorens - czujesz Pan różnicę i bezsens porównania?).

Nie napisałeś jakie granice budżetu? Dobrze byłoby uwzględnić w nim wkładkę, bo z doświadczenia podpowiem, że na zastanej się nie skończy.
TD-166 MKII, bardzo fajny i udany model. Wkładkę raczej prognozuj własną (wymiana).
Awatar użytkownika
azael
Posty: 220
Rejestracja: 26 paź 2016, 13:46
Gramofon: PS-X7, TS850
Lokalizacja: Tychy

Re: Polowanie na gramofon(y?)

#5

Post autor: azael »

Nawiązanie do Ad Fontes to był żart, związany z tym, że przeważnie są propozycje typu: "dorzuć kilka stówek będziesz miał lepiej" :)
darkman pisze: Nie napisałeś jakie granice budżetu? Dobrze byłoby uwzględnić w nim wkładkę, bo z doświadczenia podpowiem, że na zastanej się nie skończy.
TD-166 MKII, bardzo fajny i udany model. Wkładkę raczej prognozuj własną (wymiana).
Wiem, że na zastanej wkładce się nie skończy, wiem też że to wciąga jak bagno. ;-) A z portfela wyciąga. :)
Obserwuję również oferty bez wkładek oraz wymagające interwencji śrubokręta i lutownicy. Co do budżetu... wiem, że ok 2k PLNów trzeba będzie puścić. Dopuszczam też drobne widełki wokół tego. Byłem zdecydowany na TD-160, a tu mi mieszają z TD-320 no i się podjarałem zawieszeniem w nim... echhh :D

Skupmy się może najpierw na TD-16x. 160 ma przeważnie ramię TP-16, a 166 TP-11 z ciężarkiem. Ramie oraz kilka drobnych estetyczno konstrukcyjnych pierdół umacnia pozycję TD-160 względem 166.
Powiedzcie mi czy warto upierać się przy najnowszych wersjach TD-160, bo znalazłem konstrukcję mk V z Rega RB250? A łatwiej na rynku zdobyć pierwszą wersję lub mk 2.

Zasiana zajawka z TD-320. Zakładając ten sam tor audio, to samo ramię (np. TP-16 mk III), tą samą wkładkę i igłę to efekt końcowy będzie aż tak powalający na korzyść TD-320 względem TD-160?
Sony PS-X7 (Shure V15 III) -> NUDAmini -> W. Colburne Pass HA/mod.AVT2850 -> DT1990Pro

TS 850 (Shure M75+N91E, TM500) -> DSP-A5 -> Grundig Box 1600/Canton Quinto 530
Awatar użytkownika
KUTI
Posty: 883
Rejestracja: 12 mar 2015, 22:52
Lokalizacja: Essex

Re: Polowanie na gramofon(y?)

#6

Post autor: KUTI »

Jasne, powali Cię na kolana, a pózniej będziesz śmigał do Częstochowy...
Porównujesz bez sensu, tak samo jak 320 a 520, zawsze są różnice, ale z tym sprzętem trzeba się trochę obyć. Kiedy ktoś buli duże pieniądze za 160/kę a miałby w tej cenie gramofon wyższej klasy (miało to miejsce niedawno, kupiony w UK) to jego ból i jego kasa. Ja wybrałbym 320, ale to wszystko zależy od jego wymagań. Na szczęście mam to już za sobą, a Tobie wcale nie będzie łatwo podjąć decyzji ;)
Luxman PD-444, ANK / ASR Emitter I HD, KEF 107
Luxman PD-441/PD-121, Luxman M-03/C-03
Awatar użytkownika
azael
Posty: 220
Rejestracja: 26 paź 2016, 13:46
Gramofon: PS-X7, TS850
Lokalizacja: Tychy

Re: Polowanie na gramofon(y?)

#7

Post autor: azael »

KUTI pisze:Porównujesz bez sensu, tak samo jak 320 a 520, zawsze są różnice, ale z tym sprzętem trzeba się trochę obyć.
Nie wiem czy moje porównanie jest bez sensu. Kompletujesz dwa sprzęty na takim samym torze i takim samym osprzętem i słuchasz. Ja wole wybulić kasę za to co słyszę. Jeżeli słyszę, że nie warto płacić drugie tyle za model wyższy zostaję przy 160.
Jeśli komuś lepiej gra 320, kupuje 320 Jeżeli ktoś woli napis 320 to to kupuje 320. Jeśli ktoś woli 320 bo to wyższy model, proszę bardzo, jego kasa. :)

Nie mam możliwości porównania obu modeli, dlatego zadaję tutaj pytania. :)
Sony PS-X7 (Shure V15 III) -> NUDAmini -> W. Colburne Pass HA/mod.AVT2850 -> DT1990Pro

TS 850 (Shure M75+N91E, TM500) -> DSP-A5 -> Grundig Box 1600/Canton Quinto 530
MISSE
Posty: 1650
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Re: Polowanie na gramofon(y?)

#8

Post autor: MISSE »

Jak chcesz pogadać o Thorensach to najlepiej zadzwoń. Kilka minut zawsze znajdę

tak króciutko
oba gramofony na pasku
oba z pływającym zawieszeniem
oba (jeśli mają płytkę wymienną pod ramieniem) posiadają możliwość wymiany ramienia
oba mają ten sam zasilacz
itd.
Sekret jest w różnicach o których nikt nie mówi i nikt nie pisze, a jest ich mniej więcej tyle co podobieństw.
To twoje pieniądze.
Twój link z eBaya jest akurat do najładniejszego modelu

Ad Fontes jednak jest dużo droższy. Jeśli chcesz je porównywać to musiałbyś je dobrze znać inaczej to gadka o niczym.
Swoją drogą uważam, że aby docenić gramofon musisz mieć jakieś pole będziesz odniesienia. Jeśli nigdy nie miałeś gramofonu kup taki za 200zł, wkładkę za 200zł i jeśli masz do czego podłączyć gramofon resztę wydaj na płyty. Po którymś gramofonie i kolejnej wkładce na pewno Sam będziesz wiedział czego szukać :drool:
MISSE
Posty: 1650
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Re: Polowanie na gramofon(y?)

#9

Post autor: MISSE »

za naszą zachodnią granicą jest ich dość sporo i ceny są lepsze niż na Ebayu
https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-sor ... -td-320/k0
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Polowanie na gramofon(y?)

#10

Post autor: darkman »

Kolego @azael, a wiadomo już z czym ów gramofon ma grać?
Masz pozostałe komponenty zestawu hi-fi? Czy też jesteś na etapie planowania własnego toru?
Awatar użytkownika
azael
Posty: 220
Rejestracja: 26 paź 2016, 13:46
Gramofon: PS-X7, TS850
Lokalizacja: Tychy

Re: Polowanie na gramofon(y?)

#11

Post autor: azael »

MISSE pisze:Ad Fontes jednak jest dużo droższy. Jeśli chcesz je porównywać to musiałbyś je dobrze znać inaczej to gadka o niczym.
Swoją drogą uważam, że aby docenić gramofon musisz mieć jakieś pole będziesz odniesienia. Jeśli nigdy nie miałeś gramofonu kup taki za 200zł, wkładkę za 200zł i jeśli masz do czego podłączyć gramofon resztę wydaj na płyty. Po którymś gramofonie i kolejnej wkładce na pewno Sam będziesz wiedział czego szukać :drool:
Jeszcze raz podkreślam Ad Fontes był tutaj żartem, proszę nie traktować tego poważnie.
Przymierzanie się do sprzętu za 200 zeta, próbowałem, to nie ta bajka, wiem czego się po nim spodziewać. W mojej okolicy mam okazję posłuchać pro-jectów i technicsów, ale to też nie moja bajka, bo słyszałem lepiej grające sprzęty, właśnie te z lat ok 70-80tych. Chciałbym ożywić kolekcję moich starych winyli, stało się to właśnie po odsłuchu ich na takim sprzęcie.
MISSE pisze:za naszą zachodnią granicą jest ich dość sporo i ceny są lepsze niż na Ebayu
https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-sor ... -td-320/k0
Tam też zaglądałem, ale problemem jest, że większość zaprasza do siebie do domu po odbiór osobisty. Koszty przejazdu wyrównują ceny ebaye'a.
darkman pisze:Kolego @azael, a wiadomo już z czym ów gramofon ma grać?
Masz pozostałe komponenty zestawu hi-fi? Czy też jesteś na etapie planowania własnego toru?
Tak, pozostałe elementy posiadam, preampy gramof. we wzmacniaczach również. Jak wspomniałem wcześniej, zostałem zaczarowany brzmieniem starych winyli i postanowiłem uzupełnić mój sprzęt o taki napęd.
Sony PS-X7 (Shure V15 III) -> NUDAmini -> W. Colburne Pass HA/mod.AVT2850 -> DT1990Pro

TS 850 (Shure M75+N91E, TM500) -> DSP-A5 -> Grundig Box 1600/Canton Quinto 530
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Polowanie na gramofon(y?)

#12

Post autor: darkman »

azael pisze: preampy gramof. we wzmacniaczach również. Jak wspomniałem wcześniej, zostałem zaczarowany brzmieniem starych winyli i postanowiłem uzupełnić mój sprzęt o taki napęd.
No jak tak, to bierz go.
Awatar użytkownika
azael
Posty: 220
Rejestracja: 26 paź 2016, 13:46
Gramofon: PS-X7, TS850
Lokalizacja: Tychy

Re: Polowanie na gramofon(y?)

#13

Post autor: azael »

darkman pisze: No jak tak, to bierz go.
Ja nie mam problemu z decyzją czy kupować czy nie. Moje pytania były związane z wyborem Thorensa. Pierwotnie z wyborem któregoś z serii TD-1xx, ale im dalej w las... :)
Stanęło na TD-160 i postanowiłem go szukać... no ale kolega MISSE zasiał ziarno niepokoju i teraz dumam jeszcze nad TD-320.
I tej ostatniej kwestii moje pytania dotyczą.
Sony PS-X7 (Shure V15 III) -> NUDAmini -> W. Colburne Pass HA/mod.AVT2850 -> DT1990Pro

TS 850 (Shure M75+N91E, TM500) -> DSP-A5 -> Grundig Box 1600/Canton Quinto 530
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Polowanie na gramofon(y?)

#14

Post autor: Myszor »

Kup oba. Porównaj. Potem jeden sprzedaj. Dużo nie stracisz a może zyskasz :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaki Thorens?

#15

Post autor: Wojtek »

azael pisze: Podłączę się pod ten temat, żeby nie zakładać nowego.
Mimo wszystko postanowiłem wydzielić temat, skoro trzymamy się pewnej linii (i marki :morda:) ;)

To ma być pierwszy gramofon?
azael pisze: Przymierzanie się do sprzętu za 200 zeta, próbowałem, to nie ta bajka, wiem czego się po nim spodziewać.
Z ciekawości: czego i co to było? :)
azael pisze: W mojej okolicy mam okazję posłuchać pro-jectów i technicsów, ale to też nie moja bajka, bo słyszałem lepiej grające sprzęty, właśnie te z lat ok 70-80tych.
Nic dziwnego, przynajmniej tutaj :)
azael pisze: stało się to właśnie po odsłuchu ich na takim sprzęcie.
Na Thorensie właśnie?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ