Który gramofon kupić?

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
michal33
Posty: 4
Rejestracja: 18 sie 2016, 08:37

Który gramofon kupić?

#1

Post autor: michal33 »

Dzień dobry!
Mam zamiar kupić sobie pierwszy gramofon. Postawiłem na gramofony z wbudowanym przedwzmacniaczem. Budżet mam ograniczony, ale znalazłem kilka ofert, nie wiem który z nich będzie oferował lepsze parametry(wiem że za niska cenę nie mogę oczekiwać zbyt wiele) więc proszę o pomoc w wyborze(swoje ewentualne wątpliwości napisałem obok modelu). A wybór mam pomiędzy:
- Sony PS J10, (pokrywa nie osłania całej płyty-Czy wpływa to negatywnie na płytę, zbieranie kurzu przy odtwarzaniu,itp. ?, talerz jest mały, wielkości płyt na single- czy płyta 12" będzie stabilnie na nim leżała?)
- ION ITTUSB05, (duże rozmiary- 46 X 13 X 37, chyba że mi się tak wydaje :) )
- ION Profile LP. (duże rozmiary- podobne do poprzedniego)
Oglądałem kilka filmów jak odtwarzają ION-y i dźwięk był dobry, niestety nie mogłem znaleźć jak z odtwarzaniem radzi sobie Sony, więc nie mam porównania.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3753
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Który gramofon(3 propozycje) kupić?

#2

Post autor: Obywatel »

michal33, nawet jeśli jakimś cudem te gramofony posiadają wkładkę MM (a nie piezo), to nacisk na płytę będzie rzędu 3g albo i lepiej, co zdrowe dla płyt nie jest.

A tak w ogóle to szukasz nowego czy używanego?
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Który gramofon(3 propozycje) kupić?

#3

Post autor: pan_winyl »

IONY maja MM, ale i tak jest to igła frezarka, bardzo zła.

michal33 podaj budżet, bo może szukasz czegoś co jest w budżecie zestawu gramofon + wzmacniacz. Np w cenie tego ostatniego IONa jesteś w stanie kupić coś rozsądnego.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
michal33
Posty: 4
Rejestracja: 18 sie 2016, 08:37

Re: Który gramofon(3 propozycje) kupić?

#4

Post autor: michal33 »

Czyli takimi gramofonami prędzej zniszczę płyty niż się nacieszę z ich słuchania?
A gramofon z regulowaną siłą nacisku i montażem wkładki na "śrubki" będzie najlepszy?
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3753
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Który gramofon(3 propozycje) kupić?

#5

Post autor: Obywatel »

michal33 pisze: Czyli takimi gramofonami prędzej zniszczę płyty niż się nacieszę z ich słuchania?
Nacisk na poziomie ponad 3g + kiepska igła niestety robią swoje.
michal33 pisze: A gramofon z regulowaną siłą nacisku i montażem wkładki na "śrubki" będzie najlepszy?
Przede wszystkim z regulowaną siłą nacisku i taki, do którego można zamontować w miarę dobrą wkładkę - czyli mocowanie 1/2 cala (na śrubki). Alternatywą jest np. T4P w Technicsach z prostym ramieniem, które z punku widzenia obsługi są jak IONy, ale zbudowane nieporównywalnie lepiej i z nieporównywalnie lepszych materiałów.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41483
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Który gramofon kupić?

#6

Post autor: Wojtek »

Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3753
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Który gramofon kupić?

#7

Post autor: Obywatel »

Naprawdę nie ma co się pchać w takie wynalazki skoro za stosunkowo niewielkie pieniądze można mieć podstawowego Technicsa:
http://allegro.pl/gramofon-technics-sl- ... 90424.html
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
michal33
Posty: 4
Rejestracja: 18 sie 2016, 08:37

Re: Który gramofon kupić?

#8

Post autor: michal33 »

Znalazłem używanego Mediona(ważone ramię, montaż wkładki na headshellu 1/2'), ale po prześledzeniu opinii okazało się że preferowany nacisk to 3,5g, a wkładka jest chyba piezo i nie można jej zmienić na magnetyczną. Więc pozostaje mi chyba zrezygnować z gramofonów z wbudowanym przedwzmacniaczem.
Obywatel: To by mnie wyniosło z najtańszym przedwzmacniaczem 350zł. A ja jeszcze nie zarabiam(mam 17 lat- nie sugerować się nickiem :) ).
Chcę na razie sobie sprawdzić czy brzmienie płyt mi się spodoba więc nie chcę wydawać tylu pieniędzy na to co może się okazać niewypałem(nie chcę obrażać miłośników płyt winylowych).
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Który gramofon kupić?

#9

Post autor: kielek »

Tu masz zestaw za ok. 275 zł (może coś jeszcze utargujesz),który będzie lepszym wyjściem moim zdaniem niż Medion
http://allegro.pl/telefunken-hs-650-pie ... 98302.html
http://allegro.pl/analogia-easy-phono-p ... 72582.html
Awatar użytkownika
trafalgar
Posty: 4048
Rejestracja: 03 mar 2015, 10:30
Gramofon: Kenwood KP 990
Lokalizacja: Kraśnik lubelski

Re: Który gramofon kupić?

#10

Post autor: trafalgar »

Ja bym napisał do gościa z pierwszego linku i zapytał czy nie ma pre-ampa na zbyciu.Zawsze to jedna przesyłka i koszt mniejszy.Kupilem niego gramofon,był zgodny z opisem.
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Który gramofon kupić?

#11

Post autor: kielek »

Wysyłka tego pre z linku jest gratis,więc koszty są takie same.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3753
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Który gramofon kupić?

#12

Post autor: Obywatel »

michal33 pisze: Chcę na razie sobie sprawdzić czy brzmienie płyt mi się spodoba więc nie chcę wydawać tylu pieniędzy na to co może się okazać niewypałem(nie chcę obrażać miłośników płyt winylowych).
Po kontakcie z Medionem masz szansę na długi czas mieć uraz do płyt winylowych ;)

Zrób tak jak radzi Kielek.

Jeśli nie masz wystarczająco funduszy, to lepiej dozbieraj i poczekaj bo kupując Mediona czy ION wyrzucisz pieniądze w błoto.

P.S. Jeśli nie wciągniesz się w winyl, to w miarę dobry gramofon bez problemu sprzedasz - być może nawet z zyskiem bo sprzęty z epoki cały czas drożeją. Natomiast Mediona czy IONa będziesz mógł jedynie zanieść do punktu zbiórki elektrośmieci lub ewentualnie oddać za symboliczne piwko.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
michal33
Posty: 4
Rejestracja: 18 sie 2016, 08:37

Re: Który gramofon kupić?

#13

Post autor: michal33 »

Dziękuję wszystkim za pomoc :)
Zrobię jak radzi Obywatel: dozbieram sobie trochę i kupię Technicsa(lub coś podobnej jakości) i przedwzmacniacz. Bo za trochę wyższą cenę mieć Technisca niż Mediona to najlepsze rozwiązanie.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ