Gramofon - co i jak

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
Tabalan
Posty: 7
Rejestracja: 23 paź 2016, 20:07

Gramofon - co i jak

#1

Post autor: Tabalan »

Witam

Zastanawiam się nad zakupem gramofonu, lecz nigdy nie miałem styczności z tego typu sprzętem, nie mam żadnego znajomego, który mógłby mi pomóc w tej kwestii.
Moglibyście napisać Wasze wrażenia z gramofonów na temat ergonomii, wygody, obsługi (oraz konserwacji, itp? Zazwyczaj album mieści się na 1 płycie CD, jak wygląda sprawa z winylem?
Skąd kupujecie winyle, zarówno nowe płyty jak i te starsze, czy zawsze winyle są sporo droższe od płyt CD?
Ponadto, od jakiego budżetu opłaca się interesować gramofonami (chyba najbardziej pasowałby gramofon automatyczny lub półautomatyczny, nie potrzeba dużej liczby zaawansowanych ustawień)?
Słucham głównie muzyki elektronicznej, chociaż ostatnio zacząłem słuchać także epic oraz klasycznej.

Tak jak napisałem na wstępie, nigdy nie miałem styczności z gramofonem, nie wiem "z czym to się je", więc byłbym wdzięczny za wszelkie wskazówki, porady, uwagi. Po prostu piszcie wszystko co uważacie za przydatną informację.

Z góry dzięki,
Michał
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Gramofon - co i jak

#2

Post autor: kielek »

Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10450
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gramofon - co i jak

#3

Post autor: Myszor »

To raz. Dwa to do twojej muzyki niekoniecznie gramofon. Elektronika i klasyka moim zdaniem świetnie broni się na cd.
Gramofon to nie wybryk tylko wybór. Zostawisz sporo kasy, frustracji, zdrowia....zastanów się dwa razy :)
Pozdro :)
Tabalan
Posty: 7
Rejestracja: 23 paź 2016, 20:07

Re: Gramofon - co i jak

#4

Post autor: Tabalan »

Wiem, że istnieje taki temat, lecz mi bardziej chodzi o doświadczenie użytkowników niż technikalia. Chodzi o to, że nigdy nie miałem styczności z gramofonem, ani razu w życiu. Nie wiem praktycznie nic oprócz tego co wyczytałem przez ostatnie 2-3 dni. Już napisałem do salonu audio odnośnie odsłuchu, lecz mimo wszystko chciałem poznać Wasze opinie.

Co do rodzaju muzyki - z tego co zauważyłem to akurat elektroniki i klasycznej jest całkiem sporo na winylach, więc z materiałem nie byłoby większych problemów. Co do zostawienia sporo kasy - tak chyba działają wszystkie kategorie sprzętu audio :lol:
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Gramofon - co i jak

#5

Post autor: kielek »

Tu nie chodzi o ilość materiału a jakość...
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10450
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gramofon - co i jak

#6

Post autor: Myszor »

Dobra, to ci odpowiem trochę:
1. Zazwyczaj tak jak na cd płyta to płyta tylko trzeba przełożyć w połowie. Są wydawnictwa rozbite na dwie płyty z jednego cd bo cd wicej mieści zasadniczo. Czasem też jest więcej płyt bo płyta idzie na 45 obrotów i wtedy na stronie mieści się 2-3 utwory.
2. Kupujesz wszędzie: w empiku, na allegro, na ebay, na giełdzie, w komisach i sklepach płytowych itd. Wszędzie w sumie.
3. Cena zależy od wydania i stanu płyty. Zasadniczo jest drożej niż cd bo cd można skopiować lub spiratować przez interenet. Winyla nie.
4. Budżet to kwestia fantazji. Nie ma górnej granicy. Zobacz sobie ile kosztuje dobra wkładka. To daje jakiś pogląd.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Gramofon - co i jak

#7

Post autor: chudy_b »

Tabalan pisze: Już napisałem do salonu audio odnośnie odsłuchu
Zaproponują Ci oczywiście nowy sprzęt. Za worek kasy i pewnie mocno przeciętnej jakości. Idź, posłuchaj, wróć do nas. Zaoszczędzisz sporo pieniędzy.
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Gramofon - co i jak

#8

Post autor: kielek »

Kolega już był z tym problemem na AS i dostał zbliżoną odpowiedź,czyli że do muzy którą preferuje winyl nie jest najlepszą opcją(pisał to już Myszor)
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gramofon - co i jak

#9

Post autor: klin »

Myszor pisze: To raz. Dwa to do twojej muzyki niekoniecznie gramofon. Elektronika i klasyka moim zdaniem świetnie broni się na cd.
Zupełnie się nie zgodzę a już na pewno nie jeśli chodzi o elektronikę. Nie broni się :D No ale to zawsze zależy od tego kto i jak bardzo się przykłada do wydania na winylu...
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15106
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Gramofon - co i jak

#10

Post autor: darkman »

Myszor pisze: klasyka moim zdaniem świetnie broni się na cd.
Ja ze zdaniem odmiennym. Nie broni się w ogóle. To dwa różne światy.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10450
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gramofon - co i jak

#11

Post autor: Myszor »

Czyki kolega jak najbardziej powinien iść w winyl :)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15106
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Gramofon - co i jak

#12

Post autor: darkman »

Myszor pisze:Czyki kolega jak najbardziej powinien iść w winyl :)
Pewnie tak. Kolega poczyta, wyciągnie średnią opinii i hajda na koń.
To było jednak do Ciebie :D Chyba coś musimy posłuchać(?) Na start to np S.Richter z koncertów sofijskich na CD i potem z winyla. (się nie martw Myszor .. mam dwa komplety nakolanników - po prostu o kumpli dbam i o siebie, dlatego dwa) 8-)
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10450
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gramofon - co i jak

#13

Post autor: Myszor »

Wszystko pewnie zależy od wydania. Ale taki Royksopp z cd daje czadu fantastycznie i nie ma co szukać dziury w całym.
Tabalan
Posty: 7
Rejestracja: 23 paź 2016, 20:07

Re: Gramofon - co i jak

#14

Post autor: Tabalan »

Ok, czyli muzykę elektroniczną warto przesłuchać na winylach. Jak wygląda sprawa z muzyką klasyczną? Bym miał gramofon i odtwarzacz płyt CD/DVD, więc kolekcja mieszana nie byłaby problemem.
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gramofon - co i jak

#15

Post autor: klin »

Klasyka też daje radę ;)
ODPOWIEDZ